up
ara

Toprak Ana Kitap İncelemeleri

Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan

Savaş’ın arka planı bu kitapta mükemmel kurgulanmış. Kitapta Tolgonay’ın toprağa içini döktüğüne tanık oluyoruz. Savaşta ölen eşi ve çocuklarının ardından gelini Aliman’la hayata tutunmaya çalışması çok etkileyici. Savaş bu kısa kitapta bu kadar etkileyici nasıl anlatıldı, anlamak güç. Kitabın birkaç gün etkisinden çıkamadım. Cengiz Aytmatov’un bu güzel eserini kaçırmayın derim.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
1 yorum
Ece TÜRK (@eceturk)
katılıyorum.
05.04.19 beğen cevap
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Toprak Ana... Nice mutluluklar, hüzünler, savaşlar, umutlar, aşklar, ihanetler gören Toprak Ana. Ve savaş... Sonunda barışı getireceğini vadeden ancak bireylerden, ailelerden, toplumlardan nice canlar götüren savaş. Gülümsemeleri solduran, umutları yok eden, tüm acımasızlığını insan kalbinin en derinlerinde hissettiren savaş.

Babasını 1937 yılında kaybeden, İkinci Dünya Savaşı yıllarını babasız geçiren ve çocukluğundan itibaren çalışmaya başlamak zorunda kalan Cengiz Aytmatov Toprak Ana kitabında İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen hüzün dolu bir hikayeyi işliyor.

Toprak Ana, patlak veren İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Kırgız köyünde köyün erkeklerinin birer birer cepheye çağrılmasının ardından geride kalan kadınların hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Köyde savaş yıllarında yaşanan zorlukları, savaş nedeniyle ocağına ateş düşen kadınlardan sadece biri olan Tolgonay Ana'nın ağzından öğreniyoruz. Tolgonay Ana tüm hüznünü Toprak Ana'ya aktarırken, biz de duygu dolu anılara şahit oluyoruz. Toprak Ana'da açlığın, sefaletin, bekleyişlerin, sona kalan umut kırıntılarının hüznü okuru dört bir yandan kuşatıyor.

135 sayfalık ince bir kitapta savaşın insanlardan götürdükleri ancak bu kadar duru ve bu kadar etkileyici şekilde anlatılabilirdi. Cengiz Aytmatov en acı verici, en sarsıcı gerçekleri bile o kadar yalın bir şekilde anlatıyor ki bir taraftan kendinizi yaşananlara üzülmekten alamazken bir taraftan da akıp giden sayfalar arasında yolunuzu kaybedebiliyorsunuz. İkinci Dünya Savaşı yıllarının sefaletini yaşamış biri olarak yazarın Toprak Ana kitabında bu konuya yer vermesi yaşanmışlıklar açısından okuru bir tık daha fazla etkiliyor olabilir. Az sayfayla çok şey nasıl anlatılır, bir cümle bile insanı ne denli derinden sarsabilir, kitapta yazarın karakterleri aracılığıyla söylediği şeyler nasıl bu kadar doğru olabilir?
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

İnsanlar savaşmadan yaşayamazlar mı?
Dünyanın en çok okunan yazarlarından Cengiz Aytmatov, Toprak Ana eserinde 2. Dünya Savaşı’nda insanların mücadelesini, savaşın yıkıcı etkilerini anlatırken bir yandan toprak ve insan ilişkisini, insanın mutlu olmak için çok şeye ihtiyacı olmadığını Kırgız halk kültürünü de en iyi şekilde harmanlayarak anlatıyor. Kendi çocukluk yılları da savaşla geçmiş ve babası öldürüldükten sonra annesi çalışmak zorunda olduğu için babaannesi büyütmüş. Eserinde bu yaşadıklarının da yansımalarını görüyoruz.
Çok etkileyici ve sürükleyiciydi. Tolgonay karakteri ile eski toprak kadın imgesi çok iyidi, neler yaşadı neler. Peki soruyorum size “İnsanlar savaşmadan yaşayamazlar mı?”
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Başlarda biraz sıkalabirsiniz ama devam ettikçe hikaye sizi içine çekiyor, Savaşın acımasız gerçekleri...
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yaşamla ölüm arasında ince bir çizgi vardır. Bunu herkes bilir ama çok azı yazıya döker. Aytmatov bunlardan birisidir. Bu eseri o ince çizgidir.
2. dünya savaşını ve onun ne denli yıkımlara neden olduğunu bariz bir şekilde gözler önüne serer toprak ana. Ana karakter Tolganay, eşi Syvankul, 3 oğlu, ve en büyük oğlu kasımın eşi Aliman'ın anlatıldığı ancak ana temanın savaş yıllarının çeresiz ve acımasız yükünün ne denli ağır olduğu ender yapıtlardan birisidir.
Mutlu ailenin mutluluğu aniden patlayan 2. dünya savaşıyla bozulur. Önce büyük oğlu ardından kocası 3. olarak ortanca oğlu ve en son olarak en küçük oğlu askere gider Tolganay'ın. Her gidenin belli periyotlarda ölüm haberleri gelir. Gelini Alimanla tüm zorluklara ve erkeksiz evi idare etmeye çabalarlar. Savaş bitip ordu terhis edilince gelini komşu köyden bir çobanla ilişki yaşar ve bu gayrimeşru çocuğu doğururken ölür.
Hikayenin sonunda çocuk 12 yaşındadır. Ve vaktiyle Tolganayın kocasının ve büyük oğlu kasımın yaptığı gibi biçer döver süren komşusunun yanında çıraklık yapar. Hikaye Tolganay'ın toprakla konuşmasıyla sona erer...

Tüm insanlığın "KÖTÜ" kabul ettiği savaş kavramı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. O yoksulluk ve yalnızlık dönemlerini yazar çok iyi tasvir etmiş bu insanın içine işlediği gibi zaman zaman insanın tüylerini diken diken ediyor. Çok beğendiğimi açıkça belirtmeliyim. Aliman'ın utanarak çocuğu yalnız başına ahırda doğurmaya çalıştığı andan çocuğu doğururken öldüğü an'a kadar ki bölümde yaşananları okurken gözlerim yaşardı. Kitabı zor okudum. Nerdeyse ağlayacaktım. Çok iyi dokunuşlardı bunlar...

Kesinlikle Okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
0 yorum
irem kılıç

irem kılıç

@iremkilic760

Sıkılacağımı düşünerek başladığım fakat 1 günde bitirdiğim bir kitap. Aytmatov Türklerin doğayla özdeşleşmiş yaşam tarzlarını ,düşünce tarzını , içsel hareketliliğini çok iyi biçimde kitaplarına yansıtıyor. Bu kitaptaki gibi. Savaş döneminde bir kadının yaşadığı zorlukları toprak anayla olan ilişkisini bizlere anlatıyor. Öznel bir yorum yapmak gerekirse bazı şeyleri sorgulatan bir anlatımdı. Kitabı bitirdikten sonra beynimdeki onlarca soru ile baş başa kaldım. Kesinlikle okumanızı öneririm.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi
0 yorum
serpil çakır

serpil çakır

@serpilcakir

Cengiz Aytmatov'un bir çok kitabını lise sıralarında okumuştum. Epey zaman geçmiş tabi o günden bugüne. Savaş yıllarını, ekmeğini dişiyle, tırnağıyla tüm bedeniyle çalışarak kazanan insanı çok güzel betimlemiş. Savaşın soğuk yüzüyle çarpışan yiğitlerin ardında bıraktığı gözü yaşlı anaları,toprak ananın cömertliğini, Tolgonay'ın analığını,evlatlarını ve eşini kaybettikten sonra Aliman'ı bağrına basıp kusurlarını dile getirmeyişini,onu her haliyle bağrına basışını, Aliman'ın analığını,evladını hiç göremeden göçüp gidişini hüzünlü ve ağlamaklı okudum. Anne olmaya hazırlanan biri olarak belki kendi analığımı düşündüm. Kah Tolgonay oldum toprak anayla konuştum kah Aliman olup yavrumu göremeden o karlı gecede can verdim. Belki biraz fazla duygusal bir dönemde okuduğum için bambaşka bir pencereden baktım kitaba... Yine de her yönüyle okumaya değer, sizi modern dünyadan uzaklaştırıp hayatın özü ve gerçekliğiyle yüz yüze getirecek bir kitap...
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi
1 yorum
merand (@merand)
Benimde çok beğenerek okuduğum kitap çok güzel anlatmısınız??
09.04.18 beğen 1 cevap
Fatma

Fatma

@sosyolojiokuyanedebiyatsever

Cengiz Aytmatov'un Toprak Ana'sı benim Aytmatov'dan okuduğum ikinci kitap. Aytmatov hep savaşın yıkımından bahsettiği için kitaplarını ardarda okumayı sevmiyorum. Dönem dönem sindirerek okunması gerekiyor.

Toprak Ana da yine savaş yüzünden tüm yakınlarını kaybeden, güçlü bir kadın olan Tolganay'ı anlatıyor. Savaş zamanı insan kalmak çok zor galiba. Geri de kalanlarla yeni bir hayat kurma mecburiyeti.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba puan vermedi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Toprak ana
Cengiz Aytmatov dan ikinci kitabim bitti.Insanı hüzne boğan bir eser olmuş.Kitap 137 sayfadan oluşuyor bir oturmada okuyup bitirilecekken ben elimde olmayan sebeplerle sürekli bırakmak zorunda kaldim ve nihayetinde bitti.
Savaşlar her zaman acı getirmiştir bu defada Kırgız topraklarına ölümü ,sefaleti ,çocuksuz, eşsiz kalmayı,aç kalmayı ve bütün bunlara rağmen direnmeyi, yaşama sebeplerini anlatan bir roman
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi
8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İnternet mi koptu NLGNYC @nilzehes?
24.03.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Aynen bir kopukluk olmuş semih abi
24.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hıı! Senden değil yani.Anladım. :)
24.03.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Noktalama işaretlerinden önce değil sonra aralık verilir... Ama noktalama işaretlerinden sonra ara vermek şarttır...
24.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ergün Çil (@ergun-cil) "(...) direnmeyi ,yaşama" olan kısmı işaret ediyorsunuz,değil mi?
25.03.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@ergun_cil abim tabi ki dediginiz gibi olmali ne yazik ki ben ve benim gibi cogu kisi birazda bu minik klavyelerden yazarken imla kurallarini es geciyoruz.Anlatim bozuklukları ve imla hatalarımız ne yazıkki oluyor.
25.03.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@semih-oktay hatayı duzelttim abicigim.Aslında bilmedigimizden değil de oluyor böyle hatalar sevgiyle kalın iyi okumalar
25.03.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Teşekkürler... :)
25.03.17 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Bu kitap nasıl yorumlanır ki şimdi ? Dediklerim arasında olur kendileri.. Cengiz Aytmatov un kitaplarını gerçekten çok ayrı seviyorum dili, kelimeler ile oynayışının sadeliği... Yazarımız bu eserinde Rusya- Almanya savaşlarına götürüyor bizi... Bir tutam ekmek için bir ömür verenlerin dünyasına usul usul sokuyor bizi Kırgız köyünde ki Tolganay Ananın çektikleri savaşın özeti aslında. O kadar güzel mesajlar var ki içerisinde içinize dokunmaması imkansız ve yazar bunu öyle güzel işlemiş ki tane tane anlatmış tüm savaşı,acıyı ve her şeyden önce bir olmayı.. Ben okurken Kurtuluş Savaşını düşündüm hep o acıları yaşadım,duydum içimde.
Ve bu kitapta beni en çok üzen Aliman dı... Tolganayın gelini... Daha yeni evliyken kocası şehit düşen onun yaşadıkları kolay kolay silinmeyecek aklımdan.. Okuyun, o kara savaş günlerini istememek için, ülkemizde omuz omuza kardeşce yaşamak için okuyun bu kitabı..
Herkese keyifli okumalar dilerim
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 9 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Kırgız Edebiyatının yazarlarından olan Cengiz Aytmatov'un okuduğum ilk kitabıdır. Üslubunu bilmediğim bir yazarın eserini okumaya başladığım zaman Hep bir çekimser kalıyorum. Ama bu kitabın sayfalarında ilerledikçe yazarın içten ve bir o kadarda etkileyici olan kalemi ile karşılaştım diyebilirim. Bir köyde kendi işinde gücünde olan insanların hayatlarının tepetaklak oluşunu kaleme almış yazar. Özellikle kitapta Tolgonay karakterinin, hayali olarak konuştuğu Toprak Ana ile ilgili olan bölümler oldukça etkileyici ve hüzün doluydu. Bu hayali karakterin kitaba değişik bir ahenk ve yaratıcılık kattığını düşünüyorum. Bu kitabı bitirdikten sonra Tolgonay karakterinin yaşadığı hayattan fazlasıyla etkilendiğimi hissettim. Aslında bu karakterin yaşadığı hayatın finalini bu kadar acı düşünmemiştim. Yazar bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattı desem yeridir. En azından bu karakterin bir tesellisi olmalıydı bu romanın içeriğinde. Yazar karakterin oğullarından birini yada karakterin eşini yaşatarak finale bağlayabilirdi. Yazarın sürpriz yapabileceğinin umuduyla okudum kitabı. Ama ters köşe oldum. Yinede okuduğuma pişman olmadığım bir kitaptı. Yazarın gerçekçi ve doğal bir işleyişi vardı.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 8 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Bu kitap için ne söylenir nasıl anlatılır bilemiyorum. Oğullarını ve kocasını savaşa gönderen bir kadının toprakla dertleşmesiyle başlıyor kitap. Geliniyle baş başa kalıyorlar. Sonra bir hayat mücadelesi kendileri ve köylerindeki insanlar için. Açlık köyü sarıyor. Karakterlerin hepsinin yeri çok ayrı ama Tolgonay… O kahraman anne. Belinde silahıyla at üstünde, yaşlı haline rağmen görevini yerine getiriyor. Gelini de canla başla ona yardıma hazır. Gelini demek yanlış olur, kızı gibi çünkü. İki kadının başardıkları şeyler o kadar fazla ki. Kitabı okuyun demek yetmez, kitabı okutun. Hediye edin. Toprak Ana’ya herkes kulak versin.
Aytmatov’un her kitabı bir şaheser. Türk Dünyası ne kadar şanslı. ^^
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
2 yorum
Ravza (@ravza)
Kelimesi kelimesine katıldığım bir inceleme. Bana kendi incelememi sildirteceksiniz. :)
14.12.16 beğen cevap
Sezgi (@sezgii)
Estağfurullah. İncelemeniz kalsın ki daha çok görülsün, daha çok okunsun. Teşekkür ederim :)
14.12.16 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Toprak, yaşamdır Orta Asya'da. Sadece Orta Asya değil aslında insanın var olduğu her yerde. Yaşamdır, yaşamaa tutunmaktır. Ekmektir, sudur... Bir çocuk edasıyla yaklaşırsın toprağa. O ilk tohumu attığında başlar bağın, sonra can suyunu verirsin. Özenle beslersin özenle hasadını biçersin.
Toprak Ana işte, Tolgunay'ın dert ortağı... Her yıkımda daha da güçlenen Tolgunay ana. Kaybettiği evlatlarının yerine toprağı koyan Tolgunay ana. Kimi kimsesi kalmadı onun. Gelinine verdiği destek; gelininin ona duyduğu o sonsuz saygı, sevgi. Ah, dedirtiyor insana. Şimdi o tv programlarına izlediğimiz gelin-kaynana saçmalıkları geliyor aklıma. Neyse konuyu saptırmayalım.
İnsanın içine içine işleyen bir Aytmatov romanı. İkinci Dünya Savaşı'nın ortasında yaşamını büyük kararlılıkla sürdüren bir kadının toprağa anlattıklarını okuyoruz. İçimiz sızlıyor mu evet hem de çok derinden. Ama ne diyoruz birlik olmak gerek.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Okuduğum ilk Aytmatov kitabı idi. İnce ama bir o kadar da derin bir kitaptı. Bir annenin savaş sonrası çektiği acıları hepimizin ortak anası ekin ektiği toprak ile dertleşerek anlatmasına tanık oldum..
Ben çok sevdim :)
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 7 verdi
0 yorum
Ilker Buğdaycı

Ilker Buğdaycı

@ilkerbugdayci

Fedakar Bİr ANA
Bu kitapta Acı, Aşk,Dram ,Çaresizlik ,Ayrılık,Kıtlık, Geçim sıkıntısı,konularını iliklere kadar işliyor.
Okunması gereken dev bir eser yazarın dili yalın ve yazar okuyucuya hayatta karşılaşabileceği durumu aktarmış.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 9 verdi
0 yorum
/ 5