up
ara

Sol Ayağım Kitap İncelemeleri

Perizan

Perizan

@perizan

"Acı çeken bu insanları gördükçe, zihninde yeni bir ışık yandı. Dehşete kapıldım; dünyada bu kadar çok acı çeken insan olduğunu bilmiyordum. Kendini küçük kabuğuna hapsetmiş bir salyangoz gibi, dışarıdaki kalabalık dünyayı yeni yeni görmeye başlıyordum. Beni asıl şaşırtan şey, çoğunun durumunun benimkinden daha kötü olmasıydı.
O zamana kadar bunun mümkün olabileceğini düşünmemiştim. Birden, bunca zamandır kör olduğumu, benim acılarımın diğer insanların acıları yanında hiç kaldığını hissetmeye başlamıştım.
Yalnızca içimde, derinlerde bir yerde, sivri bir iğnenin çocukluğumun bütün güzelliklerini ve hayallerini delip par çaladığını, sakatlığımı çırılçıplak, saklanamayacak kadar güçsüzleşti eşiğini hissediyordum.
O zamana kadar kendim hakkında düşünmemiştim. Evet, zaman zaman diğerleri gibi olmadğıma dair bir his zihninde belirli beni rahatsız ederdi. Ancak diğer şeylerin pırıltısı kara bir noktaydı ve hemen unuturdum. Erkek kardeşleriyle futbol oynamaya devam eder, kendinin farkında olmayarak, hayatın gördüğüm parçasının tadını çıkarırdım.
Ama şimdi durum farklıydı. Artık her şeyi, eğlenmeye hevesli, içi merakla dolu küçük bir çocuğun gözleriyle değil, bir sanatın, kendi derdini yeni keşfetmiş bir sakatın gözleriyle görüyordum.
"
Kitaptan alıntılanmış nu kısımlar bir nevi özetliyor aslında herşeyi. Anne baba adaylarının ve öğretmen adaylarının ayrıca okumalarını tavsiye edebilirim. Nihayetinde bedensel engeli olan bireylere en fazla rastlayıp onlarla alakadar olacakları için gerekli diye düşünüyorum. Basit bir dille yazılmış olsa da sürükleyiciliği olan bir kitap.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 8 verdi
3 yorum
,'lü. (@neurosphora)
artık kendi derdini yeni keşfetmiş bir sakatın gözleriyle görüyordum.... yorum icin tesekkurler cıktısını alıp dosyama koydum
11.01.15 beğen cevap
Perizan (@perizan)
Okumak, insanın sadece dünyasını değil, yorum gücünü de geliştirir bence. Ama bazı zaman gelir ki yazar gerçekten üstüne söz söylenmeyecek şekilde verir vermek istediğini. Bu kitap da bunlardan biri bana göre. Ve bunu yorumda ifade edebildiysem, yazarın başarısıdır.
11.01.15 beğen cevap
Perizan (@perizan)
Sözleri, yorumları buradan ayrı bir yere not düşen başkalarının da olması ayrıca hoş bir durum. :)
11.01.15 beğen cevap