up
ara

Tekeşlilik

Tekeşlilik Konusu ve Özeti

Tekeşlilik
Tekeşlilik kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753421591
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 1970
İki kişiden ancak arkadaş olur; çift üç kişiden oluşur." Hepimiz, en azından büyük çoğunluğumuz, bir aile içine doğuyor, ilk eğitimimizi, insan olma eğitimimizi, orada alıp orada büyüyoruz; bunun ardından, bir sonraki kuşağı yetiştirmek üzere kendimiz de bir aile "kuruyoruz". Bu asırlardır bitmeyen tekrarın temelinde yatan esas kurum "tekeşlilik".Adam Philips ciddi, psikanalitik bir yaklaşımla alaycı, denemeci bir yaklaşımı birleştiriyor tekeşliliğe bakarken. "Dışlama" üzerine kurulmuş gibi görünen bu yapının aslında daima kendisinden başka şeyleri içereceğini, sadakatin ihanete, bağlılığın sadakatsizliğe durmadan dönüşeceğini ve tanımı gereği "iki kişilik" bir kurum olan tekeşliliğin ebedi bir "üçüncü" olmadan yapamayacağını söylüyor.
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Yazarın tekeşlilik ve diğer bazı hususlar üzerine güzel çıkarımları vardı. Bunların bir kısmını alıntı olarak paylaştım ama genel olarak bilmiyorum sanki biraz baştan savma yazılmış gibiydi .Tam olarak ne demek istediğine ilişkin veriler yetersiz gibiydi. Akademik veya felsefi dilde yazılan bir eser olduğu için biraz daha tamamlayıcı ve detay bilgi beklentim vardı. bu açıdan bakıldığında yeteri kadar beni tatmin eden bir kitap olmadı.

Son olarak yazarın ilginç. bir kaç kitabı var felsefik okumayı sevenlerin bakması gereken bir yazar olabilir
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba 7 verdi
0 yorum
Önsel Akın

Önsel Akın

@onselakin

Beyin gıdası aforizmalar kitabı
Tekeşlilik üzerine zekice ve çoğu zaman "hakikaten yahu", "yok artık" dedirtecek, ince düşünce ürünü çelişkilerin (kitabın kendisiyle çeliştiğini değil, tekeşlilik/çokeşlilik çelişkisinin kendisini kast ediyorum) doldurduğu bir kitap.

Tekeşliliğe karşı içinizde ufacık da olsa bir şüphe varsa gayet eğlenerek okuyabilirsiniz. Çoğu kişiye kitaptaki düşüncelerin en hafif ifadesiyle garip geleceğini düşünüyorum ancak bu sizi yine de okumaktan alıkoymasın, zeka pırıltıları saçan kitapları okumak her zaman zevktir :-)
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba 8 verdi
0 yorum

Tekeşlilik - S41

Tekeşlilik yanında daima sadakatsizliği de getirir; bir ihtimal olarak da olsa. Bu durum, sinik ya da naif, bilgiç (yani ironik) ya da salakça (yani fazla dürüst) olmadan tekeşlilik hakkında yazmayı çok güçleştirir. Sanki ardında yatanları göremezsen, kendisini de göremezmişsin gibi.
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Kendimizi insanların zihinlerinde tutmak için çok uğraşırız; tabii ki daha az çekici olan bazı versiyonlarımızın başkalarının zihnine girmemesi için de. Ama gene de karşılaştığımız herkes, biz beğenelim beğenmeyelim, bizi icat eder.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Eğer hayata bir başkasının vücudunun parçası olarak başlıyorsanız, bağımsızlığınız bir uzvun koparılmasıdır. Çift olmak bize aynı zamanda bir başkası olduğumuzu, biriyle tek parça olduğumuzu hatırlatır, bizi yeniden buna ikna eder. Aşık olan (ya da yasta olan) herkesin bildiği gibi, kibarca ayrılık denilen şey aslında bir uzvun koparılmasıdır. Büyümek hayali bir uzuv haline gelmektir; aşık olmak bir uzuv edinmektir.”
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Bi yazıp çıkan kız (@byck)
Çok sevdiğim bir çift var. Bu çiftten bir tanesi eşi için şöyle demişti : "Eşim benim hayattaki en büyük numaralı gözlüğüm. O olmadan hiçbir şeyi göremiyorum."
19.03.17 beğen cevap
tabula rasa (@tabularasa)
:)
20.03.17 beğen cevap
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

“Kötü yanlarımızın da tıpkı erdemlerimiz gibi kendi icadımız olduğunu sürekli kendimize hatırlatmamız gerek.”
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Hep aynı kalmak isteriz ve hep farklı bir şeye dönüşüyoruz. Kendimizi herkesten daha iyi aldatmamız gerek çünkü en korktuğumuz sadakatsizlik değişim. Gözlerimiz kapalı kendimizden önde gidiyoruz; sanki ölüm orada, bizi hayal kırıklığına uğratmak üzere bekliyormuş gibi.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

İçin için hep ne kadar kötü olabileceğimizi görmek isteriz, ama sonunda gördüğümüz, kötü olmakta ne kadar iyi olduğumuzdur. Don Juan hiç değilse vicdan sahibiydi.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Tekeşlilik paylaşım fotoğrafı
Tekeşlilik
Kendimizin belirli versiyonlarını başka insanların zihinlerinde tutmak için çok uğraşırız; tabii ki daha az çekici olan bazı versiyonlarımızın başkalarının zihnine girmemesi için de. Ama genede karşılaştığımız herkes, biz beğenielim beğenmeyelim, bizi icat eder. Gerçekten de, bizi başka insanların var olduğuna, bizden ne kadar farklı olduğuna en fazla ikna eden şey, onlara söylediklerimizden çıkarsadıklarıdır. Hikayelerimiz ağızdan ağıza dolaştıkça tanınmaz olur.

Yanlış tanıtılmak, Kabul edemediğimiz bir versiyonumuzun-bir icadın-bize sunulmasından başka bir şey değildir. Ancak, başkalarının bizi kendilerince icat etmesi, bu kadar çok farklı göründüğümüz yüzümüzü Kabul edemediğimiz bir versiyonumuzun-bir icadın-bize sunulmasından başka bir şey değildir. Ancak, başkalarının bizi kendilerince icat etmesi, bu kadar çok farklı görünümümüzün olması, Gözümüzü korkutur. Deli gibi bu sayiyi azaltmaya, aslında kim olduğumuzu hikayesini dolaşımda tutmaya çalışırız. Bu bize, belki de her şeyden daha fazla, özel bir tek eşin kollarına atar. Tekeşlilik kendimizin versiyonlarının sayısını minimumda tutmanın yollarından biridir. Ve tabii kendimizi bazı versiyonlarının diğerlerinden daha hakiki olduğuna, bazılarının gerçekten özel olduğunu inandırmanın yolu.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum