up
ara

Veda

Veda Konusu ve Özeti

Veda
Veda kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751413871
Sayfa: 88 sayfa Basım Tarihi: 1970
Milyonlara ulaşan filmin beklenen kitabı...

"Oğlum Muzaffer, sana bir sır veriyorum. Paşam ölürse ben de yaşayamam, o saat canıma kıyacağım."

Salih Bozok'un o uğursuz kasım sabahı oğluna söylediği bu sözler, kaçınılmaz sona isyan eden bir dostun acı çığlığı gibidir. Bozok, kararının gerekçesini açıklamak üzere bir veda mektubu yazmaya koyulur. Bu mektup, Selanik'te mahalle mektebinde başlayan, bir imparatorluğun çöküşüne tanık olan ve modern Türkiye'nin kuruluş coşkusunu yaşayan güçlü bir dostluğun çarpıcı belgesidir.

Çocukluk arkadaşı Mustafa'yla, Kurtuluş Savaşı kahramanı Mustafa Kemal Paşa'yla ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'le pek çok yaşantıyı paylaşmış, onun kederine, tasasına ve sevincine tanık olmuş Bozok'un mektubu, dünyanın saygı duyduğu bir liderin özel yaşamına ve iç dünyasına da ışık tutuyor.

Veda, gösterime girdiği dönemde Türkiye'de bir milyon kişiye ulaşan, yurtiçinde ve dünyada pek çok olumlu eleştiri alan filmin romanı.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Hem sürükleyici olsun, hem de bu sayede tarihimizin bilmediğimiz yönlerini öğreneyim diyorsanız tam size göre bir kitap. İçinde aşk da var, serüven de, tarih de. Üstüne acı, elem, keder ve hüzün de cabası. Okuduğum güzel kitaplardan biri. Özellikle kişilerin hem aşk, cinsellik, kıskançlık,ihanet, bencillik gibi insani duyguları kadar, vatan, millet sevgisi gibi yüce duygular için canını bile seve seve tehlikeye atabilmesi etkileyici.
ataç ikon Veda
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Sarı Zeybek'e benzer bir tat alarak okudum. Kimi yerde hüzünlenip ağladım, kimi yerde güldüm, minnet duydum. Zülfü Livaneli güçlü kalemi, yalın anlatımı ile çok başarılı bir sonuç çıkarmış ortaya. Sadece tarihi anlatmakla kalmamış, aşk ve serüven de katmış.
ataç ikon Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum

Veda - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Evladım, şimdi senin bunu anlaman zordur ama bizler Türk'ü, Kürt'ü, Müslüman'ı, Ermeni'si, Rum'u, Yahudi'si, Bulgar'ı, Sırp'ı, Arap'ıyla tek millettik. Büyük devletler bizi yıkmak için hepimizi birbirimize düşürdüler. Kardeşi kardeşe öldürttüler. Senin şimdi okuduğun lise 1915 yılında hiç mezun vermedi. Neden biliyor musun? Çünkü bütün talebeleri; Türk'ü, Yahudi'si, Ermeni'si, Rum'uyla Çanakkale'de şehit düşmüştü.

Savaş, kahrolmak demektir oğlum. Açlık, susuzluk, dizanteri, hastalık, aklını oynatmak demektir. Gece gündüz burnuna dolan ölüm kokusundan yıllar boyu kurtulamamak demektir.

Sayfa: 41
ataç ikon Veda
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Zülfü Livaneli Kitapları
Kitapları 10'dan fazla dile çevrilen, müzisyen, yazar, politikacı, senarist ve yönetmen olan Zülfü Livaneli'nin mutlaka okunm...