up
ara

Mahşer

Mahşer Konusu ve Özeti

Mahşer
Mahşer kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752114074
Sayfa: 1216 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Mahşer, macera, aşk, kehanet, alegori, fantezi ve realizm öğeleriyle harmanlanmış harika bir roman."-The New York Times Book Review-Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde doksan dokuzunu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan kendilerini kurtaracak bir lider arayışı içine girer. Ve iki aday ortaya çıkar... Colorado'da bir halkevi kurmakta ısrar eden 108 yaşındaki hayırsever rahibe Abagail ve kötülükten başka bir şey düşünmeyen, kargaşadan mutlu olan şiddet yanlısı "kötü adam" Randall Flagg...Yalnızca düşlerde var olabileceğini sandığımız karanlık bir hikâye...
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Stephen King'in edebiyata hediyesi olan Mahşer, yazarın en iyi eserlerinden birisi kesinlikle. Her ne kadar yazarın önsözünde öğrendiğimize göre King'in en sevdiği eser olmasa da benim gibi nice okuru için Mahşer gerçek bir başyapıt. King Mahşer'i iki yılda yazmış, ayrıca kitabı yazma sürecini "kişisel Vietnam'ım" şeklinde hatırlıyor.

Mahşer'in iki versiyonu bulunuyor: ilk versiyon 80'li yıllarda geçiyor, hepimizin o yıllarda okuduğu kitap bu. Stephen King'in büyük umutlarla, beğenileceğini umut ederek yazdığı gerçek kitap basılmıyor, bu kitabın basılması 1990'da gerçekleşiyor, ama bu sefer olaylar 90'lı yıllarda geçiyor kitapta.

Mahşer, biyolojik bir deney sırasında işlerin ters gitmesi sonunda halk arasında Kaptan Trips adıyla bilinen ölümcül bir virüsün dünya nüfusunun %99'unu yok etmesini ve geride kalanların hayatta kalma ve yeniden bir ülke kurma çabalarını anlatıyor. Hayatta kalan iyiler bir grup, hayatta kalan kötüler de bir başka grup oluşturarak son kez - ya da son olduğunu sandığımız bir kez daha- kozlarını paylaşmak üzere karşı karşıya geliyor. Her zamanki gibi büyük savaşların büyük bedelleri oluyor.

Stephen King'in dört dörtlük hikâye etme yeteneğini 'O' adlı diğer başyapıtıyla beraber burada da görüyoruz: ileriki dönemlerinde de çok karakterli romanlar yazan ve eleştirilen, bu karakterlere ilginç hikâyeler yazamadığına tanık olduğumuz yazar Mahşer'de bir çok karakter, bir çok kişisel tarih ve birbirine dört dörtlük bağlanan bir çok hikâye yaratıyor, bunların hepsini ince ince birbirine bağlıyor. Böylesine hacimli bir kitap için bence büyük bir başarı bu. Kalemi asla teklemiyor, asla öylesine yazılmış, sırıtan, kitabın atmosferine zarar veren bir bölüm okumuyor veya böyle bir şeye rastlamıyoruz. Stephen King bütün tasvirlerinde ve diyaloglarında çok iyi bir çıta tutturuyor, hatta tasvirlerinde, 400-450 sayfa boyunca süren ve hastalığın nasıl yayıldığını anlattığı bölümler çok etkileyici bir etki yaratıyor, ilk okuyuşumda hapşıran bütün insanlardan hakiki anlamda korkmaya başlamıştım- hastalık böyle yayılıyor çünkü, Kaptan Trips bir grip türü. İkinci okuyuşumda açıkçası ilk kitaptaki gibi bir etki olmadı, ama daha rahat ve daha dikkat ederek okumam sonunda Stephen King'in sadece bu kitabı ve O adlı kitabını yazmış olsaydı bile edebiyata gereken katkıyı yapmış olacağına da ikna oldum. Gerçekten böyle bu: bu kadar çok karakterin, hikâyenin, ana hikâyeyle bir arada böyle harmanlanıp böylesi bir ahenk tutturduğunu görmek insanı şaşırtıyor. Yazarın neden Mahşer'den kişisel Vietnam'ım diye bahsettiğini anlamak zor değil.

Kötülüğe karşı iyilik, ölüme karşı hayat diyerek Stephen King bir kez daha o en eski hikâyeye dayıyor sırtını; bütün iyiler bütün kötülere karşı birleşmeli ve kötülüğün, şeytanın gücünü yerle bir etmeli. Uygarlık bir kez daha kurulmalı, ama bu sefer hırsın, kötülüğün, şeytani olanın sözü geçmemeli diyor...böyle diyor ama insanın sadece iyi veya sadece kötü olmadığını bilerek, bize bunu karakterlerinde göstererek her uygarlık iddiasının kötülüğe açık bir davetiye olduğunu da hissettiriyor sanki; sanki böyle olmaması imkânsızmış, kaçınılmazmış gibi.

Yorgun bir ânımda olduğu için gerçek hislerimin çok küçük bir kısmını yazabiliyorum, yorumumu yarına bırakmak istemedim.

Mahşer'i herkese ama herkese öneriyorum. Hayatınızda tek bir Stephen King kitabı okuyacaksanız, bence bu kitap Mahşer olmalı.
ataç ikon Mahşer
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Biraz insafsızca olacak yorumum belki. Bazı okuyucuların da hiç hoşuna gitmeyecek ama yazmam gerektiğini düşündüm. Okuyacağım ilk Stephen King kitabım olacaktı o yüzden en iyisini okumak istedim ve Mahşerden övgüyle bahsedildiği için ilk bu kitabı okumak istedim.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; kesinlikle kalın kitaplara karşı değilim hatta bazen 500 sayfa üstü kitapları okumak daha çok hoşuma gidiyor ama (burada ama diyorum) içi dolu olunca! Yani bu kitap 400 - 500 sayfada da bitebilirmiş. Gereksiz yere uzun bir kitap olmuş ve bu da okuyan kişiyi sıkabilecek boyuta ulaştırmış.
İkinci düşüncem kitabın bitişiyle ilgili: Sonu kitabın her satırında bariz bir şekilde görülüyordu. Şimdi çok fazla yazıp, okuyan arkadaşlara ipucu vermek istemiyorum ama ne şaşırdım, ne heyecanlandım, ne korktum... Kitap 1970lerde basıldığı için o zaman ( ve kısa haliyle) çok beğenilmiş olabilir ama günümüzde polisiye ve gerilim kitapları o kadar çoğaldı ki kült kitaplar sıradan gelmeye başladı.
Üçüncü düşüncem de: Kitapta Tanrı ve Şeytan ile ilgili bölümlerin olması ve aslında kitabın bu düşüncenin üstüne oturtulup yazılmasıyla ilgili. Bu düşüncenin üzerine inşa edilmiş bir kitap Tanrıya inancı olmayan insanları sıkabilir hatta kitabın saçma olduğunu da düşündürtebilir.
Stephen King okuduğum için pişman değilim hatta cesaret edip "O" kitabını da okuyacağım. Ama beklentimi çok da yukarıda tutmayacağım.
ataç ikon Mahşer
kitaba 6 verdi
4 yorum
Ara Söz (@gurkancoskun)
bence aynı düşüncelerdeyim. siz benden iyi puan vermişsiniz. @ponnik
08.01.18 beğen 2 cevap
Ceren (@cereny)
Ben de sipariş etmeyi planlıyordum, beni kurtardığınız için teşekkürler.
08.01.18 beğen 1 cevap
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem

Mahşer romanı ABD'nin denetimsiz bir araştırmasından hasta bir teknisyenin kaçmasıyla başlıyor. Aslında hastalık bize yabancı bir hastalık değil. Bildiğimiz grip. Ama o sıralar soğuk savaş dönemi olduğu için grip virüsü mutasyona uğratılmış ve ortaya insanların %99'unu öldüren 'Kaptan Trips' virüsü ortaya çıkmış ve bu virüs dünyayı neredeyse yok etmek üzere .

Kitap kısa bir salgın anlatımından sonra karakterlerimizin salgını nasıl karşıladığını ve sonrasında olan olayları anlatıyor. Ana karakter diyebileceğim biri yok çünkü kitabı okurken kimin hikayenin sonunda yaşayacağını kimin rolünün bittiğini anlayamıyorsunuz ve bu belirsizlik merak uyandırıyor.

Virüsün yayılmasıyla insanlar mistik rüyalar görmeye başlıyorlar. Kötü insanlar Randal Flagg etrafında Las Vegas'ta iyi insanlar Abagail ana etrafında Boulder de toplanmaya başlıyor ve iki taraf arasında kıyasıya bir mücadele başlıyor.

Roman beni okurken karakterlerin başına gelen olaylardan nasıl kurtulacaklarını şimdi neler olacağı konusunda çokça merak ettirdi.Benim gibi uzun olayın keyfine varmak için uzun roman seven kişilerdenseniz size de şiddetle öneririm.
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi
0 yorum
MettÇk

MettÇk

@mettck

Rahatsız edici, sürükleyici, karanlık...
King'in başyapıtlarından biri şimdi bitti. Oldukça uzun olan kitap, okuru içine çekip hapsediyor. Sansürsüz 1216 sayfalık versiyonunu kitapçı rafından tereddütle almıştım ve okuduklarım, beni tam olarak bekledigim kadar rahatsız etti.. Karakterleri sevmiştim bazılarının ölümüne derinden üzüldüm. Kitabi uzun zaman boyunca okudum ve bu zamanları asla boşa geçmiş saymıyorum. Okunması gereken bir fantastik gerilim ve post-apokaliptik distopya romanı olan "Mahşer"i türü sevenlere önerebilirim. Ama içinde rahatsız edici sadizm ve tecavüz olayları var. Bu yüzden sansürlü olanını öneririm. Bu kadar rahatsız edici olacağını bilsem ben de sansürlü olanını okurdum. Bilemedim. Tecavuz olaylarini romanlarda bile gormek istemiyorum. 7/10
ataç ikon Mahşer
kitaba 7 verdi
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Çevirmen Önemli
Müsaadenizle, gömüyorum ben bu kitabı :) .
Ben bir sarraftan Altın kitaplar yayınevinin Türkçesini Gönül Suveren'in yaptığı 400sayfalık kitabını okudum.

Tabii bu kitabın çevirisini gömeceğim, yoksa Stephen King güzel bir kurgu,içerik ve konu ile bağlıyor yine kendisini. Ama kitabın orjinali de mi böyle yoksa çevirmenden kaynaklı mı bilmiyorum yazı dili o kadar basit ki, günlük gazete okur gibi hissettim, edebiyattan tamamen yoksun kalmış. Art arda 4 kelimelik cümleler sıktı beni, alıştım sanırım edebiyatı güçlü kitaplara, bu yüzden bu basımın türkçesi doyurmadı beni. Asıl şu an kitapçılarda satılan 1200 syf'lık kitabın çevirmeni farklıymış, özellikle baktım. Onda böyle bir kusur olmayabilir.
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi
5 yorum
erhan (@munzevi)
King in 3-4 kitabını okudum ama hemen hiç çeviri sorunu yaşamadım diye hatırlıyorum. Eski basım hepsi de. Hele ki <<o>> kitabının bende yeri ayrıdır. Kitaplar Yanımda olsaydı da baksaydım çevirmene:)
09.10.17 beğen 1 cevap

Mahşer - S41

Süper Muz Kayığı aldırdı,sırtını kapının içine dayadı,ayaklarını aralarındaki koltuğa koydu ve fıstıkları,ananas sosunu ve Queen Mandırası dondurmasını kaşıklamaya koyuldu.
Mustafa Erken tarafından eklenmiştir.
Kayra

Kayra

@kayra180

“Kendi aileni bile idare edemeyeceksen karda işeyerek açılmış bir delik kadar bile değerin yoktur.”

-Stephen King
ataç ikon Mahşer
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MettÇk

MettÇk

@mettck

Parayı seven bir adam, aşağılık bir adamdır, nefret edilmeyi hak eder.
ataç ikon Mahşer
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

Kitaplar artık bedavaydı. Fikirler özgürdü.
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Kitaplar artık bedavaydı." Neresi burası @esranindunyasi?
04.10.18 beğen cevap
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Hayat çok çabuk akıp geçiyordu... İnsan onu yaşarken nasıl bu kadar yorulabiliyordu?
ataç ikon Mahşer
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Yukarıdakilerin aşağıdakilerden tek farkı "kontroldür".
ataç ikon Mahşer
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
29
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stephen King Kitapları
Kitapları onlarca dile çevrilen ve en korku filmlerine ilham kaynağı olan, korku ve gerilim türünün en baba yazarı olarak kab...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Erkeklerin benim gibi kızlara taktığı isimler vardır; duyduğuma göre bu isimleri tuvalet duvarlarına yazarlarmış. Ama bu ne, biliyor musun? Yanında birinin sıcaklığını hissetme isteği. İhtiyacı. Sevme ve sevilme ihtiyacı. Bu o kadar kötü bir şey mi?
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 Stephen King paylaşım fotoğrafı
Stephen King
İnsan bir yere ait olma ihtiyacı hissediyor.
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
22 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Okudun mu kitabı Esra?
16.07.18 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Gerçek sevgi bazen kör olduğu kadar dilsiz de, diye düşünmüştü
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Bana tek başına bir kadın veya erkek göster, sana bir aziz göstereyim. Sayıları ikiyi bulursa, âşık olurlar. Üç olursa, "topluluk" adını verdiğimiz şirin oluşum meydana gelir. Dört kişi olurlarsa bir piramit inşa ederler. Sayıları beş olursa biri dışlanır. Altı kişi olduklarında önyargıyı tekrar icat ederler. Yedi kişi olurlarsa yedi yılda savaşı tekrar icat ederler. İnsan, Tanrı'nın yeryüzündeki yansıması olabilir, ama insan toplumu, şeytanın yansımasıdır ve daima eve dönmeye çalışır.
ataç ikon Mahşer
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum