up
ara

Toprak Ana

Toprak Ana Konusu ve Özeti

Toprak Ana
Toprak Ana kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Refik Özdek
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754371543
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 1970
Toprak Ana, ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un en güzel romanlarından biridir.Bu eserde, savaş meydanında eşini ve üç oğlunu kaybeden kahraman bir ananın, zor zamanlarda dişi-tırnağı ile işlediği, kanı ve teriyle suladığı toprakla dertleşmesini okuyoruz. İnsan sevgisinin, çalışkanlığın ve fedakârlığın nasıl kutsal bir yüceliğe ulaştığını en çarpıcı örnekleriyle görüyoruz.Yetiştirdiği buğdayı kendisine bir avuç ayıramadan cephedeki asker için gönderen Kırgız köylüsünün İkinci Dünya Savaşı sırasında çektiği sıkıntıları, acıları da film seyreder gibi görüyoruz.Bu kadar da değil... Aytmatov, güçlü kalemiyle, aşk ve nefreti, iyi ile kötüyü yüzleştiriyor, okuru heyecandan heyecana sürüklüyor ve düşündürüyor.Zevkle okuyacağınızdan eminiz.
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Toprak Ana... Nice mutluluklar, hüzünler, savaşlar, umutlar, aşklar, ihanetler gören Toprak Ana. Ve savaş... Sonunda barışı getireceğini vadeden ancak bireylerden, ailelerden, toplumlardan nice canlar götüren savaş. Gülümsemeleri solduran, umutları yok eden, tüm acımasızlığını insan kalbinin en derinlerinde hissettiren savaş.

Babasını 1937 yılında kaybeden, İkinci Dünya Savaşı yıllarını babasız geçiren ve çocukluğundan itibaren çalışmaya başlamak zorunda kalan Cengiz Aytmatov Toprak Ana kitabında İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen hüzün dolu bir hikayeyi işliyor.

Toprak Ana, patlak veren İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Kırgız köyünde köyün erkeklerinin birer birer cepheye çağrılmasının ardından geride kalan kadınların hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Köyde savaş yıllarında yaşanan zorlukları, savaş nedeniyle ocağına ateş düşen kadınlardan sadece biri olan Tolgonay Ana'nın ağzından öğreniyoruz. Tolgonay Ana tüm hüznünü Toprak Ana'ya aktarırken, biz de duygu dolu anılara şahit oluyoruz. Toprak Ana'da açlığın, sefaletin, bekleyişlerin, sona kalan umut kırıntılarının hüznü okuru dört bir yandan kuşatıyor.

135 sayfalık ince bir kitapta savaşın insanlardan götürdükleri ancak bu kadar duru ve bu kadar etkileyici şekilde anlatılabilirdi. Cengiz Aytmatov en acı verici, en sarsıcı gerçekleri bile o kadar yalın bir şekilde anlatıyor ki bir taraftan kendinizi yaşananlara üzülmekten alamazken bir taraftan da akıp giden sayfalar arasında yolunuzu kaybedebiliyorsunuz. İkinci Dünya Savaşı yıllarının sefaletini yaşamış biri olarak yazarın Toprak Ana kitabında bu konuya yer vermesi yaşanmışlıklar açısından okuru bir tık daha fazla etkiliyor olabilir. Az sayfayla çok şey nasıl anlatılır, bir cümle bile insanı ne denli derinden sarsabilir, kitapta yazarın karakterleri aracılığıyla söylediği şeyler nasıl bu kadar doğru olabilir?
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yaşamla ölüm arasında ince bir çizgi vardır. Bunu herkes bilir ama çok azı yazıya döker. Aytmatov bunlardan birisidir. Bu eseri o ince çizgidir.
2. dünya savaşını ve onun ne denli yıkımlara neden olduğunu bariz bir şekilde gözler önüne serer toprak ana. Ana karakter Tolganay, eşi Syvankul, 3 oğlu, ve en büyük oğlu kasımın eşi Aliman'ın anlatıldığı ancak ana temanın savaş yıllarının çeresiz ve acımasız yükünün ne denli ağır olduğu ender yapıtlardan birisidir.
Mutlu ailenin mutluluğu aniden patlayan 2. dünya savaşıyla bozulur. Önce büyük oğlu ardından kocası 3. olarak ortanca oğlu ve en son olarak en küçük oğlu askere gider Tolganay'ın. Her gidenin belli periyotlarda ölüm haberleri gelir. Gelini Alimanla tüm zorluklara ve erkeksiz evi idare etmeye çabalarlar. Savaş bitip ordu terhis edilince gelini komşu köyden bir çobanla ilişki yaşar ve bu gayrimeşru çocuğu doğururken ölür.
Hikayenin sonunda çocuk 12 yaşındadır. Ve vaktiyle Tolganayın kocasının ve büyük oğlu kasımın yaptığı gibi biçer döver süren komşusunun yanında çıraklık yapar. Hikaye Tolganay'ın toprakla konuşmasıyla sona erer...

Tüm insanlığın "KÖTÜ" kabul ettiği savaş kavramı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. O yoksulluk ve yalnızlık dönemlerini yazar çok iyi tasvir etmiş bu insanın içine işlediği gibi zaman zaman insanın tüylerini diken diken ediyor. Çok beğendiğimi açıkça belirtmeliyim. Aliman'ın utanarak çocuğu yalnız başına ahırda doğurmaya çalıştığı andan çocuğu doğururken öldüğü an'a kadar ki bölümde yaşananları okurken gözlerim yaşardı. Kitabı zor okudum. Nerdeyse ağlayacaktım. Çok iyi dokunuşlardı bunlar...

Kesinlikle Okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ş.K.M

Ş.K.M

@yek

Bu kitabı dün nerede okudum biliyor musunuz?
Dün öğleden sonra saat 13:30 alttan aldığım bir derse girdim ders 15.00 gibi bitti bende hazır ders erken bitmişken şu sızlayan dişimi bir göstereyim dedim malum stajdan fırsat bulamıyoruz...
Neyse saat 15:15 gibi diş hekimliği fakültesine gittim giriş yaptım sıramı beklemek için vezne de ki çalışan bayana sıram kaç numara ve bana sıra ne zaman gelir dedim. Çalışan kadın numaran 194 şu ekrandan takip dedi ama pek zannetmiyorum sana bugün sıra gelmez dedi . Neyse ben bir oturayım dedim nasılsa diğer dersim saat 17:00 da o vakide kadar bekleyeyim dedim.

Çantamı karıştırıyorum okumak için bir şeyler arıyorum elime 2 kitap geldi biri o gün içerisinde kütüphaneden aldığım "Yıldızın Parladığı Anlar" kitabı diğeri ise "Toprak ana" ...

Aldım elime Toprak Anayı okumaya başladım ve o 1 saat 45 dk boyunca sıra beklerken bitirdim kitabı. Arada o kadar çok hüzünlenmişim ki ağlamışım farkında bile değilim yanımdaki teyze kızım niye ağlıyorsun dediğinde fark ettim ağladığımı...

Cengiz Aytmatov bence hep emek verenin yanında ki böyle olması da emekçiye her konuda değer verdiğini gösteriyor..

Sevdim o diş doktorunda sıra beklemeyi evet sıram gelmedi hatta beni almadılar çünkü mesai bitmişti sırama kadar devam etmemişti :) . Ama olsun ben bir dişin bile veremediği anı yaşadım o vakit.

Bir emekçinin , bir vatanseverin nasıl olması gerektiğini öğrendim...

İyi okumalar...
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Kırgız Edebiyatının yazarlarından olan Cengiz Aytmatov'un okuduğum ilk kitabıdır. Üslubunu bilmediğim bir yazarın eserini okumaya başladığım zaman Hep bir çekimser kalıyorum. Ama bu kitabın sayfalarında ilerledikçe yazarın içten ve bir o kadarda etkileyici olan kalemi ile karşılaştım diyebilirim. Bir köyde kendi işinde gücünde olan insanların hayatlarının tepetaklak oluşunu kaleme almış yazar. Özellikle kitapta Tolgonay karakterinin, hayali olarak konuştuğu Toprak Ana ile ilgili olan bölümler oldukça etkileyici ve hüzün doluydu. Bu hayali karakterin kitaba değişik bir ahenk ve yaratıcılık kattığını düşünüyorum. Bu kitabı bitirdikten sonra Tolgonay karakterinin yaşadığı hayattan fazlasıyla etkilendiğimi hissettim. Aslında bu karakterin yaşadığı hayatın finalini bu kadar acı düşünmemiştim. Yazar bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattı desem yeridir. En azından bu karakterin bir tesellisi olmalıydı bu romanın içeriğinde. Yazar karakterin oğullarından birini yada karakterin eşini yaşatarak finale bağlayabilirdi. Yazarın sürpriz yapabileceğinin umuduyla okudum kitabı. Ama ters köşe oldum. Yinede okuduğuma pişman olmadığım bir kitaptı. Yazarın gerçekçi ve doğal bir işleyişi vardı.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

Nereden Başlasam?
Bu kitabın bendeki etkilerini nasıl anlatsam, nereden başlasam? Ama şunu söylemeliyim ki, kitap bittiğinden beri Nazan Öncel'in Ağlama Gönlüm şarkısını söyleyip duruyorum:"Bir ben miyim bu kadar az? / Bu yoksulluktur. / ... / İnsan diyorlar aslıma / ASLIMIZ TOPRAKTIR" kısmı özellikle de dilimde hep.

Aytmatov'dan okuduğum ilk kitaptı. Başta bunu söyleyeyim. Ama iyiki de bu ilk olmuş, çünkü epeydir okuduğum en sarsıcı kitap oldu benim için. Kitabın isminden, pastoral bir şeyler okuyacağımı tahmin etmiştim, ama bıraktığı etkiyi tahmin bile edemezdim.

Hem inceden inceden doğa -yani TOPRAK ANA- hem de bir ananın acısını kendisinin de ait olduğu kendi hemcinsine anlatışı, anaların kıyamadıkları şeylere "insanoğlunun" nasıl kıyabileceğinin anlatımı var. Yani anaların serzenişi çarpıcı ve etkileyici bir şekilde anlatılmış. Aslına ihtiyacımız olan her şeyi "Toprak Ana" nın bize nasıl cömertçe verdiğini ve "insan" oğlunun bu cömertliği nasıl da hor kullandığını gözler önüne seriyor yazar.

Bence hayatınız boyunca muhakkak okunması gereken kitaplardan biri. Ve gerçekten özümseyerek, hazmederek okunması gerek. Yani, sayfaların azlığı kesinlikle yanıltmasın sizi.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
0 yorum

Toprak Ana - S41

...olmayan kafileler gördüm. O upuzun, kapkara kalabalığın bir ucu hiç görünmüyor, öbür ucu da Büyük Boğaz'ın oralarda gözden kayboluyordu. Her köyden, her mezradan akın akın geliyordu insanlar: Atla, öküzle, arabayla, yaya olarak...
Erdem KAYA tarafından eklenmiştir.
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Çocukluk ne güzel bir başıboşluktur!''
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Bence gerçek mutluluk bir yaz yağmuru gibi apansız geliyor insana. Farkına varılmadan, yaşadıkça, başkalarıyla kurduğumuz ilişkilerde yavaş yavaş birikiyor, sonra bir yerde toplanıyor. Biz buna mutluluk diyoruz.''
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Çocukluk ne güzel bir başıboşluktur.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Demiri nasıl tavında dövmek gerekiyorsa, çekiç darbelerini nasıl soğutmadan indirmek gerekiyorsa, her kelimeyi de öyle tam zamanında söylemek gerekiyordu. O anı geçirince söz soğuyor, katılaşıyor, insanın yüreğine taş gibi oturuyor ve bu ağırlığı kaldırıp atmak hiç de kolay olmuyordu.''
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

‘’Bu dünyadan insanlar göçüp gider ama yaptıkları iyi şeyler kalır.’’
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
15
KİTAP
Ağlamam Diyenleri Bile Ağlatan En Duygusal Kitaplar
Kitap okurken ağlanmaz deme! Bu listedeki kitaplar, ağlamam diyenleri bile ağlatacak kadar duygu yüklü....
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
7
KİTAP
Cengiz Aytmatov'un Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi Cengiz Aytmatov'un mutlaka okunması gereken kitapları lis...
122
KİTAP
Mutlaka okunması gereken yerli kitaplar
Türk yazarlar tarafından kaleme alınmış yerli kitaplar bu listede. En iyi yerli kitapları okurken kendinizden çok şey bulacak...
Sonay Bay

Sonay Bay

@sonaybay

Kitaptan Notlar  paylaşım fotoğrafı
Kitaptan Notlar
Tam zamanında, o an.. gece başını yastığa koyduğunda deseydim diye düşündüklerin içinde kalmasın artık. Konuştuğun gibi düşün, düşündüğün gibi konuş. “o anı geçirince söz soğuyor,katılaşıyor, insanın yüreğine taş gibi oturuyor” ..
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sonay Bay

Sonay Bay

@sonaybay

Kitaptan Notlar  paylaşım fotoğrafı
Kitaptan Notlar
“İyilik, yola düşen, yoldan toplanan bir şey değildir. Tesadüfen ele geçen bir şey değildir. İnsan iyiliği ancak başka bir insandan öğrenir”
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İbrahim Altınışık

İbrahim Altınışık

@ibrahimaltinisik

 paylaşım fotoğrafı
Mutluluğun da bir rastlantı sonucu olmadığını, yaz yağmuru gibi birden bire başımıza düşmediğini söylemeliyim. Gerçek mutluluk, yavaş yavaş, azar azar gelir ve bu bizim hayata bakış açımızla, çevremizle, çevremizdekilere karşı davranışımızla doğrudan doğruya ilgili ve orantılıdır. Mutluluk birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fadime Ablak

Fadime Ablak

@fadimern

 paylaşım fotoğrafı
Oda bizim gibi sessizliğin ve serinliğin tadını çıkarıyordu.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Derin Öztürk (@derin1903)
vay bjk
20.03.19 beğen 4 cevap