up
ara

Tehlikeli Diyardan Öyküler

Tehlikeli Diyardan Öyküler Konusu ve Özeti

Tehlikeli Diyardan Öyküler
Tehlikeli Diyardan Öyküler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Niran Elçi
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789752734074
Sayfa: 233 sayfa Basım Tarihi: 1970
Peri Diyarı tehlikeli bir yerdir ve ihtiyatsız ayaklar için pek çok çukur, fazla cüretli olanlar için pek çok zindan barındırır...

...Peri masallarının dünyası engin, derin ve yüksektir, ve birçok şeyle doludur: Orada her tür hayvan ve kuş; kıyısız denizler, sayısız yıldız; kendisi bir büyü olan güzellik, ve her daim mevcut bir tehlike; kılıç kadar keskin coşku ve hüzün vardır. O diyara girmiş bir insan orayı gördüğü için kendini talihli sayabilir, ama Peri Diyarı`nın zenginliği ve tuhaflığı gezginin dilini bağlar, anlatamaz. Ve orada bulunduğu sürece, çok fazla soru sorması tehlikelidir, çünkü kapılar yüzüne kapanabilir ve anahtarlar kaybolabilir...
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Masalsı anlatımıyla şeker tadında güzel bir eser olmuş. Büyük Wootton Demircisi ve Hamlı Çiftçi Giles hikayelerini beğendim. Tom Bombadil'in Maceraları diğerlerine göre vasat kalmış. Fakat yine de hikayedeki şiirsel anlatım başarılıydı. Alıştığımız orta dünyaya da sadece bu hikayede atıfta bulunuyor zaten. Dili ve anlatımı yüzüklerin efendisine kıyasla daha yalın.
0 yorum
Serda Kayman

Serda Kayman

@serdakayman

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden sonra J.R.R. Tolkien'in yazdığı her şeyi okumaya çalışıyorum. ama bu kitaptaki öyküleri sevmedim.
0 yorum
The Animator

The Animator

@theanimator

Tolkien'den öykü dinlemek gibisi yok. Her biri birbirinden farklı öykülerle keyifli bir yolculuğa çıktık.
0 yorum

Tehlikeli Diyardan Öyküler - S41

Köyün sonundaki ırmağı aştılar. Sonunda gözden kaybolduklarında yavaşlayıp yürümeye başladılar. Ama kısa sürede Çiftçi Giles'ın arazisinden çıkıp başka Ham sakinlerinin arazilerine girdiler ve ejderhanın ziyaret ettiği yerlere rastladılar. Kırık ağaçlar, yanık çalı çitler, kararmış otlar ve tekinsiz pis bir sessizlik vardı.
sıddıka tasa tarafından eklenmiştir.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

"Ama o zamanlar böyle görünmüyordu, gerçek değildi," dedi Parish.
"Hayır, o zamanlar yalnızca bir fikirdi," dedi adam, "ama denemeye değer olduğunu düşünseydin sen de görebilirdin."
ataç ikon Tehlikeli Diyardan Öyküler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Demirci endişelenmiş ve hayrete düşmüştü, çünkü o anda Kraliçe’yi tanımıştı: Yeşil Vadi’deki güzel kız, ayaklarının bastığı yerde çiçekler fışkıran dansçı. Kraliçe onun hatırladığını görerek gülümsedi ve ona yaklaştı; uzun uzun ve çoğunlukla sözcükleri kullanmadan konuştular; Demirci onun düşüncelerinden pek çok şey öğrendi, bazıları sevinç, bazıları ızdırap veren düşünceler. Sonra geçmişe dönerek yaşadığı hayatı hatırladı ve Çocuklar Bayramı’na ve yıldızı bulduğu güne döndü. Elinde bir değnek tutarak dans eden oyuncak bebek gözlerinin önüne geldi aniden ve utançla başını eğerek gözlerini Kraliçe’nin güzelliğinden kaçırdı.

Sayfa: 205
ataç ikon Tehlikeli Diyardan Öyküler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Kız eğilip ayaklarının dibinden beyaz bir çiçek aldı ve Demirci’nin saçlarına taktı. “Şimdilik Hoşçakal!” dedi. “Belki, Kraliçe izin verirse yine görüşürüz.”

Demirci o karşılaşmadan sonra atını ülkesinin yollarında sürerken buldu kendini. Aradaki yolculuğu hiç hatırlamıyordu. Bazı köylerde insanlar ona hayretle bakıyor, gözden kaybolana dek arkasından onu izliyorlardı.

Evine geldiğinde kızı koşarak dışarı çıktı ve sevinçle selamladı onu -Demirci beklenenden erken dönmüştü, ama onu bekleyenler için değil. “Babacığım!” diye bağırdı çocuk. “Nerelere gittin? Yıldızın parlıyor!”

Demirci eşiği aştığında yıldız yine soldu, ama Nell onun elini tutup şömineye çekti ve orada durup tekrar baktı ona. “Sevgili Kocam,” dedi, “nerelere gittin, neler gördün Saçlarında bir çiçek var.” Çiçeği kocasının saçlarından nazikçe aldı ve kendi eline koydu. Çok uzaktan görünen bir şeye benziyordu, ama oradaydı işte ve çiçekten yayılan ışık, akşam ilerledikçe kararmaya başlamış odanın duvarlarına gölgeler düşürüyordu. Nell’in önündeki adamın gölgesi yüksekti ve koca başı Nell’in üzerine eğilmişti. “Deve benziyorsun baba,” dedi daha önce konuşmamış olan oğlu.

Çiçek ne soldu ne kurudu; onu bir sır ve bir hazine olarak sakladılar. Demirci onun için anahtarlı bir kutu yaptı ve çiçeği orada sakladılar, nesilden nesile aktardılar; ve anahtarı miras alanlar zaman zaman kutuyu açıyor, kutu tekrar kapanana kadar uzun uzun Yaşayan Çiçek’e bakıyordu: Kutunun kapanma vaktini seçen onlar değildi.

Sayfa: 203
ataç ikon Tehlikeli Diyardan Öyküler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

“İyi insanlar ve yiğit savaşçı,” dedi nefes nefese, Çiftçi Giles atının sırtında yaklaşır, köylüler yaba, sırık ve ocak süngüleriyle (makul bir mesafeden) çevresine toplanırken. “İyi insanlar, beni öldürmeyin! Ben çok zenginim. Verdiğim zararın karşılığını öderim. Öldürdüğüm bütün insanların cenaze masraflarını karşılarım, özellikle de Meşeli papazınınkini; asil bir kitabe dikilmeli onun için -gerçi pek sıskaydı ya. Her birinize gerçekten çok güzel bir armağan veririm. Evime gidip getirmeme izin vermeniz yeterli.”
“Ne kadar?” dedi çiftçi.
“Şey,” dedi ejderha çabucak hesap yaparak. Kalabalığın epey büyük olduğunu fark etti. “Adam başı on üç lira sekiz kuruş?”
“Saçma!” dedi Giles. “Zırva!” dedi insanlar. “Boş laf!” dedi köpek.
“Adam başı iki altın, çocuklara ise yarısı?” dedi ejderha.
“Ya köpekler?” dedi Garm. “Devam et!” dedi çiftçi. “Dinliyoruz.”
“Herkese on lira ve bir kese gümüş, köpekler için ise altın tasma?” dedi Chrysophylax endişe içinde.
“Öldür onu!” diye bağırdı sabırsızlanmaya başlamış olanlar.
“Herkese bir kese altın ve hanımlar için elmas?” dedi Chrysophylax telaşla.
“Şimdi konuşmaya başladın, ama yeterli değil,” dedi Çiftçi Giles. “Köpekleri yine unuttun,” dedi Garm. “Keselerin büyüklüğü ne kadar?” dedi adamlar. “Kaç elmas?” dedi karıları.
“Eyvah! Eyvah!” dedi ejderha. “Batacağım.”
“Hak ediyorsun,” dedi Giles. “Batmak ile yattığın yerde öldürülmek arasında seçim yapabilirsin.” Kuyruk ısıran’ı salladı ve ejderha büzüldü. “Kararını ver!” diye bağırdı köylüler cesaretlenip yaklaşarak.

Sayfa : 47
ataç ikon Tehlikeli Diyardan Öyküler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
10
KİTAP
Fantastik Edebiyat Meraklılarının Mutlaka Okuması Gereken En İyi J. R. R. Tolkien Kitapları
Fantastik edebiyatın öncülerinden olan İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien'e ait mutlaka okunması gereken en iyi kitaplar...