up
ara

Muhteşem Gatsby

The Great Gatsby

Muhteşem Gatsby Konusu ve Özeti

Muhteşem Gatsby
Müşfikti Gece kitabının da yazarı F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınan Muhteşem Gatsby kitabı Eğitim, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Artemis Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786051422121 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Muhteşem Gatsby isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Muhteşem Gatsby kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Artemis Yayınları
ISBN: 9786051422121
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 1970
Toplumu sarsan yasaklar, sindirilmemiş özgürlükler, caz ve bir Amerikan rüyası trajedisi.Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald'ın kariyerinin en büyük başarısı olarak kabul ediliyor. Caz Çağı'nın bu en önemli eseri, on yıllardır her yaştan okurun beğenisini topladı. 1920'ler Amerikasında, The New York Times'ın, "Cin ulusal içkimiz ve seks ulusal saplantımızdı!" dediği bir dönemde geçiyor bu ustalıkla kaleme alınmış hikaye. Sınıflar arasındaki derin uçurumları gözler önüne sererken okura eşi bulunmaz bir edebiyat şöleni sunuyor.Varlıklı Jay Gatsby ve güzeller güzeli Daisy Buchanan arasındaki aşk, Long Island'daki gösterişli partiler, baş döndürücü bir atmosferde çağını aşan bir sesle okura ulaşıyor.Altı kez sinemaya uyarlanan Muhteşem Gatsby, yirminci yüzyıl edebiyatının en büyük klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Sağda solda bulabileceğiniz geçen yüzyılın en iyi 100 romanı, tüm zamanların en iyi 50 romanı, galaksinin en iyi zilyon romanı listelerinde hep ilk sıralarda yer alan lakin orada olmasını gerektirecek hiçbir özelliğe sahip olmayan bir roman.
Kitabın giriş cümlesi de yine en iyi giriş cümlesine sahip romanlar listelerinde sıklıkla yer alır. İşte o giriş cümlesi(Can Yücel çevirisi ile)

----alıntı----
Toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağıma.
''Ne zaman'' demişti, ''birini tenkide davranacak olsan, hatırdan çıkarma, herkes senin imkanlarında gelmemiştir dünyaya!''
----alıntı----

Giriş cümlesi fena değil ama asıl sen çıkışa bak

---çıkış alıntısı---
Kaçırdık o vakit elimizden onu, ama ziyanı yok, yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha ilerlere uzatacağız... Ve bir sabah, aydınlıklar içinde...
O ümitlerdir ki şimdi sefer etmekteyiz, biz o akıntıya karşı giden tekneler, durmadan geriye, geçmişe çarpılıp atılsak da ne gam...
---çıkış alıntısı---

Benim için bitirilişi, başlangıcından daha iyi bir kitaptır ama tabii bunda Can Yücel katkısını unutmamak gerek. Çok karışık gidiyorum toparlamaya çalışıp Can Yücel ile bitireceğim her şeyi.

Şimdi öncelikle ben kitabı çok beğenmedim, bunun sebebi ise kitabın övüle övüle bitirilememesi. Bir numara yok bu kitapta, tıpkı daha önce övülen pek çok kitapta da olduğu gibi. Bir Amerikalı için bu kitap çok özel olabilir, ama benim için değil. Hani Can Yücel çevirisi ve eski bir baskı olmasa elimden çıkarırım hiç düşünmeden. Çok kısaca özetlemek gerekirse zamanında aşkına karşılık bulamamış daha doğrusu bulmuş da imkansızlıklar yüzünden hatunu kapamamış bir adamın ''benim olacak hatun binicem üzerine vurucam kırbacı'' mottosuyla gerek şansının yardımı, gerek pragmatist tavırlarının sonunda emeline ulaştığını sanması lakin kırbacın bir tarafında patlamasının hüzünlü hikayesidir kitap.
Caz Çağı denen bir şey var, partiler, eğlence filan. Bizim ''Lale Devri'' gibi düşünün. Vur patlasın çal oynasınla birlikte ahlaki çöküş de had safhada. Kime neye göre ahlak derseniz cevabım yok ama. İşte o dönemi mükemmel şekilde yansıtığı söylenir bu kitabın, lakin dönemi bilmediğimden yansıtıp yansıtamadığı konusunda çok atıp tutamam, yine de muhtemelen yansıtıyordur; aksi halde bu kadar övülmezdi bu kitap.
Kitapta bazı simgeler varmış anlatmayacağım şimdi girin wikiden bakın ama simge isteyen gitsin Orhan Pamuk okusun. 3-5 simge için bu kitaba efsane muamelesi yapılacaksa Mahsun Kırmızıgül de Türkiye' nin Kubrick' i olur o zaman. Kitap, bir döneme ışık tutması, şık final paragrafı ve kadın karakterinin gerçekçi analizleri dışında çok övgüye değecek bir şeye sahip değil benim bakış açıma göre. Yine de pek çok büyük yazarın ilham aldığı kitaplardan biri olarak gösterilir o ayrı ama bunu da her zaman verdiğim milli örnekle açıklayabilirim. Jimi Hendrix gitarda bir çığır açmıştır lakin sonrasında gitarı onun eline verecek bir sürü gitarist çıkmıştır, tabii ergen rockerlar bunu kabul etmeyeceğinden hiç tartışmaya girmeyeceğim bu konuda. En birinci Hendrix, kafasına da jiletle kesik atıp içine ot koyuyormuş hatta. Yazıldığı dönem ilgi görmemesi, yazarın ölümünden sonra ünlenmesi, bir döneme ışık tutması, yazarın hayatına ilişkin izler taşıması vs. filan derken baya efsane bir kitap olmuş sonunda.

Gelelim Can Yücel' e. Şimdi bir kitabın Can Yücel çevirisini okuyorsanız bilmeniz gereken ilk şey şudur; Can Yücel kitabı çevirmez, kitabı yeniden yazar. İnanın abartmıyorum ve bu yorumumu destekleyen, en bilinen örneği vereyim;

Orijinal cümle: To be or not to be - Çevirisi: Olmak ya da olmamak - Can Yücel çevirisi: Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin

Öyle kalırsınız işte, Can Yücel bu boru değil. Bu fazlasıyla subjektif çeviri için eleştiriler aldığında ise rivayete göre Shakespeare Türkçe bilse böyle söylerdi savunmasını yapmış bir adam. Yani Can Yücel' in hiçbir çevirisi için en iyi çeviri bu çeviridir denemez, lakin en orijinali kesinlikle odur işte. Şimdi yukarıdaki alıntılardan 2.' ye bir bakın lütfen. Bu kitabı Can Yücel çevirdiği için o kadar şiirsel bir finalle bitiyor kitap, orijinali nasıldı bilemem.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 6 verdi
6 beğen · 0 yorum
Aslı Yazar

Aslı Yazar

@plantsvein

Muhteşem Gatsby, üslubunun sade, dilinin benim için pek de akıcı olmadığı, kısa fakat arka planının çok güzel yansıtıldığı bir kitaptı.

Amerikan edebiyatı için önemli olan bu kitapta sembolik anlatım vardı. Karakterler ve olayların geçtiği coğrafya, yirminci yüzyıl başları Amerika'sındaki sosyal sınıfları temsil ediyordu.

Kitabın anlatmak istediğini iyi anlamak gerekiyor, çünkü bugüne kadar gelmesinin, Amerika'da müfredatlara sokulmasının nedeni, sembollerle yansıttığı yirminci yüzyıl başlarındaki Amerikan toplumu.

West Egg adıyla geçen uydurma muhit, tüketim toplumunu anlayıp girişim yapmış ve zengin olmuş kişilerin bulunduğu Batı toplumunu temsil ederken, East Egg evvelden beri zengin, varlığını nesilden nesle aktarmış toplumu temsil ediyor.

Yeni aristokrasi ve eski aristokrasi de bu iki bölge ile yansıtılmış. Karakterlerden Gatsby ve Nick yeni aristokrasiyi temsil ederken, Daisy ve Tom eski aristokrasiyi temsil ediyor. Tom'un çok da çabalamadan elde edip aldatabildiği Daisy, Gatsby için ulaşılmaz. Kitap eski aristokratların bir adım önde olduğunu söylüyor bizlere.

Yazar, romanla hem eski hem de yeni aristokrasiyi eleştiriyor. Sonradan zengin olmuş kişilerin görüntüde eskiden beri varlıklı olan kişilerden farksız olsalar da detaylara inildiğinde zevksiz, görmemiş ve aşırı hırslı olduğunu düşünüyor. Eskiden beri varlıklı kişilerin ise zevkli, görgü kurallarına hâkim olduğunu düşünse de onların sahip olduğu çürümüş ahlakı eleştiriyor. Birinci Dünya Savaşı'na katılmış genç nesil, bu görüşlerden ne kadar içi boş olduklarını fark ederek sıyrılıyor. Ortaya herhangi bir ahlaki duruşu olmayan bir zengin nesil çıkıyor. Her iki sınıfa mensup olan kişilerin de sadece kendi zevkleri için yaşadıklarını, zenginlik ve eğlence için arayışta olduklarını eleştiriyor.

Gatsby'nin malikânesinde düzenlenen delicesine tüketime dayalı devasa partileri, bu gösterişli yaşamın altında yatan çürümüşlüğü eleştiriyor Fitzgerald.

Günümüz insanları bu kitabı Leonardo DiCaprio'nun da başrolünde oynadığı filmden az çok bilse de kitabın arka planı pek anlaşılmıyor, öyle ki yapılan yorumlarda da bunu görebiliyoruz.

Bu kitaptaki zengin olma ve sınıf atlama teması başka romanlarda da var. Zenginliğe erişmek, Amerikan edebiyatı için önemli bir tema olsa gerek. Benim bu kitap için puanım 4/5, güzel günler!
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

MUHTEŞEM GATSBY

F. Scott Fitzgerald
Çevirmen: Müge Günay Güran
Pinhan Yayınları
200 sayfa

Ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar arasına girmiş bir kitap Muhteşem Gatsby, fakat ne kadar muhteşem olduğu bana göre tartışılır. Zaten 1925 yılında ilk kez yayınlandığında okurlar ve eleştirmenler tarafından beğenilmeyen bir kitap olmuş.

Tabiki yine de Amerikan rüyasını eleştiren ,I.Dünya Savaşı'nın hemen ardından gelen ekonomik ve kültürel kalkınma dönemini ve o dönemde yaşanan renkli hayatların trajik yönlerini ele alması dolayısıyla okunacak bir kitap.

Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü debdebeli yaşam tarzı, “Caz Çağı” olarak bilinen 1920’li yılları bütün coşkusu, aşırılıkları, şiddeti ve çöküşüyle yansıtır. Eğitimsiz bir aileden gelen yoksul Gatsby, kendini baştan yaratır. Servet ve güç kazanarak yeni umutlar ve başlangıçlar vaat eden bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır. En parlak düşlerinin bir öpücükte cisimleştiği beş yıl önceki bir anı yeniden yakalamaktır aslında. Ama geçmiş geçmiştir ve tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür.

"Fitzgerald,Caz Çağının karanlık yönlerine ışık tutan anlatımıyla 'Amerikan Rüyası'na tutunmaktan başka çıkar yolu olmayan,iki dünya savaşı arasındaki kuşağıni'yitik kuşağın'bunalımlarından evrensel bir tema yaratarak edebiyat tarihinin en etkileyici romanlarından birini ortaya koymuştur."

Kitabın bir de sinemaya uyarlanmış filmi var.Film hakkında da yapılan yorumları okuduğumda filmin daha çok beğenildiğini gördüm.İzlenmeli...
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 7 verdi
7 beğen · 0 yorum
Aslı

Aslı

@asliberber

Filmi olduğu halde kitabını okumamın tek bir nedeni var. Merak.
Neden bu kitap onca esere esin kaynağı oldu, herkesin dilinde?
Filmini zaten biliyoruz.

Kitap Birinci Dünya Savaşı buhranı sırasında yazılıyor. Amerikan partileri,sosyetesi,görmemişliği. Kısacası Amerikan Rüyası.Tarihten bildiğimiz üzere Amerikayı Amerika yapan savaşlardır. Ülke asla taraf olmaz.(başlangıçta)Sadece her iki tarafa silah satar ve zengin olur. Yoksa İngiliz kolonilerinin bir anda dünya devi olmasının açıklaması yoktur.
İşte böyle bir dönemi ve değişimi anlatır kitap.

Siz bakmayın sadece para düşkünü bir kadını seven obsesif bir adamı anlattığına. Amerika'daki değişimi anlatır aslında. Jazz müzik hayranlığı, alkolün yasaklanmasını,zengin olanın ''kesin alkol kaçakçılığı yapmıştır'' gözü ile bakılmasını,sıcak paranın ülkede sabahlara dek süren partilere meydan vermesini,zenginlerin polo partilerini anlatır.Kitaptaki yeşil ışık bile Amerikan rüyasını simgeler. Geceleri Bay Gatsby yeşil ışığa neden uzanır?
Çünkü kendisi doğuştan zengin değildir. Parayı şans eseri bulmuştur. Amerikan rüyasını sadece uzaktan yaşayacaktır.

O dönemin kadınlarını anlatır. Zengin olmayan,varlığı sağlam temele dayanmayan erkeklerin tercih edilmemelerini. İnsanlarının vefadan uzak nasıl da materyalist tercihleri olduğuna değinir. Her gece evinde partilerine katıldığınız bir adam ölürse cenazesine bile gitmeyecek kadar basitleşmiş bir topluluğu...
Dili sade ve akıcıdır. Keyifle de okunabilir.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Bazı şeyler vardır ne deseniz onu tanımlamaya yetmez ya işte Gatsby de benim için öyle oldu. Böyle saf ve umut dolu bir aşk görmeyeli yıllar olmuştu. Neden hep kötüler kazanır ki -spoiler gibi-
Daisy'nin kafasını cidden anlayamıyorum. Kitabı bitireli 1 gün oldu ama ben daha yeni sakince yorumlayabiliyorum. Gatsby gibi saf bir aşık bulan kadın nasıl olurda kendini aldatan kocasını seçer!
Kitap hakkında çok şey söylemek istiyorum aslında ama biliyorum ki ne desem ağır spoiler olacak. Hem çok şey yazmak istiyorum hem de hiç anmamak. Düşündükçe sinirim bozuluyor. O yüzden en iyisi tek kelimeyle özetleyeyim.
-spoiler bitti-

Bayıldım!

Kitap gerçekten harikaydı. @artemisyayinlari yine mükemmel bir kitabı yayınlamış. Bu yazarın tüm kitaplarını yayımlasanız keşke. Konusu ve karakterleri yazar o kadar güzel oturtmuş ki direk gözünüzün önünde canlanıyor. Füsun Elioğlu'na da gerçekten çok teşekkür ederim eline sağlık harika bir kitap çevirmiş ya.

Not:Kitap 201 sayfa. Yani okumaya üşenmeyin ve filmi de varmış. Ben henüz izlemedim ama yarın izlerim sanırım. "Gatsby o yeşil ışığa, geçen her yıl bizden biraz daha uzaklaşan orgazmik geleceğe inanmıştı. O zamanlar kaçtı elimizden, ama önemli değil, yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha ileriye uzatacağız... Ve güzel, aydınlık bir sabah... Böylece asılıyoruz küreklere, geçmişe doğru savrulup dursak da, teknelerimizle akıntıya karşı ilerlemeyi sürdürüyoruz."
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Muhteşem Gatsby - S41

"Peki" dedim, "Memnun olurum."
Merve Akpınar tarafından eklenmiştir.
SELİN

SELİN

@selldmrhn

''Birisini eleştirmeye kalkıştığında,şu dünyada her insanın senin sahip olduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma.''
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bir şey kesin ve bundan daha kesin başka bir şey yok .Zenginler daha zengin oluyor, yoksullar da çocuk yapıyor.İki arada bir derede...
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Birini eleştirmeye kalktığında, herkesin seninle aynı imkanlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bir insana dostluğumuzu o yaşarken göstermeyi öğrenmeliyiz, öldükten sonra değil.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Aybike Parlak

Aybike Parlak

@aybikeparlak

El sıkıştık. Yola koyuldum. Tam çitin yanına gelmiştim ki bir şey anımsadım ve geri döndüm.

'Hepsi berbat insanlar,' dedim. 'Hepsi biraraya gelse bir sen etmezler.'


- Muhteşem Gatsby, s. 171
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
31
KİTAP
Kaynak sayılacak kitaplar
Bazı kitaplar vardır ki diğer kitaplara ve araştırmalara kaynak niteliğinde bilgiler barındırırlar. Kendilerinden sonra yapıl...
11
KİTAP
Amerikan Edebiyatının Okunması Gereken En İyi Kitapları
Amerikalı yazarlar tarafından kaleme alınmış, Amerikan edebiyatının mutlaka okunması gereken en iyi kitaplarını bu listede to...
10
KİTAP
Özlem Duyanların Okuması Gereken Kitaplar
Ayrı kalanların, ayrılanların, özlem ateşi ile kavrulanların mutlaka okuması gereken kitaplar. Hüzün ve özlem dolu kitaplar s...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Birini elestirme arzusu duyduğunuz anda, onun seninle aynı imkanlara sahip olmadığıni hatırla.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Fâtıma (@yitiktheology)
📍👌👌👌👍👏👏👏
31.01.19 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
30 beğeni · 8 yorum beğen ikon
Can (@canae)
Bu beğenim panduflar için 😄😄😄😄
11.11.18 beğen 1 cevap
Ateş (@bartender)
Vay be ne güzel söylemiş bunu ancak söylese söylese çok gezmiş hayatın her sillesini görmüş birisinin söyleye bileceğini düşünüyorum.
11.11.18 beğen cevap
berat ayhan (@beratayhan)
Babana saygılar
11.11.18 beğen cevap
Derya Yaşar

Derya Yaşar

@deryayasarfb

 paylaşım fotoğrafı
Birini eleştirecek olduğun zaman; dünyadaki bütün insanların senin sahip olduğun avantajlara sahip olmadığını unutma.
Muhteşem Gatsby
F. Scott Fitzgerald
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Fâtıma (@yitiktheology)
Sıklıkla unutabildiğimiz bir durum ne acıdır ki...
25.07.18 beğen 1 cevap