up
ara

Sol Ayağım Kitap İncelemeleri

Büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap..
İlk başta kitabı beğenmemiştim yazımını ve anlatımı çok basitçe bulmuştum. Ama Kitap ağacı Denizli ile buluşmaya gittiğimiz gün herkes gelip konuşmaya başlamadan önce tekrar düşününce aslında çok güzel bir kitap olduğunu, neden MEB Yüz Temel Eser'e dahil edildiğini anladım. Sadece sol ayağını kontrol edebilen doğuştan beyin felçli Christy Brown annesinin ve doktorunun desteği ile vücudundaki çoğu uzvuna söz geçirebilir hale geliyor.. Sadece annesinin verdiği yazma-okuma dersleri ile Sol Ayağı ile resim yapabilen yazı yazabilen biri iken kardeşinin de ona yardımı ile hayat hikayesini yazan Christy Irlanda edebiyatının devleri arasına giriyor. 18 yaşına kadar sadece Dickens okuyan yazar, Dr. Collins'in getirdiği kitapları okuyarak ve onun yardımıyla, yazılarını Kraliçe Victoria döneminden günümüze sadeleştirmiş.. Özellikle de bu durumu düşünce kendisine hayran oldum.. Annenin 22 çocuğuna rağmen engelli oğlu için mücadelesi, bir doktorun bir hastası için bu kadar özverili olması gerçekten takdire şayan ??? Büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap.. Özellikle de yeni nesil çocukların okunması gereken bir kitap, kesinlikle okutturun ?
Yazarı öldükten 9 yıl sonra aynı adlı film ile Daniel Day-Lewis canlandırmış.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 9 verdi
3 yorum
Ravza (@ravza)
Merhabalar @oskuunn . İncelemenizin başında "İlk başta kitabı beğenmemiştim yazımını ve anlatımı çok basitçe bulmuştum." demişsiniz. Sizin gibi düşünen birçok kişi var. Ancak beyin felçli bir çocuğun hayatındaki birçok zorluğa rağmen, böylesine içten cümlelerle yaşamını kaleme aldığı bu kitabı okuyunca anlatımını hiç basit bulamadım. Kendisinin yaşadığı sıkıntıları şöyle bir gözümde canlandırmaya çalışıyorum da Christy Brown azmiyle, yaptıklarıyla, bu kitabı yazmakla aslında dünyadaki bütün anlamlı cümlelerden daha büyük, daha anlamlı cümleler kurmuş gibime geliyor. "İçini bütün içtenliğile dökmüş. Daha ne yapsın?" diyorum kendi kendime. Amacım kimseyi üzmek değil. Bu kitabı okuyunca, hayatında iki satır karalamamış insanların -buna ben de dahil- Christy Brown'un yüreğinden taşan 'sessiz çığlıkları'n anlatımını basit olarak değerlendirmemesi kanaatindeyim. Kaleminize sağlık @oskuunn saygılar...
29.06.17 beğen cevap
Özgün Gül Koparan (@oskuunn)
Merhabalar @ravza yorumumun devamını okuyunca kitabı basit olarak algılamadığımı ve hayran olduğumu dile getirmiştim ama yinede yorumunuz için sağolun :)
29.06.17 beğen cevap
Ravza (@ravza)
Evet bahsetmiştiniz biliyorum, farkındayım. Alıntıladım zaten. 'İlk başta...' diye başlıyor ilgili kısım. Başka incelemeler okuduğumda, ilk baştaki düşünceniz gibi düşünenlere istinaden böyle bir yorumda bulundum. ?
29.06.17 beğen cevap