up
ara

Dostluk ve Yaşlılık Kitap İncelemeleri

ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda yazarı CICERO olan Yaşlılık ve Dostluk kitabını inceleyeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Kitabın Adı: Yaşlılık Ve Dostlu
Kitabın Yazarı: CICERO
Çevirenler: Dr. Ayşe Sarıgöllü – Türkan Tunga (Latinceden Çevrilmiştir)
Yayınevi: Cumhuriyet (Cumhuriyet gazetesi yanında verilmiştir.)
Sayfa Sayısı: 127
Kitabın Konusu
Yaşlılığı gençlik zevklerinden kopardığı, yaşlılığın elden ayaktan kestiği, yaşlıların hiçbir iş yapamayacağını söyleyenlere Cato’nun azından cevap ve yine insanlar tarafından bilge görünmüş Laelius’tan dostluğun tanımı.
Kitap Hakkında Düşüncelerim
Eğer kendinizi yaşlı hissediyorsanız mutlaka okumanız gerekir bu kitabı, o kadar bilgece bir anlatış var ki hayran olacaksınız, belki de kendiniz için başucu kitabı yapıp kendinizi her yaşlı hissettiğinizde açıp okuyacaksınız. Aynı şekilde dostluğun tanımına da hayran olacağınıza eminim. Kitap’ta o kadar bilgece sözler var ki not almaktan kitabı okuyamayacaksınız diye bilirim. Çoğunlukla yetişkin insanların okuması gereken bir kitap. Sizde kitaplardan ders çıkartmak ve kendinizi dostluk ve yaşlılık konusunda daha bilgili yapmak istiyorsanız tam size göre bir kitap. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.

Alıntılar
“Şurası kesindir ki hiçbir maddi zevk, manevi zevkten üstün değildir.”
“Bence altın sahibi olmak değil, altın sahibi olan insanlara egemen olmak onurlu bir şeydir.”
“Öleceğimiz kesin; kesin olmayan bir şey varsa, o da bugün ölüp ölmeyeceğimizdir.”
“Dostluğun gücü özellikle şundan anlaşılabilir: Doğanın insanları bir birlerine yaklaştırıp oluşturduğu sayısız insan toplulukları içinde dostluk, o denli sıkışmış, o denli dar bir alana sığınmıştır ki ancak iki ya da birkaç kişi tam bir sevecenlikle birbirine bağlanır.”
“İyi günlerinde senin kadar sevinecek biri olmasaydı mutluluğundan ne zevk alırdın? Öte yandan, kara günlerinde senden çok üzülecek bir dostun olmasaydı, o günlere katlanmak güç olurdu.”
“Dostluk mutlu günleri daha aydınlık yapar, yıkımları dağıtıp paylaşarak hafifletir.”
“Utanç verici bir şeyi istememeyi, istendiği zamanda yapmamayı dostluğun kutsal bir yasası olarak kabul edelim.”
“Hem iyi hem kötü günde ciddi, direngen, değişmez bir dostluk gösteren insanın pek seyrek, tanrılaşmış gibi bir soydan geldiğine inanmalıyız.”
“Biri göğe yükselip evreni ve yıldızların güzelliğini seyretseydi, bu seyir ona hoş gelmeyecekti, ama yanında, gördüklerini anlatacak bir dostu olsaydı, bundan çok hoşlanacaktı.”
“Kimileri için, acı sözlü düşmanları, yumuşak görünen dostlarından daha çok işe yarar; düşmanları çok kez doğruları söyler, ötekiler hiçbir zaman.”
Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlara yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
1 yorum
PİP! (@nusretk)
Düşünmeniz yeterlidir Ne mutlu iyi günlere??
16.04.18 beğen 1 cevap