up
ara

Gün Olur Asra Bedel Kitap İncelemeleri

Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Bir güne neler sığar sorusunun cevabı niteliğinde bir kitap.
O öyle bir gündür ki acısı ve tatlısıyla, iyi ve kötüsüyle, dost ve düşmanıyla, bugün ve yarınıyla, yaşam ve ölümüyle, kalan ve gideniyle, geçmiş ve geleceğiyle, cahil ve okumuşuyla her kesimden her cinsten insanı kaynaştırmayı başarmış en nihayetinde vermek istediği mesajı layıkıyla yerine iletebilmiştir...
Bir güne bir ömür sığar...

Bir tren istasyonunda türlü işler yapmakla görevli Yedigey ve onun ebedi dostu Karangap'ın hikayesidir Gün Olur Asra Bedel... Bozkırın ortasına saplanıp kalmış bir kaç aileden oluşan küçük bir köyde yıllar yılı çalışan ölümü de yaşamı da aynı hassas terazide tartabilen kaderin önüne katarak çeşitli düşünce ve olaylar yaşattığı kahramanlarımız Yedigey ve Karangap son yol ayrımında Karangap'ın ölmesiyle öykü başlar... Oraya nerelerden geldikleri, nasıl geldikleri, nasıl tanıştıkları anlatılır. Hikayeye sonradan katılan karı koca öğretmen olan aile de öykünün geçişleri açısından önemli karakterlerdir.
Yeri gelir yedigeyin devesinin bile merak edildiği kitapta ara ara uzay üssünde gerçekleşen ve ucu yaşam olan başka bir gezegene dayanan yan konular da vardır. Kanımca ana konu sıkmasın diye seçilmiş olan bu konular bile kendi içinde bir derinliğe sahiptir.
Karangap 'ın oğlu olan Sabitcan isminde bir tip okumuş cahili, Tansıkbayev isimli müfettiş Sovyet ideolojisini, öğretmen Abutalip eğitime verilmesi gereken önem ve değeri, konvansiyon uçak gemisi ve Demiurg projesi bilim ve teknolojiyi, Karangap ve Yedigey dostluğu, mankurt ve Dönenbay Kırgız destanlarını vs vs simgelemektedir.
Kitabın sonu Karangap'ın cenazesinin istenilen mezara değilde yol üstünde bir yere gömülerek eski mezarlığın askeri üs haline getirilmek için yıkılacağını öğrenen Yedigeyin çabalarını anlatarak bitmektedir...

Bazı sorular akıllarda okuyucunun çözmesi için cevaplanmadan bırakılmıştır...
Cengiz Aytmatov'un en değerli eserlerinden olan bu eser beni oldukça fazla etkiledi. Öyle ki kitap bittiğinde son sayfanın arkasında başka sayfalar var mı diye istemsizce ellerimin boşluğu çevirmesini üzülerek far ettim.

Mutlaka okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Gün Olur Asra Bedel
kitaba 9 verdi
0 yorum