up
ara

Bir Çift Yürek

Bir Çift Yürek Konusu ve Özeti

Bir Çift Yürek
Sonsuzluğun Mesajı kitabının da yazarı Marlo Morgan tarafından kaleme alınan Bir Çift Yürek kitabı Sosyoloji, Aborjinler türünde okuyucusu ile buluşuyor. Klan Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9789756388020 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Çift Yürek isimli kitap 236 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Eren Yücesan Cendey çevirmiştir. Kitap Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Bir Çift Yürek kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Eren Yücesan Cendey
Yayınevi: Klan Yayınları
ISBN: 9789756388020
Sayfa: 236 sayfa Basım Tarihi: 2011
Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya'da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Göçebe kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, "Gerçek İnsanlarla" birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır. Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının hergün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborijinler onu, büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü doğal şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.

Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımından itibaren uluslararası bestseller olmuş ve tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da Gerçek İnsanlar'ınki gibi bu yüce amaçla dolabilir.
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Gerçek bir olaya dayandığı söylenen Marlo Morgan'ın Avustralya'da yaptığı ruhsal bir yolculuğu konu almaktadır. Bu yolculuğunda herkesin yok saydığı ama bunu yaparken de içten içe merak ettikleri Aborijin yerlilerinin yaşantısına şahit olmaktadır. Marlo, Aborijinler eşliğinde, kendilerine ''Gerçek İnsanlar'' dedikleri kabileyle birlikte 4 ay süren bir çöl yolculuğuna çıkmaktadır. Bu yolculuk kabilenin maddi dünyadaki insanları ''Mutantlar'' diye adlandırdığı, kadının maddi dünyadan getirdiği ne kadar eşyası varsa yakılmakla başlıyor. Her şeyin elinin altında olduğu teknolojik bir dünyadan böylesine ruhani ve manevi bir dünyaya, doğayla iç içe olunan bir dünyaya geçmek nasıl bir şeymiş onu görüyoruz. Çölde başlayan bu yolculuk sırasında Marlo, birçok güçlükle mücadele etmek zorunda kalır. Çünkü artık başka bir dünyadadır. Hiçbir şey elinin altında ve kolayca ulaşabileceği şekilde değildir. Marlo bu yolculukta o kadar çok şey öğrenir ki bu durum, maddi ve manevi dünyanın birbirinden tamamen farklı olduğunu fark etmesine yol açar. Yolculuğu boyunca ilkel olarak gördüğü bu insanların doğa ile adeta bütünleşik olarak yaşamalarına; kupkuru çölde aç ve susuz kalmadıklarına; en çok bildiğimiz konuşmadan telapik yolla iletişim kurmalarına; sağlıksal bir sıkıntı yaşadıklarında tedavi edecek yöntemleri ve becerileri olduklarına; olumsuz hiçbir duygu barındırmadıklarına (hatta yazar bir ara şölenlerde maddi dünyaya ilişkin bir oyunu onlara öğretmek istediklerinde kabilenin Yaşlı Kişisi ''Ama bu oyunda kazanan ve kaybeden var. Bizde oyunlarda kimse kaybetmez herkes kazanır.'' diyerek olumlu duygulara yer verdiklerini vurguluyor.) ; hiç kimseyi yargılamadıklarına ve yalan, nefret, kin gibi duygulara yer vermediklerine şahit oluyor. Gördüğü her şeyi kent yaşamı ve ilkel yaşam olarak bir ayrıma tabii tutarak onların yaşantısına daha fazla hayran kalıyor ve merak duyuyor. Onların yaşantısı tamamen Tanrısal Birlik dedikleri ruhani bir yaşantıdan ibaret. Aborijinlerin yaşantısında kimsenin ismi yok. Her şeyi ve herkesi duygusal bir ifadeyle adlandırmışlar. Misal: Şifacı Kadın, Şifacı Adam, Ruhsal Kadın, Sır Saklayıcı, Zaman Koruyucu, Anı Koruyucu, Barış Yapıcı gibi. Herkesin bir yeteneği, kendisine Tanrısal Birlik tarafından bahşedilen bir armağanı var ve o özelliği doğrultusunda isimlendirilmişler. Onlarda bir maddeye, eşyaya ya da mülkiyete bağlılık yok. Biliyorlar ki böylesine bir bağlılık olumsuz duyguları da beraberinde getirecektir.
Velhasılı-ı kelâm yazarımız bu yolculuğunda dünyanın başka bir yüzünü görüyor ve aslında iki yürek taşıdığını fark ediyor. Biri maddi dünyanın getirdikleriyle can bulan yürek, diğeri ise ruhani dünyanın getirdikleriyle can bulan onların tabiriyle ''Tanrısal Birlik'e ulaşmayı sağlayan yürek. Ve o ''Bir Çift Yürek''e sahip olduğunu keşfettiği an farklı bir dünyanın kapısını aralamış, huzura kavuşmuş oluyor.

Kitabı bitirdiğimde kendimi farklı bir dünyaya gidip gelmiş olarak ama aslında dışarıdan bakıldığında -herkesin gördüğü- aynı yerde sabit duruyormuşum gibi ruh hâline büründüm. Siz hayal âleminde farklı kapıları açarak ilerlerken aslında dünya aleminde hiçbir şey yapmıyor olarak görünürsünüz ya aynen öyle. Aborijinlere ve Avustralya'ya merakım olduğu için bu kitabı okumak istedim. Kişisel gelişim tadında ilerleyen kitapları hiç sevmiyorum. Bu da biraz öyleydi. Lakin bazı verdiği mesajlar sizi düşüncelere itiyor. Bazı yerlerde durup bir düşünüyorsunuz. Kendinizi sorguluyorsunuz. Böylesi bir yolculuğa çıksam bu kadar zorluğa tahammül derecem ne boyutta olurdu bilemiyorum. Ama her insanın aslında yerinde saydığı ve maddi dünyaya körü körüne bağlı olduğu ve o dünyanın getirdiklerini/getireceklerini çok fazla önemsediği durumlarda böylesi ruhani bir dünyaya yolculuk yapması gerekir diye düşünüyorum. Sıradan bir yolculuk bile insanda çok şeyi değiştirebiliyor. Bambaşka biri olarak dönebiliyorsunuz.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba 7 verdi
1 yorum
Çiğdem Gazioğlu (@cigdemgazioglu)
32 yıllık hayatımda okuduğum en iyi kitap.
05.09.16 beğen 1 cevap
Kamer

Kamer

@kitapsiz2

Bos Vaktiniz Olsa da Okumayın
Kitabı beğenmeyen nadir insanlardan biriyim sanırım. Yaşattığı gururu tarif edemem.. Baya giydirme içerecek onu söyleyim de şimdiden.

Kitabı evin bir köşesinde buldum, Dharma Yayinlarindan çıkmış elimdeki. Kitap baya eskiymis zaten. Keske daha once okuyup daha uzun süre kotuleseydim pişmanlığı da yaratmadı değil. Ki zaten kişisel gelisim kısmında satılan bir kitaptan bahsediyoruz. Ne kadar iyi olabilir.

Kitabın ilk sayfasında bir Dharma Bildirisi var:
"Biliyoruz ki bu dunyaya çıplak geldik ve bi dünyadan ayrılırken gene çıplak olacağız" seklinde devam eden ve kitabın kazancının bir kısmının yardım amaçlı fonda toplanacağını bildiren bir yazı. Buraya kadar her sey normal gibi taaa ki son paragrafa dek..
"Bu tümüyle evrene sunulan bir mesaj ve dilektir. Evreni yöneten ve farklı adlarla anılan Yüce Gücün bu arzumuzu yerine getirmemiz için önümüzü açık etmesini diliyoruz."
Ben su cumleleri okuduktan sonra kolay kolay devam etmezdim ama dedim yayinevinin kendi felsefi yobazlığıdır, yazar belki farklı seyler yazar..

Hikaye gerçek. Yani öyle söyleniyor bize. Ki bir kitabı okumamam icin de yaşanmış bir olaya dayanması yeter benim nazarımda. Hayal gücünüze indirilmiş bir darbedir bu tür kitaplar. Yaşanılan s.boktan bir olayın yazarın ya da senaristin "Ben şöyle zorluklarla mücadele ettim, böyle ayakta kaldım" türünden abartmalariyla okuyucuya yem diye atilmasidir.

Kitabı şöyle kısaca özetlersem Amerikalı bir kadın olan Morgan Avustralyalı Aborijinler arasına etnografik bir çalışma yürütmek amacıyla dalar. O nasıl bir dalma ama, Aniden bütün maddiyatindan ve kiyafetlerinden sıyrılma, Gizemli Gucten gelen onaylama ve aralarina kabul, "Gerçek Insanlarla" 4 ay süren bir yolculuğa çıkma... E tabii bizimki gercek insan olmadığından yürürken Ayağına batan dikenlerden güneş yaniklarindan rahatsiz olsa da direnir. Aborijinler de pek severler Marloyu. Bana ilginc gelen Marlonun da birden bu hayata uyum sağlaması. Tuhaf yani. Konusabilecegin kimse yok. Erotizm cinsellik diye bir olgunun lugatlarinda oldugundan supheliyim zaten. Dogayla gereksiz bir iliski sacma bir hayat bana göre.

Sürekli kitaptan mesaj çıkarmamız gerektiği söyleniyor arkasında önünde önsözünde.. Ben sonundan bir parca gostereyim de mesaji bir de burdan cikarin.
Marlo aylar süren yolculuğundan sonra maddiyatindan ve kapitalizmin bütün gereksinimlerimden sıyrılıp bircok ders çıkarmış olarak ulkesine döner. Ben de diyorum ki o kadar sey yaşadı bizimle paylasti iste gercek hayat bu! dedi. Ilk isi telefondan fazla esyalarindan kurtulup mutevazi bir hayat yasamak..
Ama Kahramanımız kapitalist dünyanın ona sunduğu bol köpüklü sıcak kuvetinin keyfini çıkarıp şey gibi paralar döktüğü kremler ve jellerle uf olan narin ayaklarini kremlerken "bunların megerse onun icin nasıl da onemli ihtiyaclar" oldugundan filan bahseder.

Hani okurken kitap beni ters köşe yapsın dedim de bu kadarını beklemiyordum :)

Kitabın arkasında Hıncal Uluç'un tavsiye yazısı var ki kitaptan önce onu bir okuyun. Soyle başlıyor;
"Bugüne kadar size 2 kitabı mutlaka diye tavsiye ettim Martı ve Simyacı. 3.de Bir Cift Yurek..."
Ben 4.yu tahmin edebiliyorum iZninizle : Elif şafak Aşk.
Canım Hıncal..

Bence kitap bir Secret klisesinden başka bir şey değil. Evrenden yemek iste gelsin mutluluk iste gelsin.gelsin Allah gelsin. Her sey kalpten istemekle mümkün vs vs. Şu kitapsız yapamayanlarin "Bir kitap okudum hayatım değişti " diyecekleri türden cok basit bir kitap. Bir de bu kadar yazım yanlışı olan bir kitap okumadım ama kitap o kadar kötü ki oralara hiç girmeyeceğim.
Finalde Cem Yilmaz da izninizle bir dokunsun ufaktan.
https://youtu.be/Hl31iitw0c4

Iyi okumalar..
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi
3 yorum
(@)
Okuduğum en güzel inceleme yazısı. Üstüne para verseler okumam artık.
06.08.15 beğen cevap
FATMA YILDIRIM (@fatmayildirim236)
bu kitabı bitiremediğimi hatırlıyorum bende .
27.08.16 beğen cevap
Apocalyptica (@ajdauluc)
[silindi]
03.09.16 beğen cevap
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan - Bursa

Kitap hakkında, 2007 yılında yazmış olduğum notları, tebessümler içinde okudum. Yüz üzerinden 99 puan vermişim…Hah ha ha...Bu gün için kitabı okuyor olsaydım puan hakkında o kadar cömert davranamazdım sanki… Kitabı 2000 yılında okuduğumu sanıyorum ve o tarihlerde henüz devrettiğim kitaplar hakkında notlar tutmuyordum.

Avustralya Aborijinleri ve yaşamları hakkında bilgiler içeriyordu kitap hatırladığım kadarıyla.
Teknoloji hayatımızı pek çok konuda kolaylaştırdı, ancak doğadan uzaklaştırdı. O kadar sanallaştık ki nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi çoğu zaman unutuyoruz. Kitap, özümüze bir bakış çağrısı içeriyordu.

2007 yılındaki notlarımdan kitaptan seçtiğim alıntıyı burada paylaşıyorum; "Sizleri ve yaşam biçiminizi anlamıyoruz, onaylamıyoruz ve kabullenemiyoruz ama yargılamıyoruz da” diyorlar Aborijinler bizler için.

İşte bu yargılamamayı başarabilsek pek çok şey için çözüm bulabiliriz… Karşımızdakini anlamaya çalışsak, daha hoşgörülü olabilsek ve bir gülümsemenin hiçbir maliyeti olmadığını kavrayabilsek, yaşam kalitemizii daha yüksek mertebelere çıkarabiliriz…Ben bu mesajı algılamışım kitaptan.

Yayın Evi : Dharma
Tercümesi : Eren Cendey, kendilerini kutluyorum ve teşekkür ediyorum başarılı çevirisi için. Çevirileri çok çok önemsediğim için, bana orijinal metin okurmuşçasına hissi verebilenlere, teşekkürü bir borç biliyorum.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba 6 verdi
0 yorum
Pınar önalan

Pınar önalan

@pinaronalan

BU KİTABI OKUDUKTAN SONRA AŞAĞIDAKİ ŞİİRİ YAZDIM, KİTABIN İÇİNE GİRİN KENDİNİZE FAYDALI OLANINI ALIN (:
*****
meğer yaşam
cukdiye rayına oturan bir tren değilmiş
GAK dediğimde ekmek
GUK dediğimde su gelsin

sahi
ne vakitti!
bir çöle düştüğümde anladım

nimet içinde
nimetlerle yüzerken
hayata dudak bükmek
ekşi elma yemişcesine yüzümüzü buruşturmak
ne büyük küstahlık
ne büyük gaflet...

meğer
ne büyük hazinenin sahibi(ymiş) kalbimiz
kalbimiz ve ortasında sevgilimiz
bedenimin nezaketini görmemezlikten gelemem
ellerim,ayaklarım
ne çok zahmete girdi
gökyüzüyle birleşen şu kumlar şahid
ayaklarım ki övgüyü en çok hakeden
artık ben ayaklarımın acısından kıvranırken
acıyı unutdedi yüreğim
acıyı unut....

bir çölün ortasında
mavi-yeşil hayatımda huzuru ararken;
dedim ki:
himmet etsem
rüyamdaki kahverengi şahin yardıma gelir mi !

Pınar Önalan
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba 5 verdi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Benzer türde yazılmış sayısız kitap arasından -kızılderililere tutkun biri olarak, benim gözümde- Aborjinler sayesinde sıyrılan, şu an ilk okuduğum andaki kadar etkilenecek bir kitap olmadığını düşünsem de yine de her zaman iyi ki okumuşum diye anacağımı düşündüğüm, hissettiğim bir kitap. Aborjinleri çıkart, yerine bir bilge koy mesela kitabın etkisi yarı yarıya hatta belki de daha fazla azalır hatta -hadi birilerini kızdırmak uğruna olsa da söyleyeyim- Simyacı 'balonu' gibi bir yeri olurdu muhtemelen benim gözümde; ama aborjinler, anlatılan tüm o olağanüstü hikayeleri fazlasıyla inanılır ve gerçekçi kıldı.
Cem Yılmaz' ın deyimiyle 'sevgi içimzde' tarzı kitaplardan nefret ediyorum çünkü yine Cem Yılmaz' ın dediği gibi 'kdv de içinde' oluyor o kitapların. Bu kitapta ise kdv yine sevginin içinde ama bu kez 'sevgi' çok somut şekilde ortaya konuyor Aborjinler sayesinde.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba 4 verdi
0 yorum

Bir Çift Yürek - S41

Pek çok kez, yere oturmazsam, yıkılacağımı hissetmiştim. Sonra ansızın dikkatimi çeken bir şey çıkmıştı ortaya. Şahin görünmüş, tepemde tuhaf çığlıklar atmıştı ya da biri yanımda yürümüş ve bana boynuna ya da beline bağladığı garip bir kaptan su içirmişti. Bu şekilde dikkatimin dağılması mucizevi biçimde bana yeni kanatlar takmış, beni güçlendirmiş, yeniden enerji vermişti. Artık gece için mola verme zamanı gelmişti.
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

‘’Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra... Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.’’
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

"Tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasında ki farkı anlayabilme sağduyusu ver."
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Tanrım,bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü,değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

‘’Gerçek gerçektir.
Sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın.
Birine yardım edersen, kendine yardım edersin.
Kan ve kemik bütün insanlarda bulunur.
Farklı olan yürek ve niyettir.’’
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sümeyye G.

Sümeyye G.

@s - Batman

Yenilikler, ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
23
KİTAP
Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar
Bazı kitaplar vardır kişiliğinize, benliğinize yön verir ve şekillendirir. İşte kendinizi gerçekten geliştirebileceğiniz, siz...
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi - İzmir

😥😥😥
I added insult to the injury again, and again, and again while he was ready to forget my arrogance and forgive me. Because even in that situation, he was believing in me.
Finally, I lost one of the most beautiful human being.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fatma

Fatma

@fatmaneokurama - Ankara

 paylaşım fotoğrafı
Okumanın yaşı yok, okumayanın güzel yaşları yoktur.
_Fatma Bavli
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
esinti

esinti

@esinti - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Aborjinler çölde giderken aniden durdular.
Morgan'da onlara;Mola zamanı değil neden durduk? diye sorar.
Aborjinlerin reisi der ki;ÇOK HIZLI İLERLEDİK RUHLARIMIZ GERİDE KALDI RUHLARIMIZI BEKLİYORUZ."

Morla Morgan / Bir Çift Yürek

Peki soru şu: Bizler, çok fazla ilerlediğimiz içim mi geri gitmeye başladık? Bekleseydik, sindirseydik ama yolumuza devam etseydik.Geride kalan ruhların ilerleme çabası zaten yok.Onları kaldıkları yerde bırakabilirdik.
ataç ikon Bir Çift Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
Hakan (@hakani)
Duvara çok şiddetli tosladığımız için geri gidiyoruz. Etkiye tepki kuralı.
05.07.18 beğen 1 cevap
emre sarıca (@emresarica)
Bence ilerlemeyi bırakın çok geride kaldık bile heyyy
05.07.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kontrollü ilerlemek gerekiyor. Ruhları geride bırakmamak için ara sıra yavaşlamak şarttır. Geriye gitmemizin sebebi “hız”a kendimizi kaptırmamızdan kaynaklanır. Özellikle çağımızda birçok yenilik bizi hızlı olmaya zorlar. Bu konuda Kemal Sayar’ın Yavaşla adlı kitabını okumuştum. Örneğin Yazar sportmen anne babalardan bahsediyor. Kendi cümlelerimle anlatayım kısaca. Günümüzde birçok anne baba çocuklarını farklı etkinliklere götürüp, getiriyor. Bu etkinliklerin çocukların talebi olup olmaması çok da önemli olmuyor ebeveynler için. Onlar sadece kendilerini topluma kabullendirmek adına bu faaliyetlere zorluyorlar çocuklarını. Çünkü kendilerini toplumda var etme çabası içerisindeler ne yazık ki! Bu durumda anne babalar sürekli zamanları olmadığından yakınır, dururlar, ama durup nefes almak, düşünmek için hiç zaman bırakmazlar hayatlarında. Bu çelişki ne yazık ki birçoğumuzda mevcut, işte @hakani ‘nin bahsetmiş olduğu toslama budur bence, duvara tosladığı an zamansızlıktan şikayet ettiği andır bana göre. Bu konuyu açtığınız için teşekkür ediyorum @esinti,
05.07.18 beğen 2 cevap