up
ara

Arafat'ta Bir Çocuk

Arafat'ta Bir Çocuk Konusu ve Özeti

Arafat'ta Bir Çocuk
Arafat'ta Bir Çocuk kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050905434
Sayfa: 150 sayfa Basım Tarihi: 2012
"Boynuna nenesinin astığı mavi gözboncuğuna eliyle dokundu. Mavi gözlere karşı koruyacaktı onu. Unutmamıştı nerede olduğunu, ama çevresinde olup bitenlerden kopmuştu. Aydınlık bir gülümseme yayılmıştı yüzüne. Neredeyse kaşlarının üstünden başlıyordu saçları. Kıvrım kıvrım, güçlü, kapkara saçlardı. Gözleri de her şeye, her zaman şaşarak bakıyormuş gibi kocaman ve parlaktılar. Çoğu zaman, hele soğukta nemli gibi dururlardı."

Bazı insanlar bütün hayatlarını sınırları aşma mücadelesi olarak geçirir. Bu konuda tartışmasız en deneyimli kişilerden biri olan Zülfü Livaneli'nin yıllara yayılan, yıllarla beslenen, zenginleşen deneyim ve gözlemlerinden, Almanya'da, İsveç'te, Danimarka'da, Türkiye'de... sınırlar, sınır aşanlar, sürgünler, gurbetçiler üzerine, değerleri yıllarla sınanmış öyküler...

Zülfü Livaneli'nin edebiyat alanındaki ilk verimleri olan öykülerini bir araya getiren Arafat'ta Bir Çocuk, yayımlandığı 1978 yılından beri hem Türkiye'de hem de dünyada olağanüstü bir ilgi gördü. Türkiye'de defalarca basıldığı gibi Almanca ve Farsçaya da çevrildi. Kitaba adını veren öykü İsveç ve Alman televizyonlarında film yapıldı. Arafat'ta Bir Çocuk'un ana konusu, edebiyatın en eski temalarından "sürgün" ve bütün anlamlarıyla "sınır". Kitapta yer alan öykülerde, Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı 1960'lardan ve 12 Mart 1971'den bu yana işçi ya da siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine savrulan Türklerin özellikle kültürel çatışmalar bağlamında yaşadığı sıkıntılar işleniyor.
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Son okudugum Livaneli kitaplarindan sonra Arafat'ta Bir Çocuk bana iyi geldi.En son Gölgeler ve Eneregin Gözü adli iki kitabını okumuş pek begenmemistim.Bu öykü kitabi ise onlara nazaran bana daha iyi geldi.Yine favorim Serenad ama gelin Arafat'ta Bir Cocuk tan bahsedeyim ben sizlere.
Kitabımız 8 hikayeden oluşmakta. Ilk öykü Arafat'ta Bir Çocuk mülteci bir çocuğun yaşamış olduğu sıkıntılardan bahsedilmekte.Isvec ve Almanya televizyonlarinda bu öykünün filmi de yapilmis.Öykülerin genelinde Avrupa ulkelerine giden Türklerin kültürel çatışma, korku ve saklanma eylemlerinden bahsediliyor. Bir arpa boyu ve Dokuma Iscisi ile Şair adli öykü bunların birebir örneği.
Üniforma adındaki öykü de benim sevdiklerimden oldu.Kısacası kitabi bir solukta okumak bana iyi geldi.Kalın ağır kitaplardan biraz uzaklaşmak istiyorsanız bu kitap tam da size göre diyebilirim.
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba 7 verdi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Sanırım ben de Livaneli'nin romancılığı daha iyi diyenlerdenim; kötü diyemem ama çokça beğendiğimi de söyleyemem. Anlaşılır bir dille yazılmış kısa bir kitap olması nedeniyle çabucak bitiyor, işlenen konu haklı bir hüzünle kaleme alınmış. Fakat ben sıkıldım, tam olarak verilememiş hislerle dolu gibi geldi bana. Bununla birlikte, kitaba adını veren öyküyü (Livaneli "öykünmek"ten geldiği için yeterli bulmayarak hikaye denmesini tercih ediyor.) gerçekten beğendim, sanki sadece o olsaydı daha anlamlı gelecekti.

Öneri konusunda yorum yapmamayı tercih ediyorum çünkü farklı okuma zevkine göre bu kitap hakkındaki fikirlerin değişebileceğini düşünüyorum.
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba 6 verdi
1 yorum
Elif Bağcı (@elifbagci)
Livaneli'nin romancılığı bence de daha iyi.
12.05.19 beğen cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

aslında romancı yönünü tanıyıp sevdiğim yazarın bu kitabı öykülerden oluşuyor. öykücü yönünü çok beğenmedim doğrusu. ilk kitaplarından biri olması ve sürgün yıllarında yazdığı için dönemin siyasi ve sosyolojik sıkıntılarından dem vuruyor. ilk öyküsü daha güzeldi o öyküde hayal ve gerçek iç içe işlenmiş. dönemsel öyküler yaşayanlara değil de daha çok yaşamayanlara bir belge niteliğinde. yaşayanlar ise hüzünle hatırlayıp az bile yazmışsın daha sert olmalıydı diyebilir. ben bile bunu dedim o zamanlar daha küçük olduğum halde.
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba 6 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Sekiz hikaye, farklı dönemlerde farklı hayatlardan örnekler sunarken, dışlanmışlık, soyutlanma, yanlızlık duygularıyla da içinize işliyor. Çoğunluğu Türkiye'nin siyasi karışıklığının yoğun olduğu dönemde yazılmış, ağırlıklı olarak mültecilerin yaşadıkları ve/veya hissettikleri ön planda. Sürgün bir hayatın tüm zorluklarını, endişelerini ve korkularını özümsemek mümkün. Bazı hikayelerin dili ağır, fakat kitabın geneline bakılacak olursa, akıcı bir dile sahip. Livaneli duyguları okuyucuya başarıyla yansıtmış.
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba 8 verdi
0 yorum
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu

70'lerde bir çocuk
Livaneli'nin kaleminden 70'lerin Türkiye'sini okumak. Her an bir sonraki sayfadan Deniz'in çıkacağını beklemek gibiydi. Kitapta tıpkı o zamanlar memleketimin hali gibi puslu ve gri bir havada başlıyor ve bitiyor. Belki bu yüzden beğenilmedi ama bence tam da şu an ki halimizle örtüşüyor. tek farkla artık o kadar cesur değiliz hiç birimiz...
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba 8 verdi
0 yorum

Arafat'ta Bir Çocuk - S41

Elinde pir ip olsun da kamyonu çeke çeke getirsin
istermiş. O ışıklar da yitince karanlık çok kocaman ol- 41
muş. Çocuk çevresine bakınmış, bir şey görememiş. 'Ana,' diye
pınarın oraya gidince ne görsün, anası gene gitmiş, ses soluk
çıkmıyor. Pınardan su almış, anasının yüzüne serpmiş, tutup
sarsalamış, 'Ana, ana!' demiş, hiç ses yok. Anasının bürgüsü
kaymış, saçları dağılmış, yerde yatarmış öyle, saçlarını sıvazlamış
onun. Sonra ay buluttan çıkmış. Çocuk, anasını saçları
dağılmış yerde yatar görünce cadı sanmış, tanıyamamış.
Kendini attığı gibi dere tepe koşmuş, çalılara dikenlere takılmış,
durmadan koşmuş. Çok uzağa gidince durmuş.
Ceyhun simavi tarafından eklenmiştir.
tLı(z)

tLı(z)

@tugbaZ

"Bugünü fazla yaşadın mı yazamazsın."
(syf 55)
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buket Baran

Buket Baran

@barannnn

"Delik deşik, akan kanı siyahlaşıp yerde koyulaşırken, öyle başka bir insan gibi, o değil de adı sanı bilinmeyen tanınmadık bir ceset gibi... Hastanede, kendi boğazına da teller sarıldığı, ağzına bastırılan bir şeylerle soluksuz bırakıldığı günlerde ne gazete ne haber, ne olayın yankıları ulaşmıştı ona."
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buket Baran

Buket Baran

@barannnn

"Niye beni bu kadar öldürmek istiyor, diye düşündü. Tanımadığı bir adamın böyle nefretle, kendinden geçerek onu öldürmek istemesine inanamadı."
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buket Baran

Buket Baran

@barannnn

"Arkasındaki kitaplığın alt gözünden bir tomar gazete aldı. Masanın üstüne yaydı. Son bir yılın önemli günlerine ait gazetelerdi bunlar. Ağır ve zalim bir baskının bütün izleri görülebiliyordu gazetelerde: Öldürülenler, polisler, ördü birlikleri, silahlar... Gazeteleri her okuyuşunda bir suçluluk duygusu uyanıyordu içinde. Kenarda seyirci kalmayı yakıştıramıyordu kendine."
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nebahat Badem

Nebahat Badem

@nebahatbadem

Ancak o zaman anladı bir arpa boyu yol gittiğini, Türkiye'den hiç çıkmadığını, hiçbir zaman da çıkamayacağını; sınırların, yolculukların, buralara gelmesinin durumu daha ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramayacağını...
sy. 91
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Zülfü Livaneli Kitapları
Kitapları 10'dan fazla dile çevrilen, müzisyen, yazar, politikacı, senarist ve yönetmen olan Zülfü Livaneli'nin mutlaka okunm...
vildan üstündağ

vildan üstündağ

@vildanustundag

 paylaşım fotoğrafı
Ömrünün boşa gittiğini ve artık değişmeyeceğini en yoğun ve kesin duyduğu, kendine acıdığı anlardı bunlar. Arada bir gelirdi bu duygu.
ataç ikon Arafat'ta Bir Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum