up
ara
‹ Muhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby Kitap İncelemeleri

Hakan Koç

Hakan Koç

@hakankoc

Muhteşem Gatsby, Amerikan edebiyatı için oldukça önemli bir eser. Fakat bu önemi yayınlandığı ilk dönemlerde fark edilmemiş ve ticari olarak bir başarı elde edememiş. Hatta Fitzgerald bu başarsızlığı, romanın okuyucularının çoğunluğunun kadın olmasına karşın romanda güçlü bir kadın karakter olmamasına bağlamış. Gerçekten de Daisy oldukça pasif ve tek yönlü bir karakter sayılabilir, özellikle Gatsby ile mukayese edildiğinde.

Muhteşem Gatsby inceleme videosu: https://youtu.be/O0tZ2-9PzVo
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

inceleme
Kurgusu olarak Emily Bronte’nin Uğultulu Tepeler adlı kitabına benzettiğim kitap. Esas kız ile esas oğlanın fakirlik yüzünden biten aşkı, biten bu aşk yüzünden acı çekip, bir süreliğine ortadan kaybolan esas oğlanın muhteşem, zengin dönüşü ile devam eden; olaylar esnasında orada bulunan ve kitabın anlatıcısı olan 3. kişi ile bize aktarılan kitap. Kurgusu bilindik, anlatımı beni sarmayan kitap, yine de emeğe saygı deyip herkese iyi okumalar diliyorum🙏
Ufak bir not: Filmini izlerseniz sizi daha iyi sarabilir☺️
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

#okudumbitti#
Ayni kitaplari farkli donemlerde okuma furyasi 2..Amaca ulašmak icin her yol mubahtir felsefesinden yola cikarak gençliginde ašik olduğu kiza yakišmak ve onun statüsnde olabilmek icin o donem savas ve kaostan cikan Amerikada icki kaçakçiliği ve bi suru yasa diśi iśle uğrasan Getsby kendine iyi bi servet ve sosyetede iyi bir yer edinecektir..Aradan bes yil geçmistir ve Daisy zengin bir adamla evli bir kadindir..Getsby ile olayin bir diger kahramani kuzeni ve ayni zmnda kitabi agzindan okudugumuz Nik sayesinde tekrar buluśmasi ve sanirim tam da bu bölum sanki biraz aceleye gelmis kisa anlatilmis ve detaylari cok fazla deģil..Bi kadinla bulusmak için bes yil beklemis bi adamin duygulari okadar basit anlatilmamliydi....Sonrasinda sonuca baglamasi da ayni sekilde sig ve detaysizdi .Getsby zengin olarak ďoğan ve bunun avantajlarini yaśayanlar tarafindan kurban edilip olecektir..#okudumbitti#okumasaydim da olurdu hani abartiklari kadar "MUHTESEM" degildi..
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 4 verdi
10 beğen · 8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Olsun başlığı MUHTEŞEM ya Canan!.. Hem "okudum;bitti" demek yerine sana daha kısa bir yolunu söyleyebilirim bu eylemin yerine!..
24.04.18 beğen 1 cevap
Canan (@cnnhni)
Soyle?
24.04.18 beğen 1 cevap
Canan (@cnnhni)
Demdevirettim??
06.05.18 beğen 1 cevap
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Okurken zorlandım. Kopuk , anlaşılmaz ve dağınık geldi. Kurgu yönünden de ilgimi çekmemesi kitabı beğenmememe neden oldu. Modern Klasikler serisinde çok iyi kitapların olduğunu bildiğim için beklentiyi yüksek de tutmuş olabilirim bilmiyorum ama adı kadar muhteşem olmadığı kanaatindeyim.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 6 verdi
2 beğen · 7 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Herkesler pek methediyordu bu eseri!..
11.08.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Betimlemeleri dışında beni pek cezbetmedi Semih abi :) ne mutlu herkesleşmeyen Cansu'ya :))
11.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Okumam ben de,,,madem betimlemelerini beğendin sadece! Ne mutlu sana! :)
12.08.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
:))
12.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Okumayacağım Kitaplar" diye bir raf açtım ve ekledim "Muhteşem Gatsby" adlı bu kitabı.Bu yeni raf deneyimini aklıma getirdiğin için sağ ol,var ol Cansu.
12.08.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
:)) Haha böyle bir rafın öncülüğünü yapmak istemezdim ama pragmatik olarak iyi de olabilir . Zira zamanımız değerli .
12.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne matik?!
12.08.17 beğen cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

MUHTEŞEM GATSBY

F. Scott Fitzgerald
Çevirmen: Müge Günay Güran
Pinhan Yayınları
200 sayfa

Ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar arasına girmiş bir kitap Muhteşem Gatsby, fakat ne kadar muhteşem olduğu bana göre tartışılır. Zaten 1925 yılında ilk kez yayınlandığında okurlar ve eleştirmenler tarafından beğenilmeyen bir kitap olmuş.

Tabiki yine de Amerikan rüyasını eleştiren ,I.Dünya Savaşı'nın hemen ardından gelen ekonomik ve kültürel kalkınma dönemini ve o dönemde yaşanan renkli hayatların trajik yönlerini ele alması dolayısıyla okunacak bir kitap.

Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü debdebeli yaşam tarzı, “Caz Çağı” olarak bilinen 1920’li yılları bütün coşkusu, aşırılıkları, şiddeti ve çöküşüyle yansıtır. Eğitimsiz bir aileden gelen yoksul Gatsby, kendini baştan yaratır. Servet ve güç kazanarak yeni umutlar ve başlangıçlar vaat eden bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır. En parlak düşlerinin bir öpücükte cisimleştiği beş yıl önceki bir anı yeniden yakalamaktır aslında. Ama geçmiş geçmiştir ve tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür.

"Fitzgerald,Caz Çağının karanlık yönlerine ışık tutan anlatımıyla 'Amerikan Rüyası'na tutunmaktan başka çıkar yolu olmayan,iki dünya savaşı arasındaki kuşağıni'yitik kuşağın'bunalımlarından evrensel bir tema yaratarak edebiyat tarihinin en etkileyici romanlarından birini ortaya koymuştur."

Kitabın bir de sinemaya uyarlanmış filmi var.Film hakkında da yapılan yorumları okuduğumda filmin daha çok beğenildiğini gördüm.İzlenmeli...
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 7 verdi
7 beğen · 0 yorum
Aly

Aly

@aly

Beni derinden etkileyen ve yazara aşık eden kitap
Evet beni derinden etkilemesini geçtim bir solukta okudum bu kitabını. Daha önce şefkatli gece adlı kitabını okumuştum ve bu yüzden cümle yapısı bana değişik gelmedi. Kitabı ilk aldığımda çok heyecanliydim. Şefkatli gece kitabındaki tadı almayı düşünüyordum fakat bambaşka bir kitap olduğunu fark ettim. Benim aldığım ciltli sert kapaklı olandı ve her sayfasındaki kenar suslenemeleri cidden hoş bı duygu veriyor insana. -Efsanelerin yazdığı kitaplar gibi- kitabı akşam yatmadan önce okurum diye düşünüyordum çünkü bu şekilde uyursam rüyamda aynı hikayede olup ona yön veriyordum bu da bana başka bı heyecan katıyordu. Ama bu kitabı nasıl bitirdigimi anlamadım. Bitirdiğimde o güzel buruk satırları okurken bir yaz sabahını karşılıyor gökyüzünün turunculugunu izlerken kahvemden birer birer yudum alıyordum. O an ruhsal mutlulugumun ve doygunlugumun zirvesindeydim. Bende çok farklı bı yeri vardır bu kitabın. Belki başkasında bu duygulari uyandirmaz ama doğru yerde doğru zamanda doğru kişilerin okuması dileğiyle..
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Aslı Yazar

Aslı Yazar

@plantsvein

Muhteşem Gatsby, üslubunun sade, dilinin benim için pek de akıcı olmadığı, kısa fakat arka planının çok güzel yansıtıldığı bir kitaptı.

Amerikan edebiyatı için önemli olan bu kitapta sembolik anlatım vardı. Karakterler ve olayların geçtiği coğrafya, yirminci yüzyıl başları Amerika'sındaki sosyal sınıfları temsil ediyordu.

Kitabın anlatmak istediğini iyi anlamak gerekiyor, çünkü bugüne kadar gelmesinin, Amerika'da müfredatlara sokulmasının nedeni, sembollerle yansıttığı yirminci yüzyıl başlarındaki Amerikan toplumu.

West Egg adıyla geçen uydurma muhit, tüketim toplumunu anlayıp girişim yapmış ve zengin olmuş kişilerin bulunduğu Batı toplumunu temsil ederken, East Egg evvelden beri zengin, varlığını nesilden nesle aktarmış toplumu temsil ediyor.

Yeni aristokrasi ve eski aristokrasi de bu iki bölge ile yansıtılmış. Karakterlerden Gatsby ve Nick yeni aristokrasiyi temsil ederken, Daisy ve Tom eski aristokrasiyi temsil ediyor. Tom'un çok da çabalamadan elde edip aldatabildiği Daisy, Gatsby için ulaşılmaz. Kitap eski aristokratların bir adım önde olduğunu söylüyor bizlere.

Yazar, romanla hem eski hem de yeni aristokrasiyi eleştiriyor. Sonradan zengin olmuş kişilerin görüntüde eskiden beri varlıklı olan kişilerden farksız olsalar da detaylara inildiğinde zevksiz, görmemiş ve aşırı hırslı olduğunu düşünüyor. Eskiden beri varlıklı kişilerin ise zevkli, görgü kurallarına hâkim olduğunu düşünse de onların sahip olduğu çürümüş ahlakı eleştiriyor. Birinci Dünya Savaşı'na katılmış genç nesil, bu görüşlerden ne kadar içi boş olduklarını fark ederek sıyrılıyor. Ortaya herhangi bir ahlaki duruşu olmayan bir zengin nesil çıkıyor. Her iki sınıfa mensup olan kişilerin de sadece kendi zevkleri için yaşadıklarını, zenginlik ve eğlence için arayışta olduklarını eleştiriyor.

Gatsby'nin malikânesinde düzenlenen delicesine tüketime dayalı devasa partileri, bu gösterişli yaşamın altında yatan çürümüşlüğü eleştiriyor Fitzgerald.

Günümüz insanları bu kitabı Leonardo DiCaprio'nun da başrolünde oynadığı filmden az çok bilse de kitabın arka planı pek anlaşılmıyor, öyle ki yapılan yorumlarda da bunu görebiliyoruz.

Bu kitaptaki zengin olma ve sınıf atlama teması başka romanlarda da var. Zenginliğe erişmek, Amerikan edebiyatı için önemli bir tema olsa gerek. Benim bu kitap için puanım 4/5, güzel günler!
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Muhteşem Gatsby , adı kadar muhteşem mi , değil mi siz karar verin. Bana sorarsanız , belki büyük beklentimden dolayıdır , muhteşem biraz fazla olur , ama güzel demek yerinde gayet.

Dili basit değil, çokta ağır değil. Ağır betimlemeler var yer yer. İlk sayfalarda anlamam biraz zor oldu, yabancı isimli ,çok kişi var ve yeri geliyor bu kişilerin soy adını ,yeri geliyor adını kullanıyor kitapta .Bu da anlamayı biraz zorlaştırıyor diyebilirim. 40-50 sayfa sonra kitap akıcılık kazanıyor.Kalın bir kitap olmadığı için 1 günde bitiyor.

Amerikan klasiği olan bu kitap , dönemini de iyi yansıtmış. Amerikan edebiyatı sevenler mutlaka okumalı. Özellikle , meşhur Amerikan Rüyası'nı güzel işlemiş.

Sonu kötü bitti ,üzüldüm . Adeta bir Yeşilçam filmiydi :)
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi
6 beğen · 1 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Leonardo DiCaprio'nun başrolde olduğu filmi de var, sanırım 2012 yapımı..O da muteşem değil, sadece fena değil :)
02.02.17 beğen cevap
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Muhteşem Gatsby, Amerikan rüyasını da içine alan, kapsamlı ama tezat oluşturacak şekilde ince bir kitap. Kuzeni Daisy'i ziyaret eden, Bay Gatsby'nin komşusu ve tek gerçek dostu olan Nick Carraway'in gözünden anlatılır her şey.

İnsanların karakter tasvirleri çok başarılı işlenmiş. Özellikle Gatsby ve Daisy... Ah Daisy! Güzel ve aptal kadın. Okurken kendinizi gerçekten bu kadına deli bir öfke duyarken bulacaksınız. Dahası Nick ve Gatsby dışındaki her bir bireye karşı derin bir tiksinti.

Amerika'nın içinde bulunduğu çağı, Amerikan rüyasını, sadakati gerçekten hissederek okuyacaksınız bu satırlarda.

Muhteşemsin Gatsby...
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Betül Nazlı

Betül Nazlı

@bitulaphy

Muhteşem Saplantım
Defalarca kez filmlerini izlemenin yanısıra 'En sevdiğin film?' sorusuna kuşkusuz direk kendilerini zikrettiğim "Muhteşem Gatsby"nin çok şükür kitabını da okudum. Kitaba başlarken izlediğim o muhteşem atmosferin bozulmasından çok korkuyordum fakat kitapların o her zamanki hayal gücü katkısı ile izlediğime ek kendi atmosferimi de düşledim.
Alışılagelmiş '.. Amerika'nın kokuşmuş 20'li yılları, insanların yüzeyselliği .. ' yorumlarını yapmayacağım. Bu kiitabı okuyacak olandan tek istediğim yazarın yaratmış olduğu simgesel dünyanın birazcık farkında olması. Çünkü bunu yapamayan insanlar için bu kitap tipik Yeşilçam senaryolarının önüne geçemez ve sonuç hüsran olur.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Birinci Dünya Savaşı sonrasında değişmekte olan ABD toplumunu incelemiş yazar kitabında. Gösteriş meraklılığı, aşırılık, zenginlik ve bunların uğruna feda edilen değerleri anlatmış. Ve Gatsby' yi, onun Daisy'e olan aşkını... Bu aşk uğruna verdiği mücadeleyi, yaşadığı değişimi. Onca bencilin arasında öne çıkan tek fedakar kahraman o. Umut, bağlılık ve az biraz hüzün var onun hikayesinde, biraz da adaletsizlik.
Klasik seviyorsanız Muhteşem Gatsby'yi okumadan geçmeyin.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Gatsby
Tek güne sığan klasiklerden. Özellikle filmi izlememiştim kitabını okuyacağım önce diye. İyiki de öyle yapmışım. Kitap biter bitmez filmini de izledim. Çok iyi kurgulanmış bir hikaye. Hiç sıkılmadan sayfalarca okumanın keyfine varıyorsunuz. Gatsby karakter olarak da çok farklı bir boyutta. Spoiler vermeden anlatmak zor. Ama hem kitap hem de film çok iyi. Filmin ektrası ise tabiki Leonardo. Etkileyici bir yapıt.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

Zaman Beklemez
Muhteşem Gatsby, pek çok kişiye ilham kaynağı olabilecek bir öyküdür. Bu kitapta, bence platonik aşk statüsüne aday bir aşkın etrafında hayatını şekillendirmiş ve sıfırdan başlamış bir adamı, J.Gatsby'i tanıyoruz. Fitzgerald, hem duygusal hem de sert hem sempatik hem de itici bir karakter oluşturmuş Gatsby ile.Ayrıca hikayenin anlatıcısı olan N.Carraway,zor aşkın basit kadını Daisy ve diğer karakterler de olması gereken derecede tanıtılmış. Kullanılan tabirler tam yerinde olmuş. Ve bence en mühimi , Gatsby'i anlatmak, geçen zamana ve zamanın getirdiği değişime başkaldıran bu adamı okuyucuya hissettirmek yazarın bu kitap bazında önemli başarısıdır. Etkilendim...
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Edebiyat...
Muhteşem Gatsby'den bir gün önce Kürk mantolu Madonna'yı okudum. Bir iki ay önce ise muhteşem bir eser olan Martin Eden'ı okumuştum ve hâlâ etkisindeyim.

Üç kitap da çoğunluğun değerleriyle yaşayamayan insanları anlatıyor. Martin Eden aktif bir şekilde toplumun yücelttiği sahte değerlere karşı koyar ve bunu başaramayacağını anladığında son kararını verirken Kürk Mantolu Madonna'da karakterimiz toplum için en önemli değer olan ailesinin içinde bile sahteliklerle yaşıyor ama onlara asla gerçek kimliğini, göstermiyor. Gatsby şaşaa ve zenginliğin içinde bile aslında hayatının en önemli aşkı olan insana bütün sahte değerlerden uzak bir şekilde yeniden uzanmaya çalışıyor...ama Martin Eden'da olduğu gibi burada da acı bir yüzleşme söz konusu: sevdikleri insan sandıkları gibi değiller. Üç eser de çok iyi bir üslûpla, dille hikâyesini anlatıyor. Üçü de birbirinden iyi. Muhteşem Gatsby'nin anlatım ve üslûbunu daha etkileyici bulduğumu söylemem gerek. Okumayan varsa mutlaka okumalı, ancak hemen bir parantez açayım.Oda yayınlarının çevirisini okudum, bir kaç kötü hata dışında çok iyi bir çeviriydi, kötü hata diyorum, okurken farkedilmemesi imkânsız, mesela "sanki" sözcüğünün aynı cümlede 2 kez kullanılması gibi. Yine de çok iyi bir çeviri.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Daha önce kitabın konusunun işlendiği, aynı adla vizyona giren filmini izlemiş olduğum için olay örgüsünü biliyordum. Tabi ki kitaplar her zaman daha geniş bir kurgu, daha fazla akıcılık ve daha fazla detay içerir. Filmi de çok beğenmiştim dolayısıyla kitabına da bayıldım. Ama beğenmiş olduğum; konudur, olay örgüsüdür. Bunun dışında elimde bulunan kitap Artemis yayınlarından çıkmış olan baskısıdır. Kitabı, filmi izledikten sonra almak istedim ve filmin afişinin kitabın kapağı olarak kullanılması, kitabın ciltli olması ayrıca beğenmeme sebep olan bir etken oldu. Ancak gel gelelim ki kitabın çevirisi gerçekten kötüydü. Konunun akıcı olması bir yana, çeviri zıt kutup gibi kitabı okuma bırak deyip durdu...
Her şeye rağmen her kitap sevenin okuması gerektiğini düşündüğüm başarılı bir eser. Tabi mümkünse başka bir yayın evinden.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 3