up
ara

Bonzai

Bonzai Konusu ve Özeti

Bonzai
Belgelerim kitabının da yazarı Alejandro Zambra tarafından kaleme alınan Bonzai kitabı Aşk, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Notos yayınevinden 1970 yılında 9786055904548 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bonzai isimli kitap 72 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Bonzai kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Notos
ISBN: 9786055904548
Sayfa: 72 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yeni kuşak Şilili yazarların en önemlisi olarak görülen Alejandro Zambra'nın ilk romanı Bonzai yayımlandığı 2006 yılından bu yana birçok dile çevrildi ve birçok ödül kazandı.Bonzai, Julio ve Emilia'nın hikayesiyle yoğurulan küçük ve incelikli bir roman, tıpkı bonzailer gibi. Onların birliktelikleri yalnızca cinsel ya da duygusal değil, aynı zamanda edebi. Her gece sevişmeden önce birbirlerine şiirler, romanlar, öyküler, okuyorlar. Flaubert'in Madame Bovary'sinden Yukio Mişima'nın Altın Tapınak'ına, Perec'in Uyuyan Adam'ından Raymond Carver'ın öykülerine...Bonzai'deki yazar adayı anlatıcı, "Bu, gerçeğe, gerçek gibi görünen cümleleri etrafa saçmaya, bitmek bilmeyen sigaralar içmeye ve daha iyi olduklarına, geriye kalanlardan, o uçsuz bucaksız ve aşağılık geriye kalanlar denen gruptan daha iyi ve saf olduklarına inananların vahşi suç ortaklığında hapsolmaya tutkun iki öğrencinin hikayesi," diyor, Julio ve Emilia'nın gittikçe ağırlaşan hafif hikayesi için. Sonunda Emilia ölüyor, Julia ise ölmüyor. Gerisi edebiyat.
Nil

Nil

@nill

Garip bir aşk/aşklar/bitkiler
Şilili yazar Alejandro Zambra'nın Türkçeye çevrilen ilk kitabıdır. Kitap ipinceciktir fakat içinde sağlam bir aşk hikayesini anlatılır.
Kitabın başında kadının öleceği yazar. Erkeğin de onu hiç unutmayacağı. Ve aşklarına itafhen bonzai bitkisini yetiştirmeye karar verir geride kalan adam.
Aşklarının edebi bir tadı da vardır çiftin. Uyumadan önce birbirlerine hikayeler, şiirler... okurlar ve kendilerini bulmaya çalışırlar okuduklarında.
Kitap, 'bu yazarı da okumamış olmayım' diye okunmalıdır bene. Yayınlandığı yıldan beri birçok ödül almış zira.

Şu an yazarın Türkçe'ye çevrilmiş 3 adet kitabı vardır; Bonzai, Ağaçların Özel Hayatı ve Eve Dönmenin Yolları.
ataç ikon Bonzai
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Bonzai - S41

Arkadaşının Julio'yla ilişkisi tamamen bitmeden iki ay önce Anita hamile olduğunu öğrendi. Baba -o zamanlar sorumlu deniyordu- Catolica Üniversitesi'nde hukuk son sınıf öğrencisiydi, bu Anita'nın ısrarla altını çizdiği bir meseleydi, çünkü galiba yaptığı dikkatsizliği saygınlaştırıyordu.
Nil tarafından eklenmiştir.
Nil

Nil

@nill

Madem öyle, gittikçe ağırlaşan hafif bir hikaye demeli böylesine. Bu gerçeğe, gerçek gibi görünen cümleleri etrafa saçmaya, bitmek bilmeyen sigaralar içmeye ve daha iyi olduklarına, geriye kalanlardan, o uçsuz bucaksız ve aşağılık, geriye kalanlar denen gruptan daha iyi ve saf olduklarına inananların vahşi suç ortaklığında hapsolmaya tutkun iki öğrencinin hikayesi.
ataç ikon Bonzai
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Eğer hayatını değiştirmeyecekse biriyle birlikte olmanın ne anlamı var? Aynen böyle dedi, hatta şunları söylerken de Julio oradaydı: ancak hayatını değiştirecek ve mahvedecek birine rastladığında hayatın bir anlamı olur.
ataç ikon Bonzai
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Julio ve Emilia'nın hikayesi sürüyor ama devam etmiyor.
ataç ikon Bonzai
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Genç olmak bir eksikliktir, bir meziyet değil.
ataç ikon Bonzai
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Her ikisinin de hayali en azından Proust'u bitirmekti, yedi cildi birden ipe dizmekti ve romandaki son sözcüğün (Zaman sözcüğü) onlar için de öngörülen bir son sözcük olmasıydı.
ataç ikon Bonzai
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...