up
ara

Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir

Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir Konusu ve Özeti

Ten ve Taş
Batı Uygarlığında Beden ve Şehir
Zanaatkar kitabının da yazarı Richard Sennett tarafından kaleme alınan Ten ve Taş
Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753423748 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ten ve Taş
Batı Uygarlığında Beden ve Şehir isimli kitap 387 sayfadan oluşuyor. Ten ve Taş
Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753423748
Sayfa: 387 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Modern binaların çoğunu lanetlemiş gibi görünen yoksunluk, kent ortamını sakatlayan sıkıcılık, monotonluk ve elle tutulur kısırlık." Richard Sennett modern kent karşısında kapıldığı şaşkınlığın vesile olduğunu söylüyor bu kitabı yazmasına:"Ten ve Taş, şehrin, insanların bedensel deneyimleri yoluyla anlatılan bir tarihidir: Antik dönem Atinası'ndan modern New York'a erkekler ve kadınlar şehirlerde nasıl deviniyorlardı, ne görüp işitiyorlardı, burunları hangi kokularla doluydu, nerede yemek yiyorlardı, nasıl giyiniyorlardı, ne zaman banyo yapıyorlardı, nasıl sevişiyorlardı? Bu kitap insanların bedenlerini geçmişi anlamanın bir yolu olarak ele almasına rağmen, kent mekânındaki fiziksel duyumların tarihsel bir kataloğundan öte bir şeydir. Batı uygarlığı bedenin haysiyetine ve insan bedenlerinin çeşitliliğine hürmet etmekte hep zorlanmıştır: bedenle ilgili bu zorlukların mimaride, şehir tasarımında ve planlama pratiğinde nasıl ifade edilmiş olduğunu anlamaya, anlatmaya çalıştım."Sosyal hayatla şehirlerin mimari yapısı arasındaki, sosyal tarihle içinde yaşanan mekânın örgütlenmesi arasındaki ilişkilere ilgi duyan herkesin zevkle okuyacağı düşüncesiyle, Tuncay Birkan'ın çevirisiyle sunuyoruz bu güzel kitabı.
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Çok yönlü bir yazarın çok katmanlı neredeyse insanlık tarihinin tamamını kapsayan bir süreci beden kent ve toplum üzerinden inceleyen kitabı. Müzisyen ve araştırmacı bir insan olarak Sennet'in kitaplarında bu ikisinin bir birleşimini görüyorsunuz. Dili ritimsel bir akademik dil. Ancak çok teoriye kaçmayan rahatça anlaşılabilecek bir üslup. Sadece dikkatle ve özümsenerek okunmayı gerektiriyor ve bunu hak ediyor. Sennet'in kitapta kent mekanlarının büyük ölçüde insanların bedenlerinin yaşam biçimleri yoluyla şekillendiğini anlatmaktadır kendi deyimiyle. Ten ve taş başlığı insan bedeni ve kent ilişkisini açıklaması açısından oldukça iyi bir başlık. Arkadaşıyla bir sinema etkinliğine gittikleri anısıyla başlayan Sennet'in bölüm bölüm kent dokusunu ve insanın kendi bedeniyle ilişkisinin kentteki yansımalarını anlatmaktadır. Bedenin ne anlama geldiğini antik kentlerden günümüz kentlerine kadar getirmekte ve toplumsal dokuda bedenin ve kent olgusunun dönüşümünü anlatmakta bunların toplumsal sınıflara ilişkilere ve hareketlere etkisini tartışmaktadır. Vücut ısısının bile Nasıl bedenlerde bir ast-üst ilişkisi yarattığını bedenlere yüklenen anlamla yaşamın üzerine kurulan kentlerin yapısının etkileşimini toplumlar ve insanlar arasındaki dokunma korkusuna yol açan ayrışmaları rahatlık ve konforlul olgularının bedeni Nasıl Pasifize ettiğini kitlelerin pasif be aktif davranışlarına yol açan etmenleri beden ve kent anahtar sözcükleriyle irdeliyor. Eksik kalan yönleri vardır belki ancak çok değerli bir araştırma ve sosyal bilimlere ilgi duyan herkesçe okunmaya değer bir eser.
2 beğen · 0 yorum

Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Bir şehir farklı tür insanlardan oluşur. Benzer insanlar bir şehir meydana getirmezler.
ataç ikon Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Ş...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Günümüzde kalabalık dağılmıştır. Kalabalık bir cemaat ya da siyasi bir güç oluşturma gibi daha karmaşık amaçlarla değil de tüketim amacıyla AVM’lerde toplanmaktadır. Modern kalabalıkta diğer insanın fiziksel mevcudiyeti tehdit edici bir şey olarak hissedilir.
ataç ikon Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Ş...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum