up
ara

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Kurtlarla Koşan Kadınlar Konusu ve Özeti

Kurtlarla Koşan Kadınlar
Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Hakan Atalay
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755393636
Sayfa: 560 sayfa Basım Tarihi: 2003
İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları "tanımlama ve çözme" açısından farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin ne ölçüde kadının doğasına ilişkin isabetli ve farklı alternatifler olduğu ise tartışmalı...

Clarissa P. Estés, Kurtlarla Koşan Kadınlar'da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığıyla kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.

Estés'e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, Vahşi Kadın arketipinde ortaya çıkar. Estés'in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağlarını kopartmamış ve seçim-lerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor.

Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Örneğin Afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor; Ortadoğu'ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor.

Yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıradışı kitap, kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

"Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir; çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir."
-Clarissa P. Estés-

"İnsanlar binlerce yıldan bu yana, zor öğrenilen bilgileri edinmek ve sınırsız olasılıklar içeren düşler kurmak için büyük ateşlerin çevresinde oturmuşlardır. Günümüz dünyasında bu bilgelik yalnızca 'gerçekler'le sınırlanmıştır. Estés, kitabında bu bilgelik ateşini yeniden yakıyor, hepimiz için."
-Gloria Steinem-
ruken al

ruken al

@rukenal

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.
Merhaba arkadaşlar incelememe başlamadan önce yarına dair bir şeyler yazmak istedim. Umarım “Neden? “diye sormazsınız. Sorarsanız da kusura bakmayın bunu okuyacağınızı bildiğim için girişi bununla yapmak zorundaydım. Bildiğiniz üzere yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Beklentilerimiz ve mücadelemiz her geçen yıl katlanarak devam etmektedir, çünkü bazılarımız topluma karışmayı başarmış olsak bile henüz başaramayanlarımız var; hayatımızdaki erkekler tarafından şiddet görüp, öldürülmeye (2018 yılında 440 kadın öldürülmüştür), kadın ve kız ayırımının çirkin derinliği yüzünden ‘bayan’ olarak sindirilmeye devam ediyoruz, istismara uğruyoruz(sözlü veya bedensel olarak), susturuluyoruz, toplumsal ahlakın kurbanları olarak yaşamaya devam ediyoruz. Peki biz buna neden sessiz kalalım? Her şey bizim elimizde, eril zihniyete karşı mücadele etmek bizim elimizde. Başta yalnız kalırız, hor görülürüz, yok sayılırız... Boş duvara konuşmuş gibi oluruz, fakat onlar bize alışmak zorunda kalacaklardır, sadece biraz zaman ve yüksek bir ses... Zincirlerimizden kurtulmuş olacağımız nice 8 Mart’lara.

Şimdi kitabıma geçebilirim sanırım. Yazar bu kitabında 20 yıllık meslek hayatı boyunca derlediği halk hikayelerini ve masallarını bizlere çözümlemeler getirerek sunmuştur. Bu çözümlemeler öyle ki sıradan çözümlemeler değildir. Her hikaye sonunda yapılan dişil yorumlar, tahliller içimdeki esas ben olan vahşi kadının kurtlarla koşma isteyini uyandırdı. Kitabı öyle bir zamana getirdim ki bir yandan benliğine, özgürlüğüne vurulan zincirlerle mücadele eden kadınların haftası bir yandan Toprak Ana’nın yeniden filizlendirdiği bahar havası. Daha uygun bir zaman olamazdı sanırım, yani kendi açımdan.
Yazar kadınların vahşi olan doğasını kaybettiğini, kaybettikleri doğalarına geri dönmeleri gerektiğini düşünmektedir. Çoğunlukla Jung psikolojisine başvurup, yorumladığı, daha çok kadın doğası, kadın benliği üzerinden açıkladığı hikayeler ile gönlümü fethetti. Kitapta her nesnenin, her adımın, her karakterin dişil bir anlamı vurgulanmıştır. Muhtemelen bu kitabı okumasaydım, bazılarını önceden duyduğum hikayelerin bu yönünü hiç bilemeyecektim. Ve hikayelere eril mantık ile bakmaya ve içten içe kızmaya devam edecektim. Örneğin kitapta “İkiz kız kardeşlerle evlenen adamın hikayesi” gibi.

“Kadınlar gülsün, kadınlar dans etsin, kadınlar şarkı söylesin, kadınlar sezgilerine güvensin, kadınlar üretsin, kadınlar esas benliğini kaybetmesin; kaybetti ise bile bulmak için yola çıksın gerekirse herkesi, her şeyi arkasında bırakarak...” diyor yazar. Hepimizin içinden herhangi bir şeyler bulacağı bu kitabı Ayrıntı Yayınları “Ağır Kitaplar” kategorisine sokmuş. Kitap gerçekten ağır ama sadece görüntü olarak:) Okurken kaybettiğim bir yanımı bulmuş gibi oldum. Umarım şu an bu incelemeden sonra okumaya karar veren sizler, okurken keyif alırsınız.
İyi günleriniz olsun efenim.
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

20 yılı aşkın bir sürede hazırlanmış olması bence bu kitabın değerini oldukça artırıyor. Kadınlar üzerine yapılan incelemeler sonucu ortaya cıkan ender kitaplardan birisi diye düşünüyorum.
Kurtlar ile kadınlar arasında, vahşilikleri, zerafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır diyerek kitabını ele alıyor Estes. Ve kadınlar için uygulanabilir, kolay çözümler öneriyor.

Masallar üzerinden psikolojik tahillerde bulunan Estes, masalların insanların iç dünyalarının aynaları olduğu düşüncesinden yola çıkarak kadınların psikolojik durumlarını adeta bir sözlük gibi ele almıştır. Okurken niraz yorulabilirsiniz, hatta eğer psikolojik kitaplar cok ilginizi cekmıyorsa zorlanabılır, bırakabilirsiniz. Ama eğer aldıysanız elinize sakın bırakmayın. Devam edin anlatmının zor olması sizin okuöanıza engel değil. Ben büyğk bir keyıfle ve hep elimde kalemim altını çizerek okudum.

Giriş kısmj hariç 16 kısımdan -ki ben buna ödev, ders diyorum- oluşuyor.her bir bölümde kadınların farklı özellikleri ve olaylara karsı verdikleri farklı tepkiler üzerinde durulmuş. Her bölümde bir masal/ mitler, anlatılıyor ve bu masal üzerinden kadınların ruh halleri, olaylara karşı tutumları, sergiledikleri ruh halleri ince şnce ele alınıyor. Normalde bir masalı okuyunca bundan ne gıbı tahliller cıkar ki diye düşünüp sonra her bir hareketi konusmayı irdeleyince ve sizde bunları okuyunca hem çok şaşıracak hem de her bir satırına hak vere vere okuyacaksınız. Aslında ben hızlı bile okudum. Normalde üzerinde düşünülmesi ve her bir kısmı bir ders olarak ele alınıp üzerinde konuşulması gereken bir eser diye düşünüyorum. Sanırım ilerleyen zamanlarda yeniden okuyabılırim.
Hem erkeklerin hem de bayanların eğer kadınların vahşi doğlarını merak edip,o halleri ile buluşmak istiyorlarsa, kurtlarla koşan kadınlar bu noktada bir numara derim. Ben çok keyif alarak okudum. Sanırım ben psikolojik tahlillerin bendeki oluşturduğu şalkınlığı ve etkiyi seviyorum. umarım sizde seversiniz.

Biz bu kitabı #ödemişkitapklübü ile birlikte okuduk. Sizde birlikte okuyacak kitapseverler bulup okumanızı daha keyıflı hale getirebilirsiniz.
0 yorum
güns

güns

@guns

Amerikalı Dr. Clarissa Pinkola Estes, şair, jungcu psikanalist ve aynı zamanda Latin geleneğinde eski öyküleri toplayıp saklayan anlamına gelen bir cantadora. 1971 yılında yazmaya başladığı ‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı yirmi yılı aşkın sürede tamamlamış. Kadınların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer alan Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın nasıl incelikle ilmek ilmek yazıldığını okumaya başladığınızda görüyorsunuz. Sakin bir kafayla ve kesinlikle modunuzun uygun olduğu zamanlarda okunması gereken bir kitap.

Kitabın başlarında diline ve kurguya alışmakta zorlansam da kendimi her iyi hissettiğimde elime alarak bilgelik dolu yol gösterici bu kitabı 6 ay gibi bir zamanda sindire sindire okudum. Kitapta, kadınların hayatı boyunca geçirdikleri evreler masallar ile birlikte yorumlanıyor. Okuduğunuz her kısımda kendinizden, ailenizden veya çevrenizden izler bulabileceğiniz, kadınların kendilerini tanıyıp çözümleyebilmelerine, kendi hayatlarını yaşayabilmelerine ve dünyada özbenliğiyle var olabilmelerine ilişkin derin bir kitap.

‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ aslında tek seferde okunarak bir köşeye bırakılacak kitaplardan değil. Bağınızın kopmaması gereken bir başucu kitabı. Herkesin ama özellikle kadınların okuması gerekiyor.

www.gunselice.com
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

KURTLARLA KOŞAN KADINLAR ÜZERİNE
20 yılı aşkın bir sürede kadın ve masal üzerine yapılmış araştırmanın sonucu yazılmış bir kitabı okumak gerekten etkileyiciydi.
Yazım dili her ne kadar zaman zaman okumamı zorlaştırsa da. Özellikle masal ve mitlerin anlatıldığı bölümler gerçekten de iyi ki okumuşum dedirtecek türdendi.
Kadınlar üzerine yazılmış, doğaları ve oluşları gereği davranış ve hissetme biçimlerini açıklayan, bakış açınızı ister istemez değiştirmenizi sağlayan bir kitap. Sanki bir merdivenden kadınların dünyasına iniyormuş gibi hissetmeme neden oldu. Sanki her sayfa bir dolabı, bir çekmeceyi, kadın dünyasına dair gizli bir kapıyı açıyormuşum gibiydi. Sayfalar arasında gezinirken kendi iç dünyamı yeniden ele almama, sorgulamama neden oldu.
Kitabı öyle uzanarak, okuyamadım. Masa da ya koltukta oturur pozisyonda,elimde kalemim ve not defterimle, altını çize çize, not ala ala okudum. Unutmak, geçip gitmek istemedim.
Kitabı normal okuma hızımın altında bir hızla okudum. Okudukça kelimeler ve anlamları değersizleşsin istemedim.
Bence her kadının okuması ve karşılaştığı her kadına okutması gereken bir kitap. Hatta kadınların bir araya gelerek okumaları ve üzerine düşünüp, tartışmaları gerekir.
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Aşık&Maşuk

Aşık&Maşuk

@emelgencer

Ilk 100 sayfasinda dilinin agirligi nedeniyle ilerlemekte biraz zorlanabilirsiniz ama sakin birakmayin; ilk 100 sayfadan sonra zaten birakamayacaksiniz. Mersin'den Kayseri'ye 6 saatlik tren seyahatinde kitabi yarilamistim. Kisa kisa mitolojik hikayeler anlatip, uzerinde yorumlar yaparak ilerliyor. Bu hikayeler uzerinden dogru bildigimiz yanlislarimizi gormemizi sagliyor. Inanilmaz eglenceli, egitici ve ogretici bir kitap. Hakkinda "her kadinin mutlaka okumasi gereken bir kitap" deniyor; bence kadinlari anlamak isteyen yada gelecegin kadinlarini yetistiren her erkegin de mutlaka okumasi gereken bir kitap.
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kurtlarla Koşan Kadınlar - S41

Herkesi gönülden bildiği, fakat çok az insanın gördüğü gizli bir yerde yaşayan yaşlı bir kadın vardır. Doğu Avrupa masallarındaki gibi, kaybolmuş yada başıboş dolaşan insanların ve arayış içindekilerin, yaşadığı yere gelmelerini bekler gibidir.
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz

Bizi ısıtan, yaratıcılığımızı onaylayıp öven gerçek kişilerle birlikte olmak, yaratıcı hayatın akışı İçin esastır. Aksi halde donarız. Beslen­me, hem içeriden hem de dışarıdan gelen seslerin oluşturduğu bir ko­rodur. Bu sesler, kadının ne halde olduğuna dikkat eder, onun varolu­şunu desteklemeye özen gösterir ve gerektiğinde ona rahatlık sağlar.
İnsanın kaç arkadaşa gereksinim duyduğundan pek emin değilim, ama -hangi alanda olursa olsun- yeteneğinizin patı de cielo [cennet ekme­ği] olduğunu düşünen bîr ya da iki tane arkadaş şarttır. Her kadın bir Şükran Korosunu hak eder.
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Yaratıcı hayatınız için, yalnızlığınız için, olma ve yapma zamanınız için, asıl hayatınız için en önemli şey devam etmek, direnmektir; devam etmek, çünkü vahşi doğanın vaadi şudur: Kıştan sonra, her zaman ilkbahar gelir. (...)
Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz

Bir sevgili, kendi döngü ve fikirlerimizle çok kalıcı bağlantılar kurmamıza ve/veya bunların yok edilmesine ne­den olabilir. Yıkıcı sevgililerden kaçınmak gerekir. İyi bir sevgili, güç­lü psişik kaslarla ve yumuşak etlerle ustaca sarınmış olan sevgilidir. Vahşi Kadın için sevgili, aynı zamanda bir parça “psişik” bir sevgili, onun “kalbine giden yolu bilen” biri olursa, daha iyi olur.

Vahşi Kadın’ın bir fikri olduğunda, dost ya da sevgili asla şöyle de­mez: “Şey, bilmiyorum...aslında aptalca (kibirli, imkansız, pahalı vb.) gibi geliyor.” Doğru bir arkadaş asla bunu söylemez. Bunun yerine, "Anladığımdan emin değilim. Sen nasıl gördüğünü söyle. Nasıl olacağını anlat," der.
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hüma Ünsal

Hüma Ünsal

@humaunsal

Rehberlik aradığınızda küçük yüreklere asla kulak vermeyin. Onlara karşı nazik olun, onları kutsamalara boğun, hoş tutun, ama öğütlerini dinlemeyin.
Eğer size bir ara meydan okuyan, adam olmaz, şımarık, kurnaz, asi, itaatsiz, isyankar denmişse, doğru yoldasınız. Vahşi kadın yakınlardadır.
Sayfa:222
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk


Kimi zaman kişinin cesaretlenmesine hiçbir sözcük yardım edemez. Kimi zaman sadece atlamanız gerekir.

s. 173
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
c.x.x.

c.x.x.

@amarla

 paylaşım fotoğrafı
Ey insan, hangi ülkeden olursan ol
, düşüncelerin ne olursa olsun, dinle:
İşte senin hikâyen, tabii benim anladığım kadarıyla; bu hikâyeyi senin benzerin olan ve yalan söyleyen insanların yazdığı kitaplarda okumadım; hiçbir zaman yalan söylemeyen Doğada okudum. Doğada olan her şey gerçek olandır; istemeden içine kattıklarımdan başka hiçbir yalan yok burada. Birazdan bahsedeceğim zamanlar hayli geride kaldı: O günden bu yana ne kadar değişmişsin? O eski hâlinden eser kalmamış artık!”
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Yanma vardır, sevince eşlik eder; yanma vardır, yok oluşa götürür... paylaşım fotoğrafı
" Yanma vardır, sevince eşlik eder; yanma vardır, yok oluşa götürür..."
Bizler çok ciltli kitap takımlarıyız.

Hayatımızın bir bölümü duvara toslayıp yansa da, her zaman bizi bekleyen bir bölüm ve sonra başka bir bölüm daha vardır.

Doğrusunu yapmak, hayatlarımızı sahip olmayı hak ettiğimiz şekillerde biçimlendirmek için her zaman daha başka fırsatlarımız olacaktır.

Bir başarısızlıktan nefret ederek zamanınızı harcamayın.

Başarısızlık, başarıdan daha büyük bir öğretmendir.

*
Motivasyon metni gibi, beni hiç etkilemedi.
Çünkü ben karşı olmanın ta kendisiydim.
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Özgür KUZUCUK (@ozgurkuzucuk)
Kendimizden daha çok neyi sevebiliriz ki? Vazgeçmemiz gerekenlerden vazgeçmek kadar erdemli bir davranış yada başarısızlığı kabul etmek kadar onurlu bir duruş varken kendimizi kaybetmek neden hep daha güçlü gösterir insanı? Ders almak hadi neyse de başarısızlığı başarı olarak görmek işin birazda şovu değil mi sanki. Mutlu olmayı unutuyoruz üstadım. Yarınlarda yaşıyoruzya ben başka da bir şey demiyorum.
19.05.19 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
8 Mart Haftası anısına bu kitap 🙏
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Selda Yeter

Selda Yeter

@seldayeter

 paylaşım fotoğrafı
Vahşi Kadın, cesaret eden, yaratan ve yıkandır..❤
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selda Yeter

Selda Yeter

@seldayeter

 paylaşım fotoğrafı
Kimsenin canlı enerjilerinizi, yani kanılarınızı, düşüncelerinizi, fikirlerinizi, ahlaki değerlerinizi, ideallerinizi bastirmasina izin vermeyin...
ataç ikon Kurtlarla Koşan Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
lelalpkos (@lelalpkos)
camus Tolstoy posterini odasına asmisti sizde camus posteri aşmışsın hadi bakalım 😅
14.02.19 beğen cevap
ilkan (@ilkann)
Tiyatrosuna gitmiştim bu güzel eserin :)
14.02.19 beğen cevap
ruken al (@rukenal)
Gelecek ayki okuma listemde olan kitap☺️
14.02.19 beğen 1 cevap