up
ara

Siyah Süt

Siyah Süt Konusu ve Özeti

Siyah Süt
Siyah Süt kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759915315
Sayfa: 308 sayfa Basım Tarihi: 2007
Bu kitap okunur okunmaz unutulmak için yazıldı. Suya yazı yazar gibi...

"Siyah Süt" kadınlığın, kadınların hayatının kasvetli ve karanlık ama son tahlilde geçici bir dönemiyle ilgili. Birdenbire gelen ve geldiği gibi hızla dalgalar halinde çekile çekile giden bir haletiruhiye burada incelenen.

Bu haliyle elinizde tuttuğunuz kitap bir nevi tanıklık. Otobiyografik bir roman.

(...) Annelik dünyanın en yaşanılası, en muhteşem lütuflarından biri; güzel ki hem de nasıl. Aldığı tüm övgüleri fazlasıyla hak ediyor.

Öylesine benzersiz, öylesine kıymetli... aynı zamanda çetrefil, karmaşık ve kimi zaman hayli ağır.

"Siyah Süt, cesur, şaşırtıcı, tılsımlı bir roman: Bunca kötülüğün ortasında, bize umut veriyor Elif Şafak, dayanabilmek, direnebilmek ve sonra hayata, bir mucize gibi, yeniden başlayabilmek için."
Selim İleri
elif

elif

@elif7

Elif Şafak'ın okuduğum 3 kitabı ve beni her seferinde hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor. Hiç bir kitabını beğenmedim ama bu en kötü kitabı. Sözde yazarımız kitaplarından ziyade yazıları ve açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düşüyor. Önce Baba ve Piç kitabında Türk - Ermeni meselesiyle ilgili Türklere hakaretten mahkemelik oluşuyla ilk sasyonel etkiyi yarattı. Reklamın iyisi kötüsü olmazın ispatı niteliğindeki bu olay kitap satışını patlattı ve Elif Şafak ı hepimiz tanıdık. Ardından tasavvuf hakkındaki ahkam kesmeleriyle, banka reklamlarında oynamasıyla, Ayşe Arman a verdiği cavrışı röportajlarıyla, Seda Sayan, Gülben Ergen gibi geniş kitlesi olan ablalarımızın sabah kuşaklarında boy göstermesiyle, babası ve göçmen hayatı hakkındaki ajitasyonlarıyla, vejeteryenlik hakkındaki oryantalizmiyle... gündem olmaya devam ediyor. Büyük yazarımız piyar çalışmalarında uzman.

Elif Şafak; edebiyat için, sanat için değil, money için mürekkep tüketenlerden. Ona göre esas olan nicelik. Pinhan, Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas, Araf, Med Cezir, Baba ve Piç, Siyah Süt, Aşk, Kağıt Helva, Firarperest, İskender, Şemspare, Ustam ve Ben, Sakız Sardunya, Havva ' nın Kızları... Kadın maşallah imalathane gibi, her yıl bir kitap. Yazar mı esnaf mı bilemedim. Ha ayrıca söyleyenlerin yalancısıyız, bu kitapların José Saramago, Smith eserlerinden araklandığı iddiaları da var.
Elif Şafak kendi loğusa dönemindeki psikolojisini kendince sevimli bir dille anlattığını sanmış. Otobiyografik roman konusunda başarılı bulmadım ama depresyona sokma konusunda gerçekten oldukça iyi. Öyle anlatmışki anne olma fobisi başladı bende. :) Resmen diyorki anne olduktan sonra en az 3 yılınızı depresyonlarla bitti sayın. Kitapta hoşuma giden noktalar ; Latif Demirci karikatürleri, kitabın adı, anlatımdaki doğallık ve karakterlere verdiği isimler ( Saten Şehvet, Hırs Nefs Hanım, Pratik Akıl Hanım, Can Derviş Hanım, Sinik Entel Hanım, Anaç Sütlaç...) oldu.

Elif Şafak bugün isteği popülerliğe sahip ancak bundan 25-50 yıl sonra Orhan Pamuk, Hasan Ali Toptaş büyük yazarlar arasında gösterilirken, popülaritesi puf olmuş Elif Şafak ın adı anılmayacak.

Uzun lafın kısası Elif Şafak medyatik biri ama iyi bir yazar değil." Bu kitap okunur okunmaz unutulmak için yazıldı. Suya yazı yazar gibi... " demiş. Aynen öyle bomboş okudum ve unuttum gitti.Bazı insanlar doğuştan bir şeylere yeteneklidir ve onların o işe yönelmeleri gerektiğini düşünürüz. Bu kitaptan sonra bir kere daha anladım ki Elif Şafak yazarlığı bırakmalı.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 2 verdi
1 yorum
Şule (@sule10)
Elif Şafak'ı bir zamanlar bazı yazarları keşfetmeden okuyorduk,güzel geliyordu..şimdi kitap seçiminin ne kadar önemli olduğunu anladık ki bu da bir süreç..size katılıyorum..
06.09.15 beğen cevap
c

c

@tennesseewhiskey

Popüler Edebiyat
Demek ki alıcısı var diye düşünüyor insan. Lakin araştırınca biraz yazarı ve kitaptaki cümlelerine bakınca ne kadar da edebiyat aşığı görünüyor. Kurgu var, dil sanatsal değil, ya da bu post modernite sanatsallığı yalnızca. Bol devrik cümleli, arada kafiyeli bir düz yazı ki bunlardan olabildiğine kaçınmak gerekir. Tamamen mi? Hayır. Düz yazı içinde yeri geldiğinde kafiye de olur, arada bir devrik cümle de. Ama zırt pırt değil, sürekli değil. Ya şiir yazmak lazımdır ya da düz yazı. İkisi bir arada olmaz mı? Olur. Onun adı : MENSUR ŞİİR. Bu metin ne mensur şiir, ne şiir, yalnızca kurgu düz yazı. Yine de Elif Şafak'ı hop diye yargılayan bir acımasız okuyucu olmak istemem. Popüler edebiyat beni doyurmuyorsa başkalarını doyurmuyor demek değildir. Demek ki bunca dile çevrilip bu kadar satılıp iyi oranlarda ücretler alınıyorsa yayınevlerinden çağımız okuyucusu bunu talep ediyor. Yine de her zaman talebe göre hareket edilmez. Mesele sanatsa talebi yaratacak olan da sanatçı. Lütfen.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi
3 yorum
Berat Bahadır SEYHAN (@beratbahadirseyhan)
Türk Edebiyatı romanında mükemmel roman örnekleri olarak Ahmet Hamdi’yi berbat roman örnekleri olarak da Elif Şafak’ı gösteririm.
02.03.19 beğen 4 cevap
Gülcan (@gulcann)
Elif Shafak (kendi soyadını böyle yazıyor) kendisi Türkçeden utanıyor mu bilemem ama hitap ettiği kitle zaten Türkçe okuyan kitle değil. Yazılarını önce İngilizce yazıp sonradan Türkçeye çeviriyormuş. Yani kendi ülke insanına hitap etmiyor. Hedefi yurt dışı.
02.03.19 beğen 1 cevap
turlim (@turlim369)
bence elif şafak tam tersine popüler seven kitleye hitap ediyor.zira kitapları hep çok satıyor türkiyede
02.03.19 beğen 1 cevap
ingiltere

ingiltere

@ingiltere

Siyah Süt, cesur, şaşırtıcı, tılsımlı bir roman: Bunca kötülüğün ortasında, bize umut veriyor Elif Şafak, dayanabilmek, direnebilmek ve sonra hayata, bir mucize gibi, yeniden başlayabilmek için." Diyor Selim İleri Elif Şafak ın son çıkardığı romanı Siyah Süt için.

Elif Şafak yeni kitabı Siyah Süt te anneliği anlatıyor. Şafak ın Yeni Başlayanlar İçin Postpartum Depresyon altbaşlıklı Siyah Süt adlı kitabı geçtiğimiz haftalarda tüm kitapçılarda yerini aldı. Kendi deneyimlerini okuyucusuyla paylaşan Elif Şafak,farklı karakterlerle okuyucuyu yüzleşmeye götürüyor. Bir iç hesaplaşma, silkelenme durumu... Kitap Selim İleri nin de dediği gibi bizi umutsuz da bırakmıyor. Elif Şafak ın güçlü kaleminden farklı bir roman. Romanı için bir araya geldiğimiz Elif Şafâk la kitabını ve anneliği konuştuk...
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 10 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

SİYAH SÜT

Elif Şafak; Doğan Kitapçılık; İstanbul, 2007, 308 sayfa (4) (11 Şubat 2008)

Ben okuyamadım eserin tamamını,hatta yarısına bile gelemedim.Kitabı çok sonraları bile okuyabileceğimi zannetmiyorum; bana göre değildi.Bir hanım arkadaşım çok satanlar listesinde görmüş olduğu için satın almış.Bana göre olmadığını, sıkılabileceğimi söylemişti ödünç verirken bana kitabını ve öyle de oldu; sıkıldım.

Üstelik bu ödünç kitabı alırken arkadaşıma:'Elif Şafak'ın henüz hiç bir kitabını okumadım,bu ilk olacak...' demiştim ama büyük konuşmuşum; en son yüzyirminci sayfayı geçtiğimi hatırlıyorum ama çok zorlandım.

Bu yorumum Yazar'ın başka bir kitabını okumayacağım anlamına gelmiyor tabii. Samimi düşüncem her yazın eserinin her okuyucuya hitap edemeyeceğidir.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 4 verdi
2 yorum
Büşra (@darknessofblue)
Baba Ve Piç i tavsiye ederim o halde
14.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sağ ol,var ol Büşra.Bakalım...Kısmet,dedim!
14.02.17 beğen cevap
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu

Yeni anne olmuş bir okur olarak çok merakla ve hevesle başladım bu kitaba. Okuduğum yorumlara istinaden, beni anlatacak diyordum okumadan önce. Anneliğin ne kadar zor olduğunu anlatacak. Yalnız olmadığımı, annelik yolunda bir tek benim bocalamadığımı anlatacak diye umut ediyordum. Yanılmışım. Kitap bu umut ettiğim kısma çok çok az ve çok uzun bir sürecin sonunda değinebiliyor o da tahmin edersiniz ki doyurucu olmuyor.Kitap daha çok bu dünyada kadın olmanın zorluklarından bahsediyor ve bundan bahsederken de bugüne kadar gelmiş geçmiş en iz bırakan kadın yazarları ve hayatlarını, onların iç savaşlarını öne alıyor. Kendi içindeki anne olmakla olmamak arasındaki kişisel savaşını anlatıyor. Kitap bu anlamda önemli bir edebi eser olmaya aday.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 6 verdi
0 yorum

Siyah Süt - S41

Vapur hadisesinden bir sene sonraydı, elektrikli süt pompasına ihtiyaç duymadan evvel. Bir ev ziyareti yaptım. Oraya uzanması şart bu hikayenin.
Hande Kalaycı tarafından eklenmiştir.
Narmin Alaskar

Narmin Alaskar

@narminroni

Uzakları yakın, olmazları olur eden bir efsun aşk. İnsana tükürdüğünü afiyetle yalatan, ettiği tüm büyük lafları bir bir hatırlatan, bileğinden kavradı mı sarsan, sarstı mı bırakmayan bir yudumcuk efsun.
Aşk bir kimyasal bileşim. Formülünde esrar var.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Uzakları yakın, olmazları olur eden bir efsun aşk. İnsana tükürdüğünü afiyetle yalatan, ettiği tüm büyük lafları bir bir hatırlatan, bileğinden kavradı mı sarsan, sarstı mı bırakmayan bir yudumcuk efsun.
Aşk bir kimyasal bileşim. Formülünde esrar var.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Uzakları yakın, olmazları olur eden bir efsun aşk. İnsana tükürdüğünü afiyetle yalatan, ettiği tüm büyük lafları bir bir hatırlatan, bileğinden kavradı mı sarsan, sarstı mı bırakmayan bir yudumcuk efsun.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sevcan demirel

Sevcan demirel

@sevcandemirel41

Hangi yolu seçersen seç, seçmediğin yolda kalacaktır aklın.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 2 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
 Yonca

Yonca

@yenigunebismillah

“Hediyemi kabul et ey Nat.
Karşılığında sen de kocamın bana yeniden âşık olmasını sağla…” ya da “Bak bu saç
tokasını yeni almıştım, sana sunuyorum yabani mantar cini. Karşılığında güzelleştir
gençleştir beni…”
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
4
KİTAP
Öğretmenlerin Okuması Gereken En İyi Eğitim Kitapları
Öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının mutlaka okuması gereken en iyi eğitim kitaplarını paylaşıyoruz. Mesleki kitapların yanı...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
49
KİTAP
Defalarca Okunası Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, tekrar tekrar okumak istediğimiz en iyi kitapları bu listede topluyoruz. Sen de defalarca ...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
ibrahim Ykr

ibrahim Ykr

@uzayedebiyati

 paylaşım fotoğrafı
Kitaplığımı karıştırıyordum, karşıma çıktı. Baya oldu bu kitabı okuyalı unutmuşum 😁😁
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
keşke unutmaya devam etseydın bea ibrahim abi?
20.09.18 beğen 1 cevap