up
ara

Siyah Süt Kitap İncelemeleri

c

c

@tennesseewhiskey

Popüler Edebiyat
Demek ki alıcısı var diye düşünüyor insan. Lakin araştırınca biraz yazarı ve kitaptaki cümlelerine bakınca ne kadar da edebiyat aşığı görünüyor. Kurgu var, dil sanatsal değil, ya da bu post modernite sanatsallığı yalnızca. Bol devrik cümleli, arada kafiyeli bir düz yazı ki bunlardan olabildiğine kaçınmak gerekir. Tamamen mi? Hayır. Düz yazı içinde yeri geldiğinde kafiye de olur, arada bir devrik cümle de. Ama zırt pırt değil, sürekli değil. Ya şiir yazmak lazımdır ya da düz yazı. İkisi bir arada olmaz mı? Olur. Onun adı : MENSUR ŞİİR. Bu metin ne mensur şiir, ne şiir, yalnızca kurgu düz yazı. Yine de Elif Şafak'ı hop diye yargılayan bir acımasız okuyucu olmak istemem. Popüler edebiyat beni doyurmuyorsa başkalarını doyurmuyor demek değildir. Demek ki bunca dile çevrilip bu kadar satılıp iyi oranlarda ücretler alınıyorsa yayınevlerinden çağımız okuyucusu bunu talep ediyor. Yine de her zaman talebe göre hareket edilmez. Mesele sanatsa talebi yaratacak olan da sanatçı. Lütfen.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi
3 yorum
Berat Bahadır SEYHAN (@beratbahadirseyhan)
Türk Edebiyatı romanında mükemmel roman örnekleri olarak Ahmet Hamdi’yi berbat roman örnekleri olarak da Elif Şafak’ı gösteririm.
02.03.19 beğen 4 cevap
Gülcan (@gulcann)
Elif Shafak (kendi soyadını böyle yazıyor) kendisi Türkçeden utanıyor mu bilemem ama hitap ettiği kitle zaten Türkçe okuyan kitle değil. Yazılarını önce İngilizce yazıp sonradan Türkçeye çeviriyormuş. Yani kendi ülke insanına hitap etmiyor. Hedefi yurt dışı.
02.03.19 beğen 1 cevap
turlim (@turlim369)
bence elif şafak tam tersine popüler seven kitleye hitap ediyor.zira kitapları hep çok satıyor türkiyede
02.03.19 beğen 1 cevap
nur sena

nur sena

@elifnur38

????
Siyah Süt, cesur, şaşırtıcı, tılsımlı bir roman: Bunca kötülüğün ortasında, bize umut veriyor Elif Şafak, dayanabilmek, direnebilmek ve sonra hayata, bir mucize gibi,
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi
1 yorum
Ahmet doğan (@pirtk)
Arafı okudunuz mu ?
12.03.18 beğen cevap
İlke Baysal Bişen

İlke Baysal Bişen

@ilkebaysalbisen

Hangi yolu seçersen seç, seçmediğin yolda kalacaktır aklın...
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi
1 yorum
İlke Baysal Bişen (@ilkebaysalbisen)
KESİNLİKLE OKUNMALI... TAM 10 PUAN
25.07.17 beğen cevap
Büşra

Büşra

@darknessofblue

Elif Şafak anlatımını genel olarak severim.Bu okuduğum 3.kitabıydı henüz anne olmamama rağmen İç Sesler Korosu kısmını okuduğumda "aayyneenn" demekten kendimi alamadım.Bu daha ilk örnekti.Kitabı okuduğunuzda bu bir Şafak kitabı diyorsunuz çünkü hepsinde aynı bir tat var ve bu olayı seviyorum.Dili güzel,kitapları güzel kadın.Şans verilmesi gereken bir kitap,kendini anlatmasına rağmen okuyan insanların kendinden bir parça bulabileceklerine inanıyorum.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 9 verdi
0 yorum
Süleyman

Süleyman

@suleymanbyzpk

Okunulabilir
Okunulabilir ama Elif Şafak ile tanışmak için doğru bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Kitabı okurken hiç sıkılmadan bir nefeste okudum dersem yalan olur ama etkisinde kaldığım doğrudur çünkü kitap bittikten sonra beynimde ki farklı seslerle tanışmam beni şaşırtmıştı :)
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 7 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

insanın içinde zıt kutuplarda cereyan eden iç seslerin kavgalarını anlatıyor. ve çalışan kadının kariyer mi annelik mi seçiminin girdabını öne seriyor.

arada din felsefesi yapmış yazar bazıları çok güzel olmasına rağmen bazıları bilgisizlikten kaynaklanan insanı uçuruma gidren sözler..

birde acizane şunu söylemek istiyorum yazar demiş ki; 'dünyaya gelmişiz eser bırakmadan gidilir mi' buna benzer bir cümle ..hodri meydan hep yazmak çoluk çocuk yapmamak sadece eser bırakmak adına çalışıp didinmek istiyor. fakat en güzel eser bu dünyadan giderken; buram buram senin ellerinde filizlenmiş bir insan bırakmak.. bundan ala eser mi olur ?

Rabbin en büyük mucizesi, en büyük hediyesi..
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 10 verdi
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Bu kitabı bitirebildiysem sırf zeigarnik etkisine olan inancımdan. Girişi sıkıcı buldum ilerleyen zamanlarda iç sesiyle olan diyalogları etkileyici ve eğlenceliydi. Kadın yazar olmanın zorluklarına değinmeside iyiydi. Ancak bunlardan arta kalan kısımları düşünmek bile istemiyorum şu an :( Ayrıca batıl inançları beni deli etti.
Hamilelere tavsiye etmiş çoğu okur ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Normal bir hamilelik yaşayan birinin okurken kendini Elif Şafak la özdeşleştirip depresyona girmesi olası.
Ben çok mutluyum hobi olarak depresyona girmek istiyorum diyorsanız okuyun.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 6 verdi
0 yorum
d&d blogger

d&d blogger

@ptdeniz

Siyah Süt hakkında :)
Elif Şafak'ın hamileliğini ve hayatının bir kısmını anlattığı romanı.

Elif Şafak'ın yarattığı ve içinde barındırdığını söylediği küçük hanımlarla gidiyor roman. Örneğin; Sinik Entel hanım,Can Derviş hanım...


Elif Şafak'ın hayatından gördüğümüz bu kesitte odak noktası Hamilelik,Hamilelikte yaşanan duygu değişimleri.

En önemlisi de doğum sonrası depresyon ve bunun bilincinin pek yaygın olmaması.

Doğum sonrası depresyonun nasıl atlatılabileceği,atlatılması içinyapılması gereken şeyler.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 6 verdi
0 yorum
elif

elif

@elif7

Elif Şafak'ın okuduğum 3 kitabı ve beni her seferinde hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor. Hiç bir kitabını beğenmedim ama bu en kötü kitabı. Sözde yazarımız kitaplarından ziyade yazıları ve açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düşüyor. Önce Baba ve Piç kitabında Türk - Ermeni meselesiyle ilgili Türklere hakaretten mahkemelik oluşuyla ilk sasyonel etkiyi yarattı. Reklamın iyisi kötüsü olmazın ispatı niteliğindeki bu olay kitap satışını patlattı ve Elif Şafak ı hepimiz tanıdık. Ardından tasavvuf hakkındaki ahkam kesmeleriyle, banka reklamlarında oynamasıyla, Ayşe Arman a verdiği cavrışı röportajlarıyla, Seda Sayan, Gülben Ergen gibi geniş kitlesi olan ablalarımızın sabah kuşaklarında boy göstermesiyle, babası ve göçmen hayatı hakkındaki ajitasyonlarıyla, vejeteryenlik hakkındaki oryantalizmiyle... gündem olmaya devam ediyor. Büyük yazarımız piyar çalışmalarında uzman.

Elif Şafak; edebiyat için, sanat için değil, money için mürekkep tüketenlerden. Ona göre esas olan nicelik. Pinhan, Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas, Araf, Med Cezir, Baba ve Piç, Siyah Süt, Aşk, Kağıt Helva, Firarperest, İskender, Şemspare, Ustam ve Ben, Sakız Sardunya, Havva ' nın Kızları... Kadın maşallah imalathane gibi, her yıl bir kitap. Yazar mı esnaf mı bilemedim. Ha ayrıca söyleyenlerin yalancısıyız, bu kitapların José Saramago, Smith eserlerinden araklandığı iddiaları da var.
Elif Şafak kendi loğusa dönemindeki psikolojisini kendince sevimli bir dille anlattığını sanmış. Otobiyografik roman konusunda başarılı bulmadım ama depresyona sokma konusunda gerçekten oldukça iyi. Öyle anlatmışki anne olma fobisi başladı bende. :) Resmen diyorki anne olduktan sonra en az 3 yılınızı depresyonlarla bitti sayın. Kitapta hoşuma giden noktalar ; Latif Demirci karikatürleri, kitabın adı, anlatımdaki doğallık ve karakterlere verdiği isimler ( Saten Şehvet, Hırs Nefs Hanım, Pratik Akıl Hanım, Can Derviş Hanım, Sinik Entel Hanım, Anaç Sütlaç...) oldu.

Elif Şafak bugün isteği popülerliğe sahip ancak bundan 25-50 yıl sonra Orhan Pamuk, Hasan Ali Toptaş büyük yazarlar arasında gösterilirken, popülaritesi puf olmuş Elif Şafak ın adı anılmayacak.

Uzun lafın kısası Elif Şafak medyatik biri ama iyi bir yazar değil." Bu kitap okunur okunmaz unutulmak için yazıldı. Suya yazı yazar gibi... " demiş. Aynen öyle bomboş okudum ve unuttum gitti.Bazı insanlar doğuştan bir şeylere yeteneklidir ve onların o işe yönelmeleri gerektiğini düşünürüz. Bu kitaptan sonra bir kere daha anladım ki Elif Şafak yazarlığı bırakmalı.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 2 verdi
1 yorum
Şule (@sule10)
Elif Şafak'ı bir zamanlar bazı yazarları keşfetmeden okuyorduk,güzel geliyordu..şimdi kitap seçiminin ne kadar önemli olduğunu anladık ki bu da bir süreç..size katılıyorum..
06.09.15 beğen cevap
Nur Devam

Nur Devam

@nurdevam

Bir kitabı yarım bırakmak unutkanlığa yol açıyor inancıyla bitirdiğim bir kitaptı. Tekrarlara çok sık yer verilmişti. Olay örgüsünü tam yakalayamadım ama Elif Şafak gerçekten mükemmel bir yazardır :)
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 6 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kadınlar okumalı
Bir kadının iç hesaplaşmaları ve düşünce dünyasındaki inişleri ve çıkışları mizahi bir şekilde ele alarak yazılan bir kitap olduğundan dolayı oldukça eğlenceli ve iç dünyamıza yolculuk yapmamıza olanak veren bir kitap...Bence bu kitabı okunur duruma getiren de budur.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Elif Şafak'ın kitaplarını okumakta geç kaldığımı düşünüyorum. Dili çok sade ve anlaşılır. Kadının toplumda ki yeri ve aldığı rolleri çok güzel işlemiş. Kitabı okurken bir kadın olarak hayata erkeklerden 5-0 geride başlamak içimi acıttı. Bize normalmiş gibi öğretilen ve omuzlarımıza binen onca yükü taşıyarak ayakta kalmaya çalışmamız karşısında dehşete düştüm. Özellikle dünya edebiyatında isim yapmış kadınların mücadelesi ve kendilerini kanıtlama çabaları karşısında hayretimi gizleyemedim. Kadının toplumsal rollerini üstlenmesinde ki trajediyi, trajikomik bir şekilde işlemeye çalışan yazarı çok başarılı buldum. İyi okumalar...
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 10 verdi
0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

okurken beni eğlendiren kitaplardandı.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba puan vermedi
0 yorum
müellif

müellif

@nurcihanerkut

elif şafağa göre berbat bir kita
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 2 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Elif şafak 'ın okuduğum ikinci kitabı , ilki Aşk idi , Aşk'ı beğenmiştim , sanırım tasavuffi boyutu olan ilk okuduğum kitap olması bakımından , lakin o hızla aldım. Zırvadan ibaret.. lağusa dönemlerinde kadınların psikolojisini anlatan bir kitap , aklıma bu kitabı okurken inci aralın içimden kuşlar göçüyor kitabı geldi. Oda menopoza girmiş bir kadını anlatıyordu. Tabi İnci Aral la Elif Şavak'ı aynı kefeye koymuyorum... İnci Aral her açıdan çok önde bir yazar. Çok sıkıcı boğucu ve kötü kitaplardan birisi..
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 2 verdi
0 yorum
/ 4