up
ara

Siyah Süt Kitap İncelemeleri

elif

elif

@elif7

Elif Şafak'ın okuduğum 3 kitabı ve beni her seferinde hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor. Hiç bir kitabını beğenmedim ama bu en kötü kitabı. Sözde yazarımız kitaplarından ziyade yazıları ve açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düşüyor. Önce Baba ve Piç kitabında Türk - Ermeni meselesiyle ilgili Türklere hakaretten mahkemelik oluşuyla ilk sasyonel etkiyi yarattı. Reklamın iyisi kötüsü olmazın ispatı niteliğindeki bu olay kitap satışını patlattı ve Elif Şafak ı hepimiz tanıdık. Ardından tasavvuf hakkındaki ahkam kesmeleriyle, banka reklamlarında oynamasıyla, Ayşe Arman a verdiği cavrışı röportajlarıyla, Seda Sayan, Gülben Ergen gibi geniş kitlesi olan ablalarımızın sabah kuşaklarında boy göstermesiyle, babası ve göçmen hayatı hakkındaki ajitasyonlarıyla, vejeteryenlik hakkındaki oryantalizmiyle... gündem olmaya devam ediyor. Büyük yazarımız piyar çalışmalarında uzman.

Elif Şafak; edebiyat için, sanat için değil, money için mürekkep tüketenlerden. Ona göre esas olan nicelik. Pinhan, Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas, Araf, Med Cezir, Baba ve Piç, Siyah Süt, Aşk, Kağıt Helva, Firarperest, İskender, Şemspare, Ustam ve Ben, Sakız Sardunya, Havva ' nın Kızları... Kadın maşallah imalathane gibi, her yıl bir kitap. Yazar mı esnaf mı bilemedim. Ha ayrıca söyleyenlerin yalancısıyız, bu kitapların José Saramago, Smith eserlerinden araklandığı iddiaları da var.
Elif Şafak kendi loğusa dönemindeki psikolojisini kendince sevimli bir dille anlattığını sanmış. Otobiyografik roman konusunda başarılı bulmadım ama depresyona sokma konusunda gerçekten oldukça iyi. Öyle anlatmışki anne olma fobisi başladı bende. :) Resmen diyorki anne olduktan sonra en az 3 yılınızı depresyonlarla bitti sayın. Kitapta hoşuma giden noktalar ; Latif Demirci karikatürleri, kitabın adı, anlatımdaki doğallık ve karakterlere verdiği isimler ( Saten Şehvet, Hırs Nefs Hanım, Pratik Akıl Hanım, Can Derviş Hanım, Sinik Entel Hanım, Anaç Sütlaç...) oldu.

Elif Şafak bugün isteği popülerliğe sahip ancak bundan 25-50 yıl sonra Orhan Pamuk, Hasan Ali Toptaş büyük yazarlar arasında gösterilirken, popülaritesi puf olmuş Elif Şafak ın adı anılmayacak.

Uzun lafın kısası Elif Şafak medyatik biri ama iyi bir yazar değil." Bu kitap okunur okunmaz unutulmak için yazıldı. Suya yazı yazar gibi... " demiş. Aynen öyle bomboş okudum ve unuttum gitti.Bazı insanlar doğuştan bir şeylere yeteneklidir ve onların o işe yönelmeleri gerektiğini düşünürüz. Bu kitaptan sonra bir kere daha anladım ki Elif Şafak yazarlığı bırakmalı.
ataç ikon Siyah Süt
kitaba 2 verdi
1 yorum
Şule (@sule10)
Elif Şafak'ı bir zamanlar bazı yazarları keşfetmeden okuyorduk,güzel geliyordu..şimdi kitap seçiminin ne kadar önemli olduğunu anladık ki bu da bir süreç..size katılıyorum..
06.09.15 beğen cevap