up
ara

Keyfekader Kahvesi

Keyfekader Kahvesi Konusu ve Özeti

Keyfekader Kahvesi
Keyfekader Kahvesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Okur Kitaplığı
ISBN: 9786054494125
Sayfa: 134 sayfa Basım Tarihi: 1970
Keyfekader Kahvesi'nde sizi kıvrak bir dil, yetkin bir üslup ve kusursuz kurgulara sahip öyküler bekliyor.Modern ve postmodern anlatı biçimlerini aynı yetkinlikle kullanan yazar, farklı biçim denemeleriyle okura keyifli bir çeşitlilik sunuyor: Aykut Ertuğrul, kimi hikâyelerde fantastiğe göz kırparken kimindeyse Borgesyen büyülü gerçekçiliğin sularında yüzüyor. Gelenekten beslenen fantastik temaların yanında sıradan konuların sıradışı bir üslupla anlatıldığı öykülerle okuru adeta esir alıyor.Öykülerde sıkça kullanılan metinler-arasılık, nitelikli okur için çok katmanlı bir anlam dünyasına kapı aralıyor. Okur yalnızca tahkiyede usta bir yazarla değil, Modern Türk Öyküsü'nün sorunsallarıyla da yüzleşen ve yeni kapılar açmaya çalışan gerçek bir yazarla karşılaşıyor.Aykut Ertuğrul'un tüm bu vasıflarıyla Modern Türk Öyküsü'nü bir adım öteye taşımaya şimdiden aday olduğunu söyleyebiliriz."Vefasız Kemerli köyünü, köy sakinlerini düşünüyorum. Tanıdıklarımın simaları birer birer gözümün önüne geliyor. Sular altında kalmış bir köy hayal ediyorum. Kâtip ve Kara Köpeğin ayak sesleri duyulmaz oluyor. Duvardaki ceylanın gözlerine bakıyorum uzun uzun.Sen onlar gibi olma!...Ceylan şimdi daha sakin, akreple yelkovan yavaşlıyor...Avluya çıkıyorum. Aralık kapıdan Kâtip'le köpeği görüyorum. Ben: Kâtip'le Kara Köpeğin can düşmanı, talebesi, muhafızı, yareni; tekrar edile edile değersizleşmiş bir fedakârlığın biçare kahramanı, ne katili ne maktulü hayatta olan bir kan davasının son kurbanı...İşte hamlemi yapıyorum!"
Hatice Yücel

Hatice Yücel

@haticeyucel505

Değişik bir kurgusu var. Küçük hikayeleri sevenler kaçırmamalıdır.
ataç ikon Keyfekader Kahvesi
7.17 (6 oy)
0 yorum
Melda Doğan

Melda Doğan

@meldadogan

İçinde Güzel Hikayeler var. keyifle okumuştum.
ataç ikon Keyfekader Kahvesi
7.17 (6 oy)
1 yorum
mehmet ali (@mehmetali69)
keyifli ve akıcı bir dille yazılmış küçük hikayeler barındıran bir kitap. Sıkılmadan okuyabilirsiniz.
11.11.14 beğen cevap

Keyfekader Kahvesi - S41

Ayağa fırladım. Dilimin ucuna gelen onlarca küfrü yutkunarak Meri'ye döndüm. Bir şeyler söylemesini bekliyordum. Ona ihtiyacım olduğunu anlamış olmalı ki elimi tuttu. Sıcacık, narin eli, sağ elimi ısıttı. Gözlerine baktım. Ürkek, sevimli bir parlaklık gördüm orada.
Süleyman tarafından eklenmiştir.
Hatice Yücel

Hatice Yücel

@haticeyucel505

Kemal Usta ona el verdiğinde tam üç yıldır Keyfekader'de çalışıyordu. O zaman anlaşıldı ki, ustanın ustalığı, gizemli tavırları kahveciliğinden değil fal ilmindeki maharetinden geliyordu. Kahve falının asırlardır Anadolu da devam eden bir çeşit büyücülük geleneğinin bir uzantısı olduğunu söylüyordu.Falına baktığı insanların geleceğini görmek değildi mesele; gizli tılsımlar, büyülü sözlerle yeniden yazmaktı aslında. ''Rüyaları nasıl yorumlarsan öyle çıkarmış'' sözü safsata değildi; üstelik rüyalrla sınırlı da değildi.
ataç ikon Keyfekader Kahvesi
7.17 (6 oy)
0 yorum