up
ara

Gün Olur Asra Bedel Kitap İncelemeleri

Gölge

Gölge

@golge2010

◾️Cengiz Aytmatov’un okuduğum ikinci kitabı oldu. İlk okuduğum kitabı Selvi Boylu Al Yazmalım idi. İsmini söyler söylemez Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştığı film ve Cahit Berkay’ın bestelediği o muhteşem müzik zihinlerimize gelir. Belki de kitabına ve yazarına sempati duymamızın nedenidir. ( En azından benim için öyle) 😉
🔹Gün Olur Asra Bedel kitabının konusunu çok beğendim. Ülkeler arasında yapılan proje çerçevesinde uzaya araştırma için gönderilen iki kozmonotun yeni bir gezegen keşfedip, o gezegende yaşayanlarla iletişim kurarak Dünyamızın sorunlarına yönelik Orman-Göğüslüler gezegeninin canlılarıyla işbirliği yapmaya çalışması kitapta en çok ilgimi çeken kısım oldu. Evrende insanoğlundan farklı canlıların farklı gezegenlerde yaşadığına inananlardanım. O yüzden çok heyecanla okudum. Ayrıca kitabın ana karakterleri Yedigey Cangeldi ile Kazangap’ın dostluklarının samimiyetine hayran kaldım. Okurken Kazangap’ın vefatı ile büyük bir üzüntü duyan Yedigey’in acısına sizde ortak olduğunuzu hissediyorsunuz. 🔶 Kitabın çevirenine buradan özellikle teşekkürlerimi belirtmek isterim. Kitapta yöreye ait atasözler, deyimler sayfanın altında çevirmen tarafından net bir şekilde açıklanmış. Kafanızda bir soru işaretine yer kalmıyor. Böylece okurken o ifadelerin ne anlama geldiğini kolayca anlayabiliyorsunuz. (Çevirmen ve yayınevinin bir kitabın okunabilirliği açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.) 🌵
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 10 verdi
2 yorum
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Kaleminize sağlık. Uzay araştırmaları sonucu iletişime geçilen diğer canlılar gerçekten merak uyandırdı. Ama ana üste yine insanoğlunun bencilliği ve verdiği yanlış kararlara tanık olduk. Yedigey ile Kazangap dostluğu çelik bir halat gibi güçlü ve birbirine bağlıydı. Ancak kitabı okurken Yedigey gibi bir adamın arkadaşının eşine farklı bir gözle bakması, kendisi için her seye katlanan eşine de bunu yapması sinirlerimi bozdu biraz. Sonra kendi kendime bu bir roman ve kimse kusursuz değil-dir dedim. Kaldı ki gerçek hayatta da çok uzak olduğumuz şeyler degil maalesef. Velhasılı kelam güzel kitaptı. Beyaz Gemi kitabini da tavsiye ederim.
02.06.19 beğen 3 cevap
Gölge (@golge2010)
Yorumunuza sonuna kadar katılıyorum. Ama hiçbirimiz kusursuz varlıklar değiliz nitekim yanlışın neresinden dönülürse kârdır. 😊Uzay konusu ile ilgili her şey ilgimi çektiği için özellikle iki kozmonotun farklı gezegendwki canlılarla iletişimini anlatan kısım favorimdi.
02.06.19 beğen 2 cevap
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi..." diye başlayan bu kitabı çok beğenerek okudum. Cengiz Aytmatov'a karşı hayranlığım giderek artarken, tüm kitaplarını okuma listeme ekledim. Sosyal hayatta olan insan ilişkilerini, bir ülkenin kaçınılmaz gerçeklerini, aşkı, sevgiyi, sadakati çok güzel işleyen yazarın tüm romanları gibi bu romanın kurgusu da muhteşemdi. "Her yazar bir milletin çocuğudur" diyen Kırgız yazarı her okuduğumda "-keşke bizim milletimizin çocuğu olsaydı." demekten kendimi alamıyorum.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 8 verdi
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Kitabı daha önceden de okumuştum ve etrafımdan duyduğuma göre saygı değer edebiyat hocalarımız bu kitabı öğrencilere ödev olarak veriyorlarmış. Benim de kitabı ilk okumam da bir ödev vesilesi ile olmuştu.
Kitabı uzun bir zaman önce okuduğum için konusundan ziyade duygusu kalmış bende. Bu duygu da kitabın çok güzel ve akıcı olduğu yönündeydi. Sıkılarak okuyacağınız bir kitap değil. Kitapta Boranlı Yedigey isimli karakterin hayatından bir kesitler okuyoruz. Bu kesitler karakterimizin hayatının her döneminden alınmış. Boranlı Yedigey’in ailesi ile çalıştığı Sarı-Özek bozkırında uzun zamandır arkadaşı ve komşusu olan ve Boranlı’da, Yedigey ile aynı yerde kalan ve Yedigey gibi demiryolunda çalışan Kazangap ölmüştür. Ancak Boranlı’da Yedigey’in çok sevdiği ve saygı duyduğu Kazangap’ı İslami usullere göre defnedecek hiç kimse yoktur. Bu durumu önemseyen de yoktur. İşte Yedigey bu duruma el atar ve Sarı-Özek bozkırındaki çok eski bir mezarlık olan Ana-Beyit mezarlığına Kazangap’ı defnetmeye karar verir ve Kazangap’ın damadı, oğlu ve köylüleri ile Boranlı’dan biraz uzakta olan Ana-Beyit mezarlığına doğru yola çıkarlar. Bu yol uzun bir yoldur ve her insan gibi Yedigey’de bu yolculukta ölüm karşısında kendi hayatını ele alır. İşte bahsettiğim Yedigey’i hayatından kesitleri yol boyu okumuş olacaksınız ve en sonunda Ana-Beyit’e varacaksınız. Bir de Boranlı’ya yakın bir yerde bir uzay üssü vardır ve bu üs Amerika ile ortak çalışır. Ruslar ve Amerikalıların uzaydaki üslerinde astronot ve kozmonotları vardır. Bu görevliler bir şekilde uzaylılar ile irtibata geçerler. Bu uzaylı kısımlarına girmiyorum heyecanı kaçmasın.
Kitapta bence genel olarak Rusya’nın Orta Asya’da uyguladığı asimile etme politikası eleştirilmiş. Hatta bence kitap tamamen bunun için yazılmış bile diyebilirim. Bu bağlamda da asimilasyona bağlı aile ve arkadaş ilişkilerindeki zayıflama, dini duygular ve ritüeller gibi olguların nasıl eridiğini gözlerimizin önüne sermiş yazar. Bir başka önemli kısımda halk hikayeleri ve efsanelere yer vermiş yazar ara ara. Bu da kitaba ayrı bir hava katmış ve güzel olmuş. Ana-Beyit mezarlığının kuruluşu ile ilgili olan mankurt efsanesi çok ilginç mesela. Mankurt ne demek diyorsunuz belki de şu an. Kısaca bahsedeyim. Eskiden bir kişi esir edildiği zaman iyi çalışsın hizmet etsin ama aklı çalışmasın diye yakalandıktan sonra saçlar tıraş edilir ve bu tıraşsız başına ıslak deri geçilirmiş. Deri ıslak olduğu için derideki kıllar büyümeye devam eder ve saçsız deriden beyne yavaş yavaş girermiş. Beyin de bir süre sonra düşünme faaliyetini kaybedip itaate başlarmış. İşte böyle yapılan insanlara mankurt denirmiş.
Velhasıl şu an bu yazıyı yazarken daha iyi anladım ki yazar benim anlattıklarımdan çok daha fazlasını anlatmış. Bir günlük olayla asırlık sorunları ele alınmış. Adı üstünde gün olur asra bedel… Tavsiye ettiğim bir kitap iyi okumalar.
Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Cengiz Aytmatov romanlarını okumak için hiçbir zaman acele etmemişimdir. Çünkü hep bir beğenmem ve geç biter düşüncesi oluşur içimde. Ama çoğunlukla da yazar beni ters köşe yapmayı başarır ve sindire sindire okumaya başlarım kitabını. Sanki hızlı okursam yazara haksızlık olacak gibi gelir. Kaleminin derinliğini, vurgularındaki hazinliği, edebi hazzı olabildiğince uzun zaman dilimine yaydım geç bitirerek. Kitap boyunca Sarı Özek bozkırı yaşam alanımdı sanki. Yazarın güçlü betimlemeleri sayesinde gerçekten bulunduğum ortamı unuttum desem yeridir. Roman efsanelere de yer vermiş. Bu yönden masalsı bir tınısı da olduğunu söyleyebilirim. Efsaneleri, hazin yüklü romanları seviyorsanız okumalı ve üzerine düşünmelisiniz.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 8 verdi
0 yorum
Bir güne neler sığar sorusunun cevabı niteliğinde bir kitap.
O öyle bir gündür ki acısı ve tatlısıyla, iyi ve kötüsüyle, dost ve düşmanıyla, bugün ve yarınıyla, yaşam ve ölümüyle, kalan ve gideniyle, geçmiş ve geleceğiyle, cahil ve okumuşuyla her kesimden her cinsten insanı kaynaştırmayı başarmış en nihayetinde vermek istediği mesajı layıkıyla yerine iletebilmiştir...
Bir güne bir ömür sığar...

Bir tren istasyonunda türlü işler yapmakla görevli Yedigey ve onun ebedi dostu Karangap'ın hikayesidir Gün Olur Asra Bedel... Bozkırın ortasına saplanıp kalmış bir kaç aileden oluşan küçük bir köyde yıllar yılı çalışan ölümü de yaşamı da aynı hassas terazide tartabilen kaderin önüne katarak çeşitli düşünce ve olaylar yaşattığı kahramanlarımız Yedigey ve Karangap son yol ayrımında Karangap'ın ölmesiyle öykü başlar... Oraya nerelerden geldikleri, nasıl geldikleri, nasıl tanıştıkları anlatılır. Hikayeye sonradan katılan karı koca öğretmen olan aile de öykünün geçişleri açısından önemli karakterlerdir.
Yeri gelir yedigeyin devesinin bile merak edildiği kitapta ara ara uzay üssünde gerçekleşen ve ucu yaşam olan başka bir gezegene dayanan yan konular da vardır. Kanımca ana konu sıkmasın diye seçilmiş olan bu konular bile kendi içinde bir derinliğe sahiptir.
Karangap 'ın oğlu olan Sabitcan isminde bir tip okumuş cahili, Tansıkbayev isimli müfettiş Sovyet ideolojisini, öğretmen Abutalip eğitime verilmesi gereken önem ve değeri, konvansiyon uçak gemisi ve Demiurg projesi bilim ve teknolojiyi, Karangap ve Yedigey dostluğu, mankurt ve Dönenbay Kırgız destanlarını vs vs simgelemektedir.
Kitabın sonu Karangap'ın cenazesinin istenilen mezara değilde yol üstünde bir yere gömülerek eski mezarlığın askeri üs haline getirilmek için yıkılacağını öğrenen Yedigeyin çabalarını anlatarak bitmektedir...

Bazı sorular akıllarda okuyucunun çözmesi için cevaplanmadan bırakılmıştır...
Cengiz Aytmatov'un en değerli eserlerinden olan bu eser beni oldukça fazla etkiledi. Öyle ki kitap bittiğinde son sayfanın arkasında başka sayfalar var mı diye istemsizce ellerimin boşluğu çevirmesini üzülerek far ettim.

Mutlaka okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 9 verdi
0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni - Üsküp

Kitap adi:Gün olur asra bedel
Yazar:Cengiz Aymatov
5.baski Kasim 2005
Sayfa sayisi:414
Bir gün ve bir gece zaman diliminde bir deve nin üstunde ana kahraman Yedigey'in ani ve geçmisi bi arada iç içe yasayarak aslinda bir kisinin degil ,degerlerini dilini tarihini korumaya çalisan bir milletin hikayesidir...
Okumaya basladigimda tarih kokan bir eser demisti sevgili@yitiktheology .Bitirdikten sonra kendisine katilmamak mümkün degil sanirim..
Bir yandan zor sartlarda yasamlarini sürdürmeye çalisan bir kesim,diger yandan rejimim baskisi altinda egitim sisteninin de etkisiyle mankurtlasmaya egilim gōsteren yeni bir nesil (mankurtlasmak kitapta, bir dōnem Juan-Juanlarin Gōcebe Türk oymaklarina saldirarak ele geçirdikleri kisileri bilinclerini kaybetirerek ,kimseyi ve hiçbirseyi hatirlamayacak sekile getirip kendilerine sadik birer kôle haline getirilmesini ve bu kölelere mankurt ismi verilir)ki kitabi okurken bu tür efsanelere bircok yerde rastlanabilir,ve diger bir yanda inançlari ve degerleri icin mücadele eden ve mücadele arkadasini,atalarin törelerin adetlerin uygun gôrdügu sekilde vasiyetini yerine getirmeye onu defnetmeye çalisan bir adam..
Bilim kurgu ile de hafif harmanlanmis bu eser aslinda dikkati bence cagdas mankurtlasmaya cekmektedir...Yedigey,esi Ukubala, dostu Kazangap ve bircok karakter yasadiklari bozkirlari , zor hayat sartlari,efsaneler savaslar hayata kalmak mücadelesine karsilik Sabitcan üzerinden donemin Stalin rejimi ve verdigi egitim imkanlariyla aslinda farketirmeden bir nesli mankurtlasmaya çalismasi ve bunun bir toplumsal yabancilasmaya yol açtigina dikkat cekmektedir...
Bir gün ve bir geceye koskoca hayatlar enteresan efsaneler,bir milletin külturunden
onemli detaylar ve tarihinden ozet geçmistir....
""Insan ruhunun ōlümden sonra baska bir yaratigin bedenine geçtigi dogru ise,bir karinca olmak yerine,akkuyruklu bir çaylak olmak isterim.O zaman ,su tepemizde süzulen çaylak gibi ben de yükseklerde uçup bu vatan topraklarini seyrederim ,gozlerimi bu topraklardan hiç ayirmam"""syf:402
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba puan vermedi
2 yorum
Fâtıma (@yitiktheology)
Kiymetli @cnnhni evvelen hatırlama nezaketinde bulunan zihninize şükrânlarımı arz ederim. Analiziniz gerçekten yeniden kitabın sayfaları arasından seyahât etmeme vesile oldu. Yazarın en beğendiğim eseri hususunda ortak şeyler görebilmiş olmak ayrıca sevindirici bir durum. Söz konusu acıyla kaleme alınmış eserler olunca ne söylense hep eksik kalır. Saygılar feyizli okumalar dilerim efendim:)
28.08.18 beğen 2 cevap
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557 - Sinop

"Ya, böyleydi işte."
Eğer tatlı sevseydim bu kitabı yerdim .

En son yer altlarına inmek istemiştim. Şimdide Kazakistan'ın Sarı-Özek bozkırlarında trenlerle doğudan batıya- batıdan doğuya gitmek istiyorum. Üşümek istiyorum, ağıt yakmak, deve görmek, köpek sevmek istiyorum. Hak edecek bir insan canlısına rastlayıp el öpmek istiyorum.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 10 verdi
0 yorum
Baran Kaya

Baran Kaya

@barankaya - Ağrı

Geçmiş ve geleceği yoğurarak anlatan bir kitap olmuş. Hikayeler arasındaki kurgu güzel ama olayların anlatış sıralaması biraz saçma olmuş sanki. Ama okunabilecek güzel bir kitap.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 8 verdi
0 yorum
Spoiler içerir !
Uzun zamandır ertelediğim bu kitabı sonunda bitirdim. Cengiz Aytmatov'un okuduğum ilk kitabı ayrıca. Okumaya da devam edeceğim.

Öncelikle çok enteresan bir kitaptı , çünkü kocaman 400 sayfada yazar aslında tek bir günü ele almıştı. Kazangap'ın cenaze merasimi ve geçmişe uzun bir yolculuk. O kadar sayfayı tek bir güne sığdırmak bence büyük başarı. Sanırım bu zamana kadar okuduğum en sağlam betimlemelere sahip kitaplardan biri idi.

Nayman Ana efsanesi, Raymalı-Ağa hikayesi , Mankurtlar ve yaramaz devemiz Karanar'ı okumak çok keyifliydi. Maceradan maceraya koştuk.

Uzay ve uzaylı kısımlarını bir çok kişi sevmemiş ama ben sevdim . En başta alakasız ve saçma geliyor ama sonunda sebebini sizde anlıyorsunuz.

Karakterlere biraz değinirsek en başta Yedigey'den bahsetmek istiyorum . Ben Yedigey'e çok kızdım ve sinirliyim resmen hala. Evet çok iyi bir insan ama Zarife olayında çok yanlış yaptı bana göre , sonuç itibariyle Zarife durumu toparladı ve gitti. Yani Yedigey'i ne sevdim ne sevmedim.

Kazangap sanırım kitabın en iyi kalpli insanı , samimi ve gerçek bir dost. Böyle süper bir karakterin tam anlamıyla facia bir oğlu vardı ki bahsetmeden geçemeyeceğim sevgili Sabitcan. Ortam bozan , itici insan tipi. Nefret ettim kendisinden .Adının geçtiği her yerde sinirlerimi bozdu.

Bu kitaptan sonra devamı niteliğinde olan Cengiz han 'a küsen bulutu okuyunuz .

Eduşka'dan sevgiler :)
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 9 verdi
2 yorum
Emre Şen (@senemre)
Yegidey'i ben de çok sevmiştim ama o Zarife'ye olan ilgisi ne bileyim bi tuhaftı.
27.12.17 beğen 2 cevap
Eduşka (@edaa)
Bende ondan dolayı bir ısınamadım ve kendi karısını ,çocuklarını unutup ona ilgili duyması o çocuklara baba olmak istemesi filan beni gerçekten sinirlendirdi.
28.12.17 beğen 1 cevap
Adem Tepe

Adem Tepe

@ademtepe - İstanbul

Derin Mi Derin Bir Kitap
Bir gün bir asra bedel olabilir mi? Kazak bozkırlarından birinin ortasında yaşayan, eski asker, yeni demiryolu işçisi Yedigey için olur. Öyle bir gün yaşar ki, geçmişte yaşanan olaylar zihninde bir bir canlanır. Eski dostu Kazangap'ın cenazesini, vasiyet ettiği mezarlığa götürürken... Vefalı bir insandır Yedigey, okusun adam olsun diye şehre gönderilen ancak insanlığını unutan çok-bilmiş Sabitcan'ın "Şuraya gömelim ne olacak?" sözüne rağmen, kolaycılığa kaçmadan, eski dostuna karşı vazifesini yerine getirmeye çalışır...

Cengiz Aytmatov'un eseri "Gün Olur Asra Bedel" çoktan büyük edebi yapıtlar arasına girmiştir. SSCB döneminde geçen hikayede anlatım öylesine güçlüdür ki, kendinizi hikayenin geçtiği Sarı Özek bozkırında hayal etmekte hiç zorlanmazsınız. Bozkırın o boşluğu, sıkıcılığı içinize yerleşir. Hele ki kışın, karın o soğuğu... Hatırlayınca üşürsünüz adeta! Evet, bu kadar gerçekçidir kitap. Sadece mekan konusunda değil, olayları ve duyguları anlatırken de. Böylesine ıssız bir yerde, birkaç haneden ibaret olan Boranlı köyünde yaşayan insanlardan biri yapar sizi yazar, o kadar aşina olursunuz karakterlere. Hatta hayvanlara bile. Yedigey'in devesi Karanar ile belki de ilk defa bir devenin hayatına, yaramazlıklarına şahit olursunuz.

Cengiz Aytmatov'un kendi hayatından yansımalar da görebilirsiniz kitapta. Kendisi daha çocukken babası KGB tarafından tutuklanır ve bir sene sonra idam edilir. Kitapta da ailesine, çocuklarına çok düşkün Abutalip isminde bir karakter vardır. Okumayı, yazmayı çok seven bir insandır Abutalip ancak şüpheci rejim yazı yazmasından farklı anlamlar çıkarır ve kendisini rahat bırakmaz. Dönemin siyasi ortamına da şahit oluruz bazı yerlerde. Bütün bunların yanı sıra, kitapta bazı geleneksel hikayelere de yer verilir. Raymalı Ağa hikayesinin verdiği tat nefistir ama Mankurt hikayesini unutmak ne mümkün? Kafası kazınmış, kafasına deve derisi konmuş ve işkence edilmiş bir genç... Acıdan bir süre sonra hafızasını kaybeder ve öz annesini bile tanımaz olur. Başlı başına etkileyici olan bu hikayenin, işaret ettiği anlamları varın siz düşünün. Geçmişinden bihaber, insani duygulardan yoksun, annesini bile tanımayan bir insan "Mankurt" değil de nedir?
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 10 verdi
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Gün Olur Asra Bedel ,Cengiz Aytmatov'un okuduğum ilk kitabı . Ahlak öğretileri olarak içerisinde bir çok olgu , efsane , dönemin tarihi ve sosyolojik koşullarına tanık olacağınız bir kurgu barındırıyor. Çok keyif alarak okumamakla birlikte yazarın diğer kitaplarına şans vermeyi düşünüyorum .
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 7 verdi
2 yorum
Ravza (@ravza)
Bu kitabın içinden çıkarılıp ayrı bir bölüm olarak yayımlanmış olan "Cengiz Han'a Küsen Bulut" kitabını da okumanızı tavsiye ederim.
15.05.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Dikkate alacağım :)
15.05.17 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Asra Bedel Bir Gün
Gün Olur Asra Bedel adlı kitap Cengiz Aytmatov dan okudugum ilk kitapti.
Herşey Kazangap 'in ölümüyle başlar ve baş kahraman Yedigey in ölen arkadaşının cenaze işleriyle uğraşırken kendisinin ve milletinin geçmişini bu kitapta gözler önüne serer.
Mankurt kavramını ilk bu kitapta okudum ve hafızamdan gitmeyecek bir anlama geldiğini öğrendim. Abutalip hikayesi de etkilendikleri arasında.Kitapta tek ilgimi çekmeyen aslında bilemiyorum olmasa da olur dediğim yer uzay aastirmalari programı yapılan yer.Olmasa da olur du bence.Yedigey 'in bir günde asra bedel yolculuğu ile bir kitap daha bitti.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 9 verdi
0 yorum
Enes Tekin

Enes Tekin

@enestekin - Konya

Beklentimi karşılamadı...
Hayatımda okuduğum en anlamsız kitaplardan birisiydi. En son Kafka'nın Şato kitabında bu kadar sıkıldığımi hatırlıyorum. Ya, hadi betimlemeler falan olsa yine okunur 400 sayfa, ancak sadece yazarın kısıtlı bir bakış açısından olaylara baktığı bir kitap olmuş. Insan biraz süsler kitabı yazarken. O trenlerin geçiş noktası sen olursun inşallah Aytmatov. Umarım bu son eserin en kötü eserindir, çünkü ben seni hiç sevmedim. Komik ve iğneleyici sahnelerin, karakterlerin rolleri için 10 üzerinden 7 puan!
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 7 verdi
2 yorum
Ali (@muhammedalierdem)
Beyaz Gemi ve Toprak Ana'yı da okuduktan sonra anlarsiniz umarim bu kitabin değerini. Saygilar...
18.12.16 beğen cevap
Enes Tekin (@enestekin)
Diğer eserlerine de şans vereceğim mutlaka, sonuçta büyük bir yazar. Teşekkürler.
19.12.16 beğen cevap
Hani bazı kitaplar vardır, hatta bu sadece kitaplar için de geçerli olan bir şey değildir. Başınızdan güzel bir şey geçer ve sonunda yarım kalırsınız. Eksik hissedersiniz. İşte öyle bir his sarıyor ruhunuzu bu kitap düşünce elinizden. Özellikle Ötüken Neşriyat'taki 45. baskının sonundaki çeviren notundan sonra bu yarım kalmışlık hissim daha çok büyüdü. Notta Gün Olur Asra Bedel içerisinde yer alabilecek olmasına rağmen, ancak Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra yayınlanabilen Stalinizmin ve totaliterliğin anlatıldığı bölümün "Cengiz Han'a Küsen Bulut"ta yer verildiği yazıyordu. Bir an önce onu da okuyayım istedim. İstedim ki; yer yer öfkelenmişliğim, sevinmişliğim, huzura ermişliğim, Cengiz Aytmatov'un kalemine olan özenişim de devam etsin.
Okuyun. Daha ne desem bilmiyorum ki. Okursanız siz de anlatılamayacak kadar hoş hissedeceksiniz.
Hem tarihi bilgi verişi hem romansal özellikleri bakımından gerçekten güçlü bir eser.
En çok etkilendiğim bölüm, mankurt efsanesinin yer aldığı bölüm oldu. Aytmatov öyle güzel yazmış ki, Nayman Ana'nın acısını en içimde hissettim.
Bu hisleri mutlaka siz de hissedin!
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

Olay içinde olay, gün içinde gün: Gün Olur Asra Bedel
Kitabın ilk yüz sayfasını okurken ortalarına doğru sizi çekip saracağını, içinde kaybolacağınızı pek aklınıza getiremediğiniz bir roman bu. Ama alelade bir roman değil asla. Öyle dolu dolu, öyle karmaşık ve aynı anda öyle sade ki... Kitabı bir günde okumaya kalkışsanız muhtemelen beceremezsiniz, yapsanız dahi şaşkına dönersiniz herhalde. O oranda birçok şey katar.

Dahası, kitaptaki her bir kurgu, her bir hikâye, her bir anı yeniden düzenlenebilecek, ayrı ayrı yepyeni kurgular yazılabilecek türde. Öyle ki o şanlı deve Boranlı Karanar'a bile kocaman bir öykü yazabilirsiniz. Hem zaten develere ilginiz varsa ya da sonradan merak edebileceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle okuyun bunu.

Kitabın adı "Gün Uzar Yüzyıl Olur" şeklinde de çevrilmiş (aslına uygun olan buymuş) ayrıca, ama bu haliyle (Gün Olur Asra Bedel) "cuk oturmuş" gibi sanki. Ve 157 dile çevrilmiş. İçerikte bulunan (ve bana göre en önemli kısım olan) "mankurt" kısmıysa bu kitapla birlikte bir terim olarak Dünya Edebiyatı'na girmiş. Özellikle bu kısmı dikkatli okumanızı ve hatta üzerinde biraz araştırma yapıp düşünmenizi öneririm.

Ek olarak, biyografi niteliğinde bir kitap olduğunu söyleyebiliriz belki: Yedigey'in Zarife'ye olan aşkı az biraz kendi hayatından esinlenilerek kaleme alınmış olabilir; zira kendisi de kendisi gibi evli olan Bubusara Beyşenalieva'ya aşıkmış. Babası Torokul Aytmatov da Sovyetler Birliği'nce kurşuna dizilmiş.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 9 verdi
0 yorum
/ 6