up
ara

Tatsız Bir Olay

Tatsız Bir Olay Konusu ve Özeti

Tatsız Bir Olay
İnsancıklar kitabının da yazarı Fyodor Mihailoviç Dostoyevski tarafından kaleme alınan Tatsız Bir Olay kitabı Roman, Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750705830 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tatsız Bir Olay isimli kitap 88 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nihal Yalaza Taluy çevirmiştir. Kitap Farkındalık ve Varoluşçuluk ile İlgili Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Tatsız Bir Olay kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Nihal Yalaza Taluy
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750705830
Sayfa: 88 sayfa Basım Tarihi: 1970
Dostoyevski'den unutulmaz bir uzun öykü: 'Tatsız BirOlay'Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski'nin deyişiyle: 'güzel ülkemizin değerli çocuklarının' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.(Tanıtım Yazısı)
Nil

Nil

@nill

Kaş yapayım derken göz çıkarmak
Kitap tamamen kaş yapayım derken göz çıkarmak üstüne kurulu. Bu az bilinen, en azından benim bilmediğim, bir Dostoyevski kitabını sayın @karacurin in hediye etmesi vasıtası ile okuma şansına eriştim. İncecik ve psikolojik tahlillerle dolu bir kitap.
Yüksek rütbeli ve insanseverliği ile övünen İvan İlyiç'in kendi altında çalıştırdığı basit ve sönük bir memura sözüm ona iyilik yapayım derken, ki kendine göre iyilikti aslında, hem kendini rezil etmesi hem de bir düğünü mahvetmesi konu ediliyor.
İvan İlyiç, insanseverliliğini küçümseyen arkadaşlarına bunu kanıtlamak için bir şans elde eder. Kendi altında çalışan, küçük ve basit memurları "bile" ne kadar sevebileceğini ve onları sevindirebileceğini göstermek ister. Davetsiz olarak gittiği düğünde kitabın adına yaraşır şekilde bir durum gerçekleşir.
Kendi egosunu bastırmak ve tamamen takdir toplamak için olmadığı birisi gibi gözükmek sonunda mutlaka patlar ve tatsız ve çoğu zaman telafisi olmayan olaylar doğurur.
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba 7 verdi
4 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
25.04.16 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Ne karalarsa karalasın..!
Dostoyevski'nin erken dönem hikayelerinden biri olan bu kitap eşsiz eserlerinden ipuçları taşıyor.Kahramanımız bürokrasi ağacını kurutmak umuduna kapılıp utanç verici durumlara düşüyor.Kitabın sonunda kendisi de gerçekle yüz yüze geldiğini anlıyor.Zaman zaman doğruya ulaştığını zannederken okurları da güldürmeden edemiyor.Dostoyevski ne karalarsa karalasın alnının akıyla çıkıyor karşımıza.Oldukça akıcı ve eğlenceli bir hikaye içine sürükleniyoruz.Bir solukta okunacak bu kitap dikkatlerden kaçmamalı.Şimdiden keyifli okumalar..!
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba 8 verdi
2 beğen · 1 yorum
Pavese (@response)
Bu incelemenizle merak uyandırdınız bende okuyacağım o yüzden teşekkürler
02.01.16 beğen cevap
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Can Yayınları'ndaki çevirisi sanırım 1950'li yıllarda yapılmış bir çeviri. Sosyolojik ve psikolojik bir hikaye.
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
bananafish

bananafish

@bananafish

"Başkası adına utanmak" gibi bir huyunuz varsa kıpkırmızı olarak okuyacağınız bir kitap.
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Tatsız Bir Olay - S41

Muhabir, kadehi diktikten sonra, "Geri kafalı bir herif bu," diye homurdandı.
"Kimmiş o geri kafalı?"
"Önüne marmelatlar falan konulan zat. İnan bana geri kafalının biri bu adam..."
bananafish tarafından eklenmiştir.
Belkide bu her zaman böyledir, inişler ardından yükselişler gelir.
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Beni hiç anlamadı. Oysa anlamayacak ne var? Anlamamak, anlamaktan daha zor. (s.18)
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ayşenaz yılmaz

Ayşenaz yılmaz

@aysenazylmaz

Beni hiç anlamadı.Oysa anlamayacak ne var?Anlamamak anlamaktan daha zor.
ataç ikon Tatsız Bir Olay
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
14
KİTAP
Farkındalık ve Varoluşçuluk ile İlgili Kitaplar
Farkı filozoflar tarafından farklı biçimlerde tanımlanmış olan varoluşçuluk akımından yola çıkılarak yazılmış en iyi kitaplar...
10
KİTAP
Fakirlik Üzerine Yazılmış En Dokunaklı Kitaplar
Konusunun merkezinde fakirlik ve çaresizlik olan, roman, öykü ve deneme türündeki mutlaka okunması gereken en dokunaklı kitap...
100
KİTAP
Edebiyat Bölümü Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
Her edebiyat bölümü öğrencisi, edebiyatı üniversitede öğreneceğini düşünür. Bilmez ki oradaki hocalar da gelen öğrencileri he...
29
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Fyodor Dostoyevski Kitapları
Büyük Rus yazar Fyodor Dostoyevski'nin en çok okunan ve en sevilen kitapları....