up
ara
‹ Sol Ayağım

Sol Ayağım Kitap İncelemeleri

ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

Özürlü değil engelli!!!
Engel bedende değil kalptedir, engel vicdandadır...Engelli bir bireyle hatta iki bireyle yaşamak nedir çok iyi bilirim. Fakat engelli bireyin gözünden; evde istediğini yapabilme gücü olan, istediği zaman kimseye muhtaç olmadan dışarı çıkabilme özgürlüğü olan kişilerle yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu bilmem zordur herhalde diye düşünüyorum. Bu kitap biraz da olsa bunu anlamamıza katkı sağlamıştır. Engelli bir bireyin bence en büyük şansı ailesidir, annesidir. Ve ben bir kez daha annemin kesinlikle cennetlik olduğunu düşündüm. “İnanmak başarmanın yarısıdır.” demişlerdi. Yıllardır okulda orada burada öğrenmek için uğraştığım İngilizceyi kardeşimin kendi imkanları ile kimseden yardım almadan evde öğrendiğine şahit oldum. Engelli(!) diye ötekileştirdiğimiz insanların aslında ötekileştirilmedikleri zamanlarda nasıl güzel başarılar yakaladıklarını yine en iyi ben biliyorum, biz biliyoruz ve Christy Brown’un ailesi gibi nice aileler biliyordur. Christy Brown, doğuştan geçirdiği beyin felci kurbanı olan bir çocuktu. Herkes ona özürlü( özürlü değil engelli) muamelesi yaparken, annesi ve sol ayağı onun en büyük şansı oldu.
Ben bu kitabı okumaları için okuldaki öğrencilerime vereceğim şimdi de.
Herkese iyi okumalar diliyorum...
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi
8 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Ruken ablaaaaaa
18.12.18 beğen cevap
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas - Kocaeli / İzmit

Sol Ayağım Christy Brown’un biyografisi.
Beyin felci geçiren, konuşamayan, yürüyemeyen bir çocuk Christy. Ve aynı zamanda şu an incelemesini yazdığım kitabın yazarı, Christy.
Sol ayağıyla yazdığı kitabın…

Sol Ayağım Christy Brown’un biyografisi.

Yazarımızın, zekası,cesareti , azmi ile neler başarabildiğini anlatan akıcı ve sade dille yazılmış bir eser.

Christy Brown’un iyileşmek için verdiği mücadele kesinlikle ayakta alkışlanır nitelikte.

Kitabı okurken, haline şükreder oluyor insan. Ne zor hayatların olduğunu görüyor, ders alması gerektiğinin farkına varıyor.
Mücadele ve başarı ile sonuçlanan gerçek bir hayat hikayesi.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 7 verdi
0 yorum
Ceren Akyol

Ceren Akyol

@cerenakyol

Christy Brown’un “Sol Ayağım” adlı eserini, doğuştan beyin felci olan küçük bir çocuğun hayata karşı mücadelesinden ibaret olarak görmek bana nedense hep işin kolayına kaçmak gibi gelmiştir. Bencilce olacak, biliyorum… Ama ben Brown'un mücadelesini okurken onun gibi bir çocukluk yaşamadığım için şükrettim sadece.
İşte tam da bu yüzden bu kitabı;
Sıradan biri gibi yaşamaktan korkan insanlar,
Teneffüs ettikleri havanın değerini bilmeyenler,
Eksikliğini bir dakika dahi hissetmedikleri herhangi bir uzuvlarının kıymetini idrak edemeyenler okumalı.
Ve elbette varlığını fark ettirmenin derdine düşüp nankörlük etmekten sakınmayanlar okumalı Brown'un satırlarını...
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
0 yorum
bilge

bilge

@thevoun

Sanırım olumsuz yorum yapacak nadir insanlardan biri olacağım ancak herkesin diline pelesenk olmuş bu 'klasik' hakkında birkaç şey de ben söylemek isterim.

Öncelikle baştan belirteyim ki bu tür bol acılı, azim katma amaçlı yazılıp duygu sömürmeden başka bir işe yaramayan kitapları sevemiyorum. Hem de hiçbirini! Belki de bu kitabı beğenmeme sebebim tam olarak buydu, bilmiyorum.

Bu tür özel insanların topluma elbetteki bir şekilde ulaşması, örnek olması gerekiyor biliyorum ancak bunun yolu kitaba konu olmak değil bence. Keşke bu tür özeli insanları en güzel yerlerde birebir gözlerimizle görüp, yaptıklarına şahit olsak da bu şekilde motivasyonumuzu arttırsak.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 5 verdi
2 yorum
unknown (@patron)
Benimde sıkıcı bulduğum bitiremediğim bir kitap
05.09.17 beğen cevap
İris ? (@irisgkt)
Ama kitap olmadan ve bilinç uyandirilmadan büyük kitlelere ulaşıp bu bilinci var etmek güç. Ki malesef ki kimi insanlar böyle insanlara tiksinerek bakıyor hor görüyor asagliyor. Tam aksine böyle konular kitaplarda daha çok yer verilmeli.
06.09.17 beğen cevap
? Berjin Demir ?

? Berjin Demir ?

@berjindemir - Van

Christy' nin hiç pes etmemesi çok hoşuma gitti. Örnek alınır. Tafsiye ederim.?
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi
0 yorum
Özgün Gül Koparan

Özgün Gül Koparan

@oskuunn - Denizli

Büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap..
İlk başta kitabı beğenmemiştim yazımını ve anlatımı çok basitçe bulmuştum. Ama Kitap ağacı Denizli ile buluşmaya gittiğimiz gün herkes gelip konuşmaya başlamadan önce tekrar düşününce aslında çok güzel bir kitap olduğunu, neden MEB Yüz Temel Eser'e dahil edildiğini anladım. Sadece sol ayağını kontrol edebilen doğuştan beyin felçli Christy Brown annesinin ve doktorunun desteği ile vücudundaki çoğu uzvuna söz geçirebilir hale geliyor.. Sadece annesinin verdiği yazma-okuma dersleri ile Sol Ayağı ile resim yapabilen yazı yazabilen biri iken kardeşinin de ona yardımı ile hayat hikayesini yazan Christy Irlanda edebiyatının devleri arasına giriyor. 18 yaşına kadar sadece Dickens okuyan yazar, Dr. Collins'in getirdiği kitapları okuyarak ve onun yardımıyla, yazılarını Kraliçe Victoria döneminden günümüze sadeleştirmiş.. Özellikle de bu durumu düşünce kendisine hayran oldum.. Annenin 22 çocuğuna rağmen engelli oğlu için mücadelesi, bir doktorun bir hastası için bu kadar özverili olması gerçekten takdire şayan ??? Büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap.. Özellikle de yeni nesil çocukların okunması gereken bir kitap, kesinlikle okutturun ?
Yazarı öldükten 9 yıl sonra aynı adlı film ile Daniel Day-Lewis canlandırmış.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 9 verdi
3 yorum
Ravza (@ravza)
Merhabalar @oskuunn . İncelemenizin başında "İlk başta kitabı beğenmemiştim yazımını ve anlatımı çok basitçe bulmuştum." demişsiniz. Sizin gibi düşünen birçok kişi var. Ancak beyin felçli bir çocuğun hayatındaki birçok zorluğa rağmen, böylesine içten cümlelerle yaşamını kaleme aldığı bu kitabı okuyunca anlatımını hiç basit bulamadım. Kendisinin yaşadığı sıkıntıları şöyle bir gözümde canlandırmaya çalışıyorum da Christy Brown azmiyle, yaptıklarıyla, bu kitabı yazmakla aslında dünyadaki bütün anlamlı cümlelerden daha büyük, daha anlamlı cümleler kurmuş gibime geliyor. "İçini bütün içtenliğile dökmüş. Daha ne yapsın?" diyorum kendi kendime. Amacım kimseyi üzmek değil. Bu kitabı okuyunca, hayatında iki satır karalamamış insanların -buna ben de dahil- Christy Brown'un yüreğinden taşan 'sessiz çığlıkları'n anlatımını basit olarak değerlendirmemesi kanaatindeyim. Kaleminize sağlık @oskuunn saygılar...
29.06.17 beğen cevap
Özgün Gül Koparan (@oskuunn)
Merhabalar @ravza yorumumun devamını okuyunca kitabı basit olarak algılamadığımı ve hayran olduğumu dile getirmiştim ama yinede yorumunuz için sağolun :)
29.06.17 beğen cevap
Ravza (@ravza)
Evet bahsetmiştiniz biliyorum, farkındayım. Alıntıladım zaten. 'İlk başta...' diye başlıyor ilgili kısım. Başka incelemeler okuduğumda, ilk baştaki düşünceniz gibi düşünenlere istinaden böyle bir yorumda bulundum. ?
29.06.17 beğen cevap
Tek kelime ile harikaydı
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi
0 yorum
İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@kitapseverkaradut - Denizli

Beyin felçli olarak doğan, sadece sol ayağını kullanabilen yazarımız Christy Brown 'un yaşadıklarının gerçek olduğu ve yazarımızın hayatla mücadelesinin anlatıldığı otobiyografik bir kitaptır #solayağım . Yazarımızın okumayı ,yazmayı ,daktilo kullanmayı,resim yapmayı ogrenmek için çocukluğundan beri nasıl çaba harcadığını görüyoruz hem De sol ayağıyla . Beni yazarımızın azmi ve kararlılığı dışında etkileyen bir konu daha oldu kitapta . Doktorların kahramanınımıza zihinsel engelli dediği halde ,annesinin koşulsuz sevgisi ve her konuda oğluna destek verip güvenmesi. .. kitap otobiyografik olduğu için yalın ve samimi anlatılmış hem otobiyografik hem De psikolojik :) kesinlikle okuyun derim .
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi
0 yorum
süleyman güvenir

süleyman güvenir

@guvenir - Afyon

duygu yükü
çok güzel duygu yükü bir kitap okumak bir yana yaşamak bir yana insan kendinde bir şeylerin esik olduğu zaman neler hissettiğini bu kitapta anlıyor.her sağlam insanın okuması gereken bir eser.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 10 verdi
0 yorum
aLoNe

aLoNe

@alone

Hayat ve İnsanlar
İnsanlar ve hayatlar vardır. Hayatlar tablo, insanlar rengidir o tablonun. Hayaller ve umutlar, gitmek ve kalmak gibidir bazen. Göremeyen insanın göremeyeceği, duymayan insanın duyamadığı şey yoktur bazen. Elleriyle yapamadığı şeyler vardı hareket etmek gibi. Eliyle yapamadıklarını hep ayağıyla başardı. Tablosuna öyle renkler verdi ki bedenin eksiğini hayat denilen tabloda buldu. Başarılar vardır ya çalışmalarla elde edilen, umutlar vardır ya gözyaşlarıyla beklenen, hayaller vardır ya hani beklenen umutlarla beslenen... Yalnızlıktır bazen tabloya renk veren, sessizliktir bazen bu hayatları anlatan. Ellerini kullanmadı belki hayat denilen tabloyu oluşturmak için ama hayallerle çizildi o tablo, umut gözyaşlarıyla boyandı o tablo. İşte budur bazen hayat, budur bazen insan. Sen olmasan da yağar o yağmur sana, olsan da... Aradaki tek fark akar sana umutlar damla damla, ıslanırsın. Kimi hayat vadır yazılır, kimi hayat vardır okunur, öyle hayatlar vardır ki hem yazılır hem okunur en önemlisi yaşanır.
Okuduğum kitapları sizlere duygularla analiz etmem belki kitabı anlamanıza yardımcı olmaz ama o kitabı kısmen de olsa okumuş gibi yaşamanıza neden olabilir. Okumanızı sevgi dolu tavsiyelerimle sizlere iletiyorum :))
Huzurlu okumalar :))
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba puan vermedi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Okuduğum kitapları sizlere duygularla analiz etmem belki kitabı anlamanıza yardımcı olmaz ama o kitabı kısmen de olsa okumuş gibi yaşamanıza neden olabilir. " Kitabı okumuş biri olarak bu eserle ilgili duygularına ve düşüncelerine katılıyorum.
18.01.17 beğen cevap
aLoNe (@alone)
teşekkür ederim :)
18.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir şey değil cansel. :)
19.01.17 beğen cevap
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor - Bolu

Empati, empati yapmaya yardımcı olan bir kitap. Burnumuzun dibindeki yabancıları bize tanıdık kılıyor. Gerçekten iyi kötü herkesin okuyup, oturup bir düşünmesi gerekiyor. İyi ki yazmış.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 9 verdi
0 yorum
özge gürel

özge gürel

@ozgegurel

okuyun
çok güzel hayranlarımıma herkeze tavsiye derim duygusal insanın bırakası gelmiyo
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 10 verdi
0 yorum
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic - Adana

Mücadeleyle gelen başarı
Mücadele, pes etmemek bu olsa gerek. Bir başarının öyküsü bir annenin vazgeçmeyişi. Herşey okadar güzel anlatılmış ki okudukça olayler herşey gözünüzde canlanıyor. Ve her halimize şükür edebiliyoruz. İstedikten sonra başarılamaycak hiç bir şey yokmuş demekki .. Okuyup belki de ders çıkarılması gereken bir hayat hikayesi.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07 - Antalya

Başarının öyküsü. Doğuştan beyin felçli olan Chris' in kendi dünyasına hapsolmuşken ilk kez 6 yaşında sol ayağıyla yazı yazdığı gün hayata umut dolu baktığını görüyoruz bu kitapta. Dış dünya ile iletişim kurmak için yeni bir yol keşfetmiş sol ayağıyla konuşmak için yeni bir yol.
Zaman zaman kendisiyle ilgili bütün sevimsiz gerçeklere bir kaç haftalığına gözlerini kapatması büyük bir mutluluk Chris için. Ancak, acı ve sert gerçeğe dönüş yapıyor... 12 yaşında resim yapmış, 18 yaşında ilk kitabını yazmaya başlaması. Bütün bunları yine kendisi ve sol ayağı ile başarmış. Ev halkı, bayan delahunt, Dr Collins ve shalie 'nin teşvik edici sözleri de kendine olan öz güvenini yerine getiriyor. Her şey inanmaktan geçmiyor mu? Zaten. Çocukluğun neşeli umursamazlıgi ve yetişkinligin acısı ve hayal kırıklığı arasında da asılı kaldığını gösteriyor yazar bize.
'Çok başarılı ve çok duygusal bir eser'
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 10 verdi
0 yorum
Beral Özkan

Beral Özkan

@beralnur

Mücadele
Bu kitapta umudu ve mücadele etme duygusunu asla kaybetmememiz etkileyici bir dille anlatılıyor. Ne olursa olsun her zaman bir umut ışığı vardır hayatta. Tek yapmamız gereken gelen o doğru ışığı bulmak. Tüm umudumuz kesildiği anda, hiç tahmin etmediğimiz bir zamanda, bizim için ufak gözüken ama hayatımızı etkileten büyük bir olay olabilir. O olayla yeşerir yeninden içimizdeki mücadele duygusu. Yenide tutunuruz hayata, tutunmalıyız…
Hayatınızda, biz kendimizden bile vazgeçtiğimizde, Christy’nin annesi gibi bizden vazgeçmeyip tüm inancıyla bize destek olan kişiler olmalı. Onları kaybetmemeliyiz. Değerlerini bilmeliyiz çünkü ne güzeldir sizin iyiliğiniz için koşuşturan biri. Birilerinin çabası sayesinde güzel şeyler olur hayatımızda bazen. Tüm her şeyden vazgeçtiğimizde, kendi benliğimizi unuttuğumuzda elimizden tutan biri olur. O eli bırakmamalıyız ki hayata sımsıkı tutunalım. Kimseyi dış görünüşüne göre yargılamamalıyız. Bu benim görüşüme göre hayattaki en yanlış şeylerden biridir. Sonuçta o şekilde olmayı biz seçemiyoruz ama karakterimizi biz belirleyebiliriz. Elimizden geldiğince iyi biri olmaya çalışsak ne güzel olur bu dünya! Kimsenin hevesini kıracak şeyler söylememeliyiz, dış görünüşünden dolayı kimsenin yaptığı bir işi küçümsememeliyiz. En basitinden sevgisinden şüphe duymamakla başlayabiliriz. ‘’Bu ne anlar sevmekten!’’dememeliyiz. Belki de en güzel o anlar, kimsenin kalbini açıp bakamıyoruz sonuçta.
Yani demek istediğim içimizdeki güzel duygulara hep sahip çıkalım. Kimsenin o duyguları yok etmesine izin vermeyelim. İçimizdeki o mücadele duygusuna hep sahip çıkalım. O mücadele duygusu birinin desteği ile ne güzel büyür. Bize yaşamı sevdiren her zaman bir umut olduğunu gösteren her şeyi sevelim, sayalım…
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 10