up
ara

Sol Ayağım

Sol Ayağım Konusu ve Özeti

Sol Ayağım
Christy Brown, doğuştan beyin felci olan, tekerlekli sandalyeye mahkum bir çocuktur. Bir gün sol ayağının felçten etkilenmediğini fark eder ve hayatı değişir.
Yazar:
Çevirmen: Gamze Tokgöz
Yayınevi: Nemesis Kitap
ISBN: 9786055913229
Sayfa: 189 sayfa Basım Tarihi: 1970
Sol Ayağım Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Sol Ayağım, beyin felci geçiren Christy Brown'ın çocukluk yıllarından başlayan hayat hikayesini anlattığı otobiyografik romanıdır.

Kitap, 1989 yılında My Left Foot: The Story of Christy Brown adıyla sinemaya uyarlandı. Filmde Christy Brown'u Daniel Day-Lewis canlandırdı.

Sol Ayağım, MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır.

Sol Ayağım Kitabının Konusu
Doğuştan beyin felci olan Christy Brown'ın, kısıtlı hareket edebilmesine ve tekerlekli sandalyeye mahkum olmasına rağmen hayata tutunuşunun hikayesi anlatılmaktadır.

Sol Ayağım Kitap Özeti
Christy Brown Dublin'li bir ailenin beyin felci ile doğan çocuğudur. Doktorlar zihinsel özürlü olduğundan fazla yaşayamacağını düşünse de annesi Christy ile hiç bıkmadan usanmadan ilgilenmeye devam etmiş ve onun farklı bir çocuk olduğunu anlamıştır. Annesinin bu tüm çabaları bir gün sonuç vermiş ve Christy sol ayağını kullanabilmeyi başarmıştır. Bir akşam kardeşi Mona'nın kalemini sol ayağıyla alarak karalama yapması tüm aile halkında şok yaratmış ve çokta mutlu etmiştir. Bununla birlikte annesi Christy'e tüm alfabeyi öğretir ve Christy 'nin yazdığı ilk kelime "anne" olmuştur.

Christy 'nin bir arabası vardı .Bununla hep dışarı çıkarak kardeşleri ve arkadaşlarıyla vakit geçirirdi. Bir gün arabası kırılır ve Christy artık dışarı çıkamaz, dışarı çıkıp oyun oynayanları evden izlemek zorunda kalır. Christy bir gün kendini aynada görür ve görüntüsü hiç hoşuna gitmez sürekli düşünmeye başlar. Sonunda kendinden nefret eder bir duruma gelir. İnsanların ona bakışlarının artık farkındadır.

Christy, 12 yaşına geldiğinde annesi yeniden doğum yapmıştır. Bu süre içerisinde Christy'e bakmaya bir kız gelir. Bu kız Christy'nin ilk aşkıdır. Bu dönemde Christy için resim yapmak en büyük eğlence haline gelmiştir. Christy 15 yaşına geldiğinde ise mahallede ki komşularından Jenny isimli kıza aşık olur. Tabi bu imkansız bir aşktır çünkü Jenny, Christy ile ilgilenmemektedir. Christy bunun dış görünüşünden dolayı olduğunu düşünür.

Zamanla iyice içine kapanan Christy resim yapmayı da bırakır. Bir gün ailesi Christy'i zar zor toplayarak biriktirdiği paralarla Fransa'ya gönderir. Burda ki çocuklar da Christy gibidir. Bu seyahatte Christy'nin güveni yeniden yerine gelir ve eve döndüğünde artık eski Christy'dir.

Bir gün evlerine bir doktor gelir ve Christy'nin sol ayağını kullabilmesinden çok etkilendiğini söyler. Christy'ye fizik tedavi uygulamak ister ve tedavi başlar. Tedavi süresinde Christy'nin homurdanma şeklindeki sesleri de artık konuşmaya döner. Bir gün kardeşi ödevini yaparken yazma konusunda çok zorlandığını Christy görür ve kareşine yardımcı olmak ister. Artık Christy söyleyecek kardeşi yazacaktır. Böylece Christy kendi kitabını yazmaya karar verir ve doktorundan da yardım alarak kendi kitabını yazmaya başlar.

Doktoru, beyinsel özürlüler ile alakalı bir seminer olacağını ve bu seminerde Christy'nin kendi kitabını okumasını ister. Christy bu teklifi kabul eder. Ailesi yerlerinde Christy ise sahnededir. O gece hem ailesi hem tüm seyirciler Christy ile gurur duyar ve onu ayakta alkışlarlar.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

SOL AYAĞIM

Christy Brown; Çeviren: Kaan Mutlu; Nokta Yayınları; 184 Sayfa (8) (Perşembe,4 Haziran 2009 )

Doğuştan özürlü bir insanın gelişimini anlatan bir biyografidir SOL AYAĞIM. Vücudu ile kafası sağlam olan ve bu satırları okuyan tüm arkadaşlarıma bir sorum olacak: Ellerimiz ve ayaklarımız sağlam göründüğü hâlde onları kullanamasaydık, yürüyemeseydik; başımızı dik tutamasaydık,ses niyetine sadece homurtular çıkartabilseydik ama konuşamasaydık.Başta da söylediğim gibi sağlam olan arkadaşlarıma soruyorum demiş idim.Peki bu dediklerimi sadece bir gün denemeyi kabul eder miydik? İşte,biyografimizin kahramanı konuşamayan, rahat hareket edemeyen,sadece sol ayağını kısıtlı kullanabilen bir çocuk,,,ama ne çocuk:Azimli; başka insanlarla iletişim kurma çabalarında hüsrana uğrayan fakat yılmayan,evinin içinde tutmayan kolları ve güçsüz bacakları ile sürüne sürüne ilerleyen bir çocuk.Bu çocuk bir gün sadece sol ayağını biraz kullanabildiğini fark ediyor,,,ve sadece bu sol ayağı ile bir çok işini halletmeye çabalıyor...Ne kadar başarabildiğini yazmıyorum, okumak gerek! Christy Brown kendi gerçek hikâyesini yazmış.Okuyorken abartılı cümle bulacağımı tahmin ediyordum fakat bulamadım, son derece rahat okunabilen bir otobiyografi SOL AYAĞIM.

Diyarbakırlı bir arkadaşımın nişanlısı bu kitabı ısmarlamış; satın alıp gönderdim. Fakat kitabı okuyamadan göndermiştim; içeriği ve konusu hakkında fikir sahibi olduktan sonra elimden çıkan bu otobiyografiyi merak etmiştim doğrusu.Ve Sol Ayağım'ı okumak bir kaç ay sonra,arkadaşımın kızı Hazal'ın sayesinde kısmet oldu.Geçenlerde bize uğradılar,baktım elinde bir kitap:SOL AYAĞIM. Okumadan geri vermem,dedim.İyi ki okumuşum. Azmin,inanmanın ne demek olduğunu anladım; azmedersek her işi yapabilirmişiz.Özellikle yetişkinliğe adım atacak olan gençlerimizin okuması faydalı olacaktır.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
0 yorum
Beral Özkan

Beral Özkan

@beralnur

Mücadele
Bu kitapta umudu ve mücadele etme duygusunu asla kaybetmememiz etkileyici bir dille anlatılıyor. Ne olursa olsun her zaman bir umut ışığı vardır hayatta. Tek yapmamız gereken gelen o doğru ışığı bulmak. Tüm umudumuz kesildiği anda, hiç tahmin etmediğimiz bir zamanda, bizim için ufak gözüken ama hayatımızı etkileten büyük bir olay olabilir. O olayla yeşerir yeninden içimizdeki mücadele duygusu. Yenide tutunuruz hayata, tutunmalıyız…
Hayatınızda, biz kendimizden bile vazgeçtiğimizde, Christy’nin annesi gibi bizden vazgeçmeyip tüm inancıyla bize destek olan kişiler olmalı. Onları kaybetmemeliyiz. Değerlerini bilmeliyiz çünkü ne güzeldir sizin iyiliğiniz için koşuşturan biri. Birilerinin çabası sayesinde güzel şeyler olur hayatımızda bazen. Tüm her şeyden vazgeçtiğimizde, kendi benliğimizi unuttuğumuzda elimizden tutan biri olur. O eli bırakmamalıyız ki hayata sımsıkı tutunalım. Kimseyi dış görünüşüne göre yargılamamalıyız. Bu benim görüşüme göre hayattaki en yanlış şeylerden biridir. Sonuçta o şekilde olmayı biz seçemiyoruz ama karakterimizi biz belirleyebiliriz. Elimizden geldiğince iyi biri olmaya çalışsak ne güzel olur bu dünya! Kimsenin hevesini kıracak şeyler söylememeliyiz, dış görünüşünden dolayı kimsenin yaptığı bir işi küçümsememeliyiz. En basitinden sevgisinden şüphe duymamakla başlayabiliriz. ‘’Bu ne anlar sevmekten!’’dememeliyiz. Belki de en güzel o anlar, kimsenin kalbini açıp bakamıyoruz sonuçta.
Yani demek istediğim içimizdeki güzel duygulara hep sahip çıkalım. Kimsenin o duyguları yok etmesine izin vermeyelim. İçimizdeki o mücadele duygusuna hep sahip çıkalım. O mücadele duygusu birinin desteği ile ne güzel büyür. Bize yaşamı sevdiren her zaman bir umut olduğunu gösteren her şeyi sevelim, sayalım…
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan - Batman

"Acı çeken bu insanları gördükçe, zihninde yeni bir ışık yandı. Dehşete kapıldım; dünyada bu kadar çok acı çeken insan olduğunu bilmiyordum. Kendini küçük kabuğuna hapsetmiş bir salyangoz gibi, dışarıdaki kalabalık dünyayı yeni yeni görmeye başlıyordum. Beni asıl şaşırtan şey, çoğunun durumunun benimkinden daha kötü olmasıydı.
O zamana kadar bunun mümkün olabileceğini düşünmemiştim. Birden, bunca zamandır kör olduğumu, benim acılarımın diğer insanların acıları yanında hiç kaldığını hissetmeye başlamıştım.
Yalnızca içimde, derinlerde bir yerde, sivri bir iğnenin çocukluğumun bütün güzelliklerini ve hayallerini delip par çaladığını, sakatlığımı çırılçıplak, saklanamayacak kadar güçsüzleşti eşiğini hissediyordum.
O zamana kadar kendim hakkında düşünmemiştim. Evet, zaman zaman diğerleri gibi olmadğıma dair bir his zihninde belirli beni rahatsız ederdi. Ancak diğer şeylerin pırıltısı kara bir noktaydı ve hemen unuturdum. Erkek kardeşleriyle futbol oynamaya devam eder, kendinin farkında olmayarak, hayatın gördüğüm parçasının tadını çıkarırdım.
Ama şimdi durum farklıydı. Artık her şeyi, eğlenmeye hevesli, içi merakla dolu küçük bir çocuğun gözleriyle değil, bir sanatın, kendi derdini yeni keşfetmiş bir sakatın gözleriyle görüyordum.
"
Kitaptan alıntılanmış nu kısımlar bir nevi özetliyor aslında herşeyi. Anne baba adaylarının ve öğretmen adaylarının ayrıca okumalarını tavsiye edebilirim. Nihayetinde bedensel engeli olan bireylere en fazla rastlayıp onlarla alakadar olacakları için gerekli diye düşünüyorum. Basit bir dille yazılmış olsa da sürükleyiciliği olan bir kitap.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
3 yorum
,'lü. (@neurosphora)
artık kendi derdini yeni keşfetmiş bir sakatın gözleriyle görüyordum.... yorum icin tesekkurler cıktısını alıp dosyama koydum
11.01.15 beğen cevap
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Okumak, insanın sadece dünyasını değil, yorum gücünü de geliştirir bence. Ama bazı zaman gelir ki yazar gerçekten üstüne söz söylenmeyecek şekilde verir vermek istediğini. Bu kitap da bunlardan biri bana göre. Ve bunu yorumda ifade edebildiysem, yazarın başarısıdır.
11.01.15 beğen cevap
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Sözleri, yorumları buradan ayrı bir yere not düşen başkalarının da olması ayrıca hoş bir durum. :)
11.01.15 beğen cevap
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

Özürlü değil engelli!!!
Engel bedende değil kalptedir, engel vicdandadır...Engelli bir bireyle hatta iki bireyle yaşamak nedir çok iyi bilirim. Fakat engelli bireyin gözünden; evde istediğini yapabilme gücü olan, istediği zaman kimseye muhtaç olmadan dışarı çıkabilme özgürlüğü olan kişilerle yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu bilmem zordur herhalde diye düşünüyorum. Bu kitap biraz da olsa bunu anlamamıza katkı sağlamıştır. Engelli bir bireyin bence en büyük şansı ailesidir, annesidir. Ve ben bir kez daha annemin kesinlikle cennetlik olduğunu düşündüm. “İnanmak başarmanın yarısıdır.” demişlerdi. Yıllardır okulda orada burada öğrenmek için uğraştığım İngilizceyi kardeşimin kendi imkanları ile kimseden yardım almadan evde öğrendiğine şahit oldum. Engelli(!) diye ötekileştirdiğimiz insanların aslında ötekileştirilmedikleri zamanlarda nasıl güzel başarılar yakaladıklarını yine en iyi ben biliyorum, biz biliyoruz ve Christy Brown’un ailesi gibi nice aileler biliyordur. Christy Brown, doğuştan geçirdiği beyin felci kurbanı olan bir çocuktu. Herkes ona özürlü( özürlü değil engelli) muamelesi yaparken, annesi ve sol ayağı onun en büyük şansı oldu.
Ben bu kitabı okumaları için okuldaki öğrencilerime vereceğim şimdi de.
Herkese iyi okumalar diliyorum...
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi
8 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Ruken ablaaaaaa
18.12.18 beğen cevap
Özgün Gül Koparan

Özgün Gül Koparan

@oskuunn - Denizli

Büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap..
İlk başta kitabı beğenmemiştim yazımını ve anlatımı çok basitçe bulmuştum. Ama Kitap ağacı Denizli ile buluşmaya gittiğimiz gün herkes gelip konuşmaya başlamadan önce tekrar düşününce aslında çok güzel bir kitap olduğunu, neden MEB Yüz Temel Eser'e dahil edildiğini anladım. Sadece sol ayağını kontrol edebilen doğuştan beyin felçli Christy Brown annesinin ve doktorunun desteği ile vücudundaki çoğu uzvuna söz geçirebilir hale geliyor.. Sadece annesinin verdiği yazma-okuma dersleri ile Sol Ayağı ile resim yapabilen yazı yazabilen biri iken kardeşinin de ona yardımı ile hayat hikayesini yazan Christy Irlanda edebiyatının devleri arasına giriyor. 18 yaşına kadar sadece Dickens okuyan yazar, Dr. Collins'in getirdiği kitapları okuyarak ve onun yardımıyla, yazılarını Kraliçe Victoria döneminden günümüze sadeleştirmiş.. Özellikle de bu durumu düşünce kendisine hayran oldum.. Annenin 22 çocuğuna rağmen engelli oğlu için mücadelesi, bir doktorun bir hastası için bu kadar özverili olması gerçekten takdire şayan ??? Büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap.. Özellikle de yeni nesil çocukların okunması gereken bir kitap, kesinlikle okutturun ?
Yazarı öldükten 9 yıl sonra aynı adlı film ile Daniel Day-Lewis canlandırmış.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 9 verdi
3 yorum
Ravza (@ravza)
Merhabalar @oskuunn . İncelemenizin başında "İlk başta kitabı beğenmemiştim yazımını ve anlatımı çok basitçe bulmuştum." demişsiniz. Sizin gibi düşünen birçok kişi var. Ancak beyin felçli bir çocuğun hayatındaki birçok zorluğa rağmen, böylesine içten cümlelerle yaşamını kaleme aldığı bu kitabı okuyunca anlatımını hiç basit bulamadım. Kendisinin yaşadığı sıkıntıları şöyle bir gözümde canlandırmaya çalışıyorum da Christy Brown azmiyle, yaptıklarıyla, bu kitabı yazmakla aslında dünyadaki bütün anlamlı cümlelerden daha büyük, daha anlamlı cümleler kurmuş gibime geliyor. "İçini bütün içtenliğile dökmüş. Daha ne yapsın?" diyorum kendi kendime. Amacım kimseyi üzmek değil. Bu kitabı okuyunca, hayatında iki satır karalamamış insanların -buna ben de dahil- Christy Brown'un yüreğinden taşan 'sessiz çığlıkları'n anlatımını basit olarak değerlendirmemesi kanaatindeyim. Kaleminize sağlık @oskuunn saygılar...
29.06.17 beğen cevap
Özgün Gül Koparan (@oskuunn)
Merhabalar @ravza yorumumun devamını okuyunca kitabı basit olarak algılamadığımı ve hayran olduğumu dile getirmiştim ama yinede yorumunuz için sağolun :)
29.06.17 beğen cevap
Ravza (@ravza)
Evet bahsetmiştiniz biliyorum, farkındayım. Alıntıladım zaten. 'İlk başta...' diye başlıyor ilgili kısım. Başka incelemeler okuduğumda, ilk baştaki düşünceniz gibi düşünenlere istinaden böyle bir yorumda bulundum. ?
29.06.17 beğen cevap

Sol Ayağım - S41

Kendi garip homurtu dilimle yüzmek istediğimi söyledim.
Tolga Topçu tarafından eklenmiştir.
Pas Tutmuş Hazlar

Pas Tutmuş Hazlar

@pastutmushazlar

Fark etmek acıydı ama gerekliydi.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas - İstanbul

Asla diğer insanlar gibi olamayacaksam, en azından kendim gibi olacağım ve kendim gibi olmak için elimden geleni yapacağım.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas - İstanbul

Değişiyordum. O sıralar bunun farkında değildim; ama yeniden mutlu olmak ve beni mutsuz eden şeylerin bazılarını unutmak için yeni bir yol bulmuştum. Hepsinden önemlisi kendimi unutmayı öğrenmiştim.

Christy Brown (Sayfa 59)
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

‘’Herkesin yapacak bir şeyi vardı, onları meşgul edecek, zihinlerini ve ellerini faal tutacak şeyler. Hayatlarını bir bütün kılacak ilgi alanları, faaliyetleri ve amaçları vardı; bütün bunlar enerjilerine doğal bir kaynak ve doğal bir ifade ortamı sağlıyordu. Benimse yalnızca sol ayağım vardı.’’
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

‘’Daha önce pek fazla okumuyordum. Kitaplar evimizde pek sık görülmezdi. Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihinlerimizi doyurmaktan daha önemli bir işti.’’
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
10
KİTAP
Yazarların ve Yazar Adaylarının Okuması Gereken Kitaplar
Yazarlar kendilerini geliştirmek için daima çok okumalıdır. Yazarların ve yazar adaylarının okuması gereken kitapları bu list...
20
KİTAP
Çocuklarıma Bırakmak İstediğim Kitaplar
Bu kitabı mutlaka çocuğum da okumalı diye düşündüğümüz, çocuğumuza bırakmak istediğimiz kitapları bu listede topluyoruz....
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

 Sadece zekâsı olan birine değil,  kalbiyle de hareket eden birine ihtiyacım vardı... paylaşım fotoğrafı
" Sadece zekâsı olan birine değil, kalbiyle de hareket eden birine ihtiyacım vardı..."
Fark etmek acıydı ama gerekliydi.

Sonunda sadece senin kalbin kırılır.

*
İki cümle ve dev bir anlam. Nasıl izah edebilirim yorum gücüyle ;

Rilke’nin “mistik iç dünyası”nın bütün serüveninden damıtılmış sözlerinden biri ile karşılığını vereyim.

"Bütün Öyküleri" kitabında "Helena" ya sesleniyordu :

"Gözlerini düşlerin dudaklarından çekip al, Helene ! "
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Artık kendimden kaçmıyordum, bunu yapamayacak kadar büyümüştüm.'' paylaşım fotoğrafı
"Artık kendimden kaçmıyordum, bunu yapamayacak kadar büyümüştüm.''
Zihnimle gözlerimle gördüklerimden fazlasını görüyordum.

Öyle duygular var ki, yazılı sözcüklerle ifâde edilemez, anlamları hissedilemez.

*
Bu duyguları anlayabilmek için sanıyorum yanıp tutuşan bir yürek lazım...
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Aslı

Aslı

@aslimay1905 - İzmir

 paylaşım fotoğrafı
En güzel gece aktiviteleri kitap ve yiyecek bir şeyler atıştırmak 👍benim gibi yemeği sevoyorsanız eğer 😇 bu akşam menü baya bir kabarık 👀
👌en sevdiğim klasiklerden sol ayağım 2 geçtim fakat ilk kitapta olduğu gibi harika değil ben1 daha sevmiştim bilemiyorum siz ne düşününüyorsunuz 🙋
ha bu arada iyi geceler neokur ailesi
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum