up
ara

Uçuş Denemeleri

Uçuş Denemeleri Konusu ve Özeti

Uçuş Denemeleri
Tüfeksiz Hareketler kitabının da yazarı İbrahim Tenekeci tarafından kaleme alınan Uçuş Denemeleri kitabı Deneme, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Profil Yayıncılık yayınevinden 2005 yılında 9789759960339 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Uçuş Denemeleri isimli kitap 72 sayfadan oluşuyor. Uçuş Denemeleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Profil Yayıncılık
ISBN: 9789759960339
Sayfa: 72 sayfa Basım Tarihi: 2005
"İbrahim Tenekeci'yi bilenler bilir. Edirne Şeyhi Neşati'nin deyimi ile mücella aynalarda bile görünmeyecek kadar benliğinden sıyrılmıştır. İç âleminde her gün devr-i âlem seyahati yapar. Dış âlemde, onu sadece evi ile işyeri arasında yaşıyor sanırsınız. İç âlemde ise her gün sefer vardır. Uçuş Denemeleri, dıştan bakışta bu âleme ait notlar gibidir. Fakat aslında iç âlemin notları bunlar. Tayy-ı zaman ettiği için aramızda yaşayan, aslında Kâtip Çelebi ile sohbet etmiş İbrahim Çelebi'ye selam!"

-Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Türk Edebiyatı Dergisi-

"İbrahim Tenekeci, Doksan kuşağının önemli şairlerinden biridir. Şiirlerini hep bir heyecanla izlerim, okurum. Bence onun en iyi özelliklerinden biri, şiirinde aşikâr görünen içtenliğidir. Tenekeci, bu samimiyetini ve şiirden artan kimi düşüncelerini, duygularını Uçuş Denemeleri'nde dile getirir. Küçük denemelerden, gündökümlerinden, aforizmalardan, izlenimlerden oluşan kitabın en önemli vasfı dilinin yalınlığı, akıcılığı; bu vesileyle tatlı tatlı okunuşu. Şiir gibi. "Rabbim sen olmasan / Kimin aklına gelirim ben." İşte bunun için, nice benzer örnekler için 'şiir gibi' diyorum. İnsanın acziyetini iyice kavramış bir sanatkâr Tenekeci. Bunun farkında olduğu için şöyle dua ediyor: "Allah'ım sadece annemi babamı değil, gökyüzünü de başımdan eksik etme...""Arkasına ve saatine bakmaktan dünyaya vakti olmayanlar"ın Uçuş Denemeleri'ne ihtiyacı var sanıyorum.

-Prof. Dr. Turan Karataş, Edebiyat Ortamı, Sayı 10, 2009-
 Yonca

Yonca

@yenigunebismillah - İstanbul

"Rabbim sen olmasan Kimin aklına gelirim ben."
İbrahim tenekeci yaşadığı olayları,edindiği tecrübeleri,gözlemlerini konu almış kısa kısa anıları var ve bize hayatın her alanın da sahip olduğumuz,olacağımız güzelliklere değinmiş.Keyifle okuduğum bir kitaptı.Kimi zaman düşündürdü acaba bende mi böyle yapıyorum diye kimi zaman da gülümsetti.Keyifle okuyacağınız hayatınız üzerinde düşündürecek ve hayatınızdaki güzellikleri fark ettirecek güzel bir kitap.
Bu kitabı değerli bir arkadaşım sayesinde okudum.Benim için güzel bir hediyeydi ve hayatıma anlam kattı diyebilirim.
Hayatta ne kadar olumsuzluk yaşarsak yaşayalım güzellikleri unutmamamız gerekir, unutmayın siz çok değerlisiniz.
Unutmadan belirtmeliyim ki kitaptaki en çok sevdiğim söz :
"Rabbim sen olmasan
Kimin aklına gelirim ben."
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia - Yozgat

İbrahim Tenekeci ile ''Uçuş Denemeleri'' sayesinde tanıştım. Kitap; bazıları bir cümlelik, bazıları bir sayfalık kısa denemelerden oluşuyor. Bir naiflik, bir sakinlik, bir duygusallık var kitapta. Okurken sizi duygusallaştırıyor, size zihninizde yolculuk yaptırıyor. Bazı denemelerinden hiç etkilenmememe rağmen kitabın sonuna geldiğimde kitabı çok sevdiğimi anladım. Çünkü üzerinde düşündürebilen, can alıcı cümleleri var Tenekeci'nin. Şiirsel bir dil kullanılıyor kitapta.
Eğer siz de okurken kısa bir süreliğine de olsa sakin bir ruh halinde hissetmek istiyorsanız, başka alemlere dalıp biraz düşünmek istiyorsanız okuyun derim...
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir - İstanbul

"Rabbim sen olmasan kimin aklına gelirim ben ? " öyle ya Rabbimiz olmasa kimin aklına geliriz içlerinde en sevdiğim alıntı buydu diyebilirim.Yazar günlük yaşantısında yaşadığı olayları derleyip bizlere getirmiş gün yüzüne çıkartıp ışık olsunlar bize yol olup güzel kapılar açsın diye... Bazen güldürdü,bazen düşündürdü...Belki söylenenler çoğu zaman aklımıza günlük yaşamda geliyordu ama birilerinin bize kılavuz olması lazımdı gün yüzüne çıkmaları için... Yoğun iş stresinde oldukça zevk alarak okuduğum bir kitaptı diyebilirim bir daha ki değerli İbrahim Tenekeci kitabında buluşmak dileğiyle sevgiyle kalın...
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Uçuş Denemeleri

Uçuş Denemeleri

@ucusdenemeleri

Okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen beni hayranı yapan İbrahim Tenekeci kitabıdır. Hatta keşke daha çok yazısı bulunsaydı dedirten bir kitap. Bu kısa kısa betimlemelerden sonra yazarın bütün kitaplarını okumaya karar verdim.
İnsanoğlunu, "bantın ucunu arayan tırnak..." olarak tanımlayan bir adamın kalemin hiçbir zarar gelmez, vesselam.
Okumalı, okutturmalı.
:)
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba 10 verdi
1 yorum
mehmet tekiner (@mehmettekiner)
Tenekeci kesinlikle okunmalı. Hatta "iyi" okunmalı...
24.02.15 beğen cevap
Tuğba Koç

Tuğba Koç

@tugbakoc

Yazarın ilk okuduğum kitabıydı. Deneme türüyle aram çok iyi olmadığı için hediye olmasaydı okumak için ileriki bir tarihe erteleyebilirdim. Sayfa sayısı az olması sebebiyle kısa sürede okudum. Hayatın içinden bakıp ama göremediğimiz kısımları çekip çıkarmış.
Yazıları biraz naiflik biraz umursamaz bir tavır arasında gidip gelmiş diyecektim, demedim.
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba puan vermedi
1 yorum
Erguvan (@erguvan)
Dedin bence :) Bugün ben de okuyacağım bakalım ben ne demeyeceğim :)
22.04.15 beğen cevap

Uçuş Denemeleri - S41

ESKİ DEFTERLER'DEN
Elif Büşra Poyraz tarafından eklenmiştir.
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

Yeni nesil, bırakın savaşı, kahramanlık türkülerinden bile korkuyor.
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rumeysa Çolak

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak - Muğla

Rabbim sen olmasan
Kimin aklına gelirdim ben.
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Uçuş Denemeleri

Uçuş Denemeleri

@ucusdenemeleri

Rabb'im sen olmasan
Kimin aklına gelirim ben
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Adına yoksulluk dediğimiz şey, yokluktan değil; çokluktan kaynaklanır. Hakkına razı olmayanların çokluğundan...
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

İnsan bir fabrika olsaydı ne üretiyor olurdu?
-Mazeret...
ataç ikon Uçuş Denemeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum