up
ara

Şah ve Sultan

Şah ve Sultan Konusu ve Özeti

Şah ve Sultan
Osmanlı Devleti'nin en asabi ve sert hükümdarlarından Yavuz sultan Selim ile Safevi Devletinin şahı Şah İsmail arasında ki toprak hırsı yüzünden çıkan Çaldıran Savaşı anlatılmaktadır. Fakat bu iki adamın diğer savaşı ise aynı kadını sevmeleridir.
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9786054322374
Sayfa: 390 sayfa Basım Tarihi: 2010
Şah ve Sultan Kitabının Konusu
Şehzadeliği döneminde sınır tanımayan ve babasının büyük bedduasını alarak onu tahtından indiren Yavuz Sultan Selim ile Şeyhlikten Şahlığa geçmiş Şah İsmail'in savaşı. Bu iki liderin savaşı sadece meydan savaşı değildir. Onlar aynı kadın ve şairlik yetenekleri için de savaşmıştır. Savaşı kaybeden ve meydanı yaralı olarak bırakan Şah İsmail'in İstanbul'u alma hayalinin suya düşmesine rağmen Selim Tebriz'i almıştır.

Şah ve Sultan Kitabının Özeti
Kitap genel anlamda Kamber Can isimli kişinin ağzından anlatılmaktadır. Kitap Kamber ile başlayıp yine Kamber ile bitmektedir. Kamber, Babaydar isimli birinin yanında kalmaktadır. Babaydar ona hem annelik hem babalık yapmaktadır. Zaten Kamber de Babaydar'a hep baba diye hitap eder. Babaydar her zaman Kambere Şah İsmail’in çok iyi bir insan olduğunu anlatır. Kamber bir gün Şah İsmail’in atlıları tarafından kaçırılır ve saraya getirilir. Orada Hasan Aka diye biri ile arkadaş olur. Hasan Aka ona sürekli hikayeler anlatır. Kamber sarayda kaldığı sürede Babaydarı'n ona anlattığı gibi Şah İsmail’in iyi biri olmadığını anlar. Çünkü İsmail tüm Sünnileri kaynar kazanlara atan, sürgün eden biridir. Ona göre onun topraklarındaki herkes onun gibi Kızılbaş olmak zorundadır ve değillerse ölüme mahkum edilirler.

Şahın eşinin adı Gülizar Begüm’dür ve ona bir erkek evlat vermiştir. Bu kadın, şahı çok sevmesine rağmen Şah bir başka kadınla daha evlenmiştir. Bu kadının adı ise Taçlı'dır ve sünnidir. Taçlı’nın güzelliği tüm Tebriz halkı tarafında konuşulmaktadır. Şah da Taçlı'yı çok sevmesine rağmen Taçlı çocukluk aşkı olan Ömer’i hiç unutamaz. Kamber Can ise Taçlı'nın sırdaşı ve yakın arkadaşı olur.

Bu arada şehzade olan Yavuz ise artık babasının bu ülkeyi yönetemediğini düşünmektedir. Hele ki Şah İsmail’in yaptıklarına göz yumamayan Yavuz, babasının diğer oğlunu tahta geçirmek istemesine rağmen babasını ezip geçer. Daha sonra babası olan Sultan Beyazid'i tahtanda indiren Yavuz’a babası "yaptıklarından dolayı dilerim Allah sana öyle dertler verir ki genç yaşta ölürsün" diye beddua eder.

Şah İsmail, Selim’in tahta geçtiği sırada Sünni katline devam etmektedir. Tüm hazırlığını yapan Sultan Selim, Çaldıran ovasında Safevi Devleti’ne saldırır ve çok büyük bir savaş olur iki devlet arasında. Savaşı Sultan Selim kazanır. Selim savaşta Taçlıyı da alır. Onu Cafer Çelebi adında biriyle evlendirir. Çok iyi bir insan olan Cafer Çelebi kısa süre sonra ölür. Hem Taçlı hem Kamber buna çok üzülür. Şah, Taçlı'nın aşkından harap olur ve bu yüzden sağ kolu Hüseyin’e gidip Taçlıyı öldürmesini emreder. Hüseyin, Taçlı'nın yerini öğrenip öldüreceği sırada Sultan Selim’in öldüğünü duyar ve Taçlı'yı öldürmekten vazgeçer. Babası Sultan Beyazid’in bedduası tutar ve Selim sırtında çıkan bir çıban yüzünden genç yaşta hayatını kaybeder.

Sultanın öldüğünü duyan Taçlı günlerce ağlar çünkü Sultana karşı hisleri vardır. Bu sırada Taçlı'nın aşkından Şah da hayatını kaybeder. Kamber de herkes gibi Taçlı'yı çok sevmektedir ve bir gün Taçlı, Kamber'e artık öleceğini söyler ve mezarının yerini kimseye söylememesini ister. Kısa zamanda da ölür. Kamber Taçlı'nın istediği gibi kimsenin haberi olmadan Taçlıyı gömer. Bir gün Kamber, Taçlı'nın mezarı başında bir adam görür ve kim olduğunu sorar. Adının Ömer olduğunu söyleyen adam Taçlı'nın çocukluk aşkı olan Ömer’dir. Bu sırada Kamber de gerçek babasının kim olduğunu öğrenir. Babası şahın kardeşi Ali’dir. Bunun saklanma sebebi ise Şah’ın taht için Kamber'i tehlike olarak görmesidir.
 philosophergirl

philosophergirl

@philosophergirl - Bursa

Öncelikle şunu söylemeliyim bu benim okuduğum ilk İskender Pala romanıydı. İkiyi de okumuşum İskender Pala'nın muhteşem bir kalemi var.
Şah Sultan'a gelince tek kelimeyle bir baş yapıt. Muhteşem ötesi bir kurgu vardı kitapta.
Kitap Yavuz Sultan selim ile Şah İsmail'in bir parça hayatını anlatıyor.
İki hükümdar iki düşman ikisi de Müslüman ikisi de Türk bir savaş çaldıran biri kızıl başların lideri diğeri Sünnilerin. Ama düşmanlar işte. Ve bur kadın ikisinin de sevdiği ikisinin de yanında olan ama ikisinin de kavuşamadığı bir kadın.
Kitapta bir insanın binlerce insana şeye hükmettiğini ama gönlüne gönlündeki acıya söz geçiremediğini sevginin ne olduğunu çok iyi anladım. Kitabı okurken yeri geldi sultan Selim'e çok kızdım yeri geldi şah İsmail'e acıdım bazen de bunun tam tersi oldu. Kitapta Alevilikten de bahsediliyor ama Alevilik bizim bilgimizin tam tersi mum söndü denilen şey aslında cem törenlerinde şah İsmail tarafından yakılan bir mum sonrası mum sönene kadar durmadan sema edilmesi. Tahminimce Alevilik adı İsmail zamanında ortaya çıkmış Aleviliğin bu kadar kötü anısı o zamanda olan bir durum kitabı okurken İsmail'e ağladım, Yavuz Sultan Selim'e ağladım Taçlı Sultan'a ağladım kamber Can'a Hüseyin Çan'a ağladım. Okurken o kadar çok yer etkiledi ki beni kitapta. Çaldıran savaşı öncesi şah ve sultan sürekli mektuplaştılar. Yavuz sultan mektuplardan birinde Şah İsmail'e cevabı yazdı. " mektubunla birlikte bize bir tas içinde at pisliği göndermişsin. Buna karşılık sana bir kavanoz bal gönderdim. Ne de olsa herkes karşısındakine kendi yediğinden ikram eder!" Bu kısım oldukça etkileyici geldi. Aynı şekilde Kamber Can'ın Taçlı Hatun'a sorduğu soru ve aldığı cevapta etkiledi. ' taçlı sultan en çok kimi sevmiştin Ömer'i mi İsmail'i mi Selim'i mi Cafer'i mi?' Aldığım cevap boğazımı tıkadı, oracıkta can vereyazdım. Seni sevdim Kamber Can en çok seni sevdim..."
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 10 verdi
0 yorum
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge - İstanbul

AŞK.AŞK.AŞK...
Hangi kelimeyi kullansam kitap hakkındaki düşüncemi ifade eder bilemiyorum.Zira mükemmel ötesi bir eser daha çıkmış ortaya.''Kalemine hayran kaldığın yazar kim? '' diye bir soru sorsalar hiç tereddüt etmeden İskender Pala derim. Ve bu kitabında da kalemini ustaca konuşturmuş.
-AŞK
Bu tek kelime fark edilmeyen,nice güzellikler varsa ortaya çıkarmış bu hikayede.Tarih hakkında bilgi edinirken, Aşkın büyüsünde kayboluyorsunuz. Ve size ''işte AŞK bu'' dedirtiyor.Ne yalan söyleyeyim insanın okurken aşık olası geliyor.Bu hikayenin kahramanları; Sultan Selim,Şah İsmail,Ömer,kamber Can, Gülizar Begüm, Taçlı hatun,Hasan,Hüseyin, Babaydar... Her birinin ayrı bir hikayesini bulacaksınız.Taçlı Hatun kıskanılacak derecede aşkın içinde kaybolmuş biri olarak benim en çok ilgi duyduğum insan oldu.Ve tabi ki aşk en çok Sultan Selim ile ona yakıştı.Ve gözyaşlarıyla okuduğum bu hikayede sevenlerin kavuşamamasına çok ama çok üzüldüm.Gönül isterdi ki Taçlı Hatun ile Sultan Selim'in aşkı yaşanabilseydi :( Mutlaka en çok Aşk onlara yakışırdı.Birbirini sevip de uzak kalmalarına çok içerledim.Yazdıklarım kesinlikle bu hikayenin zerresi olamaz. O yüzden oku derim.Hem de mutlaka oku ki aşkın ne olduğunu bilesin.Ve bu kitap her kesime hitap ediyor.Olur da bir gün çocuk sahibi olursam onun için saklayacağım.Abarttığımı düşünebilirsiniz belki ama öyle değil.Temiz yüreklere böyle aşkı anlatmalı ki aşk nedir bilsinler...
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem - Gaziantep

Yavuz & Taçlı & Şah İsmail'in Efsanevi Hikayesi
Çok etkileyici bir hikâye olduğunu baştan söyleyeyim. Aslında kurgu, “Sevgi” adını verdiğimiz duygunun ne olduğunu tam anlamıyla çözmeye çalışan Kamber Can adlı kahramanın içinde kopan fırtınalar üzerinden şekillenmiştir. Ailesini tanıyamamış bu çocuk, sürekli farklı olaylar yaşayarak kendince sevginin tanımını yapmaya çalışmıştır. Böylelikle okuyucuya güzel mesaj vermeye çalışılmış.

Kurgudan çıkıp genele bakacak olursak, kökleri aynı olan iki milletin birbirine nasıl düşürüldüğünü ve yıkımın boyutlarına dikkat çekiyor. İskender Pala, başarılı yazar olmanın gereklerini yerine getirmek için, kitabı yazarken iki mezhepten insanları da incitmemeye özen göstermiştir.

Kitabı okuduktan sonra Şah ile Sultan’ın satranç maçını izlemek için orada olmayı gönülden istemiştim. İncecikten laf sokmalar, edebi dille mesaj vermeler. Hepsi çok güzel bir şekilde cümlelere dökülmüş. Çaldıran savaşı öncesi yaşanan soğuk savaş ise gerçekten ayrı bir hava katmış kitaba.

Ve son olarak kitap bittiğinde derin bir üzüntü duydum, zira böyle kitaplarla insan nadir olarak karşılaşıyor.

Saygılarımla, Mustafa KEREM
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 10 verdi
2 yorum
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
İskender Pala'nın her kitabını gözüm kapalı alıp okurum.O derece kalemine hayranım.Bu kitabı da en kısa sürede alacağım inş. Özetiniz güzel olmuş tebrik ederim.
10.02.16 beğen cevap
Mustafa Kerem (@mustafakerem)
Teşekkür ederim. @emine-erik Keyifli okumalar.
10.02.16 beğen cevap
Tuğçe Korkmaz

Tuğçe Korkmaz

@tugcekorkmaz

Tutku...
Güzellik...
Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.
Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim'i de Şah İsmail'i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.
Çaldıran...
Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.
Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi?
Kızılbaşlık!
Sünnilik!
İktidar hırsı.
Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!
Korku? Ya o?
Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.
Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.
Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.
Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.
Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.
Ve işte bir kez daha aşk!
Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar.
Şah ve Sultan...
Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler.
Masal kadar gerçek.
Büyüleyici olduğu kadar umut verici.
Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.
İskender Pala'dan...
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 10 verdi
0 yorum
Özge Karahan

Özge Karahan

@umzaaa - Gaziantep

Ey sevgili! Hayalin gözümde, ismin dilimde, sarayın kalbimde... Peki ama nereye kayboldun? Gözlerim seni arıyor, halbuki gözbebeğimdesin; kalbim seni özlüyor, halbuki bağrımın içindesin. Kaybolup gittin desem kalbim beni doğrulamıyor. Çünkü sen onun içinde bir sır gibi kaldın, hiçbir yere ayrılmadın. Yok, gitmedin, hep yanımdasın desem, gözüm beni yalanlayacak. Şimdi doğru ile yalan arasında şaşkın kalakaldım. Bir kelebek rüyası mıdır gördüğüm? Eğer öyle ise kelebek senden yana kanatlarını çırpıyor.O halde, gönlümdeki yangına şahitlik ederek şu alevlerin içinde gülümseyen, şu gözyaşına yansıyan hayalin ne vakit kelebeğe hakikat olacak? Ateş ile su arasında kalan hasretim ne vakit dinecek? Nerelerdesin, kiminlesin, n'eylersin bilsem!...

Yazarın her kitabını okudukça hayranlığım git gide artıyor.Yine bir İskender Pala efsanesi...
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 8 verdi
0 yorum

Şah ve Sultan - S41

...okumaktan zevk aldığım bir sürü kitap bulabiliyordum. Eski milletlerin tarihine dair olanlar ile Kerbela'da Hüseyin Efendimiz'in başına gelenleri anlatan kitapları çok seviyordum. Yesevi hikmetleriyle Yunus Emre ilahilerinde bazılarını ezberlemiştim bile. onların sevgiye dair söylediklerinden kendime yol buluyor, Mısralarını Kıble-i Alem Şah Efendimiz'in söyledikleriyle tartıyordum.
süleyman güvenir tarafından eklenmiştir.
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Güzellik eğer seveni yoksa beyhude telaş demekti.
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Henüz küçücük çocuklardık. Ömer ile ikimiz kuzuları otlatır, sonra mektebe derse giderdik. Keşke ne kuzular büyüseydi ne de biz!..
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Ey sevgili! Hayalin gözümde, ismin dilimde, sarayın kalbimde... Peki ama nereye kayboldun? Gözlerim seni arıyor, halbuki gözbebeğimdesin; kalbim seni özlüyor, halbuki bağrımın içindesin. Kaybolup gittin desem kalbim beni doğrulamıyor. Çünkü sen onun içinde bir sır gibi kaldın, hiçbir yere ayrılmadın. Yok, gitmedin, hep yanımdasın desem, gözüm beni yalanlayacak. Şimdi doğru ile yalan arasında şaşkın kalakaldım. Bir kelebek rüyası mıdır gördüğüm? Eğer öyle ise kelebek senden yana kanatlarını çırpıyor.O halde, gönlümdeki yangına şahitlik ederek şu alevlerin içinde gülümseyen, şu gözyaşına yansıyan hayalin ne vakit kelebeğe hakikat olacak? Ateş ile su arasında kalan hasretim ne vakit dinecek? Nerelerdesin, kiminlesin, n'eylersin bilsem!..."
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
büşra

büşra

@busrace - Diyarbakır

Akıllı insan kendisine zarar verecek sevgiyi istemez.
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

İnsanları, geçinmek için ganimete muhtaç edenlere lanetler olsun!..
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
4
KİTAP
Farklı İnsanların Hayat Hikayelerini Okumaktan Keyif Alanlar için En İyi Biyografi Kitapları
Kurgu kitapların yanı sıra, arada bir gerçek yaşam öyküleri okumak da gereklidir. Farklı insanların hayat hikayerlerini ele a...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
sadecesessizlik

sadecesessizlik

@sadecesessizlik123 - Samsun

 paylaşım fotoğrafı
İskender Pala dediler, Şah ve Sultan dediler. Öyleyse başlayalım dedim...
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ZEY

ZEY

@zey - Bursa

 paylaşım fotoğrafı
"Nefes aldığın her saniyede sevgiye yürü babacım, sevgiye yürü, ta ki hakikate eresin! "
ataç ikon Şah ve Sultan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Ertan Altun (@ertanaltun)
👍🏼
15.10.18 beğen cevap