up
ara

Her Sözcüğü Bir Aşk İlanı Gibi Duyumsuyorum

Her Sözcüğü Bir Aşk İlanı Gibi Duyumsuyorum Konusu ve Özeti

Her Sözcüğü Bir Aşk İlanı Gibi Duyumsuyorum
Her Sözcüğü Bir Aşk İlanı Gibi Duyumsuyorum kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750714504
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 1970
Henrik Nordbrandt çağdaş Danimarka şiirinin en önemli temsilcilerinden biridir. Çocukluğu Soğuk Savaş'ın sürdüğü yıllarda kentsoylu bir çevrede geçmiş; nitekim, ilk şiirlerinde kentlerdeki toplumsal çözülmeyi işlemiştir. Ama 1970'lerin başından itibaren sık sık geldiği, daha sonra da şiirlerinde motif ve kulis olarak kullandığı Ege-Akdeniz yöresi, Türkiye ve Yunanistan, şairin hem yaşamında hem de şiirinde bir dönüm noktası olmuştur. 1980-2000 arasında uzun sürelerle Türkiye'de kalan ve Türkçe öğrenen Nordbrandt'ın, Kavafis, Yunus Emre ve Orhan Veli gibi şairlerin etkisiyle oluşturduğu şiir yöntemi, Danimarka edebiyatında benzeri olmayan şiirlerini yaratmasına zemin oluşturmuştur.Özlemden öleceğim sevgilim:Denizden uzak,denizin özleminden;dağlardan uzak,dağların özleminden.Öleceğim, geri gelirsen,Şu bomboş odamdakiGüllerin özleminden.
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Ben sadece kendi ülkemin şairinin eserini okurum başkasının dili uymuyor, uysa bile çeviri şiir orijinal anlamını taşımıyor diyenlerdenseniz Henrik Nordbrandt'ın şiirleri karşısında şaşırmaya hazır olun.

Aslen Doğu Dilleri Bölümü mezunu olan Danimarkalı yazarımızın ilk şiirlerinde (bu dönem Soğuk Savaş yıllarında) kentlerdeki toplumsal çözülmeyi şiirlerine konu edinmiş. 1970'lerde ise sık sık geldiği Akdeniz, Türkiye ve Yunanistan, şiirlerinde kendine büyük bir yer tutuyor. Buraların güzelliklerini betimlerken ise edebi bir kaygıdan fazlasıyla uzak. Denemelerinde de sık sık Türkçeye olan aşkını dile getiren yazarın şiirlerinde Türkçe kelimelerle yaptığı oyunlar, memleketimizin güzelliği anlatan dizeler ve hayranlıktan öte olarak adlandırabileceğim bir sevgi var.

Üslubundan bahsetmem gerekirse kullandığı biçim bize hiç yabancı değil Yunus Emre ve Orhan Veli'den de etkilenerek oluşturduğu üslubunda Kavafis'in etkileri görülünce eşi benzeri olmayan bir tarz yaratmış oluyor. İmgelerde ise en çok kiraz ve badem ağaçları ayrıca gülü görüyoruz. Sevgiliye seslenirken ki anlatımı ise kesinlikle okumaya değer.

'Bir Yaşam' adlı şiirinde ise belki bizi bizden daha iyi anlatıyor...
0 yorum

Her Sözcüğü Bir Aşk İlanı Gibi Duyumsuyorum - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Bikotti

Bikotti

@bikotti

SOKAKLAR

Çoktan yaşanıp bitmiş aşklar:

Ara sıra sokaklarda karşılaşırız onlarla,
ara sıra düşlerde.

Sokakta karşılaştığımızda düşe benzerler,
düşlerde sokaklara.

O sokaklar ki evlerinin yarısı boştur,
çünkü pencerelerin karanlığında ortaya çıkan

o yüzleri anımsamaz insan
0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

ARKADAN

Yakıp köz ediyor gün beni
yaşamım dediğim

uğraşın üstüne eğilmiş
tanımadığım birinin

dudakları arasında
bir sigara gibi.
0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Nereye gidersek gidelim, hep geç kalırız
bulmak için çıktığımız mutluluklara.
0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Önemsiz ölümüme tapıyorum, beni yaşamaya zorladığı
için.
0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Sen ile ben arası uzaklığın yanında
önemi yok denizlerin.
0 yorum