up
ara

Şeytan, Melek ve Komünist

Şeytan, Melek ve Komünist Konusu ve Özeti

Şeytan, Melek ve Komünist
Şeytan, Melek ve Komünist kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051119724
Sayfa: 340 sayfa Basım Tarihi: 2010
Yolları yirminci yüzyılın büyük yıkımlarını yaşamış Berlin'de kesişen üç kişi. Harp Okulu eski öğrencisi, eşcinsel ve komünist Ali Albayrak. Okuldaki ve Türkiye Komünist Partisi'ndeki lakabı "Melek"; hayran, hatta âşık olduğu Nâzım Hikmet'i ihbar eden raporlarındaki kod adı "Şeytan". Şehvet düşkünü şarkıcı İpek ve onunla tutkulu bir aşk yaşayan biyografi yazarı.Siyaset ve şiddeti sorgulayan bu çokkatmanlı romanı bilinmeyen yönleriyle Nâzım Hikmet'in hayat hikâyesi olarak da okuyabilirsiniz, yirminci yüzyıl tarihiyle bir hesaplaşma olarak da...Bir tren penceresiydi eskiden, şimdi bir "eski tüfek". Değil hızlı trenlerin, marşandizlerin bile uğramadığı bir istasyon. Öyle ıssız, terkedilmiş, karda kışta yapayalnız. "Son Otobüs"ü benzer duygularla yazmış olmalı Şair Baba, bunu şimdi daha iyi anlıyor. Burda, bu yaşta, buğulu camın karşısında tek başına otururken. Tek başına sayılmaz aslında, camdaki suretiyle birlikte demlenirken. Ancak şimdi, karlı bir Berlin gecesinde anımsarken geçmişi, yolun sonuna gelmişken. Mal bulmuş Mağribi gibi sevinmişti o şiiri Budapeşte'de ele geçirip Stasi'ye gönderdiğinde. Şair Baba'yla çıktığı tüm yolculuklar da o yolculuk gibi geride kaldı. Ankara, Bursa, Sofya, Leipzig, Moskova...

Şeytan, Melek ve Komünist - S41

Bu tür siyasi tartışmaların ardından Mona Pansiyon' da rahatlıyordum. Kantstrasse üzerinde, dik merdivenlerle çıkılan bir buluşma eviydi. Yarı çıplak kızların kendilerini beğendirmek için sivri ve yüksek topuklu ayakkabılarıyla müşterilerin önünde resmi geçit yaptıkları, sonra da kırmızı abajurlu, duvarları aynalarla kaplı loş odalarda tüm deneyimlerini cömertçe paylaştıkları, siyasetin hayhuyundan uzak bir cennet.
Pınar Koç tarafından eklenmiştir.
fethiye

fethiye

@fethiye

"bir insanın hayatı belki hiçbir şeydir, ama hiçbir şey o insanın hayatından daha değerli ya da önemli değildir! "
ataç ikon Şeytan, Melek ve Komünist
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
güneş

güneş

@gunes

Komünizm yanlış uygulamalar sonucu büyük bir yalana dönüştü. Ama, eşitsizlik ve sömürü tarihe karışmadıkça, adaletsizlikler ve haksızlıklar ortadan kalkmadıkça hep var olacak, belki bir gün aramıza yeniden dönecektir.’’
ataç ikon Şeytan, Melek ve Komünist
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

Doğaldı her şey, kendi renginde, kendi gerçekliğindeydi. Biraz yavaşlamış da olsa, uzun ve sakin bir ırmak gibi kendi yatağında akıp gidiyordu hayat.
ataç ikon Şeytan, Melek ve Komünist
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum