up
ara

Siyah Süt Kitap İncelemeleri

c

c

@tennesseewhiskey

Demek ki alıcısı var diye düşünüyor insan. Lakin araştırınca biraz yazarı ve kitaptaki cümlelerine bakınca ne kadar da edebiyat aşığı görünüyor. Kurgu var, dil sanatsal değil, ya da bu post modernite sanatsallığı yalnızca. Bol devrik cümleli, arada kafiyeli bir düz yazı ki bunlardan olabildiğine kaçınmak gerekir. Tamamen mi? Hayır. Düz yazı içinde yeri geldiğinde kafiye de olur, arada bir devrik cümle de. Ama zırt pırt değil, sürekli değil. Ya şiir yazmak lazımdır ya da düz yazı. İkisi bir arada olmaz mı? Olur. Onun adı : MENSUR ŞİİR. Bu metin ne mensur şiir, ne şiir, yalnızca kurgu düz yazı. Yine de Elif Şafak'ı hop diye yargılayan bir acımasız okuyucu olmak istemem. Popüler edebiyat beni doyurmuyorsa başkalarını doyurmuyor demek değildir. Demek ki bunca dile çevrilip bu kadar satılıp iyi oranlarda ücretler alınıyorsa yayınevlerinden çağımız okuyucusu bunu talep ediyor. Yine de her zaman talebe göre hareket edilmez. Mesele sanatsa talebi yaratacak olan da sanatçı. Lütfen.
ataç ikon Siyah Süt
6.5 (286 oy)
3 yorum
Berat Bahadır SEYHAN (@beratbahadirseyhan)
Türk Edebiyatı romanında mükemmel roman örnekleri olarak Ahmet Hamdi’yi berbat roman örnekleri olarak da Elif Şafak’ı gösteririm.
02.03.19 beğen 4 cevap
Gülcan (@gulcann)
Elif Shafak (kendi soyadını böyle yazıyor) kendisi Türkçeden utanıyor mu bilemem ama hitap ettiği kitle zaten Türkçe okuyan kitle değil. Yazılarını önce İngilizce yazıp sonradan Türkçeye çeviriyormuş. Yani kendi ülke insanına hitap etmiyor. Hedefi yurt dışı.
02.03.19 beğen 1 cevap
turlim (@turlim369)
bence elif şafak tam tersine popüler seven kitleye hitap ediyor.zira kitapları hep çok satıyor türkiyede
02.03.19 beğen 1 cevap