up
ara

Tanrısız Ahlak

Tanrısız Ahlak Konusu ve Özeti

Tanrısız Ahlak
Tanrısız Ahlak kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: attila Tuygan
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755396361
Sayfa: 128 sayfa Basım Tarihi: 2010
Kitabın başlığı ne anlama geliyor? İlk sözcüğün üstü niye çizili? Çünkü bu kitabın hedefi, gerçekte Tanrısız ahlak konusunda bir sorun olmadığını göstermektir. Sadece yalın ahlak vardır. Bu nokta tartışmaya açık olmamalı; fakat öyle. Teistler esasen, hangi nedenle olursa olsun, ahlakın dine bağlı olduğuna inandıkları için teisttirler. Bazıları ahlakı dinden ayırmazlar bile. Kitab-ı Mukaddes sadakati sevgiden ayırır (1 Korintoslular, 13:13); fakat Kitab-ı Mukaddes'i izlediğini söyleyen pek çok kişi dini sadakati ve ahlakı ayrılmaz görmektedir. Ne yazık ki öbür taraf bu hatayı tekrarlamaktadır. Çoğu ateist ve agnostik de ahlakla dini özdeşleştirir. Dini terk ettiklerinde, ahlakı da veya en azından nesnel ahlakı da terk ederler. Örneğin Richard Taylor, "Ahlaki yükümlülük kavramı Tanrı fikrinden ayrı tutulduğunda muğlaktır" diye yazar. Bu tür önermeler dinin korkularını teyit eder; fakat ahlakı dinden ayırmayı reddetmekle neredeyse aynıdır. Bu yanılsama tehlikelidir. Hükümetimizin Kilise ile devlet arasında bir ayrıma ihtiyacı vardır; ama bu ayrım ahlakla devlet arasında değildir. Hepimiz herhangi bir tanrıya ya da dine inanmayan birilerini tanırız ve eğer ahlaka inanmadıklarını düşünüyorsak onlarla bir araya gelmek çok güç olacaktır. Bu ayrımı iyice kavramazsak, teorilerimiz arapsaçına döner ve hayatlarımız sıkıntılı bir hal alır.
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Kendi inançlarımı, ahlakımı ve elbet "evrensel ahlak"ı sorgulamak dışında, şu başkalarının neye inanıp inanmadığı ve buna bağlı olarak ahlaklılığı tarzında inanç meselelerini sorgulama gereği görmedim hiç. Bu açıdan, benim için gereksiz bir kitaptı diyebilirim, açıkçası, sırf hediye edildiği için okudum. Bu kitap, benim gibi, etrafımdaki birçok insanın da rahatsız olduğu bir konu üzerinde dönüşüm geçiriyor esasında, genel olarak yargıladığımız şeyler işte: bir ateistin tek bir dini hedef alarak yaptığı gereksiz eleştirisi ve bir din mensubunun ateisti ahlaksız görmesi, vs. Ne yazık ki bu tür problemlerle hâlâ uğraşıyoruz fakat herkes için üzerinde bu kadar durulmalı mı, bilemiyorum. Belki bu konulara ilk kez kafa yoran birileri için ideal/faydalı olabilir.

Yazarın kendisi ateist olduğu için, daha çok bu doğrultuda ilerlemiş içerikte de. Ama dili çok eğlenceli, basit ve bence bu güzel bir şey. Sonuçta herkesin anlayabileceği şeyleri, örneğin, bir tamlama ekini eksik yazarak anlaşılmaz kılmak ne ifade edebilir ki, nasıl bir fark yaratabilir? Yazarın en çok hoşuma giden yanı oldu bu, bu yüzden. Fakat ilgimi çekmedi konu zira çoktan zihinsel manada hallettiğim bir mesele söz konusu idi.

Pek tavsiye etmiyorum; lakin bir gün, bir şekilde elinize falan geçerse okuyun ya da gerçekten bu konuda uyarılmasını gerek gördüğünüz birilerine zorla okutun. Hoşgörü açısından önemli. Tabii okutacağınız kişi, dilinde hakaretler ya da karşı çıkışlarla size geri dönebilir, çok mümkün bu. Keyifli oku(t)malar.
ataç ikon Tanrısız Ahlak
kitaba 5 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Ahlak nedir? Birisine zarar verici bir davranıştan kaçınma mı? Ahlaklı olmak için bir din veya Tanrı inancı olması şart mıdır? Dine ve bir Tanrıya inanmış olmak ahlaklı olmak için yeterli midir? Cennet vaadi nedeniyle iyilik yapmak veya cehennemden korktuğu için kötülük yapmamak ahlaklı olmak demek midir? Yazar bu sorulara yanıt arıyor kitabında. Yanıt tahmin edildiği gibi. Bu konulara meraklı olanların okuması şart bence.
ataç ikon Tanrısız Ahlak
kitaba 8 verdi
1 yorum
MAkif Sarı (@makifsari)
Tanrı, tanrısızlık ve ahlak konularının birbirleriyle olan ilişkilerini, daha açık olmak gerekirse ahlaklı olmak için tanrıya ihtiyacımız olup olmadığını ve bunun gibi ahlakla ilgili birçok sorunun kapsamlı incelmesini bu kitapta bulabilirsiniz. Dilinin akıcı olması ve çok kolay anlaşılır bir şekilde yazılması artı yönleri. Bu konuya ilgili olanları oldukça tatmin edici bir kitap. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
18.06.16 beğen cevap
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Tanrısız Ahlak
Walter Sinnott-Armstrong, kendisi bir ateist. Ama iki taraftan da beklenmeyecek ölçüde saygılı, tutarlı bir anlatımı var.
Din felsefesine ilgi duyuyorsanız ilginizi çekebilecek bir kitap.
- Temmuz 2014
ataç ikon Tanrısız Ahlak
kitaba 10 verdi
0 yorum

Tanrısız Ahlak - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

...Kız kardeşimin dediği gibi, her şeyi ciddiye alan adamın anahtarı, her şeyi komikliğe vuran adamdır.
ataç ikon Tanrısız Ahlak
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
39
KİTAP
Din Felsefesi ve Ateizm Kitapları
İnançlar konusunda araştırma yapmak isteyenlerin göz atması gereken, din felsefesi ve ateizm hakkında yazılmış kitaplardan ol...