up
ara

Toprak Ana Kitap İncelemeleri

Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yaşamla ölüm arasında ince bir çizgi vardır. Bunu herkes bilir ama çok azı yazıya döker. Aytmatov bunlardan birisidir. Bu eseri o ince çizgidir.
2. dünya savaşını ve onun ne denli yıkımlara neden olduğunu bariz bir şekilde gözler önüne serer toprak ana. Ana karakter Tolganay, eşi Syvankul, 3 oğlu, ve en büyük oğlu kasımın eşi Aliman'ın anlatıldığı ancak ana temanın savaş yıllarının çeresiz ve acımasız yükünün ne denli ağır olduğu ender yapıtlardan birisidir.
Mutlu ailenin mutluluğu aniden patlayan 2. dünya savaşıyla bozulur. Önce büyük oğlu ardından kocası 3. olarak ortanca oğlu ve en son olarak en küçük oğlu askere gider Tolganay'ın. Her gidenin belli periyotlarda ölüm haberleri gelir. Gelini Alimanla tüm zorluklara ve erkeksiz evi idare etmeye çabalarlar. Savaş bitip ordu terhis edilince gelini komşu köyden bir çobanla ilişki yaşar ve bu gayrimeşru çocuğu doğururken ölür.
Hikayenin sonunda çocuk 12 yaşındadır. Ve vaktiyle Tolganayın kocasının ve büyük oğlu kasımın yaptığı gibi biçer döver süren komşusunun yanında çıraklık yapar. Hikaye Tolganay'ın toprakla konuşmasıyla sona erer...

Tüm insanlığın "KÖTÜ" kabul ettiği savaş kavramı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. O yoksulluk ve yalnızlık dönemlerini yazar çok iyi tasvir etmiş bu insanın içine işlediği gibi zaman zaman insanın tüylerini diken diken ediyor. Çok beğendiğimi açıkça belirtmeliyim. Aliman'ın utanarak çocuğu yalnız başına ahırda doğurmaya çalıştığı andan çocuğu doğururken öldüğü an'a kadar ki bölümde yaşananları okurken gözlerim yaşardı. Kitabı zor okudum. Nerdeyse ağlayacaktım. Çok iyi dokunuşlardı bunlar...

Kesinlikle Okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Toprak Ana
kitaba 10 verdi
0 yorum