up
ara

Othello

Othello Konusu ve Özeti

Othello
Othello kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751415486
Sayfa: 200 sayfa Basım Tarihi: 1970
Shakespeare uzmanı olan Bülent Bozkurt'un özenli çevirisive açıklayıcı sunuşuyla...Othello ile Shakespeare'in öteki üç büyük tragedyası, Hamlet,Macbeth ve Kral Lear arasında önemli farklar vardır. Othello, ne Lear gibi bir kral, ne Hamlet gibi bir prens, ne de Macbeth gibi kral olma ihtirası olan ve bu ihtirası gerçekleşen bir soylu. Othello sadece Venedik devletinin hizmetinde bir komutandır.Othello, öteki üç büyük tragedyadan farklı olarak daha "dünyasal" bir oyundur. Ağırlıklı konuları, aşk, evlilik, kıskançlık ve kötülük üstünedir. Her dört tragedyada ortak olarak (genel olarak tragedya türünde ve özellikle Shakespeare'in tüm tragedyalarında olduğu gibi) farklı boyutlarıyla ölüm işlenmektedir.
Shakespeare

Shakespeare

@shakespare

OTHELLO, BİR TİYATRO KİTABIDIR.

Othello'yu pek sevmedim. Kitapta bir sürü küfür vardı. Bir de kitaba başlamadan önce ''Othello Üzerine'' başlıklı bir kısım vardı. Ben de okudum. Keşke okumaz olaydım. Kitabı 2 sayfada baştan sona anlatmışlar resmen. E tabi ben de çok sinirlendim. Belki bu yazıyı unuturum diye okumaya 2 hafta kadar ara verdim. Othello'yu okumaya başladığımda biraz tedirgin oldum çünkü Venedikliler, Osmanlı'nın Kıbrısı ele geçirmesini istemediği için Kıbrıs'a gidiyorlar ve Osmanlı Donanması Kıbrıs'a giderken fırtınadan dolayı batıyor. Neyse, konudan saptım galiba:) [Bu arada spoiler vermedim, bilginize. Bu bilgiyi ortaokulda öğretiyorlar zaten]

Othello kitabı tarihe dayalı değil, sadece yarım sahne tarihle ilgili. Kalanlar ise Othello, Desdemona, Lago ve Casio ile ilgili. Sonu beklediğim gibi bitti. Bir Shakespeare klasiği işte:))
Oyunda Lago karakterinde dikkat çeken bir şey var: O da Lago'nun oyunda repliklerinin, oyunun başkarakteri olan Othello'dan daha fazla olmasıdır.

Keyifli okumalar! :)
ataç ikon Othello
kitaba 9 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Othello benim okuduğum Shakespeare eserleri içerisinde biraz sönük kalıyor. Yine de güçlü bir tasvir var burada. Othello beta bir adam bunu anlıyoruz zaten. Zayıf ve saçma bir kıskançlığa düşecek kadar güvensiz. Neden? Belki de Shakespeare'in Türklere karşı gösterdiği itici tutumu sevdiği kadının babası da ona gösteriyor diyedir. Bilemiyorum :)

Kitabının girişinde Türkçe olarak hikaye anlatılıyor ama bunu sona ekleseler daha mantıklı olurdu. Çünkü ön kısımda zaten hikayeyi öğrendiğimiz için bayıyor biraz. Yersiz ihtirasların kurbanı olan Othello bunu hak etti mi derseniz evet, Othello bunu hak etti. Sevgilisine güvenmeyen yallah kiliseye papaz olmaya :D
ataç ikon Othello
kitaba 7 verdi
0 yorum
mesude çoban

mesude çoban

@mesudecoban

Okurken sinir krizlerine girdiğim, defalarca bırakmak istediğim ama sırf merakımdan okuduğum güzel kitabım... Henüz ilk sayfasında içinize atılan hüzün tohumu, kitap bitene kadar o kadar büyüyor ki kalbinizi yarıp geçiyor.
-Ya da ben fazla hassasım bilemiyorum-
Bol bol entrika dolu, sinir bozucu, hüzünle yıkanmış bir kitap. Bir süre baş ucumda duracağını söylemeden geçemeyeceğim.
İyi okumalar...
ataç ikon Othello
kitaba puan vermedi
0 yorum
Zenibe

Zenibe

@zenibe

Shakespeare tam bir romantik serseri. Bence bir kadin, hala kinuyla alakalı söylentiler var, çözülememiş durumlar mevcut. Ama Othello da da diger tum hikayelerinde oldugu gibi hakli, magrur, gururlu ve kibirli bir karakter mevcut.
ataç ikon Othello
kitaba 10 verdi
0 yorum
Seda BOYACIOĞLU

Seda BOYACIOĞLU

@sedathereader

klasik bir narsiszm,kıskançlık ve dürtüsellik hikayesini Sheakespeare'den okumak apayrı bir zevk.
ataç ikon Othello
kitaba 8 verdi
0 yorum

Othello - S41

Zaten çok fevridir, çabuk kızar. Büyük bir olasılıkla size asasıyla vuracaktır. Özellikle bunu yapmasını sağlayın. Ben de bunu bahane ederek herkesi toplarım. Cassio yerinden oluncaya kadar, dağılmamalarını sağlarım. Kalabalığı onun üstüne sürdüm mü, siz de isteklerinize daha kestirmeden varırsınız. Böylece her ikimizin önündeki engel de en kazançlı biçimde kalkmış olur. Başka türlü ne siz ne de ben hedefimize ulaşabiliriz.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Fethiye

Fethiye

@fthykc

Ey şaraptaki görünmez ruh, adın yoksa eğer, sana şeytan desinler.
ataç ikon Othello
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fethiye

Fethiye

@fthykc

Şöyle ya da böyle olmak elbette kendi elimizde. Bedenimiz bahçemizdir, irademiz de bahçıvanı; ister ısırgan dikersin, ister kekik, ister hıyar yetiştirir, kabak ekersin; bahçeni ya tek bir bitkiye ayırabilirsin ya da bir sürü çiçekle doldurabilirsin; yeter ki sen iste!
Bahçenin kısır kalması da elinde, verimli bakımlı olması da. Bunların hepsini yapmak irademize bakar. Neyse ki duygularımız mantığımızla dengelenmiş. Yoksa damarlarımızdaki şu azgınlık, içimizdeki su şehvet düşkünlüğü bize ne oyunlar oynardı. İyi ki mantık denen şey var da, kuduran isteklerimizi, bedenimizin iğnelenmelerini, dizginsiz tutkularımızı bastırabiliyoruz. Senin aşk dediğin şey, iste bu tutkularımızın bir uzantısı, bir sürgünü.
ataç ikon Othello
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fethiye

Fethiye

@fthykc

Namus dediğiniz elle tutulmaz gözle görülmez;
Ona sahip olmayanlar bile,
Sahipmiş gibi görünürler çoğu kez.
ataç ikon Othello
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bilal Tayfur

Bilal Tayfur

@bilaltayfur

***
Cehennemin dini imanı işte böyle!
En kara günahları işletecekleri zaman şeytanlar,
Bunu önce sevap diye yutturmaya kalkarlar,
***
ataç ikon Othello
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ülkü Efe

Ülkü Efe

@ulkuefe0

Bundan sonra ne haşhaş,ne adamotu,
Ne de dünyanın uyku veren şurupları iyi eder seni,
Getiremezsin artık dün senin olan o tatlı uykuyu.
ataç ikon Othello
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
38
KİTAP
Tiyatro Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tiyatro Kitapları
Güzel sanatlar fakültesinin tiyatro bölümünde okuyan öğrencilerin ve tiyatroya gönül veren herkesin mutlaka okuması gereken e...
194
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
* En kötüsünü bilmek hiçbir şey bilmemekten daha iyidir.
* Kuşku uyandıran bir düşünce tatsız gelmez önce, ama aslında zehirlidir. İnsanın kanına bir girdi mi yanıp tutuşturur kükürt ocağı gibi.
ataç ikon Othello
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
erdem yılmazer

erdem yılmazer

@erdemyilmazer

 paylaşım fotoğrafı
Othello ile Shakespeare'in öteki üç büyük tragedyası, Hamlet, Macbeth ve Kral Lear arasında önemli farklar vardır. Othello, ne Lear gibi bir kral, ne Hamlet gibi bir prens, ne de Macbeth gibi kral olma ihtirası olan ve bu ihtirası gerçekleşen bir soylu. Othello sadece Venedik devletinin hizmetinde bir komutandır.

Othello, öteki üç büyük tragedyadan farklı olarak daha "dünyasal" bir oyundur. Ağırlıklı konuları, aşk, evlilik, kıskançlık ve kötülük üstünedir. Her dört tragedyada ortak olarak (genel olarak tragedya türünde ve özellikle Shakespeare'in tüm tragedyalarında olduğu gibi) farklı boyutlarıyla ölüm işlenmektedir.
ataç ikon Othello
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Othello paylaşım fotoğrafı
Othello
Bedenimiz bahçemizdir, irademiz de bahçivanı, ister ısırgan dikersin, ister kekik, ister hıyar yetiştir, kabak ekersin, bahçeni ya tek bir bitkiye ayırabilirsin ya da bir sürü çiçekle doldurabilirsin, yeter ki sen iste! Bahçenin kısır kalması da senin elinde , verimli, bakımlı olması da. Bunların hepsini yapmak irademize bakar. Neyse ki, duygularımız mantığımızla dengelenmiş. Yoksa damarlarımızdaki şu azgınlık, içimizdeki şu şehvet düşkünlüğü bize ne oyunlar oynardı. İyi ki mantık denen bir şey var da, kuduran isteklerimizi, bedenimizin iğnelenmelerini, dizginsiz tutkularımızı bastırabiliyoruz. Senin aşk dediğin şey, işte bu tutkularımızın bir uzantısı, bir sürgünü.
ataç ikon Othello
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
23 yorum
Nisf (@nisf)
Kolaja bayıldım :)
21.05.17 beğen 1 cevap
Prometheu (@prometheu)
Bu, "Erkeklerin beynini böyle sömürüyoruz." temalı çalışma mıydı?
21.05.17 beğen 4 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
"Ben'ime bir mercekten bakıldığını hayal ediyorum: Çevremde gezinen tüm biçimler birer ben; ve ne yaparlarsa yapsınlar, ya da yapmadan bıraksınlar, bu beni incitiyor. " E. T. A. Hoffmann.
21.05.17 beğen 3 cevap