up
ara

Diri Gömülen

Diri Gömülen Konusu ve Özeti

Diri Gömülen
Alacakaranlık kitabının da yazarı Sadık Hidayet tarafından kaleme alınan Diri Gömülen kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1994 yılında 9789753633161 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Diri Gömülen isimli kitap 71 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Kanar çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Diri Gömülen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Mehmet Kanar
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753633161
Sayfa: 71 sayfa Basım Tarihi: 1994
Sadık Hidayet'in (1903-1951) öyküleri, hem onun kendi yapıtına hem de modern İran edebiyatına giriş için mükemmel birer anahtar niteliği taşır. Özellikle ilk öykü kitabı Diri Gömülen (Zinde be-gur, 1930), bu büyük yazarın -başyapıtı Kör Baykuş'ta (Buf-i kur, 1937; Çeviren Behçet Necatigil, YKY, 2001) iyice geliştireceği - temel izleklerini haber veren ve Kafka, Poe, Rilke gibi modernlerle buluşma noktalarına göz önüne seren bunaltılı atmosferiyle öne çıkar. 1995'te Mehmet Kanar'ın çevirisiyle ve yayınevimizin ilk Sadık Hidayet kitabı olarak yayımladığımız Diri Gömülen'in yeni baskısını sunuyoruz.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

Sâdık Hidâyet bu öyküleri yazdığında henüz yirmiyedi yaşındaymış
DİRİ GÖMÜLEN

Sâdık Hidâyet; Çeviren:Mehmet Kanar; Öykü; Yapı Kredi Yayınları; 71 sayfa (10) (19.03.2011 )

'Diri Gömülen' sıkı bir öyküler derlemesi.Yazar'ın 1929 ile 1930 yıllarında yazdığı dokuz öyküden kitaplaştırılmış.Demek Sâdık Hidâyet bu öyküleri yazdığında henüz yirmiyedi yaşındaymış. İyi yapmış. Y.K.Y. bu eseri Türkçeleştirmiş...Sâdık Hidâyet'in bu güzel öykülerini okumamızı sağlayan Mehmet Kanar'a da teşekkürlerimi,saygılarımı gönderiyorum.

Sıkı öyküler okumak isteyenler!.. Buy'run 'Diri Gömülen' var. Komşumuz İran'dan,,,İran edebiyatının en ünlü roman Yazarı Sâdık Hidâyet'ten.Hani şu tüm yazarların yazmak istediği ama yazamadığı zamansız,mekânsız,konusuz,kahramansız bir romanın Yazarı olan Sadık Hidayet'ten bahsediyorum.(Hangi romanı diye merak edecek arkadaşlarım için yazıyorum adını:KÖR BAYKUŞ)

Farsça Bûf-i Kûr deniyormuş Kör Baykuş'a.Ben de saf saf sormuştum bacanağıma:Hangi kelime 'baykuş' hangisi 'kör' diye...Bizden çok kelime almışsınız Türkçenize...Bûf-i KOOR,dediydi.E,yani söylemedin hangisinin ne anlama geldiğini dediydim.Bûf-i KÖÖR dediydi. İlahi İranlı bacanağım; senin de kulakların çınlasın Hidayet'i andım madem; senin tavsiyenle tanımıştım bu büyük yazarı! ..

Öyküleri baştan sona doğru okumadım.Sayfaları rastgele açtım ve karşıma çıkan öyküyü okudum. Sona 'Ölü Yiyenler' öyküsü kaldı.Ölen bir adamın karısı ve kuması,hemen ölünün ardından münakaşaya tutuşurlar.Öldüğünü sandığımız adam çıkar gelir.Ölmemiş aslında kalp krizi geçirmişmiş.Mezarına indirildiğinde henüz toprak atılmadan kendine gelmiştir. Adam döner,evine gelir...

Cumartesi,19 Mart 2011
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Diri Gömülen
Şaşırılmayacak üzere bu hikâyenin de konusu intihardı. Yalnız inanılmaz bir bunalım var burada. Boğuluyor gibi hissettim.
Hacı Murad
Kadın-erkek ilişkilerini ve İran’da kadının durumunu yine göz önüne seren bir hikâye bu. Burada bir adalet makamı olması dikkat çekici. Genelde böyle makamlar kadınların tarafında olmaz malumunuz.
Fransız Esir
Savaşın iki farklı yüzünü gösteriyor aslında. Her şey anlatıldığı gibi olmayabilir.
Kambur Davud
Bu hikâye beni o kadar üzdü ki! Maalesef fiziksel özellikleri yüzünden insanları kırıp, küstürüp hayatla bağlarını zedeleyenler var. Yalnız bir adam Kambur Davud.
Abacı Hanım
Kıskançlık, ezik hissetme, aşağılık duygusuna kapılma Abacı Hanım’ın sonunu getiriyor. Hem sinirleneceğiniz hem de için için üzüleceğiniz bir karakter bu.
Ölü Yiyenler
Öldüğünü düşündükleri kocalarının arkasından konuşan iki kuma ve şaşırtıcı sona sahip bir hikaye.
Hayat Suyu
Hz. Yusuf hikayesinin halk arasında gezen masal hali sanıyorum bu hikaye. Okurken kötünün yenildiği iyinin kazandığını bildiğiniz garip bir keyif alıyorsunuz.
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba 9 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

 Sevgili Sadık Hidayet, İran Edebiyatı'nın Büyük Yazarı!
Yattığınız yerde beni affedin zira bu hikayelerinizden diri gömülenin(hatta zorlasam onu bile) dışındakileri ben de yazarım. LÜtfen affedin, haddimi bilmiyor da olabilirim, hatta ben bırakın öykü yazmayı, iki kelimeyi biraraya getirmekten de aciz olabilirim ama bu hikayeleriniz beni böyle hadsiz yaptı. Bizim yazarlarımızdan Sevgili Sait Faik Abasıyanık vardır. Belki bilirsiniz, yaşıtınız. Onun da sizin gibi 48 yıllık kısacık bir ömrü olmuş. İşte onu da çok sevmeme rağmen çoğu öykülerini okurken aynı hislere kapılırım. Edebiyat eleştirmeni değilim elbette, sıradan bir okuyucuyum, seçiciyim, seçiyorum. Bu konuda da kendimi haksız görmüyorum. Kör Baykuş'tan sonra okudum hikayelerinizi. Hikayeleriniz Kör Baykuş için birer adım. Ben adımlarınızı tersinden okudum. Rahat uyuyunuz.
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba 6 verdi
0 yorum
Hüseyin Başaran

Hüseyin Başaran

@hb - İstanbul

Kitabın ilk hikayesi "diri gömülen" yazarın intiharına ışık tutacak nitelikte. Gaz odasında intiharı bu hikayeden aklına getirmiş olabilir. Ve açıkçası bu hikaye dışındakilerden bir tat alamadım. Yine. Birkaçı sanki hikayeden çok düz yazı gibi olmuş. Tabi bu hikayelerden İran/Fars kültürünü biraz öğrenebiliriz, orası var. Bilmiyorum, belki de bu kültürü anlatmak için yazmıştır bu kitapları. Ben beğenmedim.
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba 5 verdi
0 yorum
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

genellikle son cümlesiyle şaşırtan hikayelerden oluşan sadık hidayet öyküleri. olay anlatılıyor, karakter çabalıyor, kıvranıyor umutlanıyor ama son cümleyle bunun için miydi yani pöflemesi yaşanıyor her öyküde. sadık hikayet'in hayattan nefretine ve çekilmez buluşuna ışık tutuyor bu kitap. yazarı tanımak için iyi bir adım.
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba 10 verdi
0 yorum

Diri Gömülen - S41

Sahi bir gün önce kardeşindeydim. Senden söz açıldı. İran'dan gönderdiğin birkaç yeni resmi getirdiler.Baktık. Anımsıyorum; hepsi harabe resmiydi...Ha, onlardan birine ateş tapınağı dediler. Yoksa orada ateşe mi tapıyorlar? Ben senin bulunduğun ülke hakkında, yalnız güzel halıların olduğunu biliyorum. Başka bir şey bilmiyorum. Madem öyle, gördüğün her şeyi bize anlat bakalım. Bilirsin oradaki her şey, biz Parisliler için yenidir.
smyuynk tarafından eklenmiştir.
smyuynk

smyuynk

@smyuynk

Hiç kimse anlayamaz. Hic kimse anlamayacak. Her taraftan çıkmaza düşen kimseye ‘al başını git ve geber’ derler. Ancak, ölüm insanı istemediği zaman, ölüm de insana sırt çevirdiği zaman, gelmeyen ve gelmek istemeyen ölüm!..
Herkes ölümden korktuğu halde, ben yaşadığım için kendimden utanıyorum.
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Niçin ressam olmadığıma üzülüyordum. Sevip hoşlandığım tek iş bu.

S 11 YKY
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Herkes ölümden korktuğu halde, ben yaşadığım için kendimden utanıyorum.

S 8 YKY
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir - İstanbul

Böyle durumlarda herkes, güçlü bir alışkanlığa, bir tutkuya sığınır: Ayyaş içer, edebiyatçı yazar, yontucu taşı yontar, acısını dindirmek için her biri, en kuvvetli içgüdüsünden medet umar ve gerçek sanatçı, kendi bağlarından şaheserler yaratır. Ama ben, ki zevksiz ve biçare biriyim, ben ne yapabilirim?
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif Yeşilkaya

Elif Yeşilkaya

@elifyesilkaya - İstanbul

"Onun hiçbir zaman ölmemesi gerektiği aklıma geliyordu. Bu sesin bir gün susacağına inanamıyordum."

Diri Gömülen, Sadık Hidayet
s.9
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Hayatta insan ya melek olmalı, ya doğru dürüst insan, ya da hayvan.  paylaşım fotoğrafı
"Hayatta insan ya melek olmalı, ya doğru dürüst insan, ya da hayvan."
Bazen deliliğim başlıyor.

Uzağa, çok uzağa, kendimi unutacağım bir yere gitmek, unutulmak, kaybolmak, yok olmak istiyorum.

Kendimden kaçıp, çok uzaklara, mesela Sibirya’ya gitmek, ahşap evlerde, çam ağaçlarının altında, gri gök, ve karın, lapa lapa yağan karın altında, gidip kendi hayatıma yeniden başlamak istiyorum.

Ya da mesela Hindistan’a gitmek, parlak güneşin altında, göğe başlarını uzatmış ormanların altında, acayip insanlar arasında, kimsenin beni tanımadığı, kimsenin dilimi bilmediği, her şeyi kendimde hissedeceğim bir yere gitmek istiyorum.

Ne var ki bu iş için yaratılmadığımı görüyorum. Hayır, ben tembelin biriyim. Yanlışlıkla dünyaya gelmişim.

Bütün planlarıma göz yumdum. Aşktan, şevkten, her şeyden kenara çekildim...

*
Gölgeler dünyası insanı yorunca, insan hiç uyanmak istemezmiş.
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz - Adana

Sadık Hidayet ve ötekiler.. paylaşım fotoğrafı
Sadık Hidayet ve ötekiler..
Kör Baykuş ile başlayan seri Diri Gömülen ve Üç Damla Kan ile devam etmekteydi, Pers'in Kafka'sı Sadık Hidayet olsa gerek .. Kafkaesk!
"Demir vücutlu olduğum fikri birkaç kez aklıma geldi. Masallarda, efsanelerde adı geçen demir tenli, işte benim öykümdür. Bir mucizeydi. Şimdi tüm hurafelere ve saçmalıklara inanıyorum. Şaşırtıcı düşünceler gözümün önünden geçiyor. Mucizeydi! Şimdi artık biliyorum ki Tanrı başka bir yılan zehriyle kendi sonsuz cefasında iki grup mahluk yaratmış: Mutlu ve mutsuz. Birincileri destekliyor. İkinci grubun üzerindeki azap ve işkenceyi onların elleriyle arttırıyor. Şimdi, yırtıcı ve ezici kuvvetin, bir mutsuzluk meleğinin, bazılarıyla birlikte olduğuna inanıyorum."Sadık Hidayet/Diri Gömülen (s.22)
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.9/10
35 oy
Sence kaç puan almalı?
0