up
ara

Beni Asla Bırakma

Beni Asla Bırakma Konusu ve Özeti

Beni Asla Bırakma
Beni Asla Bırakma, 2017 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro'nun en çok okunan ve sinemaya da uyarlanan romanıdır.
Çevirmen: Mine Haydaroğlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750811876
Sayfa: 272 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yatılı okul Hailsham'ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez., Hailsham'dan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.

Yayımlandığı yıl Time dergisi tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Beni Asla Bırakma'da yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanıyor.
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Bilindiği üzere yazar, 2017 Nobel Edebiyat ödülünü aldı. Yazarımız Japon asıllı olmasına rağmen 1945 yıllarında Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombası yüzünden ailesi ile birlikte 5 yaşındayken İngiltere'ye göçer. 35 yıl boyunca Japonya'ya hiç gitmez. İngilizler kendisini İngiliz Japonu diye addederler... Yazar Nobel Edebiyat ödülü almadan evvel, bu kitabı Time dergisi tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine ekler. Nobel Edebiyat ödülünü alan yazarların geneline bakıldığı zaman,İngiliz edebiyatına hakim olan nitelik dikkat çekmektedir. Ishiguro; İngiltere'de 35 yılı geçmesine rağmen, ailesinden aldığı o geleneksel Japon kültür ve değerlerini, birikimiyle.. hayalinde yarattığı Japonyayı anlattığı varsayılır. Bunun izleri zaten, roman kahramanlarının kaderlerini kabulleniş biçimlerinde de sezinlemekteyiz. Nihayetinde distopik bir eser ve umutsuzluk hakim kitapta. Ama şunu da belirtmek gerekir ki bakıldığı zaman ünlü distopik eserlere(Frenesteın, Tıme Machıng,Damızlık kızın öyküsü vb..) bir başkaldırış, direniş hali mevcutken bu eser; okuyucuya son anına kadar bir şey oldu olacak.. umuda yönelik beklentileri içimizde barındırmamıza rağmen, sakin kasvetli ve hüzünlü havasını koruyarak yazgıya boyun eğiş hali ile okuyucuyu Neden sorusuyla baş başa bırakan özünde insani değerlerimizi etik, ahlak, varoluşa duyduğumuz saygıyı, kendi çıkarlarımız ihtiyaçlarımızdan sonraki hangi noktaya koyduğumuzu sorgulatan yönü itibari ile başarılı bir eser... Distopik kurguları seviyorum hem sinemada hemde kitapta, çünkü; var olan gerçeklik üzerine düşünme ve sorgulamayı bir şekilde yapıyoruz fakat olma olasılığıyla karşılaştığımızda ne hissedeceğiz değerlerimiz nasıl savrulacak, o yıkımlar insan ruhunu nasıl değiştirecek, bunlar insana ve oluşturduğu topluma dair merak ettiğim şeyler... Kitap okumayı sevmiyorum. Her zaman ki gibi kendimi kitap okumak için zorluyorum. İçinde bulunduğum etkinlik gurubunda ki insanlara duyduğum sorumluluk duygusu ve saygı beni bu kitabı okumaya itti.. Ve iyi ki okumuşum ve hatırladım ki kitabı okurken sonuna doğru bir arkadaşın filmi de var dediğinde ..filmini de seyretmişim... Filmi de güzel kitabın, oyunculuklar başarılı Katy karakterinin dudaklarında ki duygu okumaları.. gülümseme, acı, hüzün arasındaki gelgitler seyredilmeye değer... Yazarın asıl merak ettiğim Romanı Günden Kalanlar... İngilizlerin saygın Man Booker Ödülünü almış bir eser...gürültüsüz savruluşun manifestosu :)
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
4 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Okur toplantımızda okunması gereken yazar olarak "Ishiguro"yu seçtik oy birliğiyle bu nedenle yazar hakkında detayli bilgi sahibi oldum teşekkkür ederim.
24.11.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kazuo Ishiguro 2017 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü.Isveç Akademisi,ödül gerekçesinde Ishiguro'yu "büyük bir duygusal güce sahip romanlarında, dünyayla bir bağlantımız olduğu yanilsamasinin altında yatan dipsiz uçurumu açığa cikaran"bir yazar olarak tanımladı.


Kitap hakkında düşüncelerimin hepsini buraya aktarmış olsam içerisinde spoiler olacak ,henüz okumamış olanlar için elimden geldiğince konusuna girmeden değinmek istiyorum kitaba.
Kitabın kapağına ve adına bakarak hüzünlü bir aşk kitabi sanarsaniz yanılırsınız.Ben de kitabın beni aglatacagi hissine kapılmıştım nedense.
Distopya tarzında yazılmış bu kitapta yazarın kurgusu gerçekten güzel.Kitabın ceviri kısmını merak edenler için soyleyebilirim ki bu konuda kayginiz olmasın.Ceviri çok güzel akıcı bir anlatim hakim.Ilk başlarda biraz sıkıabilirsiniz ama sonradan yazarın ustalıkla sakladığı gizemi bulma aşamasına giriyorsunuz.
Hailstham tam olarak nasıl bir yerdi ve hangi amacla öğrenci yetistirmekteydiler.Spora ve sanata yoneltilme sebepleri neydi? Ve özellikle bedenlerine neden iyi bakmaları gerekiyordu?
Bu soruların asıl cevabını kitabın son sayfalarına kadar ogrenemeyeceksiniz.
Yayımlandığı yıl Time tarafından Ingilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Beni Asla Bırakma yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanıyor.

"Suları coşkun bir ırmak.Suyun içinde iki kişi var ve birbirlerine tutunmaya çalışıyorlar, bütün güçleriyle uğraşıyorlar, ama sonunda dayanamiyorlar.Akıntı çok kuvvetli .Birbirlerini bırakmak ,ayrı yerlere suruklenmek zorundalar.Sanırım bizim durumumuz da bu.Cok yazik,Kath, çünkü birbirimizi bütün hayatımız boyunca sevdik.Ama sonuçta ,sonsuz kadar birlikte olamayız "
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
NERGİS

NERGİS

@nergis1907

Kitabı bir ara alıp okudum ve malesef işlerimden dolayı okuyamadım. Sonrasında da ara verdiğimden olsa gerek devam etmek istemedim. Sonrasında yeniden en baştan okumaya başladım.
Kazuo inanılmaz bir kaleme sahip. Ne olduğunuzu anlamadan hikayenin içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Kurduğu cümleler yorucu değil, gayet ferah ve anlaşılır; ancak bir etki yaratıyor üstünüzde. Kendine özgü bir şeyler barındırıyor.

Aslında, kitabın konusuna çok da fazla girmek istemiyorum çünkü okuyup da öğrenmeniz gereken şeyler var. Sopi vermeden ve kitabın gizemini açık etmeden anlatayım.
Kath adında bir bakıcının Hailsham adlı yerde geçen okul yıllarını ve ondan sonraki hayatını anlatması diyebilirim. Fakat tabii ki hikaye bu kadar basit değil ve adının çağrıştırdığı gibi bir aşk da barındırmıyor. Açıkçası adından dolayı okurken bir yerlerde aşk bekledim ? Size bilim-kurgu, distopya türünde olduğunu söyleyebilirim.

Kitap güzel karakterlere ve hoş bir kurguya ev sahipliği yapıyor. Otuzuncu sayfadan sonra hikayenin yerine oturduğunu ve anlatılanların nasıl geliştiğini görebilirsiniz. Romandaki sarmal düzen, sizi olayların içine çekiyor.

Kitabın türüne bilim-kurgu desem de hemen bol aksiyonlu, sağ gösterip sol vuran bir eser beklemeyin. Beni Asla Bırakma biraz daha sakin, biraz daha oturaklı. Bunu da not etmekte fayda var tabii.

Eserin altındaki mesaj, işlenen kurgu tamamıyla inanılmazdı. Tam benim seveceğim türdendi. Sadece, ikinci ve üçüncü kısım bir nebze daha şaşırtıcı ve merak uyandırıcı olsaydı her şey daha güzel olurdu diyorum. Tek sevmediğim bu nokta bu oldu, gerisini keyifle okudum.

Not: Kitabın bir de filmi bulunuyor, en kısa zamanda onu da izleyeceğim.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Distopik, distopya. Böyle diyorlar. Evet şimdi kitabımız gök kuşağınımım varsa bilmiyorum gri tonu. Hmmm. Şimdi gerçekten geleceğe karşı - bilimin son derece geliştiği bir gelecekte - toplumsal bir vizyon koyabilmenin nedenli zor olabileceği kimin aklına gelir. Şuanı kurtramıyoruz geleceği kim neylesin derdinde. Uslup sade. Okuyucular ve ana karakterler arasında sıkı bir bağ oluşturmak üzere tasarlanmış gibi. Yani ben kendimi çok onların yerine koyamadım :) baya tuhaf oldu bunu yazmak bile. Kıssadan hisse çıkar mı çıkar elbet. Sahip olduğumuz değerlerimizin ne kadar kıymetli ve bireyselliğimizin ne kadar değerli olduğu sonuçlara doğru alabiliriz kitap sonunda ama insan. İşte insan bilimle neyi tam olarak doğru yaptı terazinin bir kefesine iyi yanlarını bir kefesine kötü taraflarını koysak sonuç belli. Genetiksel kabuk etrafında çevresel yönlendirmelerle kişi kendini asla bulamaz. Hele küçük yaşlardan beri keskin iyiler ve kötüler, doğruları ileride seçmekte birini muhtaç bırakır. Bağımlı ya da bir basamak yukarıdakine uymayı gerektirir. Umutlar vardır fakat kısmetse ulaşılır ama bu kitap bu ışığı da söndürmüş. Sonu tam bir bunalım havası. Örneğin karamazov kardeşlere de ivan ivanoviç dibinizde biterken yada razumuhin, burada tam tersi film izliyormuş gibi bir halde buldum kendimi karakterlerin içine pek giremiyorsunuz. Sade ve tempo kitabın sonunda yükseliyor. Ve tekrar eski haline geliyor. Ortaya koyduğu ilericilik ve insanlığın toplumsal pozisyonun tahlili anlamında fevkalade bir kitap.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
2 yorum
İlhan yücel (@ilhanyucel)
Düzeltme. Okuyucular ve ana karakterler arasında sıkı bir bağ oluşturmamak üzere tasarlanmış gibi..
31.03.19 beğen 1 cevap
İlhan yücel (@ilhanyucel)
" (i) öncelikle, ortak edebiyat dünyamızı, seçkin birinci dünya kültürlerinin konfor alanlarının ötesinden daha fazla ses içerecek şekilde genişletmeliyiz. bugün hala bilinmeyen edebi kültürler olarak kalmış yerlerdeki cevherleri keşfetmek için - bunlar ister uzak ülkelerde yaşayan, ister kendi toplumumuzda yaşayan yazarlar olsun - daha fazla çaba harcamalıyız. (ii) ikincisi, iyi edebiyat tanımımızın fazla dar ya da tutucu olmaması için büyük özen göstermeliyiz. sonraki kuşak bize önemli ve harikulade öyküler anlamak için her türlü yeni, bazen de hayret verici yolla karşımıza çıkacak. zihinlerimizi bu yeniliklere, özellikle de biçim ve tür bakımından açık tutmalıyız ki en iyilerini besleyip takdir edebilelim. bölünmelerin tehlikeli biçimde arttığı bir dönemde, dinlemek zorundayız. iyi yazmak ve iyi okumak engelleri yıkacak. etrafında toplanabileceğimiz yeni bir fikir, büyük bir insani tasavvur bile bulabiliriz" Bu kazuo nun söyledikleri kitapla o kadar ötüşüyorki kitaptaki Galeri mantığı, öğrencilerin sanatsal çalışmaları, öğretmen yerine gözetmen tabirleri. Edebi ve sanatsal eserlerle kötülüklerin karşısına set çekme düşüncesinin temelini okumya ve yazmaya bağlamış. Kazuo nun beklentisi çeşitlilkten doğacak yeni bir fikir etrafında herkesin toplanabiliceği insani bir yapı olacağını umut ediyor. Muhtemel mi :)
02.04.19 beğen cevap
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Ben bu Japon abimizi okumadan önce Japonlar zekidir, çalışkandır, öyle boş boş yazmazlar dedim. Haruki Murakami'yi de biliyorum zaten, o da iyi bir senseimizdir. Anime de izlerim mesela, seviyorum kültürlerini. Az bağırmadım evde rasengan, bankai, gomu gomu no, Shiro Yasha diye.(Gintama favorimdir bu arada.)

Eh o zaman Kazuo-san'a da bir koniçiva diyeyim, Japon deryasından bir sushi daha tadayım dedim. Dedim ama demez olaydım, tam bir hayal kırıklığı yahu... Yani üslup çok düz, hiçbir rengi yok. Eh, üslup bu kadar hiç edilmişse işin mükemmel bir kurguyla kotarılması lazım. O da aynen öyle yapıp kurguya yüklenmiş ama yine pek başarılı olamamış.
Şşşt yaklaş yaklaş, zaten efendim benden duymuş olmayın, kitabı Japonca değil İngilizce yazmış. Yani sanattan ziyade popülist kaygıları var belli.

Bak bu kitabın sinema filmi çekilirse ona da hiç şaşırmam. Kitabı daha tasarlarken ''İngilizce yazsam, şu kadar satsam, bir de beyaz perdeye girdik mi hovarida!'' diye çığlık attığını duyar gibiyim. Yani kitap okunmak için değil, oynanmak için yazılmış. İşte incelememe Tanzimat Dönemi havası da girdiğine göre yavaştan sona geleyim.
Yani sevgili Kazuo-san, sen bu kitapla ne hokage olabilirsin ne de korsanlar kralı. Sende daha çok Madao havası var.
Madao demişken, seviliyorsun Hasegawa-san. İttekimas!
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
8 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Filmi zaten var.
14.01.18 beğen cevap
Çetin Arzu (@cetinarzu)
Adam İngiltere'de buyumus, yetismis. Japonya ile ve kulturuyle pek alakasi yok diye biliyorum. İngilizce yazmasinin sebebi bu tahminimce.
17.08.18 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Evet kitabı bende okudum filmi varmış seyredemedim etkileyici bir roman.. kurgu biraz fantastik gelsede tema trajik diyebilirim.
18.08.18 beğen 1 cevap
Ebru G. (@ebrug)
Kendileri Japon asıllı İngiliz romancı olur. 6 yaşından beri İngiltere'de yaşamış. Kendi kültürünü bile kitaplardan öğrenmiştir öğrendiyse de. Ben de ilk ve tek kitabını okuduğumda Japon havasını soluyamayınca anladım. Diğer kitaplarına yanaşamıyorum o yüzden. Bir Jun'ichirō Tanizaki, Ryunosuke Akutagava, Kenzaburo Oe, Yukio Mishima, Yasunari Kavabata, Osamu Dazai, Natsume Soseki, Kōbō Abe okuduğunda Japonya sokaklarında, ikliminde, kültüründe, tarihi döneminde gezerken bulursun kendini(kimi kitabında olmasa da çoğunda bulursun) ama Kazuo Ishiguro'da bu yok. Tarzına da ısınamadım zaten bir türlü. Son olarak ben de ilk izlediğim ve etkisini hâlâ üzerimde taşıdığım animenin mangasındaki son formuyla bağırayım bari: ''Mugetsu''. Çünkü lanet olasıca One Piece'i - torunumun torununa kadar gidecek sanırım- hâlâ bitiremedim. Ben izliyorum o ilerliyor ben izliyorum o ilerliyor. Bir türlü kavuşamıyoruz.
18.08.18 beğen 2 cevap

Beni Asla Bırakma - S41

En büyük endişemiz, Hailsham'da geçireceği kısa süre içinde planımızı gerçekleştirecek firsatı bulamamaktı. ama Bay Frank'in dersi bitmek üzereyken, Madam'ın tam aşağıda arabasını perk etmekte olduğunu gördük. Merdivenlerin başında toplanıp aramızda hızlıca konuştuk ve sınıftaki diğer öğrencilerin peşi sıra merdivenlerden aşağı inip ana girişin hemen önünde oyalanmaya başladık.
Müntekim Gıcırbey tarafından eklenmiştir.
Sen3001

Sen3001

@sen3001

Ben baş belası olmamaya çalışıyorum, ama yeri geldiğinde sesimi duyurmayı öğrendim.
Kazuo Ishiguro
Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
Hande

Hande

@handec

Yine de,bir kısmını anlamışsınızdır. Anlamışsınızdır,çünkü böyle bir an geldiğinde,böyle bir şeyi zaten bekliyorsunuzdur aslında.Belki daha beş ya da altı yaşındayken içinizden bir ses size: “Bir gün, belki de çok yakında, nasıl olduğunu hissetmeye başlayacaksın,” diye fısıldıyordur. Böylece beklemeye başlarsınız,ne beklediğinizi tam anlamıyla bilmeseniz bile, diğerlerinden gerçekten farklı olduğunuzu anlayacağınız anı beklersiniz; dışarıda, Madam gibi başka insanların, sizden nefret etmeseler, kötülüğünüzü istemeseler bile sizi gördükleri, sizin bu dünyaya nasıl ve neden getirildiğinizi düşündükleri an ürperdiklerini, ellerini sizin elinize değdirmekten çekindiklerini,bunu hiç istemediklerini öğrenirsiniz.Böyle birinin gözlerinden kendinize ilk kez baktığınızda,buz kesersiniz.Her gün önünden geçtiğiniz ayna bir gün aniden size bambaşka bir şey, rahatsız edici ve tuhaf bir şey göstermiştir.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
Ece

Ece

@nero

Bir gün, belki de çok yakında, nasıl olduğunu hissetmeye başlayacaksın.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
rosa kona

rosa kona

@rosakona

Şu sanat eserlerine bakın! Bu çocukların birer insan olmadığını kim iddia edebilir?
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
Eray Meşeli

Eray Meşeli

@emeseli

Ama seni gördüm ve yüreğim sızladı. Bunu asla unutmadım.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
Letha ✔️

Letha ✔️

@letha6

 paylaşım fotoğrafı
Tıpkı satrançta olduğu gibi : Bir hareket yaparsınız ve elinizi çeker çekmez yaptığınız hatayı görürsünüz, paniklersiniz ama felaketin boyutlarını henüz biliyorsunuzdur.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

 paylaşım fotoğrafı
#siradakikitap

"Ama bunu yapabilirdin.
Başarsaydın ne olurdu diye düşünüyor musun bazen ?” #alinti
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
1 yorum
Orhan Şahin 🇹🇷 (@orhansahin)
- Bulupta bulandırılanlar da bugün ! 😁
11.08.18 beğen cevap
3aşağı5yukarı

3aşağı5yukarı

@sulusepken

 paylaşım fotoğrafı
Yeni kitap, yeni hayatlar ve yeni heyecanlar...
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum
Gülhan Çelik

Gülhan Çelik

@gulhancelik

Japon yazar paylaşım fotoğrafı
Ingiltete'de en iyi 100 roman arasında gösterilen bir başyapıt... Japon yazar Kazuo İshiguro'nun fantastik roman tarzında yazdığı bir eser. Bence eser bir distopya. Organ Bağışı yapmak için klonlanan insanlar. Romanda organlarını bağışlayan bu insanlardan hiç farkımız yok aslında. Bizler de pek çok organımızı, pek çok duygumuzu bağışlamadik mi bugüne dek. Sevgilimiz tarafından aldatildik kalbimizi bağışladık, izledigimiz tv programlari ile beynimizi bagisladik. Sözün özü okunası bir kitap.
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
5 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Çok güzel bir kitaptır okudukça çıkarımlara Başlarsın derinllil katar
02.05.18 beğen 3 cevap
Fatma (@sosyologclara)
Filmini izlemiştim çok guzeldi.
03.05.18 beğen 1 cevap
Gülhan Çelik (@gulhancelik)
Ben de filmini merak ediyorum
03.05.18 beğen cevap
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas

 paylaşım fotoğrafı
"Belki de hiçbirimiz yaşadıklarımızı tam olarak anlamıyor ve yeterli zamanımız kalıp kalmadığını hissedemiyoruz."

#okudumbitti
ataç ikon Beni Asla Bırakma
8.2 (76 oy)
0 yorum