up
ara

Toprak Ana Kitap İncelemeleri

Perizan

Perizan

@perizan

Nereden Başlasam?
Bu kitabın bendeki etkilerini nasıl anlatsam, nereden başlasam? Ama şunu söylemeliyim ki, kitap bittiğinden beri Nazan Öncel'in Ağlama Gönlüm şarkısını söyleyip duruyorum:"Bir ben miyim bu kadar az? / Bu yoksulluktur. / ... / İnsan diyorlar aslıma / ASLIMIZ TOPRAKTIR" kısmı özellikle de dilimde hep.

Aytmatov'dan okuduğum ilk kitaptı. Başta bunu söyleyeyim. Ama iyiki de bu ilk olmuş, çünkü epeydir okuduğum en sarsıcı kitap oldu benim için. Kitabın isminden, pastoral bir şeyler okuyacağımı tahmin etmiştim, ama bıraktığı etkiyi tahmin bile edemezdim.

Hem inceden inceden doğa -yani TOPRAK ANA- hem de bir ananın acısını kendisinin de ait olduğu kendi hemcinsine anlatışı, anaların kıyamadıkları şeylere "insanoğlunun" nasıl kıyabileceğinin anlatımı var. Yani anaların serzenişi çarpıcı ve etkileyici bir şekilde anlatılmış. Aslına ihtiyacımız olan her şeyi "Toprak Ana" nın bize nasıl cömertçe verdiğini ve "insan" oğlunun bu cömertliği nasıl da hor kullandığını gözler önüne seriyor yazar.

Bence hayatınız boyunca muhakkak okunması gereken kitaplardan biri. Ve gerçekten özümseyerek, hazmederek okunması gerek. Yani, sayfaların azlığı kesinlikle yanıltmasın sizi.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
0 yorum