up
ara

Kelebek ve Dalgıç

- Le Scaphandre et Le Papillon

Kelebek ve Dalgıç Konusu ve Özeti

Kelebek ve Dalgıç
Kelebek ve Dalgıç kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Nazlı Ceyhan Sümter
Yayınevi: Nemesis Kitap
ISBN: 9786055156169
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 2012
Sol Ayağım gibi bir klasik olmaya aday, gerçek bir yaşam öyküsü...

Kelebek ve Dalgıç, yaşanmış bir hikâyenin anlatısıdır.Jean-Dominique Bauby, bir beyin kanaması geçirir; yolunda giden hayatı artık bir çıkmaza girmiştir. Onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Artık vücuduyla tek yapabildiği şey, gözkapaklarından birini oynatabilmektir. İnsanlarla iletişim kurmak için kullanabileceği tek yol budur.

Yine de, umut... Hep vardır umut.

İnanmaktan vazgeçmeyen insan birçok şeyi başarabilir. Jean-Dominique Bauby de bu kitabı, sadece göz kapağını oynatarak, alfabedeki yerlerini işaret ettiği harfler sayesinde yazdırmayı başarmıştır. O nedenle bu kitap kısadır ama açacağı kapının önünüze sereceği yol çok uzundur.

"Günümüze ait bir efsane gibi... Yüzyılın en iyi kitaplarından biri."-Jackie Wullschlager-Financial Times"

İnsan olmanın çekirdeğini, özünü anlatan bu kitabın söylediklerini dinlemeliyiz."-Robert McCrum-Observer"

Bu kitabı okuyun ve hayatınıza yeniden âşık olun."-Edmund White-"

Sarsıcı bir çalışma. Aklın ve ruhun inanılmaz gücünü yazıyla harmanlayarak mutlaka okunması gereken bir hikâye sunuyor."-A.L. Kennedy-

"Günümüzün en dikkate değer yaşam öyküsü ...hatta belki de tüm zamanların demeliyiz."-Cynthia Ozick-
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu

Biz, sadece Türkler değil, tüm insanlıktan bahsediyorum, biz engellilere yeterli özeni gösteremiyoruz. Yaradılışımızdan kaynaklanan kötü olayları çabuk unutma ya da göz ardı etme yapımızdan mı yoksa tüm uzuvlarımızın yerinde olmasının verdiği suçluluk duygusundan mı, kararını veremiyorum ama ne zaman bir engelli görsek önce bir acıma sonra suçluluk duygusu sarıyor insanı ve kafamızı diğer yöne çeviriyoruz. Oysa bizim onları görmememiz kör olsalar bile onların bizi görmediği anlamına gelmiyor... bu kitap kesinlikle edebi bir şaheser değil orası kesin. hatta içinde o kadar kopukluk ve anlam karmaşası içeriyor ki onca kısalığına rağmen başlarda size çok uzun geliyor. okumaya devam ettikçe kendinizi john un yerine koymaya başlıyorsunuz. işte sizi yıkan bu oluyor. okuyun bu kitabı. insan ruhunun sınırları olmadığını görün. belki öbür dünya bu sınırsızlık sayesinde var. ve kitap bittiğinde benimle aynı dileği dileyin.. inşallah ömrümün sonuna kadar sağlığımı yitirmem ve sağlığını yitirmiş insanlara karşı bundan sonra daha duyarlı olabilirim...
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 8 verdi
0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Kitabın yazarı bir beyin kanaması geçirir ve ardından zihinsel anlamda zarar görmemekle birlikte baştan ayağa felçli duruma düşmüştür. Öyle ki yutma yetisi bile yoktur, kulağı bile belirli bir mesafeden duyabilir ve tek iletişim aracı sol göz kapağının hareketidir. Ve o yazar, o tek gözüyle bu kitabı, yardımlarla yazmıştır.
Locked-in-(kilitli kalma)sendromu hastasının öyküsünü okuyoruz. İçinde kilitlendiği bedenini dalgıç kıyafeti (eski kasklı olanlardan) şeklinde tanımlıyor yazar. Ve kelebek de onun özgür hayal gücü. Sadece bir gözle anca bu kadar güzel bir eser çıkartılabilir diyorum. Yer yer tebessüm ettiren yer yer yürek burkan bir kitaptı. Ayrıca kendini 2 günde bitirten sürükleyiciliğe sahip.
Sol Ayağım kitabı gibi sahip olduklarımızın farkına varmamızı sağlayan öykülerden biri bu da. Okunmalı.
Ayrıca çok da güzel bir filmi vardır bunun aynı isimle, dilerseniz izleyebilirsiniz.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 9 verdi
0 yorum
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas

Eşi, çocukları, iyi bir işi olan sıradan bir adam.. Günün birinde oğlu ile sinemaya gitme planları yaparken yolda beyin kanaması geçirir. Komadan çıktığında o artık sadece bir göz kapağını hareket ettirebilen, yatağa mahkum bir adamdır.. Bu kitabı da insanlarla tek iletişimi olan o göz kapağı sayesinde yazdırmayı başarmıştır.

Düşünsenize bundan sonraki hayatınızda çocuğunuzun saçlarına bir daha dokunamayacak ,bir deniz kenarında o havayı doyasıya içinize çekemeyecek, en sevdiğiniz yemeği bir daha tadamayacaksınız.

Ben olsaydım ne yapardım? Bu kadar güçlü olabilir miydim ? Sanmıyorum..
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 8 verdi
2 yorum
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
okumuştum bu kitabı ama ben bir kayalığın üzerinden denize atladığı sırada kafasının bir kayaya çarpması ile o hale geldi diye hatırlıyorum. ve gerçek bir olaydır bu. yanında ki bakıcısına sol gözünü kırparak kitabı yazdırdı diye hatırlıyorum. karıştırmıyorumdur İnşaAllah .... hatta bir paragraf şöyle kaldı aklımda ; patates kızartmasının kokusunu duyup yiyeyememek ... yemeğe düşkünlüğümden değil, çaresizlik hissini hissettiğimden etkilemişti beni ...
10.07.17 beğen cevap
Esra Pektaş (@esrapektas)
Evet yazarın gerçek hayat hikayesi doğru hatırlıyorsunuz kitabı sol göz kapağı sayesinde harfleri işaret ederek yazdırıyor. Ancak benim okuduğum bu kitapta işten çıkıp oğlunu alıyor araçta beyin kanaması geçiriyor şeklinde belirtilmiş
11.07.17 beğen cevap
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Kitabı nasıl bir zorlukla yazdığını da anlatıyor kitapta..
Tekdüze bir kitap ara ara sıkıcı ama yazarın hayatına saygı duyuyorum..
Bana aslında ne kadar da güçsüz biri olduğumu hatırlatıyor..
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

güzel bir hayat hikayesi idi.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba puan vermedi
0 yorum

Kelebek ve Dalgıç - S41

...kimsenin anlayamadığı bir verduşla bir araya geliyorsunuz.
esra tarafından eklenmiştir.
Burak

Burak

@burakinanli

Zaman zaman bana telefon ediyor babam ve yardımcı bir elin kulağıma yerleştirdiği ahizeden, onun titreyen, sıcak sesini duyabiliyorum. Cevap vermeyeceğini çok iyi bildiğiniz oğlunuzla konuşmak, kolay olmasa gerek.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin

Acaba bu evrende beni bu dalgıç hücresinden kurtaracak bir anahtar var mıdır? Ya da son durağı olmayan bir metro? Peki, özgürlüğümü geri satın alabileceğim bir para? Sanırım başka yerde aramam gerekiyor bunları.
O zaman, ben gidiyorum.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin

Tüm bu şamatalardan uzaklaşıp kutsal sessizliği bulduğumda kafamın üstünde uçuşan kelebeklerin sesini dinleyebiliyorum. Bu oldukça büyük bir dikkat ve sükûnet gerektiriyor çünkü kanat çırpışlarını duymak çok çok zor. Biraz güçlü nefes aldığınızda sesi kaçırabilirsiniz. Bu son derece şaşırtıcı bir şey, işitme duyumda bir gelişme olmamasına rağmen onları giderek daha iyi duyuyorum. Kelebekler kadar hafif bir kulağım olsa gerek.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin

Mithra-Grandchamp aslında sevebileceğim kadınların, yakalamayı başaramadığım şansların, uçup gitmesine seyirci kaldığım mutlu anların yerine geçiyor benim için. Şimdi dönüp baktığımda sanki tüm hayatım bu ucu ucuna kaçırdığım şeylerin bir listesi, sonunu bildiğim ama bir türlü kazanan tarafa oynayamadığım bir yarış gibi geliyor.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin

“Adam asmaca oynar mısın?” diye soruyor Theophile. Eğer iletişim sistemim repliklerimi çivilemiş olmasaydı, ona felçliyi oynamanın beni yeterince meşgul ettiğini söylerdim. Sözcükleri bir araya getirmek için dakikalar harcayınca en ince espri bile anlamını yitiriyor.
ataç ikon Kelebek ve Dalgıç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...