up
ara

Şekil Değiştirme

Şekil Değiştirme Konusu ve Özeti

Şekil Değiştirme
Kurumsal bir şirkette üst düzey yöneticilik yaparken iş için gittiği Latin Amerika ülkelerinde kabileler ile geçirdiği süreç sonrasında tümden değişen bir yaşam. Kendini ekolojik dönüşüme ve ruhsal gelişime adayan John Perkins'in gerçek yaşam öyküsü.
Yazar:
Çevirmen: Özcan Bayrak
Yayınevi: Kuraldışı Yayınları
ISBN: 9789752751422
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 2009
"Şekil değiştirme"yi merak ediyor musunuz? İnsanın bir hayvana, bitkiye veya bir başka şeye dönüşmesi mümkün mü? İlginizi çekiyor mu? Yoksa inanılmaz mı geliyor? İlginç, incelenmesi, ne olduğunun öğrenilmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorsanız bu kitap işinize yarayabilir...Büyük bir şirketin başındayken her şeyi bırakıp Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'daki antik toplumların, yerli halkların kültürlerini, yaşam tarzlarını incelemeye karar veren John Perkins yıllardır "şekil değiştirme" ile ilgileniyor. Karmaşık ve gizemli olduğu kadar ilginç ve tartışmalı bir konu olduğu kesin. İnsanın kendisini ve yeryüzünü değiştirmek için antik şamanların uyguladığı yöntemlerin, tekniklerin inanılmaz sonuçlarını gören, hatta bizzat deneyimleyen Perkins şekil değiştirmeyi üç düzeyde ele alıyor: hücresel, yani bir bitkiye veya hayvana dönüşmek; kişisel, yani yeni bir kişiliğe bürünmek veya bir bağımlılığı, alışkanlığı geride bırakmak; kurumsal, yani yeni bir iş alanı veya kültür yaratmak gibi..."
Bu kitapta bir dizi hikâye anlatılmaktadır ve hepsi gerçektir. Benim için hikâye anlatıcılığı yazmanın en kolay yoludur. Ve hikâye anlatımı, şekil değiştirici geleneğinin bir parçasıdır" diyen Perkins, Amazon yağmur ormanlarında, And dağlarında, Endonezya adalarında gördüklerini, yaşadıklarını aktarıyor. Köklü bedensel ve zihinsel değişimler geçiren kişileri ve kurumları tanıtıyor. Ne kadar inanılmaz ve şaşırtıcı gelirse gelsin şekil değiştirmenin mümkün olduğunu söyleyen Perkins'e göre, " Tek yapmanız gereken, yaşlı Maya şamanı Viejo Itza ve diğer şekil değiştiricilerin önerilerine kulak vermek..."
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Bu kitabı çok defa etrafımda kitap önerisi isteyen dostlarımla paylaştım. Ancak bazı kitaplar var ki -bu benim sıklıkla yaptığım bir durum değil, bitsin istemem. O son bölümü bırakırım tekrar elime alma sebebim olsun diye. Ve doğru zamanı beklerim. Genelde uzun sürmez bu kitap için olduğu gibi. Bazı spiritüel kitaplarda okuduğum ve sıklıkla gerek internet gerek bu işi yapanların felsefesinde gözlemlediğim herkes kendi tekamülünü yaşar, müdahale etme, varoluşun doğası böyle şeklindeki pasif tablolardan farklı çok daha yapıcı bilgilerle yazılmış bir kitap. Hatta o düşüncelerin aksine, mücadelenin önemine vurgu yaparak, çevresel ve sosyal dengeyi, sürdürülebilir geleceği desteklemeye yönelik yerli kültürlerin bilgeliklerini yaşantımızda nasıl uygulayabileceğimizi göz önüne seriyor. Şaman kültürünün bu anlamda insaoğluna katkısı -her ne kadar maddeci zihniyetin yok etme çabası olsa da yok sayılamayacak kadar önemli. Okuyunuz, okutunuz..
0 yorum

Şekil Değiştirme - S41

Son çalışmalar çöl topraklarının eski bereketini kazanmakta olduğu şaşırtıcı gerçeğini ortaya çıkarmıştı. Uzmanlar tam bir rehabilitasyon için tek eksiğin su olduğu görüşünde birleşiyordu. Ağaç ekimi ve sulamasına yüz milyonlarca dolar harcanıyordu. Bilgisayarda hazırlanan modeller, ağaçlar olgunlaşır olgunlaşmaz yağışların tekrar "normale" döneceğini öngörüyordu. Çöl tekrar çiçeklenecekti. Ve uzmanlar da zengin olacaktı.
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

"Dünyaya tek başına hükmeden bir kültürümüz var." diye devam etti iç çekerek. "Peki, bu kültürü kim yönetiyor? Gelecek nesiller tarafından hatırlanmak için büyük anıtlar bırakmaya kararlı bir firavun mu? Yoksa büyük büyük torunlarını demokrasiye götürecek bir felsefe yaratan Thomas Jefferson mı? Yada hatta imparatorluğu uzun vadede ayakta tutmaya adanmış Atahulpa gibi bir savaşçı rahip mi? Hayır. Bu kültür, yani seninki ve benimki, burunlarından ötesini, üç ay sonrasını göremeyen, her kararları güçlerini arttırma saplantısıyla verilen şirket yöneticilerinden oluşan küçük bir çevre tarafından yönetiliyor. Onların yüksek rahipleri hesap uzmanlarıdır, bakanları avukatlarıdır. Tanrıları yatırım bankalarıdır. Onların mitleri üç ayda bir çıkarılan raporlarıdır. Onların geride bıraktığı miras büyük piramitler, parlak fikirler veya gelecek nesiller için refah değildir. Harabeye çevrilmiş bir dünyadır; çöplükler, yanan ırmaklar ve nükleer atıklar!" (sf- 63)
0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Hayal her şeydir. Hem hayal, hem de rüya. Kim olduğumuz ve nereye gitmek istediğimizle ilgili vizyonlarımız. İster kabul edelim ister etmeyelim, bu hayatımızın her yönünü etkiliyor. Bunu bir kez anladığında, etrafa enerji yaymaya başlayacak bir konuma gelirsin. Şekil değiştirme işte o zaman olmaya başlar. (sf-32)
0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Esrime, evrenle birliğimizi deneyimlediğimizde ve tüm bencilce hislerimizi bıraktığımızda gelir. (sf- 70)
0 yorum