up
ara

Taş Bina ve Diğerleri

Taş Bina ve Diğerleri Konusu ve Özeti

Taş Bina ve Diğerleri
Mucizevi Mandarin kitabının da yazarı Aslı Erdoğan tarafından kaleme alınan Taş Bina ve Diğerleri kitabı Öykü (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789752895935 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Taş Bina ve Diğerleri isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Taş Bina ve Diğerleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752895935
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 1970
Dünya okurları tarafından geleceğe kalacak 50 yazar arasına seçilen tek Türk yazarı:Aslı Erdoğan ve 10 yıl aradan sonra ilk öykü kitabı Taş Bina ve Diğerleri...Listelerden düşmeyecek.Derin edebiyatı özleyenler için kaçırılmaz bir fırsat.
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

İnsan kendisi ile dolduramadığı yalnızlığın boşluğunu, başkalarının yalnızlığına yaklaşarak bulmaya çalışıyor. Kendimize bu kadar uzak iken başkalarına nasıl yakın olabiliriz !
Sevgili @beardedangler in bilgi paylaşımı sayesinde geç kalmışlığın vermiş olduğu utanma hissi ile okuduğum ve neden bu kadar geç kaldım okumaya pişmanlığı oluşturan derin edebiyat yazarı Aslı Erdoğan'ın insanın ruhunda derin düşünceler oluşturan eseri.

''Bakın bu taş binayı yaptım, içinde kaldım'' diyerek taş binaya dönüşen yazar.

Her sabah yeni güne kalkmanın zoraki yükümlülüğünü dile getirmiş, bu yükümlülükten doğan ruhsal durumlara şiirsel yazı betimlemeleri ile büyülü bir karanlık oluşturmuş. Hayat her insan için vazgeçilmezdir ama bir o kadar da sıkıcıdır. Karanlık bir ruh halini anlatırken birden aydınlık bir ruh haline geçiş yapıyorsunuz.

Kapitalist sistemin çarkları arasında hem içeriye, hem de kendi içine kapatılan, mahkum edilen H-A-Y-A-T ile nasıl mücadele edeceğini bilemeyen, kendi bunu bilemezken karnında bu hayata temiz bir leke getirip getiremeyeceğine karar veremeyen, ortada olan ama kimse tarafından görünmeyen kadınlar Dili_dini_ırkı_rengi. farketmiyor. Kendi içinde kendine göçmen, kalacak yeri yok. Beklentilere_ beklentisizliklere kimsenin bakmadığı, gözü ile birlikte ruhu ve bedeni yaşlı kadınlar. Hep bekleyen_bekletilen.

Sürekli bir mahkumiyet söz konusu. Metaforu Taş Bina üzerinden veriyor kendine_birine_birilerine_birşeylere. Nerede, ne zaman, ne şartlarla olursa olsun gönüllü veya gönülsüz bir mahkumiyet. Hikayeyi anlatan kadın hissi verdirirken erkek anlatıcı olarak devam ettiğini hissediyorsunuz. Olayın hem içine giriyor, hem de dışından anlatıyor. Sanki cinsiyeti dışarıda bırakmak istemiş gibi. Hikaye A kişisi üzerinden gidiyor. Taş bina Hastane görünümlü hapishane havası verirken aynı zamanda tımarhanede olduğunuzu hissediyorsunuz. Yer ve mekanı ruhsal değişimlerle sürekli değiştiriyor. İşkence gören çocuklar var isimsiz. Yaşları küçük ama çektikleri büyük. Vücutlarındaki kırıkları kimse görmüyor, kiminin yaraları ıslak, kiminin kabuk bağlamış tırnakları ile kazıyor yeni yaralara yer açmak için. Ortada olay bulmaya çalışıyorsunuz ama direkt bir anlatım yok. Dolaylı yoldan anlatıyor işkenceyi_şiddeti. Siz bunu yaşattığı ruhsal doygunluktan anlıyorsunuz.

A kişisi, çocuklar ve bir kadın adı MELEK. Hep başı öne düşüyor, daha fazla kaldıramıyor başını. 5. kata çıktı bir daha inmedi. Taş binanın 5. katı, uygunsuzların cezalandırıldığı, kuralların bir kez daha hatırlatıldığı ölüm katı. ''GÖZLERİNİ BENDE BIRAKTI, BIRAKACAK KİMSESİ OLMADIĞI İÇİN'' kitap boyu tekrarladı durdu, zihnime kazındı. O öldü, MELEK ÖLDÜ... GÜN DOĞMADAN ÜÇ KEZ ELE VERECEKSİN BENİ.

İçimizde inşaa ettiğimiz taş binaların dışında, toplumsal hayatın karanlık yüzüdür dışımızdaki taş binalar. İşkenceyi_şiddeti_kurallara uyanları_uymayanları_içeride veya dışarıda yaşayanları veya herşeyi uzaktan seyredenleri hepimizi 5. kata aldılar ve bu kuralları tekrar tekrar hatırlatıyorlar.

Taş Binaya girenler,
Girip çıkamayanlar,
Çıksa da eskisi gibi olamayanların ıssız yalnızlığı_çaresizliği_bıkmışlığı...

Tekrar tekrar okunası bir eser...
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba 10 verdi
16 beğen · 5 yorum
lila (@nenuphar)
Tekrar okumayı düşünüyorum ben de. Emeğinize sağlık @hayataagulumse
01.01.19 beğen 1 cevap
Tenebris Casper (@carnage)
Diğerleri biz mi oluyoruz abla 🤣 @hayataagulumse
01.01.19 beğen 1 cevap
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Taş Bina ve Diğerleri
Gerçekten önemli kadın yazarlarımızdan biri. Yoğun, derin bir anlatımı var. Sindirmeniz zaman alabilir.
Altını çizmek biraz düşünmek, belki daha çok, çokça düşünmek isteyebilirsiniz. Acıyı, depresyonu, karamsarlığı anlatan hem de edebi bir dille anlatan önemli bir kadın yazarımız. Belki de daha fazla önemsememiz gereken..
Dili, hikayesi, anlatmak istedikleri, sizin okuyucu olarak çıkarımlarınız her biri ayrı bir tat ayrı bir lezzet.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Yazarın farkını anlıyorsunuz okuduğunuzda . Kelimelerle çok güzel oynamış.
Ama benim çok tarzım değil gibi . Bir kitabını daha okuyup öyle karar vericem. Ama bana öykülerindeki betimlemeler çok karamsar ve uzun geldi.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Sara Roza

Sara Roza

@sararoza

Aslı Erdoğan'ın geleceğin 50 yazarı arasında gösterilmesinin çok yerinde olduğunu anlıyorsunuz okuduktan sonra , okuduğum ilk kitabı
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
umut umut

umut umut

@umutd

Aslı erdoğan hazmedilmesi zor bir yazar,bunu bu kitapta bir kere daha kavradım ama cümleleri ufuk açıcı özellikle mapuslara...
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Taş Bina ve Diğerleri - S41

Hamile olduğumu da mı anlamadılar!' ''Şu çayı tazeler misiniz?''
Bengü YILDIZ tarafından eklenmiştir.
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Yarın düşüncesi olmayan biri, hangi yöne bakarsa baksın, bilinmeyeni değil, yalnızca tanıdık olanı arar.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
odalık

odalık

@odalik

Onu son gördüğümde, ağırlaşmışçasına öne düşmüştü başı. Saçları alnını, gözlerini örtüyordu. En korktuğum, o an bakışlarını yerden kaldırıp bana bakmasıydı. En koktuğum... En çok istediğimde buydu, bakması, görmesi, bir sözcük mırıldanmasıydı. Bir işaret, bir sitem, bir veda... Hiç birini yapmadı. İşte böyle bıraktı gözlerini bende . Bırakılacak başka kimsesi olmadığı için.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
mavi

mavi

@mavi

Hayat; iliğine kemiğine kadar sömürülmüş bir sözcük, iç sızısını andıran bir uğultu, okyanuslar dolusu uğultu.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Bengü YILDIZ

Bengü YILDIZ

@benguyildiz

Jiletle doğrarım kollarımı, göğsümü, dudaklarımı, acıması için değil, acımaz zaten, uykusundan uyanan, eski yaralardan akan kanı dinleyebilmek için. Yağmurlarla yıkanmış yürekten fırlayan yabani kanı. Sesi korkutucudur, bağırır, ulur, çığlıklar atar ama asla yalan söylemez. Söyleyemez.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Bengü YILDIZ

Bengü YILDIZ

@benguyildiz

Sevmek...Yüreğin döküp saçtıklarını, bunca karanlığı eşeleye eşeleye bulduğum bir sözcük.
ataç ikon Taş Bina ve Diğerleri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum