up
ara

Psiko Analist

Psiko Analist Konusu ve Özeti

Psiko Analist
Psiko Analist kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: İpek İbik
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054188413
Sayfa: 512 sayfa Basım Tarihi: 1970
Freud ve Jung Bir Araya Gelse Daha İyisini Yazamazdı.53. doğum günün kutlu olsun, doktor. Ölümünün ilk gününe hoş geldin.New York'lu bir psikanalist olan Dr. Frederick Starks tehdit dolu, gizemli bir mektup alır. Kendini, Rumpelstiltskin adlı bir adamın tasarladığı korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kurallar bellidir: İki hafta içinde Starks onun kim olduğunu tahmin edebilirse özgürlüğünü geri kazanacaktır. Başarısız olursa Rumpelstiltskin, Dr. Starks'ın sevdiği 52 yakınını tek tek öldürecektir ancak ona bir seçenek daha sunar: Kendini öldür. Zamana karşı bu zorlu yarışta Starks'ın kaderi, intikamını dolambaçlı yollardan almak isteyen bir psikopatın ellerindedir. Bu deli adamı durdurmanın bir yolunu bulmak zorundadır... yoksa deliren kendisi olacaktır. "Hem Bir Gerilim Romanı, Hem Bir Varoluşsal Tez, Hem de Freudyen Bir Cehennem Seyir Raporu... Kusursuz bir zamanlama ile gerilimi asla elden bırakmıyor. Katzenbach öyle kıvrak bir anlatıma sahip ki kitabın atmosferi içinize işleyecek." -Washington Post-"Müthiş bir iç hesaplaşma. Çalınan kimlik, intikam ve benliğin keşfi üzerine yazılmış sonuna kadar özgün bir hikaye." -USA Today-"Sizi esir alacak... Defalarca okumak isteyeceksiniz."-Rocky Mountain News-
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Bizi biz yaptığını düşündüğümüz statümüz, toplumsal rollerimiz; bizi tanımlayan mesleğimiz, isimlerimiz, ekonomik gücümüz elimizden alınsa ve bize kendimizden başka hiç birşey kalmasa ne yaparız? Kendimiz olarak kalır mıyız, yoksa değişir miyiz? Bizler toplumsal kimliklerimizin bize sağladığı konforun içerisinde kendini gerçek anlamda tanımadan; gerçek sınırlarını, gerçekte yapabileceklerini bilmeden yaşayan insanlar mıyız? Bir gün birisi, bir düşman bizi biz yaptığını düşündüğümüz bütün bu şeyleri bizden almaya kalksa buna ne kadar direnebiliriz? Değişir miyiz? Başka bir insana dönüşür müyüz? O zaman biz hangisi oluruz? Eski kimliğimiz mi, yoksa bu yeni kimliğimiz mi biziz? Hangisiyiz?

*** Yazının bundan sonrası kitapla ilgili spoiler içeriyor!

Katzenbach'ın başyapıtı muazzam bir kimlik hikâyesi anlatıyor bize: Hayatını mahvetmeye yemin etmiş bir düşmanın elinde oyuncağa dönüşen ve kendisine sadece intihar etme seçeneği bırakılan 53 yaşındaki psikiyatrist Ricky kitabın ilk bölümünde inanılmaz bir yıkılış hikâyesiyle sahip olduğu, olduğu, kendisini kendisi yapan ya da öyle olduğunu düşündüğü herşeyi kaybediyor. İkinci bölümde Ricky'nin yeni hayatını, yeni kimliğini kurma sürecini ve hayatını mahveden insanı bulma serüvenini okuyoruz. Beklenebileceği gibi Ricky bu muammayı çözüyor, evet, ama hangisi gerçek Ricky artık? Eski kimliği mi, yeni kimliği mi? Böylece Katzenbach bizlere herşeyini yitirerek gerçek kimliğini bulan, yaşanan bütün kötü olaylar nihayetinde kendini keşfetme, kendini tanıma, Murathan Mungan'ın deyişiyle kendini oldurma sürecine dönüşen bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Katzenbach'ın üslûbunda aceleye yer yok: olaylar ve karakterimizin ruh hâli birbirine paralel olarak birbirini sara sara genişliyor. Katzenbach karakterlerini ciddiye alıyor; olaylar her ne kadar şaşırtıcı, ilgi çekici olsa da yazar ucuz, basit, sığ heyecan yaratacak oyunlara başvurmuyor. Kalemi usûl usûl anlatıyor hikâyeyi. Ricky ağır ağır yıkılıyor; ağır ağır yükseliyor yeniden.

Başkalarını bilmiyorum, ama yazarın kimlik meselesi beni çok etkiledi. Bunu neden bu kadar önemsediğimi düşündüğümde aynı şekilde Ann Rice'ın Vampirle Görüşme kitabının da beni bu derece etkilediğini hatırladım; orada da insan kimliğini sonsuza dek yitirmiş, vampir olmasına rağmen insani ahlâk kodlarını bırakamayan bir vampirin ahlâki çatışmaları anlatılıyordu. Katzenbach da kendi karakterini bunu andıran bir duruma sokuyor: kimlik meselesinin hem de yaşlılıkta bir sorun hâline gelmesi; psikiyatrist gibi insanların kimlikleri üzerine çalışan bir insanın bu sorunun öznesi olması, yeni kimliğin suça bulaşması ve dahası bu kimliğin artık sahiplenilmesi gibi bir çok noktada yazar kendi karakterini şekilden şekile sokarak ona yeni ufuklar açıyor. Kendi açımdan bunları etkileyici ve ilginç buluyorum.

Benim için de en sevdiğim ilk 20 roman içerisinde yer alan Psikoanalist'in çok iyi bir edebiyat eseri olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda herkese öneririm.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
Hilal Kaya

Hilal Kaya

@hk13

Psikoloji meraklısı biri olarak, elime daha önce bu tarz bir iki kitap alıp hepsinde hayal kırıklığı yaşamıştım ne yazık ki. Bu kitabın da aynı hüsranla sonuçlanacağını düşünürken, bana ters köşe yaptı kesinlike :))

İçi boş bir psikoloji işlenmek yerine "paronayak" düşünceleri inanılmaz güzel işlemiş yazar. "Ben, ben miyim ki?" dürtüsü veriyor insana. Diğer klasik kitaplar gibi, sonunda katil kendisi de çıkmıyor üstelik ! (Şizofrenle alakalı mükemmel eserler var, sözüm onlara değil :) )

İnanılmaz saran bir konu var. Gidişatın ötesini tahmin etmek çok güç. Kurgunun içerinde ise ahh nasıl tahmin edemediğim diyorsunuz olayların gidişatını gördükçe. Bir parça akıl yürütme, tahmin, öngörü özelliklerini kamçılıyor insanın. Sonucu iç sesim her ne kadar tahmin etse de, arada kalan boşluklarımı çok güzel doldurdu yazar. Yine de sonucu tahmin edememeyi daha çok tercih ederdim :)

En büyük şikayetim ise, sayfalar dolusu anlatımlar.. Kurgunun içinde kaybolmuşken araya giren gün ve eylem anlatımları deli etti beni :D çoğu yerini hadi bitsin de olaya gelelim hızıyla okudum maalesef :) çok sevdiğiniz bir filmin en heyecanlı yerindeki reklamlarmış gibi duruyor o kısımlar. O kısımlar olmasaydı daha ince ama daha dinamik ve daha hızlı bir kitap olur bu eser. İnsanın sabrını zorlamıazdı :D

Ama netice de,uğruna sabahladığım, uyuduğum da rüyamda çözümlemeye çalıştığım bir kitaptı :)

Nitekim analiz, psikoloji, oyun ve tahmin sevenlere kesinlikle önerilecek bi kitap olduğunu düşünüyorum. İyi okumalar :)
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Katzenbach'ın bu kitabı en azından benim için bir başyapıt niteliği taşıyor. Kitabın temel meselesi kimlikler, kimliklerin yıkılması ve yeniden inşa edilmesi. Burada başa karakterimiz sosyal statüsü ve konforunu kim olduğunu bilmediği ama kesinlikle kendisine büyük bir kin besleyen birisinin korkunç planları sebebiyle kaybediyor. Kitabın ilk bölümü çok etkileyici bir yıkım hikâyesi. İkinci kısımda ise karakterimiz başına gelen olayların sebebini ve failini araştırırken bu sefer ilkinin tam tersi bir kimlik inşa ediyor.Böylece bu olay baş karakter için kendini tanıma sürecine dönüşüyor.

Çok severek okudum ve bir gün yeniden okuyacağım.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Her iki inceleme yazısı nasıl oluyor da aynı oluyor? 'kevser aykul'un yazdıkları,son cümlesi hariç aynı!
29.04.14 beğen cevap
Rogojin (@rogojin)
yorumunuzu yeni gördüm. kevser aykul galiba yorumu yapıştırmış, yanlışlıkla da yapmış olabilir.
20.05.14 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Rogojin!.. Ben de şimdi gördüm yazdıklarını. Bazen neokur bu paylaşımları bizlere bildirmiyor galiba. Elbette her iki inceleme yazısının aynı olması dikkatimi çekmişti,doğrusu da senin cevabındaki gibidir bir ihtimal mamafih zamanında haberleşemediğimize üzülüyorum.Bakar mısın 21 gün geçmiş aradan.Hâlbuki ben her gün neokur'da olamasam da gün aşırı sitemize giriyorum.
09.06.14 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Şimdi fark ediyorum ki ben seni takibime almamışım.

Acaba senin bu iletini görmememe sebep bu olabilir mi? Derhâl seni takip etmeye başlıyorum,,,bakalım iletilerin ossaat bana bildirilecek mi?
10.06.14 beğen cevap
Rogojin (@rogojin)
Bence de takibe almamakla ilgili bir durum... bundan sonra iletilerin ossat size iletileceğine eminim . Yeni kalktım, az önce; o yüzden günaydın ... :)
10.06.14 beğen cevap
djhfgd jkgkgl

djhfgd jkgkgl

@kevser16

Katzenbach'ın bu kitabı en azından benim için bir başyapıt niteliği taşıyor. Kitabın temel meselesi kimlikler, kimliklerin yıkılması ve yeniden inşa edilmesi. Burada başa karakterimiz sosyal statüsü ve konforunu kim olduğunu bilmediği ama kesinlikle kendisine büyük bir kin besleyen birisinin korkunç planları sebebiyle kaybediyor. Kitabın ilk bölümü çok etkileyici bir yıkım hikâyesi. İkinci kısımda ise karakterimiz başına gelen olayların sebebini ve failini araştırırken bu sefer ilkinin tam tersi bir kimlik inşa ediyor.Böylece bu olay baş karakter için kendini tanıma sürecine dönüşüyor.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Her iki inceleme yazısı nasıl oluyor da aynı oluyor? 'Rogojin'in yazdıklarından tek bir cümle eksik burada!
29.04.14 beğen cevap
Arif Akyol

Arif Akyol

@arifakyol

aslında konusu güzel ancak çıkış noktasında bazı hatalar olduğunu düşünüyorum. özellikle psikanalistin suçlandığı konuda bilgi edindikçe aslında herhangi bir şekilde suçlu olamayacağını düşünüyorum. okuyunca anlarsınız daha fazlasını anlatamam. ancak ne yazar ne de karakter bu durumu nedense hiç akıllarına getiremiyorlar. olayların örülüşü güzel ancak bir noktada gerçekten hamle-sonuç döngüsüne dönüşüyor ve sanki sırayla atılan adımlar biraz insanı sıkıyor. ama yinede okuması zevkli bir kitaptı.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum

Psiko Analist - S41

''Zamanı değil'',diye cevap verdi doktor soğuk bir ifadeyle.Tekrar oturmasını işaret etti.Genç kadın tekrar yeşil gözlerini odada gezdirdi,sanki odada bulunan her şeyi ezberlemeye çalışordu,sonra kendini divana bıraktı.Yavaşça çökerken bir yandan da siyah trençkotunun cebinden bir paket sigara aldı,dudaklarının arasına koydu,cebinden açık renkli bir çakmak çıkardı ancak sigaraya birkaç santim kala çakmağın alevi söndü.
Bahar Demir tarafından eklenmiştir.
MAVİ

MAVİ

@mavi32

O zamanlar için geçerli olan süslü cümleler verilmek istenmişti. Gerçek çok daha acımasız ve ciddi boyutta daha az düşseldi.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Dışardaki dünya tanıdık ve sevimliydi, ama ona erişmek zor görünüyordu, güzel bir manzaranın ulaşılamayacak kadar uzak olması gibiydi.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Ama kesik içinde kalan avucunda ve parmaklarında hissettiği acı ona hala hayatta kaldığını hatırlatmış ve sonunda onu başka bir aşamaya getirmişti, fırtınadan sonraki rüzgarın dindiği gibitüm korku ve öfkelerin de dindiği bir aşamaydı bu. Bu yeni aşama kış sabahında dokunulan cilalı metal kadar soğuktu Ricky için.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Prosedürler irtibat kurmayı engellemek için vardır,yardım etmek için değil.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Hiç kimse asla baştan başlayamaz,en azından benim deneyimlerime göre.Hepimizin hayata tekrar sıfırdan başlamanın yolunu bulmayı istediğimizi söyleriz, ama işler böyle yürümüyor işte.
ataç ikon Psiko Analist
8.1 (129 oy)
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...