up
ara

Kağnı Ses Esirler

Kağnı Ses Esirler Konusu ve Özeti

Kağnı Ses Esirler
Değirmen kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Kağnı Ses Esirler kitabı Roman, Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750806599 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kağnı Ses Esirler isimli kitap 221 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Sabahattin Ali Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kağnı Ses Esirler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750806599
Sayfa: 221 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek baklamya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır ?"
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

hikayelerinin hepsi guzel ama "bir skandal" adli oykunun yeri baskadir ve ayri bir basligi hakeder. karakter tahlilleri, toplum baskisi, bireyin yalnizlasmasi, saf sevginin ifadesi bir hikaye icerisinde ancak bu kadar guzel anlatilabilir. olay orgusu de akici olup, okuduktan sonra "sukufeye" lanetler yagdirmanizsa kacinilmazdir.

kitabi okumaya karar verirseniz ilk bu oykuyle baslayip sonra yine bu oykuyle bitirmenizi tavsiye ederim. hikayeler zaten cok kisa oldugundan bir solukta okunur.

kitap uc bolumden olusur. kagni ve ses adi altinda toplanan oykuler ile esirler adli oyun.
basligin butunlugu icin hikayeleri de yazalim

kagni
kamyon
kafakagidi
gramofon avrat
arap hayri
bir saka
duvar
pazarci
apartman
arabalar bes kurusa
fikir arkadasi
dusman
bir skandal

ses
kopek
sicak su
mehtapli bir gece
kostence guzellik kralicesi

esirler (oyun)
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
SILA

SILA

@bilkenter

Sabahattin Ali'nin öykülerinin derlemesi ilan bir kitap. Öyküler bir ortak noktada buluşuyor:sınıf ayrımı. İnsanlar birbirlerinden bazen bir duvar bazen bir kağnı bazen bir ana değil de anne figürü ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Tıpkı romalarında hissettiğim gibi her öykünün sonunda da karaktelere acımayla karışık bir öfke kabardı içimde. Eserde yer alan bütün hikayelerde, çaresizlik içinede her seye boyun eğen insanlar vardı. Bu arada sisteme ve insanlara büyüke eleştiriler sunulmuştu. Edebi anlamda da, mantoj geriye dönüş gibi tekniklerin de yordamıyla, zengin bir eser.
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Mert

Mert

@mertaksu

Yazarın Değirmen adlı eserinde yer alan öykülerden daha derin öyküler içeren Kağnı ve Ses bölümleri karakter tahlili açısından oldukça başarılı olmakla beraber fakir ve beli bükülmüşlerin zengin ve müreffeh karşısındaki çaresizliğini tüm çıplaklığıyla anlatmada da diğerleri arasından sıyrılan bir yapıttır. Bu beşer onar sayfalık kısası okurken Anadolu halkının çığlığını kulaklarınızda hissetmeniz muhtemeldir.
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

anadoluyu kısa kısa ve sıkmadan anlatan ustalarımızdan.özellikle ''esirler'' adlı oyununu çok sevdim
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

her cümlesine ayrı hayran olduğum yazar...tabiki bu kitabı da harika
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Kağnı Ses Esirler - S41

Ve burada konuşulan şeyler hep eskiye, dışarıya ait şeylerdi. Sanki hiç kimse buraya girdikten sonra yaşamıyor, yahut hafızasını buna zapt etmiyordu. Buradaki hayattan bahsetmek lazım gelince de o kadar isteksiz anlatılırdı ki, insanda, söyleyene azap veren bu şeyleri susturmak arzusu uyanırdı.
Tuğrul Karataş tarafından eklenmiştir.
Genç kızlar ilk aşklarında pek o kadar titiz değildirler; tesadüfün önlerine ilk çıkardığı adama çabucak minimini kalplerini verirler.
Seveceği insanları seçmek ve onlar üzerinde düşünmek, ancak, bu işlerde tecrübeli olduktan sonra başlar.
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Sanat bütün detaylarıyla hayatı içermeli, insanda yaşamak, insan gibi yaşamak arzusunu, hatta ihtiyacını uyandırmalıdır.
Hülasa sanat gaye değil, vasıtadır.
Gaye hayattır.
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
İnsanın etrafı kendisinden bir şey bekleyenler veya kendisine hiç sebepsiz fenalık etmek isteyenlerle doludur.
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Beria'ya aşık olmadan onunla hayatımı birleştirmek kararı verdim ve bu kararı verdikten sonra ona aşık oldum yahut önceden de aşıktım da bunu ancak bu karardan sonra kendime itiraf ettim.
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Hayatında yalnızlıktan başka bir şey görmediği için, müthiş yalnızlığının farkında bile değildi...
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sabahattin Ali Kitapları
Türk edebiyatının en sevilen yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin en çok satan, en beğenilen ve mutlaka okunması gereke...
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

Sabahattin Ali paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali
Düşün, dünyada birbirini sevmek, birbirine yakın olmak hisleri de olmasa yaşamanın manası kalır mı ...?"

Sabahattin Ali - Kağnı Ses Esirler
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nurda

Nurda

@ztrknrd

Sabahattin Ali paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali
Her Sabahattin Ali kitabını bitirdikten sonra Sabahattin Ali'ye bir kere daha hayran oluyorum. Toplumsal gerçekçi hikayelerini okurken bir yandan hayatın gerçeklerinin acımasızlığı karşısında kahroluyor bir yandan da bu gerçekçiliğin Sabahhatin Ali' nin kaleminden nasıl başarılı bir şekilde somutlaştırıldığıyla büyüleniyorum.

Sabahattin Ali ilk hikayelerinde özellikle "Değirmen" kitabında yer verdiği, 1920' li yıllarda kaleme aldıklarında daha bireysel temalar üzerinde yoğunlaşmışken, 1930' lu ve 1940' lı yıllarda yazdığu hikayelerinde ise daha çok toplum ve toplumsal sorunlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Özellikle bu ikinci grupta toplumsal gerçekçiliğin tüm şeffaflığıyla işlendiğini düşünüyorum. Hikayeler 30' lu ve 40'lı yıllarda yazılmış olsa dahi, toplumsal problemlerin nitelik ve nicelik bakımından aynı seviyede olmamasıyla birlikte benzer problemlerin hala topluma hakim olduğunu görüyoruz.

Sabahattin Ali hikayelerinde, köylü-kentli, zengin-fakir, aydın-halk, işçi-işveren, köy ağası- fakir köylü arasındaki büyük uçurumlara dikkat çekerek küçük insanların (toplum içinde unutulmuş, hor görülmüş, yok sayılmış) sistem çarkında nasıl öğütüldüğünü, sistem içinde nasıl yok olduğunu derin bir anlam dünyasında okuyucuya aktarıyor. Sosyal tabakalaşmalar içindeki sınıf çatışmalarını (Arabalar Beş Kuruşa), kentlilerin köylünün dilinden anlamadığını, aşayişin hep güçlüden yana sağlandığını (Sıcak Su, Kağnı), aydınların toplumsal problemleri irdelemek yerine kazançlarını ve nüfuzlarını keyfi ihtiyaçlarından yana kullanmalarını (Bir Skandal) eleştiriyor.


Sabahattin Ali' nin hikayelerinde hep mazlumdan yana olduğunu hissediyoruz ama toplumsal gerçekçilikte hiçbir zaman mazlumun kazandığına şahit olmuyoruz. Alt sınıfın tepkilerinin de güçleriyle doğru orantılı olduğunu ancak bireyin sisteme ne kadar karşıysa o kadar fazla ıstırap çektiğini görüyoruz. Bunu en çok Kuyucaklı Yusuf romanını okurken hissetmiştim. Sabahattin Ali eserlerinde bana göre sisteme en çok direnen Kuyucaklı Yusuf olmuştu ama bu direncin hazin sonu direncinin gücüyle doğru orantılı olarak Kuyucaklı Yusuf' u da bulmuştu. Uğruna pekçok fedakârlığı göze aldığı, hayatını feda ettiği Muazzez' i kendi elleriyle öldürmüştü. Belki de bu son kendi ölümünden daha azap verici olmuştur Kuyucaklı Yusuf için.

Sabahattin Ali' nin hikayelerinde bu gerçekçiliğin başarılı bir şekilde kaleme alınmasında şüphesiz Ali'nin hayatının çok önemli etkisi var. Özellikle babası Selahattin Bey' in asker olması Sabahattin Ali' nin pekçok Anadolu şehrinde yaşamasına ve Anadolu insanını tam anlamıyla gözlemlemesine olanak tanıyor ve hikayelerindeki güçlü tasvir, gözlem ve tespitlerin bu geçmişe borçlu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca hapishane içindeki hikayelerindeli gerçekçilikte de Sabahattin Ali' nin hapis yatmak zorunda kaldığı zamanların payı göz ardı edilemez.

Sonuç olarak, Sabahattin Ali' nin memleketçi edebiyatın çok önemli bir yazarı olduğunu düşünüyorum ve gün geçtikçe kendisine daha çok hayran oluyorum. Günümüz samimiyetsizliklerini, çıkar ilişkilerini, tıplumsal yozlaşmaları, haksızlıkları, adaletsizleri bir de Sabahattin Ali' nin gözünden okumayı çok isterdim. Son olarak bu bilgiyi eklemeden edemeyeceğim. "Leylim Ley", "Aldırma Gönül", "Göklerde Kartal Gibiydim" gibi aslında çok aşina olduğumuz bu parçalar Sabahattin Ali şiirlerinin bestelenmiş halleridir. Ve yine Sezen Aksu tarafından seslendirilen ve Sabahattin Ali hayatı hakkında pekçok ipucu içeren "Çocuklar Gibi" şiirini de buraya eklemek istiyorum.

Bende hiç tükenmez bir hayat vardı
Kırlara yayılan ilkbahar gibi
Kalbim hiç durmadan hızla çarpardı
Göğsümün içinde ateş var gibi

Bazı nur içinde, bazı sisteyim
Bazı beni seven bir göğüsteyim
Kah el üstündeydim, kah hapisteydim
Her yere sokulan bir rüzgar gibi

Aşkım iki günlük iptilalardı
Hayatım tükenmez maceralardı
İçimde binlerce istekler vardı
Bir şair, yahut bir hükümdar gibi

Hissedince sana vurulduğumu
Anladım ne kadar yorulduğumu
Sakinleştiğimi, durulduğumu
Denize dökülen bir pınar gibi

Şimdi şiir bence senin yüzündür
Şimdi benim tahtım senin dizindir
Sevgilim, saadet ikimizindir
Göklerden gelen bir yadigar gibi

Sözün şiirlerin mükemmelidir
Senden başkasını seven delidir
Yüzün çiçeklerin en güzelidir
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi

Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nurda

Nurda

@ztrknrd

 paylaşım fotoğrafı
"Köstence Güzellik Kraliçesi" (sf.148)

Kağnı, Ses, Esirler- Sabahattin Ali
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nurda

Nurda

@ztrknrd

 paylaşım fotoğrafı
"Bir Skandal" (sf. 102)

Kağnı, Ses, Esirler- Sabahattin Ali
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nurda

Nurda

@ztrknrd

 paylaşım fotoğrafı
"Bir Skandal" (sf. 88)

Kağnı, Ses, Esirler- Sabahattin Ali
ataç ikon Kağnı Ses Esirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon