up
ara

Nefes Nefese

Nefes Nefese Konusu ve Özeti

Nefes Nefese
Türkan kitabının da yazarı Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Nefes Nefese kitabı Roman (Yerli), Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789752894532 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Nefes Nefese isimli kitap 372 sayfadan oluşuyor. Kitap Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Nefes Nefese kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752894532
Sayfa: 372 sayfa Basım Tarihi: 2006
Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece. Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin nedenini açıklamış oluyor.
KaramelZeze

KaramelZeze

@karamelzeze

İlke kez karşılaşmıştım Yahudi kelimesiyle. İlk kez duymuştum Adolf Hitler'i. Karmakarışık duygularla okumuştum kitabımı 2002 yılında. Yaşım 18 iken. Sorgulamıştım, hesap sormuştum tüm olan bitenlerden. Ne için demiştim? Hayat, aşklar, sevdalar, iyi yürekli insanlar ne için harcanıyor demiştim. Gün geldi aynı soruları soruyorum kendime. Irk, dil, din bu kadar mı önemli diyorum. İçinde bölücülük ve hinlik olmadığı müddetçe hiç önemli değil. Yeter ki herkes insanca yaşaması için seçenekler sunsun kendine ya da seçeneklerini genişletsin. Ayşe Kulin'in bir eseriyle daha karşı karşıyayız. Tüm çıplaklığı ile. En sevdiğim kitaptır Ayşe Kulin eserleri arasında. Yer yer kendimi buldum belki de kendimi yerine koydum ne bileyim. Zordu bu kitap okurken, duygulardan ötürü zordu. Düğüm düğüm olmuştu boğazım son sahnelerde. Mutlaka okuyun. Ben çok sevdim. 5 tam puan.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 10 verdi
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Kitap,İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin tutumunu, nasıl tarafsız kaldığını anlamak açısından güzel bir kitap.Türk diplomatların yahudileri kurtarmak amacıyla nasıl hareket ettiğini görüyorsunuz ve tabiki de katledilen yahudilerin kamplarda yaşadıklarına tanık oluyorsunuz.Kitap gayet akıcı ve sade bir dille yazılmış, çok çabuk okunuyor.Tarihi roman sevenlerin beğenerek okuyacağını düşünüyorum.Anlatılan tarihin dışında, kahramanların yaşadığı olayları çok klasik buldum.Ayşe Kulin, diğer kitaplarında da olduğu gibi aile içi sorunlara dayanıyor ve olaylara hep aynı açıdan yaklaşıyor.Kitaba başladığımda sanki Ayşe Kulin'in diğer kitaplarındaki kahramanları tekrar yazıp farklı bir tarihe götürdüğü hissine kapıldım.Ama yine de bir dönemi Türkiye'nin gözünden görmek için okunması gereken bir kitap.Keyifli okumalar :)
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Adı gibi nefes nefese... Az önce bitirdim. Bitirirken boğazıma bir yumru oturdu adeta.
Tarihsel kurgular arasında üst sıralarda yer alabilecek bir anlatım tarzına ve üsluba sahip, oldukça sürükleyici. Okurken gözlerimin dolduğu, içten içe gururlandığım çok an oldu. En çokta Türkiye'nin Marsilya Başkonsolosu Nazım Kender'in ( Necdet Kent ) trene atlayıp 80 kişiyi kurtardığı o an..
Üstüne söylenecek söz kalmamıştı o noktadan sonra.
Kitap bittikten sonra biraz araştırma yaptım ve o yazılanların aynen orda olduğu gibi birebir gerçekleştiğini öğrendim. Kitap bana tarihsel anlamda bir çok bilgi kattı, bir çok kişiye katacağına da eminim.
Adından sanından bihaber olduğum kahraman diplomatlarımızı tanıdım bu sayede, yeni yeni şeyler öğrendim. Kesinlikle herkese ısrarla tavsiye ediyorum.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mümtaz Tiftik

Mümtaz Tiftik

@mumtaztiftik - Kastamonu

Biri Türk kızı Selva diğeri Musevi oğlu Rafo. Aileleri bu gençlerin evliliğini onaylamamış, karşı çıkmıştı. Onlar İstanbulda evlenmişler, sakin bir yaşam sürmek için Fransaya gelmişlerdir. Geldiklerinde ikinci dünya savaşı başlamış Avrupa ateş altındadır. Türkiye, Avrupada yaşayan Türk asıllı vatandaşlarını kurtarabilmek için yoğun diplomatik savaş vermektedir. Kaçış treni ve anayurda geliş süreci çok güzel işlenmiş. Okunması gerekli bir kitap.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emre Şen

Emre Şen

@senemre - İstanbul

II. Dünya Savaşı döneminin Fransa ve Türkiye'si çevresinde gelişen roman. Almanların "Bir umut Türkler bizden yana savaşa katılabilir" düşüncesi ile Türk pasaportu olanlara dokunmaması ve bu avantajı kullanarak yahudilerin kurtarılma çabası anlatılıyor. Bazı yerleri sıkıcı gelse de güzel,okunaklı bir roman.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 7 verdi
0 yorum

Nefes Nefese - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
hk

hk

@haticeee - Ankara

Hayat gürül gürül akan bulanık bir dere gibidir
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
AtaKan K.

AtaKan K.

@atakan_k - Amasya

Nedir bu din meselesi kuzum?
İnsanları mutlu kılması gereken bir unsur,hayatımızın kabusu olup çıkıyor.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Aynı anda tavşana kaç tazıya tut diyoruz.İngilizlere göz kırpıyor, Yahudileri kolluyor, Almanları da kızdırmamaya çalışıyoruz. Kolay mı birader!
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

" Çünkü gitmek için cehennemin içinden geçmek lazım.. "
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Selva’nın gözünde, insanların simalarında, ırk özellikleri gibi apaçık görünmeyen, kendi yüreğine de tam sinememiş bir aidiyet duygusu, bir seremoniler yelpazesiydi. Camilerde, kiliselerde, sinagoglarda sürdürülen ibadet ve dua fasılları… Oralara girilip huşu içinde Tanrı’ya yakarılırken, onunla bütünleşirken, din ne hoş bir şeydi.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
4
KİTAP
Kapağında Tren Resmi Olan Kitaplar
Kapağında tren resmi veya figürü olan kitaplar, kapak tasarımı hastaları için bu listeye toplandı....
Dilhun

Dilhun

@dilhun924

 paylaşım fotoğrafı
"Hayat dediğin nedir ki?Eninde sonunda hepimiz ölecek değil miyiz?Bari yaşam süremizi şerefli emellerle dolduralım da yaşadığımıza değsin."
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni - Üsküp

sirada#aysekulin#nefesnefese..  paylaşım fotoğrafı
sirada#aysekulin#nefesnefese..
Hayat çok kısa. Zamanın değerini bilmeliyiz. Babam hep böyle demez mi?
Hayat çok kısaysa istediğimiz gibi yaşamakta fayda var."
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ee? Beğendin mi NEFES NEFESE başlıklı bu romanı Canan?
19.07.18 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Sevgisizlik küçükleri olduğu kadar büyükleri de zedeler.
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Sevgisizlik kimi zedelemez ki :(
09.05.18 beğen 2 cevap
Şeyma Çelik

Şeyma Çelik

@seymacelik935 - Kütahya

 paylaşım fotoğrafı
Hayat gürül gürül akan bi dere....
ataç ikon Nefes Nefese
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum