up
ara

Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu

Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu Konusu ve Özeti

Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu
Hıristiyanlığın Özü kitabının da yazarı Ludwig Feuerbach tarafından kaleme alınan Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786050201154 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu isimli kitap 352 sayfadan oluşuyor. Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Say Yayınları
ISBN: 9786050201154
Sayfa: 352 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Tanrı, menşe ve öz itibariyle bir 'akıl nesnesi' değildir, onu bu hale, daha sonraki kuşakların akılsızlığı ya da aklı getirmiştir. O, spekülasyonun, felsefenin nesnesi ya da ürünü de değildir, çünkü ortada henüz filozoflar yokken tanrılar vardı ve evrenin nedenleri, ateşten ya da sudan ya da hatta hiçlikten meydana gelişi konusunda saçmalamak kimsenin aklına gelmediği zaman da onlar vardı. Tanrı, aslında bir talebin, dileğin nesnesidir; o, talep edildiği, içten arzu edildiği, istendiği için, tasarlanmış, düşünülmüş, inanılmış bir varlıktır. Gözün özüne denk düşen bir varlık olarak, ışığın sadece göz için gerekli bir nesne olması gibi, tanrı da sadece genel olarak bir talebin nesnesidir, çünkü tanrıların doğası insani dileklerin doğasına denk düşer."-Ludwig Feuerbach-Daha önce Hıristiyanlığın Özü ve Geleceğin Felsefesi adlı kitaplarını yayımladığımız L. Feuerbach'a göre teolojinin hakiki anlamı antropolojidir ve din, insan ruhunun rüyasıdır. Ama biz rüyada da olsak hiçlikte ya da gökyüzünde değil, yeryüzünde yani gerçeklik diyarında bulunuruz. Hıristiyanlığın Özü'nde bu düşüncenin temellerini atan Feuerbach, Tanrıların Doğuşu'nda ise klasik, İbrani ve Hıristiyan antikçağ metinlerine yoğun referanslar yaparak bu düşüncesini çözümleme yoluna gidiyor.
telmaşa

telmaşa

@telmasa

Kadersiz olmayı kim istemez,sevinçe ulaşmak için kim acele etmez? bu dünyanın kaderini sevmek ve ebedi bir sevince ulaşmak için acele etmemek nasıl bir zihin körlüğü ya da saçmalıktır.tanrı sana ölümden sonra ölümsüzlüğü ve ebediyeti sunuyor ve sen kuşku mu duyuyorsun ?
0 yorum

Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kaynaklarına Göre Tanrıların Doğuşu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Dilek, tanrıların ilk-görünmesidir. Dileklerin doğduğu yerde tanrılar görünür, hatta meydana gelir. Tanrıların, tarihsel ya da daha çok bizim için tarih önce kaynağına o zamanlar bu denli uzak dura, önünde zengin bir tanrılar ve mitler dünyası bulunan İlyada'da bile.
ataç ikon Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kayn...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

İnsan öküzü, tarlayı sürmenin yükünü onun sırtına yıkmaktan başka bir şey için mi kendine yardımcı yaptı? Tez ayaklı atı, dileklerinin hedefine daha çabuk, daha kolay ve daha rahat ulaşmaktan başka bir şey için mi kendine hizmetle mükellef kıldı? İnsan, kültürünü tanrılara borçludur; evet! Ama bu tanrılar boşinancın tanrıları değildir; bu tanrılar, insanların sabırsız, devrimci dilekleridir, istediklerini tanrılar gibi aynı kolaylıkla ve duraksamadan gerçekleştirme dilekleridir; bu tanrılar, demek ki, insanların tanrı olma dilekleridir.
ataç ikon Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kayn...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

...biri hapşırdığı zaman: Salve! Sağlıklı ya da mutlu ol! Yahudilerin ''iyi bir yaşam'' dilemesi gibi, Grekler ise: Zeu soson, yani ''berhudar ol, tanrı yardımcın olsun!'' İbraniler de bir kimseye iyilik, mutluluk dilediği zaman şöyle der: ''Yahve seninle birlikte olsun'', ya da ''huzur (selamet, afiyet) senin olsun!'', İncil'de eirene umin, tıpkı Romalıların Salutem, selamet, esenlik, Greklerin khaire, sevinçli ol ya da sevin! diye dilemeleri gibi. Ne var ki, dileğin teist ya da ateist şekilde ifade edilmesi tamamen önemsizdir. Her dilekte bir tanrı, ama her tanrının içinde ya da arkasında da bir dilek gizlidir.
ataç ikon Klasik, İbrani, Hıristiyan Antikçağ Kayn...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum