up
ara

Sürgün ve Krallık

Sürgün ve Krallık Konusu ve Özeti

Sürgün ve Krallık
Sürgün ve Krallık kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Tahsin Yücel
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755104508
Sayfa: 142 sayfa Basım Tarihi: 1970
Jean-Paul Sartre, Albert Camus'nün ölümünden sonra şunları yazmıştı: "Uzun süre düşünmeden seçimini yapmayan, bir kez seçince de buna bağlı kalan ender insanlardandı... Camus'nün insancılığında, ansızın bastıran ölüme karşı insanca bir davranış varsa; mutluluk yolunda giriştiği o gururlu, katıksız araştırma, insana bu denli aykırı gelen ölüme dayanıyor, ölümle besleniyorsa; Camus'nün yapıtını da, bu yapıttan ayrı düşünülemeyecek yaşamını da, varlığın her anını ölümün elinden kapan bir insanın katıksız, başarılı denemesi olarak görebiliriz. Kırk dört yaşında, 1957 Nobel Ödülünü alan Albert Camus (1913-1960) "Sürgün ve Krallık"ta yer alan altı öyküde, acıma, güçsüzlük, iyilik, kötülük gibi temel insani durumları, insanın davranışlarını güdülendiren "kurban" ve "cellat" ikilemini ele alıyor.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sürgün ve Krallık
6 öyküden oluşan bir kitap Sürgün ve Krallık.

Bir öyküde alışkanlıklar geniş zaman içinde uzun uzun anlatılmış olmasına rağmen sıkmıyor, aksine meraklandırıyor insanı. Okudukça hızlanıyor, okudukça keyif alıyor insan. Zihinsel sorgulamalara neden olan olayları ve durumları okurken, öyküdeki olayların sonunu merak ederken, kendi yaşamındaki birçok şeyi de gözden geçirme fırsatı buluyor insan. Her insanın kendince hayat dersleri çıkarabileceği bu öykü beni oldukça etkiledi.

Bir başka öyküye beklenmedik bir son damgasını vuruyor. Bir diğerindeki iç içe sorgulamalar farklı öykü kavramını ön plana çıkarıyor. Başka birindeki yaşamın farklılığı dikkati çekiyor. Bir diğerinde ise kötülük ve iyilik iç içe ele alınarak, yorumlanmış. Çalışan insanların konu alındığı bir öyküde öfke ve güçlünün zayıfı ezmesi oldukça dokunaklı bir şekilde ele alınmış.

Yaşama dair konuları düşünme, sorgulama fırsatı bulabileceğiniz bu kitap okurken biraz zorlayabilir. Bazı öykülerin anlaşılması güç gerçekten. Ama her insanın kendince bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum ve bu yüzden kitabı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba 8 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Albert camus roman konusunda daha başarılı hikayeler biraz habada kalmış hissi var ... Ama genede camus okumak heyecan verici
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba 6 verdi
0 yorum

Sürgün ve Krallık - S41

...parmaklarını gevşetmeden, beni kendi çevremde döndürdü, odanın ortasına dek geriletti, öyle deli gibi, ağzım kan içinde, diz çökeyim diye dudağımı çekti, sonra duvar boyunca sıralanmış olan öteki adamların yanına gitmek üzere döndü. Ardına dek açılmış kapıdan içeri giren gölgesiz günün dayanılmaz sıcağında inleyişime bakıyorlardı, sonra bu ışıkta rafia saçlı büyücü beliriverdi., gövdesi incilerden oluşmuş bir zırhla kaplı, saptan bir etek altında bacakları çıplak, kamış ve telle yapılıp üzerinde gözler için iki kare delik açılmış bir maskeyle. Arkasından çalgıcılar ve kadınlar geliyordu, bedenlerinden hiçbir şey belli etmeyen ağır ve alacalı giysilerle. Dipteki kapının önünde dans ettiler, ama pek dizemi olmayan kaba bir danstı bu, kımıldıyorlardı, hepsi buydu işte, en sonunda büyücü arkamdaki küçük kapıyı açtı, efendiler kımıldamıyor, bana bakıyorlardı, arkaya döndüm ve putu gördüm, çifte balta başını, bir yılan gibi kıvrılmış demir burnunu gördüm.
Cerenis tarafından eklenmiştir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Hayır, var olduğumdan emin değilim. Ama olacağım, bundan kuşkum yok.
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceren Başaran

Ceren Başaran

@cerenbasaran

"Öyle uzun zamandır sabrediyorum ki."
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Doğada olduğu gibi sanatta da hiçbir şey kaybolmaz.''
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Karanlıkların aşkından başka bir aşk yok mudur, gün ortasında haykıracak bir aşk?''
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gözde Özdemir

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

Gitmek istiyordum, birden onları bırakmak ve en sonunda yaşamaya başlamak istiyordum, güneş altında, duru suyla.
ataç ikon Sürgün ve Krallık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
20
KİTAP
Uzun Romanlara Ara Vermek İsteyenler Buraya! Tüm Zamanların En İyi Öykü Kitapları
Bazıları tek öyküden bazıları ise birden fazla kısa öykünün derlemesinden oluşan tüm zamanların en iyi öykü kitaplarını bu li...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
9
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Albert Camus Kitapları
1957'de Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Fransız yazar ve filozof Albert Camus'nun en iyi kitapları bu listede....