up
ara

Yüzüklerin Efendisi İki Kule

The Lord of The RingsSecond Part: The Two Towers

Yüzüklerin Efendisi İki Kule Konusu ve Özeti

Yüzüklerin Efendisi İki Kule
Bu kitapta, fantastik dünya denince ilk akla gelen Orta Dünya'nın büyük savaşlarından birine şahit oluyoruz. Biri Sauron'un diğeri Saruman'ın olan iki kuleden iki devasa ordu ayrılır. Rohan halkını hedef alan Saruman'ın Uruk-hai'lerden oluşan ordusu Helm's Deep'i kuşatır. Orta Dünya'nın kaderini belirleyecek savaşlardan ilki kapıdadır.
Çevirmen: Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753421812
Sayfa: 409 sayfa Basım Tarihi: 2013
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar: Artık Türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek!

"Yüzüklerin Efendisi" son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman.

Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman.

Bu ciltte Yüzük kardeşliği dağılıyor. Frodo ve Sam Yüzük'le birlikte Mordor'un kapılarından geçmeye çalışırken yeni bir yol arkadaşı ediniyorlar. Orklara esir düşen Merry ve Pippin, Orta Dünya'nın en eski ırkıyla tanışıyorlar. Aragorn, Gimli ve Legolas ise, Orta Dünya'nın kaderini çizecek büyük savaşların ilkine katılıyorlar...
Yüzüklerin Efendisi, ilk defa ortaya atıldığında henüz yirminci yüzyılın başıydı ve dikkatlice düşündüğünüz vakit, bu eserin piyasaya sürüldüğü ilk zamanlar, herkes Orta Dünya´nın kültürel yapısına çok uzaktı; hâlbuki bu günlerde böyle değil ve bu sorunu aşmamızı sağlayan da Tolkien. Belki de Yüzüklerin Efendisi olmasaydı, onun ardından yazılacak çoğu fantastik edebiyat eseri de olmayabilirdi; sonuçta, Tolkien´in bu çok önemli eseri, yazarların bu türde eser vermeleri için çoğuna esin perisi olmuştur ve Orta Dünya, hayal gücünün ve zekânın birleşiminin, insanı sınırsız bir eğlenceye doğru yolculuğa çıkardığının bir örneğidir.
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba puan vermedi
0 yorum
Açıkçası ilk kitabı okuduktan sonra filmi izlemeden okumak lazım demiştim. bu kitapta yine betimlemelerden yakınarak iyi ki filmi izlemişim diyorum. Zira tasvir edilen yerleri zihinde canlandırmak gerçekten zor oluyor. Çünkü çok fazla ve çok karmaşıklar. Yazar bu konuda başarısız. Filmdeki sahneler bu betimlemeleri gözde canladırmayı kolaylaştırdı. Bunun dışında yüzüğün yolculuğu maceralarla devam ederken batıda da savaş kapıya dayandı. Üçüncü kitaba hemen başlıyorum.
0 yorum
H. Alper KIRICI

H. Alper KIRICI

@halperkirici

Kitabın filmi konusunda bakıyorum da çoğunlukla aynı fikirdeyim. Kıtabı çıkar çıkmaz okumuştum. Filmi olacağı aklıma bile gelmezdi ama gözlerim açık o karakterleri hayal etmiştim. İtiraf ediyorum ben hızlı okuyamam ve bundan çokta memnunum. Kelimeleri okurken satır aralarını karakterin yaşadıklarını bir film gibi zihnimde canlandırarak tecrübe etmeyi bu kitap sayesinde öğrendim diyebilirim.
0 yorum
Mehmet Yorulmaz

Mehmet Yorulmaz

@mhmtyrlmz

İlk kitabı bir rastlantı sonucu bulmuştum ve o kadar sürükleyiciydi ki bırakmak istemedim. İkinci kitabı elime aldığımda bende maceraya hazırdım. Artık orta dünya benim için vazgeçilmez oldu.Tamamen gerçekten bağımsız fakat gerçek gibi. Bu açıdan bakıldığında Tolkien'e saygı duymamak elde değil. Orta dünyanın bir kahramanı da bendim artık...
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba puan vermedi
0 yorum
ikinci kitap olan iki kule maceranın tam ortasında kalan küçük ama büyük işler başaran hobbitlere odaklanmış.kitaptaki tüm karakterler gerçekten kendine özgü.korkak olmalarıyla tanınan hobbitlerin yürekleriyle ne işler başardığına sizde şaşıracaksınız.bir solukta okuyacağınızı tahmin ediyorum.
0 yorum

Yüzüklerin Efendisi İki Kule - S41

"Her zaman olduğu gibi," dedi Aragorn. "iyi ile kötü, geçen yıldan bu yıla değişmedi; üstelik ciflerle cüceler arasında bir anlama, insanlar arasında başka bir anlama geliyor da değil, idrak etmek kişinin kendisine düşüyor, ister Altın Orman'da olsun, ister kendi evinde."
-- tarafından eklenmiştir.
Nutellabrain

Nutellabrain

@nutellabrain

Nerede şimdi at, nerede süvari? Nerede çalan borular?
Nerede zırh ve miğfer, nerede uçuşan saçlar?
Nerede harpın teline dokunan el, nerede yanan kızıl ateş?
Nerede bahar, nerede hasat, nerede uzayıp giden başaklar?
Gelip geçti hepsi, dağdaki yağmur, kırdaki yel gibi;
Batı'da günler tepelerin gerisindeki gölgeler içinde kaybolup gitti.
Kim toplayacak şimdi yanan kuru ağacın dumanını?
Kim görecek Deniz'den dönüp gelen, akan yılları?
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
The Animator

The Animator

@theanimator

Yıllar kadar uzun bir gece bu. Gün daha ne kadar ayak direyecek?
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Enes Kepil

Enes Kepil

@kepilleus

Eomere çok şey borçluyum dedi Theoden, Sadık bir yüreğin asi bir yüreği olabilir.
Şunu da söyleyin dedi Gandalf, çarpık gözlere gerçeğin yüzü ekşi gelebilir.
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
The Animator

The Animator

@theanimator

Aynı anda hem zorba, hem de öğütler veren biri olamazsınız.
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nutellabrain

Nutellabrain

@nutellabrain

Öyle işler vardır ki, sonu karanlık bile olsa, bu işlere başlamak yapmayı reddetmekten daha iyidir.
ataç ikon Yüzüklerin Efendisi İki Kule
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....