up
ara

İmgelem

- L'imagination

İmgelem Konusu ve Özeti

İmgelem
İmgelem kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Alp Tümertekin
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789752732643
Sayfa: 154 sayfa Basım Tarihi: 2005
"Ancak, bir imgeyi imge olarak dolayımsızca kavramak ile genelde imgelerin doğası üstüne düşünceler kurmak başka başka şeylerdir. İmge olarak varoluşa ilişkin hakiki bir kuram oluşturmanın tek yolu, bu konuda düşünümlü bir deneyden doğrudan kaynaklanmayan herhangi bir şey ileri sürmekten kesinlikle kaçınmaktır. Gerçekten de, imge olarak varoluş güçlükle ele geçirilebilecek bir varlık kipidir. Zihnimizi yormamızı gerektirir; ama en önemlisi, tüm varoluş kiplerini fizik varoluşu örnek alarak kurma yolundaki neredeyse alt edilmez alışkanlığımızdan kurtulmamız gerekir. Varlık kiplerinin birbirine böyle karıştırılması, başka her yerde olduğundan daha akılçeler burada, çünkü imge olarak kağıt yaprağı ile gerçeklik olarak kağıt yaprağı, birbirinden farklı iki varoluş düzleminde tek ve aynı yapraktır zaten."

İmgelem - S41

Ne var ki, deneyin oluşumu söz konusu olduğunda kabul edilebilen bu yanıt, söz konusu deneyin içinde, düşünceyi hesaba katmak gerektiğinde kabul edilir olmaktan çıkar.
kent aylak tarafından eklenmiştir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Önyargılara saplanmadan kendi kendimi incelersem, "imge" olarak varoluş'la "nen*" olarak varoluşu kendiliğinden ayırdığıını farkederim. Imge diye adlandırılan belirişleri sayamam. Ancak, istemli çağrıştırmalar olsalar da olmasalar da, daha ortaya çıktıkları anda bile, burada bulunandan başka şey olarak gösterirler kendilerini. (*şey)
ataç ikon İmgelem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Beyin katıksız düşünce için çalışmaya, görülebilir, işitilebilir ve dokunulabilir hayaletler, yani kendi biçiminin mührünü basacağı araç gereçler sağlamaya bir an olsun ara vermez...
ataç ikon İmgelem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
12
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jean-Paul Sartre Kitapları
Felsefe meraklılarının mutlaka okuması gereken ünlü Fransız yazar ve düşünür Jean-Paul Sartre'ın en iyi kitapları listelenmek...