up
ara

Doğu'dan Uzakta

- Les désorientés

Doğu'dan Uzakta Konusu ve Özeti

Doğu'dan Uzakta
Yolların Başlangıcı kitabının da yazarı Amin Maalouf tarafından kaleme alınan Doğu'dan Uzakta kitabı Tarih, Siyaset türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9789750823848 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Doğu'dan Uzakta isimli kitap 457 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ali Berktay çevirmiştir. Kitap Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Doğu'dan Uzakta kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Ali Berktay
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750823848
Sayfa: 457 sayfa Basım Tarihi: 2014
Geçmiş... bıraktığın yerde mi hâlâ? Amin Maalouf'tan unutulmayacak bir "eve dönüş" romanı. Amin Maalouf'un merakla beklenen yeni romanı Doğu'dan Uzakta, kaderin ve tarihin acımasızlığında terk ettikleri yurtlarına dönen bir grup arkadaşın hikâyesini anlatıyor.

Doğu'dan Uzakta, bir yüzleşmenin romanı: Gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılan ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi için tekrar ülkelerine dönen bir grup arkadaş...

Açıkça belirtilmese de Lübnan İç Savaşı'nın getirdiği yıkımlara ve Ortadoğu coğrafyasının kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlarına dair çok çarpıcı gözlemlere de yer veren Doğu'dan Uzakta'da Maalouf, yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: Doğu'yu anlatıyor.
Barış Özer

Barış Özer

@barisozer

Doğu' dan Uzakta ve Çift Kimliksizlik

Amin MAALOUF' un son kitabı Doğu'dan Uzakta Savaşın yıkıcılığından " ellerinin temiz kalması" amacıyla çok farklı yörelere dağılan gençliğinin en güzel yıllarını bir arada geçirmiş bir grup göçmenin hatıralarını tazelemek amacıyla tekrar bir araya gelme uğraşını romanın baş karakteri Adam' ın ağzından anlatıyor. Her ne kadar günümüz dünyasında geçse de yazarın mistik mürekkebi kitabın her cümlesine damlamış durumda.

Üniversite yıllarında akşam toplantılarında bir araya gelen grup içinde göçü hisseden doğu dünyasının karmaşık kimliklerinden oluşturulmuş:
Fransaya göçen dinsizlikle dindarlık arasında kalmış bir tarih profesörü, müslüman bir inşaat mühendisi, bütün servetini bir köşeye itip keşişlik hayatını seçen bir iş adamı, yazar olmak için savaşmak gerektiğine inanan Hamingway' ın izinde bir devrimci- girdiği ilk çatışmada ölmüş olduğu için sadece hatıralarıyla vardır- radikal islamcı bir militan, eş cinsel bir CIA çalışanı, bir gazeteci, iç savaşın ilk dulu bir otel çalışanı ve bütün bunları bir araya getiren bir ölü. Hepsinin tek ortak yönü hayatının bir bölümünde hepsinin aynı ortamda yaşamış olmaları ve hepsinin yurtlarını bırakıp farklı hayatlara göç etmiş olmaları.

Roman bütün Maalouf kitapları gibi eşsiz bir dinginlikle yavaş yavaş hücrelerinize nüfuz eden bir anlatıma sahip. Adam' ın notları ve hissettikleriyle tanıştığımız bu doğu dünyasının soluk hatıraları, içinde bir yerlerde göçü hisseden hatıralarını özleyen onları arayan herkesin içinde hafif bir sızıya yol açacak türden.

Bütün cümleler, çölün sarı kumlarıyla örtülü geçmişin üzerini hafifçe kazıyarak ortaya çıkarma çalışmasından ibaret.

Ne kadar kazarsanız kazın asla en derine inemessiniz ve zamanın kumları hafif bir rüzgarla birlikte anılarınızın üzerini örter. Asla onların gerçekliğine ulaşamazsınız.
Ne zaman ne de insanlar yirmi yıl öncesinde olduğu gibidir. Hatıralarda öyledir. Uzaklaştıkça daha güzelmiş gibi görünür. Yazarın söylediği gibi de elde edeceğiniz tek sonuç hayal kırıklığıdır: Geldim, gördüm, hayal kırıklığına uğradım.

Sonuç olarak okuyanı kendi hatıralarına, kendi savaşlarına, kendi pişmanlıklarına bir meltem eşliğinde götüren kitap.
Doğudan Uzakta beklenmeyen bir finalle elinize iğne batmış hissini uyandıran, göçmenlerin, gidenlerin, kalanların, savaşmayı reddedenlerin, ikiye bölünmüş kimlikleriyle kimliksiz kalmış olanların, geçmişini hatırlamaktan korkan herkesin romanı.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Merhabalar. İncelemeye başlamadan önce şunu söylemek istiyorum: "Çok kısa incelemeler sistem tarafından silinebilir." yazıyor inceleme ekleme bölümünde. Bu komik ikaza sadece gülüyorum. Ne incelemeler gördüm iki kelimeyi geçmiyor ve olduğu gibi de duruyor silinme milinme yok inanmayın.


Şimdi bu kitap, Maalouf'un okuduğum ilk kitabı. Ve çok sevip diğer büyük eserlerini okumama da vesile olan kitabı. Üslubunu beğendim yazarın. Günümüz yazarlarının en kuvvetli kalemlerinden diyebilirim. Anlatımı asla tıkanmıyor, su gibi akıp gidiyor koskoca kitap. Geç tanıştım; ama iyi ki de okumuşum diyorum.


Kitabın ana karakteri Adam ile Maalouf'un hayatları çok benziyor. İkisi de savaştan kaçıp Fransa'ya yerleşiyorlar. Eleştirmenlere göre yazar aslında bu kitapta kendini anlatıyor ve bize iç hesaplaşmalarının sunuyor. Adam'ın kitaptaki serüvenleri ve çabaları gerçekten takdir edilesi şeyler. İsini gücünü bırakıp doğduğu topraklara ve arkadaşlarına kavusup geçmişiyle yüzleşmek için büyük bir gayret gösteriyor.

Yazar bu eserde bir ülkenin savaş ile nereden ne hallere geldiğini çok iyi gösteriyor bize. Hele bu ülke Lübnan gibi çok farklı kökenden ve dinden vatandaşa sahip bir ulkeyse. Adam'ın geçmişi ve hatıralarını anlattığı bölümler çok hoşuma gitmişti. Aynısını Dogu'nun Limanları eserinde de yaşadım. Maalouf bu isi biliyor.

457 sayfalık kitabı bir şubat akşamı başlayıp ertesi gün aksamüstüne yakın bitirmiştim. Gerçekten ,okursanız eğer, fark edeceksiniz yazarın akıcılığını. 5 üzerinden 4 puan benden sana kanka.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba 8 verdi
1 beğen · 2 yorum
little holy (@littleholy)
doğunun limanları ve semerkant kitaplarını hiç bekletme derim
21.07.14 beğen cevap
Sarp Deviren (@sarp)
Okudum zaten hepsini, bütün büyük eserlerini
21.07.14 beğen cevap
kebikec

kebikec

@kebikecdiyari

‘’geldim gördüm hayal kırıklığına uğradım.’’
‘bir eve dönüş romanı’ diye okumuştum bir yerde. hemen almıştım bu cümleden sonra. eve dönüşler çok ilgimi çeker. ve öyle de oldu. lübnan iç savaşı ve onunla birlikte gelen yıkımlar, çatışmalar ve sorunlar anlatılıyor. her haliyle arafta kalan bir adamı.

kitap biraz öz eleştiri tarzında sanki. neden gittiğini, kalanlar hakkınd neler düşündüğünü, neler yaptığını, dönmenin zor olduğunu ama dönünce de ordan dönmenin zor olduğu. her şey o kadar güzel anlatılıyor ki. mektuplar, mailler, kendine notlar. güzel harmanlanıp sunulmuş. ve hiç yormuyor seni. dil gayet akıcı. ne demek istedi yahu diye düşünmüyorsun. her şey akılda kalıcı. iç savaş anlatılmasına rağmen sakin ilerleyen kitap.

bütün karakterler, güzel betimleniyor. hepsini iyice öğrenip, olaylara ne yorum yapacaklarını tahmin edebiliyoruz.

kitap on altıncı gün'e kadar çok güzel geldi. hiç bir sıkıntı yoktu. onların heyecanı benim heyecanım oldu neredeyse. ama kitabın sonu o kadar sönük ki, kocaman bir hayal kırıklığı. kesinlikle; ‘’geldim gördüm hayal kırıklığına uğradım.’’

böyle bir bitiş olmamalıydı. keşke biraz daha yazılmış ve o on altıncı günde anlatılsaydı. kafamda bununla ilgili bir sürü senaryo geçmiş olsa da, yazarın yorumundan okumak hoş olurdu.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba 8 verdi
1 beğen · 3 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Ama belki de okurlarını biraz düşünmeye sevk etmek için Yazar sonsuz bir bitiş planlamıştır. Değil mi? Bence siz kafanızdan geçen senaryolarla o kitabı zihninizde daha parlak tutabilirsiniz...Daha kalıcı olur belki de...
11.08.15 beğen cevap
kebikec (@kebikecdiyari)
tabi ki öylesi çoğunlukla daha makul. ama şöyle bir şey var ki; kendi adıma söyleyebileceğim yani, on altıncı günü, o dostlukların aralarında geçecek konuşmalarını, birbirleriyle sarılmalarını çok beklemiştim..
11.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
E siz öyle varsayın, yani o iletişimi ve sarılmaları hayal edin. Eminim ki zevk alacaksınız. Hatta almış olduğunuz bu zevk, yazar açık açık yazsaydı ondan almış olacağınız zevkten çok daha farklı ve güzel olacak. Hayal dünyası büyülüdür, Kör baykuş'u yeni okuduğum ne kadar belli değil mi :)
11.08.15 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Amin Maalof'un son kitabi Dogu'dan Uzakta benim yazarla tanışma kitabım oldu.Lübnan asıllı Fransız yazar kitabın baş kahramanı Adam ile sanki özdeşleşmiş gibi.Adam Lübnan da doğup Fransa 'ya göç eden daha sonra ölüm döşeğindeki çocukluk arkadaşının kendisini görmek istemesi üzerine yolculuğa çıkan ,geçmişiyle o dakikadan sonra yüzyüze gelen biri. Adam ülkeyi tekrardan fethetmekten ziyade eski arkadaşlarını bir araya getirmeyi planlar. Farklı kıtalarda bulunan farklı meslek,farklı din ve görüşteki arkadaşlarını ceyrek yüzyıl sonra hicbir sey yasanmamis gibi bir araya getirmek isterken nasıl bir sonuçla karsilacagiz.
Müslüman, yahudi ve hristiyan olup farklı düşünce tarzına sahip bu insanları bir arada tutan neydi? Adam arkadaslariyla görüştüğü konuları ve kendi ic dunyasinda yasamis oldugu herseyi sıcağı sıcağına yazmaktaydi.Sonuç olarak beğenerek okuduğum bir kitap oldu Dogu'dan Uzakta.
Yazarın başka kitaplarini da okumayı düşünüyorum umarım okudum bu kitap kadar keyif alırım.
Bir alıntı paylaşmak istiyorum kahramanımız Adam i hatırlatan :"Ben nasıl iki vatan arasindaysam ,ayni sekilde inancla inancsizlik arasindayim.Kah birine kah digerine yaklasiyorum ama hic birine ait degilim."
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba 9 verdi
15 beğen · 11 yorum
Batuuu (@batuuu)
inceleme icin teşekkür ederiz..ayın kaçıncı kitabı oldu:)kanımca 20yo geçmişsiniz:)
30.01.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Ayın 14.Kitabi bu @batuuu 15 ile noktalayacagim inşallah 👍
30.01.19 beğen 1 cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Okumak isterim bu kitabı :)
30.01.19 beğen 2 cevap
PARKER MEMO (@parkermemo)
Amin Maalouf'un daha önce de bir çok kitabını okudum. Asya, özellikle Ortadoğu üzerindeki takdire şayan birikimini hemen her kitabında merkeze alarak işliyor. Fakat kitaplarında dikkatimi çeken şeylerin başında dine, özellikle de İslam'a ve müslümanlara karşı olumsuz değerlendirmelerini roman kahramanlarının ağzından bizlere yansıtması geliyor. Dinlere, özellikle de İslam'a karşı objektif bir yaklaşım sergilemediğini görüyorum. Bu da bendeki Amin Maalouf algısına gölge düşürüyor...
31.01.19 beğen 2 cevap
PARKER MEMO (@parkermemo)
Düşüncelerin ve fikirlerin sınırları var tırnak içinde dini konuları söyledim çünkü kitap insanı içine çeker ve buda allah muhafaza din değişikliğine kadar sürüklenir
31.01.19 beğen 1 cevap
Vedat BAYSAL

Vedat BAYSAL

@vbaysal

Lübnan'daki iç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek dünyanın çeşitli ülkelerine giden ve yerlerinde kalan bir grup üniversite öğrencisi arkadaşın, ayrılıktan çeyrek asır sonra içlerinden birisi olan Murad'ın ölümü sonrası, yine gruptan olan ve Fransa'ya giden Adam'ın tekrar ülkeye gelip diğer arkadaşlarını yeniden buluşturmak için verdiği uğraşı ekseninde devam eden bir eser.
Farklı inançlardan olmalarına rağmen bunu arkadaşlıklarının önüne hiç bir zaman geçirmeyen, fikri düzeyde tartışmaları olan ve yaşadıkları coğrafyanın aksine dünyayı idealize etmek isteyen ancak bunu başaramayan bir avuç insan.
Kitabı okurken -Âmin Maalouf'un kendisini Adam ile karakterize ederek aktardığı yönündeki değerlendirme eşliğinde- gerek ülkeyi terk edenlerin ve gerek ülkede kalanların bakış açılarının haklı olduğunu düşündüm. Ortadoğu'da yaşanan insanlık dramlarını düşünmeden edemiyorsunuz. Vatanlarını terk etmek zorunda kalan - devrim sonrası Mısır'dan Ayrılan Semiramis'in ailesi, Irak'a tekrar dönemeyen Hanım, Naim- ülkemizin kıymetini bir kez daha anlamama sebep oldu.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Doğu'dan Uzakta - S41

Adam'ın derdi, sadece kendini rahatsız hissetmesine yol açan bir konuşmayı kısa kesmek değildi.Gerçekten yola çıkmadan önce Tania'yı bir kez daha görmek istemişti.Onunla yeterince zaman geçirmediği duygusuna kapılmıştı.Sonuçta bu yolculuğa Tania'nın isteği üzerine çıkmıştı ve onunla hemen hiç konuşmamıştı bile.Sadece kliniğe o ayaküstü ziyareti yapmış, hiç bir şey demeden el sıkışmışlardı,o kadar.Cenaze töreninden önce kaçıp gitmeyi tasarladığına göre, en azından bir süre Tania'yla birlikte olması gerektiğini düşünmüştü.
Minnet Koşma tarafından eklenmiştir.
Fümeli

Fümeli

@fumeli

"Ma sar chi, ma sar metlo." Bunu bazen öğrencilerime kendimce tercüme ederek söylüyorum. "Olup biten her şey daha önceden olup bitmiş bir şeye mutlaka benzer."
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Dogu Akdenizli kadim bir bilge,"Eğer sana yardım eden birisi para istemiyorsa ,demek ki masraflarını baska bir sekilde cikarmayi düşünüyordur. "der.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Şu tümcenin önündeki tümceyi ve ardından gelen tümceyi merak ettim.
30.01.19 beğen 1 cevap
Serap

Serap

@serappamuk

Orada olduğum sürece gidecek gücü bulamıyordum.Ama şimdi oradan uzakken de geri dönecek gücüm yok.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

Yüce gönülülük yüce gönüllülügü,umursamazlık umursamazlığı ve aşğılama da aşağılamayı doğurur.Özgür varlıkların anayasası böyledir ve ben de başka bir anayasa tanımıyorum.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Emine Üstün

Emine Üstün

@emineustun

Söylenmiş kelimeler unutulabilir, ama duygusal bellek silinmez.
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
Betül Berber

Betül Berber

@betusberber

 paylaşım fotoğrafı
"Geldim, gördüm, hayal kırıklığına uğradım..."
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Selma Kavurmacıoğlu

Selma Kavurmacıoğlu

@selmakavurmacioglu

 paylaşım fotoğrafı
İlkin Ölümcül Kimlikler'ini okudum Amin Maalouf'un. Çok beğendim. Sonra Dogu'nun Limanları'nı... Onu daha da çok beğendim. Sonra Semerkant... Onun için diyecek kelime bulamıyorum. Şimdi de sırada bu kitabı.. bakalım bunun izlenimi nasıl olacak...
ataç ikon Doğu'dan Uzakta
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon