up
ara

Usta ile Margarita

- Master i Margarita

Usta ile Margarita Konusu ve Özeti

Usta ile Margarita
Usta ile Margarita kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Aydın Emeç
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750701429
Sayfa: 472 sayfa Basım Tarihi: 2011
Sovyet edebiyatının önde gelen adlarından olan Mihail Bulgakov, yapıtlarının çoğunda Sovyet bürokrasisini eleştirdi; bu nedenle Sovyet otoriteleriyle pek çok kez karşı karşıya geldi, yazdıkları sansürlendi. Yazarın Usta ile Margarita adlı dev yapıtı ise, kendi sağlığında değil, ölümünden yirmi altı yıl sonra, 1966'da yayınlandı. Üstelik yaklaşık seksen sayfası çıkarılmış olarak. Yayınladığımız bu kitap, sansüre uğrayan bu sayfaları da içeriyor. Usta ile Margarita, son derece kıvrak bir kurguyla birbirine bağlanan ayrı öykülerden oluşuyor. Otuzlu yıllarda, Moskova'da iki yazar, bir bankta oturmuş, İsa'nın gerçekten yaşayıp yaşamadığını tartışmaktadırlar. Birdenbire, yandaki bankta bir adam şekillenir ve sohbete karışır. Düzgün bir Sovyet vatandaşı gibi görünmektedir, ancak geleceği okuma yeteneğine sahiptir ilginç yabancı. Örneğin, yazarlardan birine öleceğini söyler, yazar gerçekten çok kısa bir süre sonra ölür. İkinci yazar ise, gene yabancının önceden bildiği gibi delirir ve akıl hastanesine kapatılır. Yabancı dediğimiz kişi ise, sosyalist Sovyet toplumunu ziyarete gelmiş olan şeytanın ta kendisidir ve bu kez adı Woland'dır. Woland ve yanındaki yardımcıları, Moskova'da fantastik bir alt üst oluşa neden olurlar; tıkır tıkır işleyen pek çok mekanizma, Bulgakov'un keskin kara mizahıyla parçalanır, dağılır, bozulur. Bu sırada, akıl hastanesine yatırılmış olan yazar, orada bir 'Usta'yla karşılaşır; 'Usta', ona kendi yazdığı, Pontius Pilatus'la ilgili kitabı, ayrıca Margarita'ya olan aşkını anlatır, ki zaten aklını kaybetmesine neden olan da, kaleme aldığı romandır. Tabii şeytan da, Bulgakov'un müthiş canlandırma gücüyle kılıktan kılığa girmekte, romandaki her öyküye nüfuz etmektedir. Usta ile Margarita, yirminci yüzyıl edebiyatının başyapıtlarından.
erdal akca

erdal akca

@razumuhin

Mihail Bulgakov un Usta ile Margarita'sını bitirdiğim anların yazarın doğum gününe denk gelmesi hoş bir tesadüf oldu.
Mihail Bulgakov
Usta ile Margarita Can Yayınları 573 sayfa Çeviri:Aydın Emeç
Yazdığı tiyatro oyunları ve romanları Rusya da büyük zorluklarla yayınlanan yazarın bu eseri ölümünden yaklaşık 26 yıl sonra ve ortalama 80 sayfası sansürlenerek yayınlanmıştır.Kısaca bahsetmek gerekirse; Profesör Woland adında ilizyonist kimliğiyle Moskova sanat camiasında gösteriler yapan Şeytan ve ekibi sanat camiasının zayıf yanlarındanda faydalanarak ,Moskova da bir çok karışıklığa sebep olur .Bu durumdan korunanlarda vardır.5.Kudüs Valisi Pontius Pilatus döneminde geçen romanını bitirme aşamasında tıkanan ve kendini akıl hastanesinde bulan yazar...
Yer yer Büyük usta Gogol ayarında mizah anlayışı ve ironik yaklaşımıyla Bulgakov da yazarlığının zirvelerinde geziniyor.Kendisini Rus sanat ve yazın dünyasına kabül edilmemesini de eleştiriyor ince ince .
Kitaptan şu harika bölümü alıntılamak isterim;Şeytan ın yardımcılarında Behennot ve Korovyev sanat camiasının sık sık gittikleri ve Moskova'nın en ucuz ve lezzetli lokantasında birşeyler yemek isterler.Fakat girişteki kadın görevli tarafından yazar kartları olmadığından alınmazlar.Bunun üzerine Behennot bir yazarın karta ihtiyacı olmadığı,yazdığı birkaç sayfayla yazarlığını belgelediğini anlatır kadın görevliye ,ve şöyle devam eder:
_Dostoyevski'nin kartamı ihtiyacı var.
_İyi ama Dostoyevski yaşamıyor ki öldü o.
_İtiraz ediyorum hanımefendi Dostoyevski ölümsüzdür....
Bulgakov da ölümsüzler diyarında yerini almıştır.İyi okumalar...

bitekbenmiokudum.blogspot.com
okudugumda@gmail.com
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

30′lu yılların Moskova’sında İsa’nın gerçekten yaşayıp yaşamadığını tartışan iki yazarın yanına, geleceği okuma yetisine sahip bir yabancı (ismi Woland) gelir. Bu yabancı yazarların da geleceklerini okudugunu iddia eder ve birinin yakında öleceğini, öbürünün de delireceğini söyler. Woland, Sovyet toplumunu ziyarete gelmiş bir şeytandır. Ve gerçekten de kısa bir süre sonra yazarlardan biri ölür. Delirip akıl hastanesine kapatılan öbür yazar ise, orada Usta ile karşılaşır. Usta’nın İsa’nın çarmıha gerilmesinde büyük rolü olan vali Pontius Pilatus’la ilgili romanını ve Margarita’ya olan aşkını dinler. Falan filan derken öyle gidiyor iste gerisinide kendiniz okuyuverin. ?

Bu kitabı sevgili yazar tam on iki yılda yazmış. Kitabı tam anlamıyla özümsemek istiyorsanız mutlaka kitabın basında yer alan 40 sayfalık önsözü okumanızı öneririm. Yazarın yakın arkadaşı tarafından hazırlanan bu önsöz de, Bulgakov'un zorluklarla mücadele edişini ve asla kaleminden ödün vermediği anlatılıyor. Ben yazarın kalemini oldukça sevdim. Zaten bu okuduğum ikinci kitabıydı. 573 sayfadan oluşuyor olmasına rağmen, sürükleyici oluşundan olsa gerek kendini hızla okuttu.

Bu kitaba fantastik diyebilir miyiz bilemiyorum ama ben daha çok yazarın alegori kullanmış olduğunu gördüm. Keskin kara mizahıyla, Sovyetlerin saat gibi işleyen sistemini parçalayıp, dağıtmış. :) Tavsiye eder miyim? Kesinlikle ederim dostlar. ;)
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
Hazal

Hazal

@hazalaltintas

Nasıl başlasam yorum yapmaya gerçekten bilmiyorum. Böyle akıcı, masalsı, tatlı bir anlatım olamaz. Kitabı okurken ben de Woland'ın takımından biriydim sanki. Usta ile Margarita'da en sevdiğim karakter Behemoth -Kedi- oldu. Son zamanlarda okuduğum en güzel roman. Sayfa sayısının fazla olmasına aldanmayın. Bir çırpıda 150-200 sayfayı okursunuz. Hele bir de anlatılan olayın içine tam olarak girdiniz mi bir bakarsınız kitap bitmiş. Bulgakov'un diline, olayları birbirine bağlayış şekline ve özellikle kişilerin ismini söylemeyip tasvir ederek dolaylı yoldan anlatışına bayıldım. Kısacası kesinlikle tavsiye ederim. :)
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
18.02.17 beğen cevap
Cessie Balık

Cessie Balık

@cessiebalik

Çizimleri pek iyi değildi, bence çizgiromana da iyi uyarlanmamıştı. Kopuk kopuktu her şey -.-
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum

Usta ile Margarita - S41

Ölümünden on gün önce Fadayev, onu görmeye gitti. Bulgakovlara daha önce hiç uğramamıştı. Belki Yazarlar Birligi’nin bir üyesi olduğu için, ona yakınlık göstermek, yardımda bulunmak istiyordu.
Özlem Altınkale tarafından eklenmiştir.
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

"Bunlar... insan gibi insan işte. Parayı seviyorlar, ama zaten hep böyleydi... İnsanlik parayı sever, neden yapılmış olursa olsun, deriden, kağıttan, bakır ya da altından. Akılları bir karış havadadır... Tabii... Merhamet de bazen kalplerine uğrar."
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Şu sorunu düşünmek lütfunda bulun: Kötülük olmasa senin iyiliğin neye yarar, gölgeler silinse yeryüzü neye benzerdi? dedi.
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Evet, insanoğlu ölümlü. Ama bu kadarla kalsa çok önemli değil. İşin kötüsü, insan hiç beklenmedik bir anda ölüyor. İşte işin püf noktası bu. Ve insan, akşama ne yapacağını bile bilecek durumda değil.
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
Nur K

Nur K

@nrklync

' ...Karanlık bir sokağın köşesinde bir anda bitiveren bir katil gibi, aşk önümüze dikildi; ikimizi de bir vuruşta devirdi! Yıldırım da böyle çarpar adamı, hançer de böyle saplanır! '
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Her şey acı bir sonla noktalanır: Kısa bir süre önce dünyayı yönettiğini sanan kişi, kendini tahtadan bir kutunun içinde kaskatı kesilmiş bulur. Çevresi de, başka bir şey yapılamayacağını düşünüp onu yakar, kül eder.
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
0 yorum
kedi

kedi

@kedi

 paylaşım fotoğrafı
İlk baskısı demek ? “Kedilerin sinsi bir görünüşü varsa ne yapalım? Bu onların yaradılıştan kötü olmalarından değil, her zaman kendilerinden güçlü bir varlığın - köpek ya da insan- onlara kötülük edeceği ya da bir yerlerini sakatlayacağı korkusundan ileri gelir. Kötülük olmasa senin iyiliğin neye yarar, gölgeler silinse yeryüzü neye benzerdi?”
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
1 yorum
Sardunya (@sardunya)
Ben filmini izlemiştim bu eserin. Çok orijinaldi :)
07.01.18 beğen 1 cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Usta paylaşım fotoğrafı
Yeni kitap elbette. Malina beni çok etkiledi ve şaşırttı doğrusu sonu muhteşemdi. Sonu sürpriz olduğu için paylaşmayacağım. Bu kitap da bir ustadan usta işi bir roman. Bakalım bu nasıl bir yolculuk olacak.

"Bunlar... insan gibi insan işte. Parayı seviyorlar, ama zaten hep böyleydi... İnsanlik parayı sever, neden yapılmış olursa olsun, deriden, kağıttan, bakır ya da altından. Akılları bir karış havadadır... Tabii... Merhamet de bazen kalplerine uğrar."
EK 1: Alıntı için sayın @tabula-rasa ya teşekkür ederim 02.05.17
ataç ikon Usta ile Margarita
8.3 (24 oy)
11 yorum
Beyhude (@mamafih)
Parasız insan gereksiz insan İŞTE, hem gereksiz hem parasız ne yaparsın ikisinin bir bünyede bulunması daha vahim:)
02.05.17 beğen 3 cevap
Limon kabuğu (@limonkabugu)
Alıntı ile Horus' un gözü çok uyumlu olmuş. Keyifli okumalar :)
02.05.17 beğen 1 cevap