up
ara

Mağaradakiler

Mağaradakiler Konusu ve Özeti

Mağaradakiler
Mağaradakiler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754705997
Sayfa: 287 sayfa Basım Tarihi: 1997
Aydın mı dersiniz, entelektüel mi dersiniz? İki kavrama farklı anlamlar mı yüklersiniz? Aydınlardan/entelektüellerden çok şeyler mi beklersiniz, hiçbir şey beklemez misiniz?..

Öyle ya da böyle, kültürle derinlemesine alışveriş kaygınız varsa, zaman eksenine düşünce mesaisi düşürebiliyorsanız, bu kavramlar üzerine kafa yorarsınız, bu sorulara cevap ararsınız, ufuk ararsınız. Cemil Meriç'in "hakikatte içi de, dışı da bir" mağarayı anlattığı kitap, Mağaradakiler, bir "geniş ufuk" kitabı.
m.rç

m.rç

@mrc

Kıymetli kitapseverler, zihinlere iğneler dürten bir eserle ilgili düşüncelerimi paylasacağım. İnşallah faydalı bilgiler sunarak sizin de bu deryadan faydalanmanıza vesile olurum. Benim gibi cümle bile kuramayan birinin kusurlarını görmezden geleceğinizi umarak ve affınıza sığınarak eserle ilgili düşüncelerime geçiyorum.
Meriç, entelektüellik, aydınlık, ihtilal ,inkılap , hürriyet , Sosyalizm, Marksizm gibi bugün bile çok su kaldıran birçok konuyu; ayaklarını bu topraklara basarak ve sosyolog gözüyle incelemiş makaleler şeklinde sunmuş.
Külliyata merak salanlar için mutlaka okunması gereken kitap. Dünya düşünce tarihine panaromik bir bakışı sizlere sunan eşsiz bir eser. Kitabın başındaki yazıdan alıntıyla sözü üstada bırakalım:
“İşte böyle aziz dostum. Sana anlattığım hikâye kendi halimizin tasviridir. Yer altındaki mağara: Görünürler dünyası. Yücelere çıkan tutsak; meseller (idea'lar) âlemine yükselen ruh.”
Ülkemizde hak ettiği yeri bulamayan bir hazine olan Cemil Meriç tıpkı mağara mitosundaki gibi düşünceleri yıkıp hep doğru bildiğini söylemeyi yeğlemiş, entelektüel gibi davranmış ve düşünceleri çağımızın hep önünde olmuştur.
Düşünce tarihini ve edebiyatı kendine özgü anlatımıyla okuyarak Meriç’in dünyasının ne kadar da geniş olduğunu fark ediyorsunuz. Her satırında bir fikir gizli olan eserin dili biraz ağır, bunun seçilen konuların yanı sıra sizi tefekküre davet ederek hazmettirmekten kaynaklanıyor olsa gerek. Okuyun çünkü okur arı gibi olmalı hep iyiyi ve güzeli aramalı değil mi? Okuyun ki mağaranın karanlığı ve duvarları sizin sınırınız olmasın. Ben okurken çok keyif aldığımı söylemeliyim, öğrenmem gereken çok şey olduğunu fark ettim. Okumayı düşünen arkadaşlar bence bu seriye Bu Ülke’yi oluyarak başlayın ki Meriç ile ilgili bir altyapınız olsun.
Umarım, okumak hepimiz için Meriç gibi iptila olur.
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Seda Nur Sever

Seda Nur Sever

@alpike

'' Bir çağın vicdanı olmak isterdim, bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim. Muhteşem bir maziyi, daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim, kelimeden, sevgiden bir köprü. Sanat düşüncenin, düşünce mukaddeslerin emrinde olmalı. Hakikat, mukaddeslerin mukaddesi... Hakikat ve sevgi. ''

Aylardır elimde olan ve değil aylarımın yıllarımın bile anlamakta güçlük çekeceği bir kitap. Neyi bilmediğinizi bilemek istiyorsanız okuyun. Şahsen bir defada okuyup anlayabileceğim, kavrayabileceğim bir kitap değil benim için. Sadece size okuduğunuzda hazırlıklı olmak adına bir iki şey söyleyebilirim. Öncelikle kitaba başlayacaksanız bir içindekilere bakın derim. Zamanınızı bu kitaba göre ayırın, sadece bu kitaba odaklanın. Sözlük kesinlikle bu kitabı anlamız da sağ kolunuz olacak. Son tavsiyem ise 'Ecco Homo' bölümünü kitaba başlamadan bir okuyun, Cemil Meriç' i bir tanıyın.
İyi okumalar.
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Eflatun'un "mağara" imgesiyle idealar dünyasından hayatımıza akseden yansımaları anlatarak başlıyor kitaba Cemil Meriç.
"Kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla.. Ben kalemle doğmuşum. İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım. Kelimelerle munisleştirmek istedim düşman bir dünyayı. Şiirle başladım edebiyata, cıvıldayan bir kuş kadar rahattım yazarken, kulaklarımda bir ses uğulduyordu, etrafımdakilerin duymadığı bir ses. Ve defterler kendiliğinden doluyordu." diyerek de bitiriyor. İçeriğinde ise bir çok kavramı kendi dünyasının penceresinden bize aktarıyor.... Dolu bir zihinden taşan damlalarla karşılaşıyoruz baştan sona...
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
duygu veritas

duygu veritas

@duyguveritas

'Ruhumuzun mahzenlerinde bizden habersiz yaşayan bir alay misafir var. Berhanenin bazen bir, bazen birkaç odası aydınlık. Işık binanın üst katlarında. Kendini tanımak, kendini; yani dağılanı, eriyeni, dumanlaşanı. Sen acılarınla, utançlarınla, zilletlerinle aynısın; rüyaların, hayallerin, dileklerinle bir başkası.'
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bilgi sahibi olmak, kendine soru işaretleri yaratarak düşünce ve farkındalığını geliştirmek için okunası kitap. Baştan belirtmeliyim ki; akıcı bir lisan değil, yani siyaset, sosyoloji gibi konulara ilgi duymadan okunması biraz zorlayabilir. Ama dolu dolu bir yaşamı var bu eserin.
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum

Mağaradakiler - S41

Devrimci hareketin Avrupa'ya yayılması için aydınlara ihtiyaç yoktu: Hâyâsız, tenkit zihniyetinden mahrum ve uysal bir bürokrasi yeterdi. Bu bürokrasinin saflarına kabul edilen Batı intelijansiyasının bazı üyeleri, önce düşünce bağımsızlığını elde etmek hakkını kaybettiler. Sonra böyle bir kayguları da kalmadı; partinin uşakları oldular, sekter ve bağnaz birer uşak.
Mesut Serdar tarafından eklenmiştir.
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Elbette ki her dil, yeni bir mefhuma, yeni bir karşılık bulmağa çalışacaktır. Çılgınlık, dilin öz malı olmuş lafızları, kökleri Arapça veya Farsça'dır diye kovmağa kalkışmak. Birincisi inşa, ikincisi tahrip. Cetlerimiz, buldukları yeni kelimeleri devlet zoruyla kabul ettirmediler. Her buluş bir teklifti sadece. Osmanlı'nın "tilcik" üretmeğe memur ulema-yı rüsumu yoktu........
...... Osmanlıca sözler niçin kovulmalıymış, biliyor musunuz? Yeni harflerle yazılamıyormuş da.. Ne dâhiyane gerekçe! Dil alfabeye uymuyor diye bin yıllık dile kıyacağız.. Buna alfabe değil Proküst'ün yatağı derler.......
........Rahipleri, aforoz müessesesi olan bir kilise karşısındayız. (T.D.K. kastediliyor) Bu yaman teşekkülün başlıca görevi mikrop üretir gibi "tilcik" (sözcük) üretmek, Türkçe'nin nahvini ve inşasını bozan müritlerine "ödül" dağıtmak, fermanlarına karşı koyan haddini bilmezleri edebiyat cumhuriyetine sokmamaktır.
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Ramazan Buzkan

Ramazan Buzkan

@ramazanbuzkan

“Masal deyip geçmeyelim. İnsan, kaba kuvvetin hükümran olduğu bir devirde hayata katlanmak için bambaşka bir dünyanın varlığına inanmak zorundadır.”
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Düşünce, mutlular için bir lüks, eksiklik duyan için ihtiyaç. Kitapla hayat, nazarî bilgi ile günlük rutin arasındaki uçurum doldurulmadıkça, tefekkür iki kutuptan birine yönelecektir : Ütopya veya beyin yıkama.
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Reis-ül-küttab Âtıf Efendi: "Voltaire ve Rousseau denmekle mârif ve meşhur olan zındıkların" ve "onlar misillü dehrîlerin hâşâ sümme hâşâ" Allah'a ve peygamberlere dil uzatmak, her türlü mukaddesatı yok etmek, müsavat ve cumhuriyeti ilân eylemek için karaladıkları eserler çoluk-çocuk arasında rağbet bulmuş; dinsizlik ve fesat, firengi illeti gibi yayılmış...
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum
Shs

Shs

@shs

“Masal deyip geçmeyelim. İnsan, kaba kuvvetin hükümran olduğu bir devirde hayata katlanmak için bambaşka bir dünyanın varlığına inanmak zorundadır.”
ataç ikon Mağaradakiler
9 (37 oy)
0 yorum