up
ara

Toprak Kovgunları

Toprak Kovgunları Konusu ve Özeti

Toprak Kovgunları
Toprak Kovgunları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İmge Kitabevi
ISBN: 9789755334431
Sayfa: 329 sayfa Basım Tarihi: 1970
Toprak Kovgunları, Ankara'nın uçsuz bucaksız gecekondularını anlatıyor. Yozgatlılardan, Keskinlerden, Çankırılılardan, Çorumlulardan oluşan, bir evlik yer için adam öldürülen, bireyin yitip gittiği, köyle kent arasında mahsur kalan bir dünyayı, çamur deryası, toz bulutu içinde su kavgası yapan kadınların öykülerini anlatıyor. - Türker Alkan, Radikal, 13 Haziran 2000Toprak Kovgunları bize... yitik insanları anlatır. Hinlikleri, kinleri, hayalleri, beklentileri, hınzırlıkları, umarsızlıkları, ikiyüzlülükleri, sevgileri ve aşklarıyla yaşamın içindeki (ama yaşamın dışına düşmüş, belki de yaşamın tam ortasında yer alan) yitik insanları... - Cengiz Temuçin Asiltürk, Cumhuriyet Kitap, 30 Mart 200)Romanda sık sık kötü yaşam koşullarının bozduğu, yoldan çıkardığı, tükettiği, dar kafa yapılarıyla acımasız davranışlara, hesaplara yönelmiş kişilerle karşılaşıyoruz. Ama onlara pek kızamıyoruz. Kemal Ateş'in başarısı işte burada, sürekli kaynayan bir dedikodu kazanı içinde yürekleri taşlaşanlara kızmadan önce, onları o duruma iteleyen çevre koşullarını gözler önüne sererek okurunu biraz da bu koşulları düşünmeye, algılamaya çağırışında. - Mehmet Seyda, Hürriyet Gösteri, Temmuz 1982Toprak Kovgunları, günümüz Türk edebiyatında toplumcu gerçekçi akımın başarılı bir romanıdır. - Burhan Arpad, Cumhuriyet, 25 Mayıs 1982
Ozan Karaserçe

Ozan Karaserçe

@ozankaraserce

Kırsaldan kente göçün getirdiği sancılar, kıyıda kalmış mahallelerde yaşayan sesleri duyulmayan insanların özlemleri, hayalleri, umut ve kavgaları ile yoğurulmuş bu kitap; İç Anadolu'dan Ankara'ya göçün beraberinde getirdiği sorunları gelişen, büyüyen Ankara'dan izlenimler de vererek irdeliyor. Tek sıkıntısı ise kitabın okura devam edecekmiş izlenimi verirken birdenbire bitivermesi. Sonu biraz havada kalıyor belki ama yine de olay kurgusu ve basit yaşamlarla yaratılan heyecan bile bu kitabı okumaya değer kılıyor.
0 yorum
Tuğba Özbay

Tuğba Özbay

@ayolelut

Bir metropolün farklı kesimlerinde neler yaşandığını anlatan roman; üslup bakımından oldukça başarılı. Kovgun kelimesini lügatımıza kazandıran Kemal Ateş varlık - yokluk arası uçurumu gözler önüne seriyor.
0 yorum

Toprak Kovgunları - S41

Gözleri bir Mahmut'ta, bir Gülseren'deydi Hayriye'nin. Dünkü küçücük filiz, kocaman dal oldu şimdi. Bukle bukle, belik yerleri belli olan saçlarını omuzlarına salmıştı kızı. Belli bir yaşın getirdiği değişiklikleri açıkça açıkça görüyor kızında. Üstündeki ağırlığını daha çok duyurması gereken bir dönemdi bu. Davranışlarını gözden uzak tutmamalıydı. Yoksa mahalledeki kimi kızlar gibi kolunu bacağını açar, erkeklerle adı çıkardı. Allah göstermesin, bir yanlış adım, adını beş paralık ettiği gibi, kardeşlerinin başını da belaya sokabilirdi. Erkek kısmının başı neden belaya girer? Irz yüzünden, namus yüzünden.
Ozan Karaserçe tarafından eklenmiştir.
Ozan Karaserçe

Ozan Karaserçe

@ozankaraserce

Bir ara Remzi'yi ittiği gibi, Hıdır'ın evine yürüdü Emin. Elinde kazma vardı. Bahçe duvarını aştı. Eşref:
- Gel avradını ... senin! diye yerden bir şeyler aranıyordu.
Emin ona doğru değil de evlerine yürüdü. Hıdır'ın duvarlarına var gücüyle vurmaya başladı:
- Ben kancıkça değil, erkekçe yaparım böyle! Erkekçe!...
0 yorum